Постанова від 16.02.2016 по справі 822/101/16

Копія

Справа № 822/101/16

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 лютого 2016 року м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі судді Матущака В.В. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Славутського міськрайонного управління юстиції про визнання протиправним і скасування висновку та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ :

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Славутського міськрайонного управління юстиції в якому, з врахуванням уточнень, просить:

- визнати протиправним та скасувати висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Славутського міськрайонного управління юстиції від 13.11.2015 про відмову у внесенні змін до актового запису про шлюб №5, складеного 30.01.1977 виконавчим комітетом Миньковецької сільської ради Славутського району Хмельницької області на ОСОБА_1 та ОСОБА_2;

- зобов'язати відділ державної реєстрації актів цивільного стану Славутського районного управління юстиції у Хмельницькій області внести зміни до актового запису про шлюб №5, складеного 30.01.1977 виконавчим комітетом Миньковецької сільської ради Славутського району Хмельницької області на ОСОБА_1 та ОСОБА_2, а саме: змінити національність нареченого з "українець" на "поляк";

- стягнути з Державного бюджету України на користь позивача 551,21 грн. сплаченого судового збору.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що відповідно до ст.11 Закону України "Про національні меншини в Україні" має право на вільний вибір та відновлення польської національності. В зв'язку з відмовою відділу державної реєстрації актів цивільного стану Славутського районного управління юстиції у Хмельницькій області у внесенні зазначених змін, просить позов задовольнити та зобов'язати внести відповідні зміни до актового запису про шлюб.

Позивач в судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутності в порядку письмового провадження, та зазначено, що позовні вимоги позивач підтримує в повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, хоча був повідомлені про дату, час та місце розгляду справи належним чином. Подав заперечення проти даного адміністративного позову, в якому зазначають, що правомірно відмовлено у внесенні відповідних змін, оскільки не існувало достатніх підстав для їх внесення.

Відповідно до ч. 6 ст. 12, ч. 1 ст. 41, ч. 6 ст. 128 КАС України, у випадку неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі під час судового розгляду повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не відбувається, розгляд справи проводиться в письмовому провадженні.

Дослідивши докази по справі, суд вважає що позов необхідно задовольнити частково з наступних підстав.

Відповідно до ч.1 ст.6 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" № 2398-VI від 01.07.2010 (далі - Закон) відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.

Згідно ч.1 ст.22 Закону внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.

Порядок внесення змін до актових записів цивільного стану регулюється Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 №96/5, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 14.01.2011т за №55/18793 із змінами і доповненнями (далі - Правила).

Пунктом 1.1. Правил визначено, що внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.

Встановлено, що в актовому записі про шлюб ОСОБА_1 та ОСОБА_2 №5 від 31.01.1977, складеного виконавчим комітетом Миньковецької сільської ради Славутського району Хмельницької області, зазначено національність нареченого - "українець".

Позивач звернувся з заявою до відділу державної реєстрації актів цивільного стану Славутського міськрайонного управління юстиції у Хмельницькій області про внесення змін до актового запису про шлюб №5, складеного 30.01.1977 виконавчим комітетом Миньковецької сільської ради Славутського району Хмельницької області на ОСОБА_1 та ОСОБА_2, а саме: змінити національність нареченого з "українець" на "поляк".

Згідно висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану Славутського міськрайонного управління юстиції у Хмельницькій області від 13.11.2015 позивачу відмовлено у внесенні зазначених змін через відсутність достатніх підстав для такого внесення та розбіжностями у зібраних документах.

За приписами пунктів 1.7 та 1.15 Правил зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису. Відмова органів державної реєстрації актів цивільного стану у внесенні змін до актових записів цивільного стану, їх поновленні та анулюванні може бути оскаржена в судовому порядку.

Згідно з пунктом 3 постанови Пленуму Верховного Суду України "Про практику розгляду судами справ про встановлення неправильності запису в актах громадянського стану" від 07.07.1995 №12 суд розглядає заяви про встановлення неправильності запису в акті громадянського стану як у випадках не виправлення органами реєстрації актів громадянського стану помилок, допущених при складанні актового запису, так і при відмові зазначених органів внести в ці записи передбачені законодавством зміни (прізвища, імені, по батькові тощо) і доповнення (наприклад, про національність і громадянство батьків).

Встановлено, що згідно свідоцтва про народження позивача серії НОМЕР_1 від 28.09.1954, батьком позивача є ОСОБА_3 за національністю поляк, матір'ю - ОСОБА_4 за національністю українка.

