ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/17648/15-а
провадження № 2-а/753/367/15
"25" листопада 2015 р. Дарницький районний суд м. Києва в складі :
головуючого судді - Даниленко В.В.
секретаря - Пасько І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва про визнання дій неправомірними та зобов»язання здійснити перерахунок пенсії,
Позивач звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва про перерахунок пенсії та включення до її розрахунку всіх виплат, на які сплачено страхові внески. Свої позовні вимоги обґрунтувала тим, що відповідачем протиправно не враховано при обчисленні розміру пенсії державного службовця матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, з яких сплачувались страхові внески на державне пенсійне страхування із платежами до пенсійного фонду.
Просить суд, визнати дії відповідача неправомірними щодо відмови в перерахунку пенсії. Зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії з урахуванням відсотку від усіх сум її заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що діяв на момент призначення пенсії, а саме - 84%, а також з урахуванням всіх складових плати, на які нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, премії до державних професійних свят та ювілейних дат, компенсації за невикористану відпустку, індексації згідно довідок, виданих Державною податковою інспекцією у Дарницькому районі м. Києва за №204-05 від 30.05.2018 та №186-05 від 16.05.2008року.
Відповідач належним чином повідомлений про відкриття провадження по справі, надав письмові заперечення на позов, в яких просив відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, обґрунтовуючи тим, що «інші виплати» не передбачені ст. 33 ЗУ «Про державну службу», як складові заробітної плати державного службовця, тому вони не враховуються при обчисленні пенсії відповідно до ст. 37 ЗУ «Про державну службу».
В судове засідання позивача та представник відповідача не з"явились, надали суду заяви про розгляд справи за їх відсутності.
Суддя, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що останнім місцем роботи позивача є Державна податкова інспекція у Дарницькому районі м. Києва, де вона займала посаду головного державного податкового ревізора-інспектора.
З 25.05.2008року позивач перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду України в Дарницькому районі та отримує пенсію за віком як державний службовець відповідно до Закону України «Про державну службу».
Позивач 17.08.2015 року звернулася до відповідача з заявою про перерахунок призначеної пенсії з урахуванням відсотку нарахування пенсії у розмірі 84% та з урахуванням складових заробітної плати, що не були враховані а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення та інші виплати.
Відповідач листом від 19.08.2015 №477/ф-438 відмовив у здійсненні перерахунку пенсії.
Відповідно до довідок №204-05 від 30.05.2018 та №186-05 від 16.05.2008року про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», до складових заробітної плати позивача, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, входили інші виплати.
Згідно постанови правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013р. №15-1 «Про виконання рішень Окружного адміністративного суду м. Києва по справах № 2а-8893/12/2670, №2a-4753/09/2670» затверджено нову форму довідки про заробітну плату державних службовців, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону про держслужбу, до якої включено колонку «інші виплати».
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Ч. 2 ст. 33 цього Закону передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
В ч. 1 ст. 1 Закону України від 24.03.1995 р. №108/95ВР "Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Оцінюючи зібрані докази в їх сукупності суд приходить до висновку, що відповідачем безпідставно було відмовлено у здійсненні позивачу перерахунку пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись ч.1 ст. 66 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», ч. 1 ст. 1, ст. 2 ЗУ «Про оплату праці», ч. 2 ст. ст. 33, 37 ЗУ «Про державну службу», ст. 41 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 158-164 КАС України суд,-
Позовні вимоги ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва про визнання дій неправомірними та зобов»язання здійснити перерахунок пенсії задовольнити.
Визнати дії управління Пенсійного Фонду України в Дарницькому районі м. Києва щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_2 неправомірними.
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Дарницькому районі м. Києва провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 з урахуванням відсотку від усіх сум її заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що діяв на момент призначення пенсії, а саме - 84%, а також з урахуванням всіх складових заробітної плати, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, премії до державних професійних свят та ювілейних дат, компенсації за невикористану відпустку, індексації згідно довідок, виданих Державною податковою інспекцією у Дарницькому районі м. Києва за №204-05 від 30.05.2018 та №186-05 від 16.05.2008року та виплату з 25.05.2008року.
Постанова суду може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Київського адміністративного апеляційного суду через Дарницький районний суд м. Києва в десятиденний строк з дня її проголошення або в порядку ч.3 ст.160 КАС України.