про повернення позовної заяви
16.02.2016 Справа № 908/448/16
Суддя Смірнов О.Г., розглянувши матеріали позовної заяви
за позовом: Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, м. Запоріжжя
до відповідача: Комунального підприємства «Мирнянський комунгосп», с. Мирне
про стягнення 1080,00 грн.
Запорізьке обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України звернулося до Господарського суду Запорізької області з позовними вимогами до : Комунального підприємства «Мирнянський комунгосп» про стягнення пені в розмірі 1080,00 грн. за прострочення терміну сплати штрафу за порушення законодавства про захист економічної конкуренції, накладеного рішенням адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 06.05.2015 № 19-рш.
Разом з позовною заявою, позивач подає клопотання про звільнення від сплати судового збору або відстрочення сплати судового збору, посилаючись на те, що Запорізьке обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України є установою, яка фінансується за рахунок коштів загального та спеціального фондів державного бюджету і має право використовувати кошти лише за цільовим призначенням. Поряд з тим, вказує, що на теперішній час його підприємству не виділено достатньо фінансування на оплату судового збору за подання позовної заяви у встановленому Законом України ”Про судовий збір” розмірі.
За наслідками розгляду зазначеного клопотання про звільнення від сплати судового збору або відстрочення сплати судового збору, суд дійшов висновку про відсутність підстав для його задоволення у зв'язку із наступним, зокрема:
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про судовий збір», враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Статтею 129 Конституції України як одну із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, отже в тому числі й органів державної влади, то самі лише обставини, пов'язані з фінансуванням установи чи організації з державного бюджету України та відсутністю у ньому коштів, призначених для сплати судового збору, не можуть вважатися підставою для звільнення від такої сплати.
Застосування приписів ст. 8 Закону України “Про судовий збір” передбачає врахування судом майнового стану сторони.
Пунктом 3.1. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України “Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України” № 7 від 21.02.13 р. встановлено, що єдиною підставою для вчинення господарським судом дій, зазначених у статті 8 Закону, є врахування ним майнового стану сторін.
Клопотання про відстрочення (розстрочення) сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в заяві чи скарзі, які подаються до господарського суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому порядку і розмірі.
При цьому, слід зазначити, що доказом існування тяжкого фінансового стану є офіційна фінансова звітність (баланс, звіт про фінансові результати). Так, на підтвердження зазначених у клопотанні обставин заявник надає суду копію тимчасового кошторису Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України на І квартал 2016 року, копію виписки по рахунку № 90750006003361 від 05.02.2016 року, довідку Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 04-18/01-427 від 15.02.2016 року. При цьому заявник зазначає, що на теперішній час Запорізькому обласному територіальному відділенню Антимонопольного комітету України не виділено фінансування на оплату судового збору.
Проте, з наданої копії виписки по рахунку № 90750006003361 від 05.02.2016 року вбачається вхідний залишок в сумі 10892,13 грн. Одночасно, завником не надано суду доказів відсітності інших відкритих рахунків на його імя, в т.ч. відсутності на них грошових коштів для сплати судового збору.
Разом з тим, із наданого тимчасового кошторису Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України на І квартал 2016 року дійсно вбачається про відсутність грошових асигнувань за кодом бюджетної КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки». Однак, відповідно до ст. 1 Порядку складання, розгляду, затвердження та основні вимоги до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету ОСОБА_1 України № 228 від 28.02.2002, кошторис бюджетної установи (далі - кошторис) - основний плановий фінансовий документ бюджетної установи, яким на бюджетний період встановлюються повноваження щодо отримання надходжень і розподіл бюджетних асигнувань на взяття бюджетних зобов'язань та здійснення платежів для виконання бюджетною установою своїх функцій та досягнення результатів, визначених відповідно до бюджетних призначень.
Кошторис має такі складові частини:
· загальний фонд, який містить обсяг надходжень із загального фонду бюджету та розподіл видатків за повною економічною класифікацією видатків бюджету на виконання бюджетною установою (далі - установа) основних функцій або розподіл надання кредитів з бюджету за класифікацією кредитування бюджету;
· спеціальний фонд, який містить обсяг надходжень із спеціального фонду бюджету на конкретну мету та їх розподіл за повною економічною класифікацією видатків бюджету на здійснення відповідних видатків згідно із законодавством, а також на реалізацію пріоритетних заходів, пов'язаних з виконанням установою основних функцій, або розподіл надання кредитів з бюджету згідно із законодавством за класифікацією кредитування бюджету.
Відповідно до листа Міністерства фінансів України від 10.08.2015 № 31-08010-02-3/25812 за результатами проведеної роботи державним органам для сплати судового збору у 2016 році у проекті Державного бюджету України на 2016 рік додатково передбачено 1600,00 млн. грн.
Згідно із Додатком № 3 Закону України “Про Державний бюджет України на 2016 рік” Антимонопольному комітету України виділено 68145,3 тис. грн. При цьому, Закон України “Про судовий збір” в новій редакції вступив в силу з 01.09.2015, що свідчить про те, що позивач був обізнаний про його обов'язок сплачувати судовий збір при поданні позовних заяв до суду та мав вживати всіх передбачених законодавством заходів щодо забезпечення виконання вимог цього Закону.
Поряд з цим, Запорізьким обласним територіальним відділенням Антимонопольного комітету України у поданому клопотанні ставиться питання альтернативно, оскільки вказана установа просить або звільнити її від сплати судового збору або відстрочити сплату судового збору. Однак заявником не зазначено на який період необхідно відстрочити сплату судового збору, а також не надано доказів того, що після прийняття рішення у справі, позивач зможе сплатити судовий збір.