Відповідно до статті 35 Конституції України кожен має право на свободу світогляду і віросповідання.

Статтею 269 ЦК України встановлено, що особисті немайнові права належать кожній особі за народженням або за законом.

Згідно із статтею 271 ЦК України зміст особистого немайнового права становить можливість фізичної особи вільно, на власний розсуд визначати свою поведінку у сфері свого приватного життя.

Відповідно до статті 300 Цивільного кодексу України фізична особа має право на збереження своєї національної, культурної, релігійної, мовної самобутності, а також право на вільний вибір форм та способів прояву своєї індивідуальності, якщо вони не заборонені законом та не суперечать моральним засадам суспільства.

Відповідно до Закону України "Про національні меншини" від 25.06.1992 №2494-ХІІ громадяни України мають право вільно обирати та відновлювати національність. Примушення громадян у будь-якій формі до відмови від своєї національності не допускається.

Згідно статті 3 Рамкової конвенції про захист національних меншин, яка ратифікована Законом України № 703/97-ВР від 09.12.1997 "Про ратифікацію Рамкової конвенції Ради Європи про захист національних меншин", кожна особа, яка належить до національної меншини, має право вільно вирішувати, вважатися їй, чи не вважатися такою, і таке рішення або здійснення прав у зв'язку з ним не повинно зашкоджувати такій особі. Особи, які належать до національних меншин, можуть здійснювати права і свободи, що випливають з принципів, проголошених в цій Рамковій конвенції, одноосібно та разом з іншими. Частиною 1 статті 11 цієї Конвенції визначено, що сторони зобов'язуються визнавати за кожною особою, яка належить до національної меншини, право використовувати своє прізвище (по батькові) та ім'я мовою меншини, а також право на їх офіційне визнання, відповідно до умов, передбачених у їх правових системах.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги в частині зобов'язання внести зміни до актового запису про шлюб є обґрунтованими, підтверджені належними доказами, відповідають вимогам чинного законодавства, а тому підлягають задоволенню.

З приводу позовних вимог про визнання неправомірними висновку відповідача щодо відмови у внесенні змін до актового запису про шлюб, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно частини 3 статті 9 Закону № 2398-VI актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.

Враховуючи, що вищевказаний відділ державної реєстрації актів цивільного стану встановив відсутність достатніх підстав для внесення змін до актового запису про шлюб у відомостях про нареченого в графі національність з "українець" на поляк", тому така відмова у внесенні змін до актового запису про шлюб є правомірною.

Тому суд приходить до висновку, що в задоволенні позовних вимог в частині визнання незаконною відмови відділу державної реєстрації актів цивільного стану Славутського міськрайонного управління юстиції у Хмельницькій області щодо внесення змін до актового запису необхідно відмовити.

Згідно з п.5 ч.1 ст.161 КАС України під час прийняття постанови суд вирішує, зокрема як розподілити між сторонами судові витрати.

Відповідно до ч.1, ч.3 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

Відповідно до ст.4 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою ставка судового збору складає 0,4 розміру мінімальної заробітної плати. Згідно з ч.3 ст.6 вказаного Закону, у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

При поданні позовної заяви з двома позовними вимогами немайнового характеру позивачем було сплачено судовий збір в розмірі 551,21 грн., тобто як за одну вимогу немайнового характеру. Таким чином, в зв'язку з частковим задоволенням позовних вимог, з відповідача на користь державного бюджету слід стягнути 551,21 грн.

Керуючись ст. ст. 158-167, 186, 254 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ :

адміністративний позов задовольнити частково.

Зобов'язати відділ державної реєстрації актів цивільного стану Славутського районного управління юстиції у Хмельницькій області внести зміни до актового запису про шлюб №5, складеного 30.01.1977 виконавчим комітетом Миньковецької сільської ради Славутського району Хмельницької області на ОСОБА_1 та ОСОБА_2, а саме: змінити національність нареченого з "українець" на "поляк".

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Присудити з відділу державної реєстрації актів цивільного стану Славутського районного управління юстиції у Хмельницькій області (код ЄДРПОУ 33317247) за рахунок її бюджетних асигнувань на користь Державного бюджету України судовий збір в розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одну) грн. 21 коп., зарахувавши за платіжними реквізитами для сплати судового збору Хмельницького окружного адміністративного суду.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Суддя/підпис/В.В. Матущак

"Згідно з оригіналом" Суддя В.В. Матущак