01 жовтня 2015 р.м.ОдесаСправа № 815/3614/15
Категорія: 8.1 Головуючий в 1 інстанції: Танцюра К.О.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді - Коваля М.П.,
суддів - Запорожана Д.В.,
- ОСОБА_1,
за участю: секретар судового засідання - Курманова І.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті ОСОБА_2 апеляційну скаргу Любашівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 09 липня 2015 року по справі за адміністративним позовом Фермерського господарства «Веста-Юг» до Любашівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області про визнання протиправним та скасування наказу, -
Фермерське господарство «Веста-Юг» звернулось до суду з адміністративним позовом до Любашівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області про визнання протиправним та скасування наказу № 174 від 15.06.2015 року.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 09 липня 2015 року вказаний позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано наказ Любашівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області № 174 від 15.06.2015 року в частині призначення позапланової виїзної документальної перевірки Фермерського господарства «Веста-Юг» з питань дотримання вимог податкового законодавства з податку на додану вартість та фіксованого сільськогосподарського податку за період з 01.01.2013 року по 30.09.2014 року. В іншій частині позовні вимоги Фермерського господарства «Веста-Юг» залишено без задоволення, а наказ Любашівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області № 174 від 15.06.2015 року без змін.
Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду першої інстанції відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову в повному обсязі, наголошуючи, зокрема, на порушенні судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного її вирішення.
Розглянувши матеріали справи, проаналізувавши доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, судова колегія вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено під час апеляційного розгляду, 15.06.2015 року Любашівською ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області прийнято наказ № 174 про проведення позапланової виїзної документальної перевірки ФГ «Веста-Юг» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2013 року по 31.05.2015 року.
Підставою для прийняття зазначеного наказу стали: постанова старшого слідчого з ОВС першого ВКР СУ ФР ГУ ДФС в Одеській області старшого лейтенанта податкової міліції ОСОБА_3 від 20.04.2015 року про призначення документальної позапланової перевірки ФГ «Веста-Юг» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період діяльності з 01.01.2013 року по 31.12.2014 року, яка винесена у межах кримінального провадження № 32014160000000168; постанова слідчого СВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області старшого лейтенанта міліції ОСОБА_2 від 14.04.2015 року про призначення позапланової документальної перевірки ФГ «Веста-Юг» щодо дотримання вимог податкового та валютного законодавства при здійсненні господарської діяльності за період з 01.06.2014 року по теперішній час, яка винесена у межах кримінального провадження № 42015160110000021.
Не погодившись із зазначеним наказом позивач звернувся до суду з даним позовом про його скасування.
Частково задовольняючи зазначені вимоги позивача та скасовуючи наказ Любашівської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області № 174 від 15.06.2015 року в частині призначення позапланової виїзної документальної перевірки ФГ «Веста-Юг» з питань дотримання вимог податкового законодавства з податку на додану вартість та фіксованого сільськогосподарського податку за період з 01.01.2013 року по 30.09.2014 року, суд першої інстанції виходив з того, що всупереч вимог ч. 2 п. 78.2 ст. 78 Податкового кодексу України, відповідачем включено у період проведення перевірки період, який вже перевірявся Любашівською ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області.
Колегія суддів не погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції з наступних підстав.
Відповідно до вимог п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
За змістом положень пп. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом.
Статтею 78 Податкового кодексу України встановлено вичерпний перелік підстав проведення документальних позапланових перевірок податковими органами суб'єктів господарювання.
Зокрема, однією із підстав для проведення органом податкової інспекції документальних позапланових перевірок, у відповідності до пп. 78.1.11 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України, є отримання судового рішення суду (слідчого судді) про призначення перевірки або постанови органу, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, слідчого, прокурора, винесену ними відповідно до закону.
За змістом абз. 1 п. 78.2 ст. 78 Податкового кодексу України, обмеження у підставах проведення перевірок платників податків, визначені цим Кодексом, не поширюються на перевірки, що проводяться на звернення такого платника податків, або перевірки, що проводяться у межах кримінального провадження.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що отримавши постанови старшого слідчого з ОВС першого ВКР СУ ГУ ДФС в Одеській області старшого лейтенанта податкової міліції ОСОБА_3 від 20.04.2015 року та слідчого СВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області старшого лейтенанта міліції ОСОБА_2 від 14.04.2015 року про призначення позапланової документальної перевірки ФГ «Веста-Юг», які винесені у межах кримінальних проваджень №№ 32014160000000168, 42015160110000021, відповідач правомірно та у відповідності до вимог Податкового кодексу України прийняв оскаржуваний наказ № 174 від 15.06.2015 року про призначення такої перевірки.
Колегія суддів вважає, що вирішуючи спірне питання, судом першої інстанції не враховано, що у податкового органу виникає прямий обов'язок призначити позапланову перевірку у випадку отримання постанови слідчого у кримінальній справі.
При цьому, виконання такого обов'язку не передбачає дослідження органом податкової служби підстав призначення відповідної перевірки слідчим, оцінювання правомірності та законності цієї перевірки. Правова оцінка дій слідчого щодо призначення податкової перевірки у рамках кримінальної справи здійснюється у порядку, визначеному кримінально-процесуальним законом.
Також, колегія суддів вважає помилковими посилання позивача та суду першої інстанції на тотожність вже проведеної перевірки позивача з призначеною перевіркою, оскільки проведення призначеної слідчими перевірки, згідно їх постанов від 20.04.2015 року та від 14.04.2015 року, необхідно здійснювати з урахуванням документів та доказів, зібраних у ході досудових розслідувань у кримінальних провадженнях №№ 32014160000000168, 42015160110000021, що, в тому числі, впливає на оцінку доказів у їх сукупності.
Таким чином судова колегія приходить до висновку, що оскаржуваний наказ є обґрунтованим та таким, що відповідає чинному законодавству.
З огляду на викладені обставини, колегія суддів приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог ФГ «Веста-Юг» та необхідність відмови в їх задоволенні.
Враховуючи, що судом першої інстанції порушені норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а також, що висновки суду не відповідають обставинам справи, колегія суддів, керуючись пп. 3, 4 ч. 1 ст. 202 КАС України вважає необхідним, скасовуючи постанову суду першої інстанції, прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог ФГ «Веста-Юг».
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Любашівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області - задовольнити.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 09 липня 2015 року - скасувати.
Прийняти нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову Фермерського господарства «Веста-Юг» до Любашівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області про визнання протиправним та скасування наказу - відмовити в повному обсязі.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом 20 днів з дня складення постанови в повному обсязі безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Повний текст постанови, з урахуванням процедури відновлення втраченого провадження, складено 15 лютого 2016 року.
Головуючий суддя: М.П. Коваль
Суддя: Д.В. Запорожан
Суддя: Л.П. Шеметенко