Відтак, наведені позивачем обставини в обґрунтування підстав для звільнення його від сплати судового збору, а також посилання позивача обставини, пов'язані з фінансуванням установи чи організації з державного бюджету України та відсутністю у ньому коштів, призначених для сплати судового збору, не можуть вважатися підставою для звільнення від такої сплати, а відсутність бюджетних асигнувань не може вважатися безумовною підставою саме для звільнення його від сплати судового збору або його відстрочення та не позбавляє Запорізьке обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України від обов'язку виконання вимог, що передбачені імперативними нормами процесуального закону.
Таким чином, наведені обставини щодо відсутності бюджетного фінансування для сплати судового збору, не є підставою для застосування ст. 8 Закону України "Про судовий збір". При цьому, вжиття заходів в порядку ст. 8 Закону України “Про судовий збір” є правом суду, а не його обовязком. Аналогічна позиція викладена Вищим господарським судом України в ухвалах від 16.01.2015 року у справі № 908/4180/14 та від 04.11.2015 року у справі № 910/20108/15.
Поряд з цим, Запорізьким обласним територіальним відділенням Антимонопольного комітету України не ставиться питання щодо розстрочення або сплати судового збору.
Посилання заявника у поданому клопотанні на припис ст. 22 Закону України «Антимонопольний комітет» та ч. 2 ст. 56 Закон України «Про захист економічної конкуренції» приймаються судом до уваги з огляду на імперативні норми процесуального закону та Закону України “Про судовий збір”.
Відтак, розглянувши позовну заяву та додані до неї документи, суд встановив:
- позивачем не подано доказів сплати судового збору у встановленому порядку та розмірі, що є порушенням пункту 4 ст. 63 ГПК України.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 57 ГПК України до позовної заяви додаються матеріали, які підтверджують сплату судового збору у встановленому порядку та розмірі.
Положеннями ст. 4 Закону України “Про судовий збір” № 3674-VI від 08.07.11 р. визначено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Нормою Закону України “Про державний бюджет на 2016 рік” № 928-VIІІ від 25.12.15 р. встановлено мінімальну заробітну плату у місячному розмірі в сумі 1378,00 грн.
Згідно п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" (в редакції з урахуванням внесених змін станом на 26.09.15 р.) за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру ставка судового збору становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 150 розмірів мінімальної заробітної плати, тобто не менше 1378,00 грн. та не більше 206700,00 грн.
Предметом розгляду поданого позову є стягнення пені в розмірі 1080,00 грн. за прострочення терміну сплати штрафу за порушення законодавства про захист економічної конкуренції, накладеного рішенням адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 06.05.2015 № 19-рш. Відтак, сума судового збору становить 1378, 00 грн.
Проте, позивачем до позовної заяви не додані докази сплати судового збору у встановленому порядку та розмірі. Суд звертає увагу заявника, що визначальним в данному випадку є факт надходження належної до сплати суми судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України, що кореспонудється з приписами ст. 57 ГПК України.
При цьому норми процессуального закону, у т.ч. розділи IV, VIII, IX ГПК України та всі без виключення вказані в них вимоги до позовної заяви є обов'язковими, оскільки їх обов'язковість встановлена законодавцем у процесуальному законі і не може залежати від бажання особи, що звертається із позовом до суду, і положення вказаних норм ГПК України не передбачають обов'язку суду порушити провадження у справі, а потім витребувати належні докази на підтвердження сплати судового збору у встановленому порядку та розмірі.
Крім того, статтею 4-2 Господарського процесуального кодексу України імперативно визначено засади рівності всіх учасників судового процесу перед законом (в т.ч. процесуальним) і судом. Гарантією реалізації права на судовий захист в аспекті доступу до правосуддя є встановлення законом помірного судового збору для осіб, які звертаються до суду. Це відповідає підпункт 12 пункту D Рекомендацій Комітету ОСОБА_1 Європи державам-членам щодо заходів, що полегшують доступ до правосуддя‚ від 14 травня 1981 року № R (81) 7. Тобто, сплата судового збору за подання заяв, скарг до суду, а також за видачу судами документів є складовою доступу до правосуддя, який є елементом права особи на судовий захист, гарантованого статтею 55 Конституції України.
Пунктом 4 частини 1 статті 63 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи без розгляду, якщо не подано доказів сплати судового збору у встановлених порядку та розмірі.
Відповідно до п. 3.5. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011р. № 18 «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» недодержання вимог статей 54, 56 та пунктів 2 і 3 частини першої статті 57 ГПК України щодо форми, змісту і додатків до позовної заяви тягне за собою наслідки, передбачені статтею 63 ГПК.
За таких обставин, позовна заява підлягає поверненню без розгляду. Після усунення обставин, що зумовили повернення позовної заяви без розгляду, позивач може звернутися з нею знов у загальному порядку.
На підставі викладеного, керуючись п. 4 ст. 63, ст. 86 ГПК України, суд
Позовну заяву і додані до неї документи повернути позивачеві - Запорізькому обласному територіальному відділенню Антимонопольного комітету України без розгляду на адресу: 69107, м. Запоріжжя, пр. Леніна, буд. 164.
Додаток: позовна заява № 01-17/05-425 з додатками до неї всього на 20 арк., в тому числі оригінали: фіскального чеку від 15.02.16 р. на 1 арк., опису вкладення від 15.02.16 р. на 1 арк., довідки Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 04-18/01-427 від 15.02.16 р. на 1 арк.
Суддя О.Г.Смірнов