Постанова від 22.01.2016 по справі 817/1147/15

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 817/1147/15

22 січня 2016 року м. Рівне

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Гломба Ю.О. за участю секретаря судового засідання Єрмошкіна Л.І. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:

позивача: представник не прибув,

відповідача: представник Климюк В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Державна служба геології та надр України

до Державного підприємства "Рівнеторф"

про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу

ВСТАНОВИВ:

Державна служба геології та надр України звернулась до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Державного підприємства "Рівнеторф" про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 2988 від 05.05.2003 року з метою видобування торфу родовища "Дике Гало" (ділянки І-ІІ).

В обґрунтування позову зазначає, що до Держгеонадр України надійшов лист Березнівської районної державної адміністрації Рівненської області про те, що ДП "Рівнеторф" впродовж багатьох років не проводить роботи з видобутку корисних копалин з родовища "Дике Гирло". За інформацією ДНВП "Геоінформ України" від 05.03.2013 відповідач з 2010 по 2012 роки звітує по формі 5-гр про відсутність видобутку корисної копалини. У пояснювальних записках до вказаних звітів відповідач вказує про відсутність будь-яких робіт на родовищі. Також, відповідачем не виконано п.1 та п.2 особливих (додаткових) умов спеціального дозволу. Враховуючи викладене, наказом №181 від 08.04.2013 відповідачу надано один місць для усунення порушень. З відповідей ДП "Рівнеторф" встановлено, що відповідач лише приступив до підготовки проектної документації з розробки родовища та підготовки документації з землеустрою. Відповідачу надано термін для усунення порушень до 01.11.2013. У зв'язку з ненадання інформації щодо усунення порушень Держгеонадра України наказом №589 від 22.11.2013 зупинили дію дозволу №2988 від 05.05.2003 та надали додатково 30 календарних днів для усунення вищенаведених порушень. У встановлені строки відповідачем інформації щодо усунення порушень не надано. У зв'язку з чим, Держгеонадра України неодноразово наказами від 17.01.2014 №07, від 10.04.2014 №106 та від 12.06.2014 №184 надавалися терміни для усунення недоліків, однак від ДП "Рівнеторф" листів щодо усунення порушень у встановлені строки не надходили.

Позивач зазначає, що відповідач наділений не правом, а обов'язком вчасно усунути порушення, виявлені під час проведення перевірки діяльності підприємства. Не усунення порушень у встановлений строк є виключно виною відповідача. Вчасне усунення порушень не призвело б до зупинення дії спецдозволу. У зв'язку з тим, що ДП "Рівнеторф" не надано у встановлений строк матеріалів на підтвердження усунення в повному обсязі порушень вимог законодавства у сфері надрокористування, наявні підстави для анулювання спеціального дозволу на користування надрами. На підставі викладеного просив позов задовольнити в повному обсязі.

Представник позивача в судове засідання не прибув, подав клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Відповідач Державне підприємство "Рівнеторф" позов не визнав, подав письмове заперечення (а.с.73-79 т.1). Представник відповідача в судовому засіданні вказав, що позов є необґрунтованим, а обставини зазначені в ньому не відповідають дійсності та фактичним обставинам справи. Пояснив, що позов Держгеонадр України не містить жодних посилань на проведення планової чи позапланової перевірки, за результатами якої мав бути складений припис з наданням терміну не усунення виявлених порушень. Відсутність проведення перевірок також підтверджується листом Центрального міжрегіонального територіального відділу Департаменту державного екологічного контролю Держгеонадр України №1577-14/06 від 19.11.2014. Зазначив, що під час прийняття наказів від 08.04.2013 №181, від 16.09.2013 №466, від 22.11.2013 №589, від 17.01.2014 №07, від 10.04.2014 №106 та від 12.06.2014 №184 в частині щодо ДП "Рівнеторф", Держгеонадра України вийшло за межі повноважень наданих законодавством України. Крім того зазначає, що вищевказані накази підприємством не отримувались, а докази їх надіслання позивачем не надано. Вказав на необґрунтованість зупинення спеціального дозволу наказом від 22.11.2013 №589. Пояснив, що отримавши лист від 03.06.2013 №5502802/14-13 підприємство надало обґрунтовані пояснення та зазначило, які дії було вчинено після отримання спеціального дозволу. Враховуючи обмеженість дії у часті довідок, необхідних для виготовлення проекту будівництва, а також часті зміни земельного законодавства, підприємству знадобився тривалий час для збирання та надання необхідних матеріалів для проекту будівництва торфородовища.

Крім того, пояснив, що листом Головного управління Державного комітету України із земельних ресурсів у Рівненській області від 29.04.2011 №05-06-1442 було надано перелік документів необхідних для надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду на термін дії спеціальних дозволів для видобутку торфу. Вказані у листі документи двічі надсилались голові Рівненської обласної державної адміністрації. Однак, листом від 13.07.2011 №01/1470-04-1 головне управління промисловості та розвитку інфраструктури Рівненської обласної державної адміністрації було надано інший перелік документів, необхідних для надання дозволу на розробку проекту землеустрою, який був надісланий підприємством 07.10.2011 та відповіді досі не отримано.

Отже, вважає, що підприємство вжило усіх належних заходів, спрямованих на виконання вимог особливих (додаткових) умов ліцензії та забезпечення розробки робочого проекту будівництва дільниці по видобуванню кускового торфу на родовищі "Дике Гирло", направлених, зокрема, на отримання правовстановлюючих документів, відповідно до вимог земельного законодавства. Однак, земельна ділянка не виділяється, відповідно і видобуток торфу не здійснюється з незалежних від волі ДП "Рівнеторф" причин, а тому дана обставина не повинна використовуватись як порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених спеціальним дозволом. На підставі викладеного, просив в задоволенні позову відмовити повністю за безпідставністю вимог.

