Постанова від 11.02.2016 по справі 754/16909/15-а

Номер провадження 2-а/754/53/16

Справа №754/16909/15-а

ПОСТАНОВА

Іменем України

11 лютого 2016 року Суддя Деснянського районного суду м. Києва Мальченко О.В. розглянувши в скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Деснянському районі м. Києва про визнання дій протиправними та зобов»язання вчинити дії ,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з вищезазначеним адміністративним позовом та згідно позовних вимог просить визнати неправомірними дії відповідача щодо невключення до складу заробітної плати для призначення пенсії «інших виплат» , з яких утримані внески до Пенсійного фонду та зобов»язати відповідача провести донарахування пенсії за віком позивачу відповідно до Закону України « Про державну службу» з 12.08.2011 р. , виходячи з розміру 90 % заробітної плати , включивши до складу заробітної плати для призначення пенсії суму матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань та провести доплату за весь період та виплачувати в подальшому .

Відповідачем подані письмові заперечення, в яких останній вказує на необгрунтованість вимог заявника та пред»явлення останніх із пропуском строку звернення до адміністративного суду .

Оскільки розгляд справи відбувається в порядку скороченого провадження без проведення судового засідання виклик осіб , які беруть участь у справі , відповідно до ст. 182-2 КАС України судом не здійснювався .

Дослідивши матеріали справи , суд вважає , що заявлені вимоги підлягають задоволенню частково виходячи з наступного .

Позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва та отримує пенсію відповідно до Закону України « Про державну службу » у розмірі 90% від заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи .

05.11.2015 р. позивач звернувся до відповідача із заявою , в якій просив повідомити про розмір призначеної йому пенсії та чи були включені відповідачем при нарахуванні пенсії « інші виплати».

Листом від 11.11.2015 р. відповідач повідомив позивача про те , що суми « інших виплат» до яких віднесені суми матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань при розрахунку пенсії позивача не були враховані .

Відповідно до ч.2 ст. 33 ЗУ "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів , премій , доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконаленні визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" від 31.05.2000 року № 865 посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, за вислугу років при призначенні пенсії відповідно до ЗУ "Про державну службу" враховуються в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії, а згідно з п.п.2 п. 4 цієї ж постанови, посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.

На всі виплати, включені у вищезазначені довідки, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Статтею 37-1 вказаного Закону визначено порядок і умови перерахунку пенсії державним службовцям, а саме - у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95 ВР "Про оплату праці" (далі - Закон № 108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, в тому числі доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій, виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога індексація, надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премії входять до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-ХП "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон № 1788-ХП) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

На суми виплаченої матеріальної допомоги, індексації, надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премії нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що відображено у наданих позивачем довідках .

Таким чином, матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховується при обчисленні розміру його пенсії.

Зазначені висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду України, яка викладена в постанові від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11 та в постанові від 28.05.2013 р. № 21-97а13 .

Частиною першою статей 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Оскільки позивач зазначає про те , що про порушення своїх прав він дізнався 11.11.2015 р. , посилання відповідача про те , що позивачем пропущено строк звернення до адміністративного суду є необґрунтованим .

Відповідно до ч.2 ст. 11 КАС України суд розглядає адмінстративні справи не інакше як за позовною заявою , поданою відповідно до цього Кодексу , і не може виходити за межі позовних вимог . Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі , якщо це необхідно для повного захисту прав , свобод та інтересів сторін чи третіх осіб , про захист яких вони просять .

За обставинами справи встановлено , що при розрахунку пенсії позивача не були враховані суми матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань , а тому суд вважає , що порушене право позивача підлягає захисту шляхом зобов»язання відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії призначеної відповідно до Закону України « Про державну службу» , виходячи з розміру 90 % заробітної плати для обчислення пенсії відповідно до довідки про складові заробітної плати від 27.10.2015 р. № 26-2-7/148 з урахуванням сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення , починаючи з 05.11.2015 р. з урахуванням проведених виплат .

Позовні вимоги щодо зобов»язання відповідача проводити виплати в подальшому задоволенню не підлягають, оскільки відповідно до вимог ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку встановленому цим Кодексом , звернутися до адміністративного суду , якщо вважає , рішенням , дією чи бездіяльністю суб»єкта владних повноважень порушені її права , свободи або інтереси , тобто звернення до суду зумовлене наявністю вже порушених прав, свобод чи інтересів, на захист яких звертається особа, у зв'язку з чим зобов»язання відповідача вчиняти дії в подальшому є безпідставним и та необґрунтованим.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 94 КАС України судові витрати суд відносить на рахунок держави.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 158, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково .

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва щодо не включення до складу заробітної плати для призначення пенсії ОСОБА_1 сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення .

Зобов»язати Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії призначеної відповідно до Закону України « Про державну службу» , виходячи з розміру 90 % заробітної плати для обчислення пенсії відповідно до довідки про складові заробітної плати від 27.10.2015 р. № 26-2-7/148 з урахуванням сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення , починаючи з 05.11.2015 р. з урахуванням проведених виплат .

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя :

.