Справа №817/170/16
12 лютого 2016 року м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд в складі судді Шарапи В.М., перевіривши виконання вимог ст.183-3 КАС України, за поданням
Кузнецовської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Рівненській області
доТзОВ "Вікторія ОСОБА_1 Україна"
про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків,
Кузнецовська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Рівненській області звернулась до суду з поданням до ТзОВ "Вікторія ОСОБА_1 Україна" про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків.
Перелік вимог, яким повинне відповідати подання податкового органу, встановлений статтею 183-3 КАС України та в частині, що не врегульована даною статтею - загальними нормами, визначеним статтею 106 КАС України.
Подання Кузнецовської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Рівненській області не відповідає вимогам КАС України.
Відповідно до ч. 3 ст. 106 КАС України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 року №3674-VI, судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Підпунктом 1 пункту 3 частини 1 статті 4 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 року №3674-VI передбачено, що ставка судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень складає 1 розмір мінімальної заробітної плати.
Частиною 1 статті 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2016 рік" від 25.12.2015 року №928-VIII визначено, що з 01.01.2016 року мінімальна заробітна плата установлена на рівні 1378,00 грн./міс.
Таким чином, заявнику належало сплатити судовий збір у сумі 1378,00 грн.
Проте, останнім до подання не додано доказів сплати судового збору у розмірі, встановленому законодавством.
До подання заявником додано клопотання про відстрочення, розстрочення, звільнення від сплати судового збору або зменшення його розміру, яке обґрунтовує відсутністю постійного кошторису Кузнецовської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Рівненській на 2016 рік.
Жодних доказів на підтвердження викладених у клопотанні обставин заявник не надав.
Відповідно до ч. 1 ст. 88 КАС України та ст. 8 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 року №3674-VI, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат, звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.
З наведених норм вбачається, що єдиною підставою для відстрочення, розстрочення, звільнення від сплати судового збору є майновий стан позивача.
При цьому, визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень її майнового стану. Право на відстрочення сплати судового збору мають, у тому числі, і бюджетні установи, однак, якщо ці бюджетні установи діють як суб'єкти владних повноважень, то обмежене фінансування такої установи не може слугувати єдиною підставою для відстрочення сплати судового збору.
Тому, у задоволенні клопотання слід відмовити, а подання залишити без руху.
Заявнику недоліки подання слід усунути шляхом надання суду доказу сплату судового збору у встановленому законодавством розмірі.
З врахуванням положень частини 4 статті 183-3 КАС України, судом встановлюється строк для усунення недоліків подання до 14 год. 00 хв. 15.02.2016 року.
Керуючись ст. ст. 106, 183-3 КАС України, суд, -
Надати Кузнецовській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Рівненській області строк для усунення недоліків подання до ТзОВ "Вікторія ОСОБА_1 Україна" про підтвердження обгрунтованості адміністративного арешту майна платника податків до 14 год. 00 хв. 15 лютого 2016 року.
Копію ухвали невідкладно надіслати особі, що звернулась з поданням.
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 КАС України, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії ухвали суду безпосередньо в суді, то п'ятиденний строк на апеляційне оскарження ухвали суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії ухвали суду.
Суддя Шарапа В.М.