Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
Харків
"04" лютого 2016 р. № 820/12137/15
Харківський окружний адміністративний суд у складі
Головуючого судді Спірідонов М.О.
за участю секретаря судового засідання Сайко А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1
до Управління соціального захисту населення Близнюківської районної державної адміністрації Харківської області
про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії ,
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд:
1. Визнати протиправним рішення від 07 грудня 2015 року Управління соціального захисту населення Близнюківської районної державної адміністрації про відмову у видачі позивачу довідки про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції;
2. Зобов'язати Управління соціального захисту населення Близнюківської районної державної адміністрації відповідно до ст.4 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" видати позивачу довідку про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції;
3. Стягнути з Управління соціального захисту населення Близнюківської районної державної адміністрації на користь позивача судові витрати в сумі 487 (чотириста вісімдесят сім) грн. 20 коп.
В обґрунтування позову зазначено, що позивач тривалий час мешкала в місті Луганськ, працюючи в Луганському міському пологовому будинку, а згодом у Луганському обласному геріатричному пансіонаті для ветеранів війни та праці, однак у зв'язку з проведенням антитерористичної операції, з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, повсюдних проявів насильства та масових порушень прав людини вимушена була покинути м. Луганськ та переїхати в червні 2014 року до селища Близнюки Харківської області.
Для отримання статуту внутрішньо переміщеної особи позивач неодноразово зверталася до Управління соціального захисту населення Близнюківської районної державної адміністрації Харківської області, але в наданні такого статусу позивачу було відмовлено.
З огляду на вищевикладене позивач вважає рішення від 07 грудня 2015 року Управління соціального захисту населення Близнюківської районної державної адміністрації про відмову у видачі позивачу довідки про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції незаконним та таким, що винесено з порушенням норм чинного законодавства України.
Позивач в судове засідання з'явився, позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив суд їх задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Надав до суду клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Судом встановлено, що позивач - ОСОБА_1, з 18.09.2008 року зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2.
З січня 2008 року позивач переїхала на постійне місце проживання в м. Луганськ, де до 25.06.2014 року мешкала за адресою: АДРЕСА_1.
У зв'язку з проведенням антитерористичної операції, з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, повсюдних проявів насильства та масових порушень прав людини позивач в червні 2014 року покинула м. Луганськ та повернулась АДРЕСА_2.
Також судом встановлено, що в грудні 2015 року позивач звернулася до Управління соціального захисту населення Близнюківської районної державної адміністрації Харківської області з заявою для отримання довідки як внутрішньо переміщеній особі, та взятті на облік такої особи відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» на яку 07.12.2015 року отримала письмову відповідь начальника Управління відмову у взятті на облік та видачі довідки як внутрішньо переміщеній особі, оскільки на момент виникнення обставин, зазначених у частині першій ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» у позивача відсутня реєстрація місця проживання на відповідній території.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщеною особою вважається громадянин України, який постійно проживає в Україні, якого змусили або який самостійно покинув своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, масових порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного та технічного характеру.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року № 509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб» для отримання довідки переміщена особа звертається особисто із заявою за формою про взяття на облік до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення за фактичним місцем проживання.
В заяві про взяття на облік повинна міститися така інформація:
- прізвище, ім'я та по батькові;
- громадянство;
- дата та місце народження;
- стать;
- відомості про малолітніх, неповнолітніх внутрішньо переміщених осіб, які прибули разом з ним;
- відомості про зареєстроване та фактичне місце проживання;
- адресу за якою з особою може вестися офіційне листування або вручення офіційної кореспонденції, та контактний номер телефону;
- обставини, що спричинили внутрішнє переміщення.
Згідно із частиною другою статті 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» підставами для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є наявність реєстрації місця проживання на де виникли обставини, пов'язані із негативними наслідками збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, масових порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи технічного характеру, на момент їх виникнення.
З огляду на вищевикладене та оскільки на момент виникнення обставин, зазначених у частині першій статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» у позивача - ОСОБА_1 відсутня реєстрація місця проживання на відповідній території, суд дійшов висновку, що у відповідача немає законних підстав для видачі позивачу довідки про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, тому рішення від 07 грудня 2015 року Управління соціального захисту населення Близнюківської районної державної адміністрації про відмову у видачі позивачу довідки про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції є законним, а позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 4, 7, 86, ч.1 ст.158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України Харківський окружний адміністративний суд, -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Близнюківської районної державної адміністрації Харківської області визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення та з дня отримання копії постанови, у разі проголошення постанови суду, яка містить вступну та резолютивну частини, а також прийняття постанови у письмовому провадженні.
Якщо суб'єкта владних повноважень, у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови виготовлено 09 лютого 2016 року.
Суддя Спірідонов М.О.