Розглянувши позовну заяву, заслухавши пояснення представника відповідача, встановивши фактичні обставини справи, перевіривши їх доказами, дослідженими в судовому засіданні, оцінивши їх у сукупності, відповідно до вимог закону, суд встановив наступне.

З матеріалів справи встановлено, що Державне підприємство "Рівнеторф" отримало спеціальний дозвіл на користування надрами № 2988 від 05.05.2003 на видобування кускового торфу для комунально-побутових потреб, родовище "Дике Гало" (ділянки І-ІІ), розміщене: Рівненська область, Березнівський район, 0,5 км на північний захід від смт. Березене, 2,0 км на південь від с. Поляни, 1,0 км на схід від с. Яринівка, площа об'єкту 89,08 га (а.с.10 т.1).

Відповідно до пункту 1 особливих умов спеціального дозволу на користування надрами № 2988 від 05.05.2003 ДП "Рівнеторф" повинно на протязі трьох років затвердити запаси торфу ДКЗ України. Пунктом 2 особливих умов спеціального дозволу на користування надрами № 2988 від 05.05.2003 передбачено виконання умов Держуправління екоресурсів в Рівненській області (екологічна карта від 24.09.2002), а саме протягом чотирьох місяців з дня оформлення дозволу розробити розділ ОВНС до робочого проекту та подати його на експертизу до Держуправління екоресурсів в Рівненській області (а.с.243-244 т.1).

26.02.2013 до Держгеонадр України надійшов лист Березнівської районної державної адміністрації від 13.02.2013 за №01/33-123/13 в якому зазначено, що ДП "Рівнеторф" впродовж багатьох років не видобуває на родовищі торф і не здійснює будь-яких інших робіт. До районної ради та райдержадміністрації звертаються інвестори з пропозицією щодо відновлення видобування торфу на родовищі "Дике Гало". Однак, через те, що основні ділянки родовища надано в користування, а решта площі родовища розчленована цими ділянками на окремі шматки, розробка яких є проблемною, родовище не використовується. Відновлення видобування торфу на родовищі "Дике Гало" дозволило б створити в районі десятки робочих місць, отримати суттєві надходження до місцевих та державного бюджету і сприяло б раціональному використанню природних ресурсів. У зв'язку з чим, Березнівська районна державна адміністрація просила розглянути питання щодо доцільності подальшого користування ДП "Рівнеторф" ділянки надр родовища "Дике Гало" і прийняти відповідне рішення (а.с.13 т.1).

Державне науково-виробниче підприємство "Державний інформаційний геологічний фонд України" листом №02/302/0752 від 05.03.2013 надало копії звітних балансів корисних копалин (форма 5-гр) поданих ДП "Рівнеторф" по торфовому родовищу "Дике Гало" за 2010-2012 роки. Відповідно до поданих звітів на торфовому родовищі "Дике Гало" у період 2010-2012 роки видобуток корисних копалин не здійснювався (а.с.15-20 т.1).

Відповідно до наказу позивача №181 від 08.04.2013 "Про анулювання, зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів для усунення порушень" ДП "Рівнеторф" надано термін 30 днів з моменту відправлення повідомлення для усунення порушень законодавства про надра. Даний наказ був доведений до відома відповідача листом №3855/03/14-13 від 22.04.2013 та отриманий відповідачем 29.04.2013 (а.с.11,12,14 т.1).

ДП "Рівнеторф" листом №308 від 30.07.2013 "Щодо усунення недоліків" повідомило Держгеонадра України, що з моменту отримання дозволу на проведення робіт по видобуванню кускового торфу на родовищі "Дике Гало" підприємство розпочало здійснення заходів, направлених, зокрема, на:

погодження місця розташування земельних ділянок для видобування торфу (родовище "Дике Гало") на території Полянської та Кам'янської сільських рад Березнівського району;

розробку та погодження з відповідними Органами технічних завдань на виготовлення робочого проекту будівництва дільниці по видобуванню торфу для комунально-побутових потреб регіону;

отримання необхідних довідок щодо якірних характеристик земельних ділянок;

отримання довідок щодо розрахунків балансових запасів торфу на ділянках.

З метою забезпечення здійснення заходів по відведенню ґрунтових вод із ділянки видобування торфу, підприємство мало можливість залучити виробничі потужності дільниці "Городищеторф", однак листом від 25.07.2005 № 01/39-528 Березнівська районна державна адміністрація заборонила проведення підготовчих робіт та видобуток торфу на виробничій дільниці "Городищеторф" на торфородовищі "Дике Гало". У свою чергу, підприємство листом №273/1 від 25.07.2005 звернулося до Рівненської обласної державної адміністрації з проханням сприяти позитивному вирішенню питання.

При замовленні виготовлення робочого проекту будівництва дільниці по видобуванню торфу у різний час у різних проектних організацій підприємство виходило із власних фінансових можливостей, тому лише у 2007 році ППФ "Абрис" погодилась здійснити його виготовлення. Вказаний проект не пройшов державної експертизи в Держкомземі України.

В доповнення до листа № 308 від 30.07.2013, ДП "Рівнеторф" надіслало лист №324 від 07.08.2013 в якому зазначає, що планами закупівель на 2013 рік по підприємству передбачено придбання модульного комплексу із виготовлення торфу пиловидного для подальшого використання його у якості альтернативного палива для спалювання у твердопаливних котлах.

Відповідно до наказу позивача від 16.09.2013 № 466 "Про анулювання, зупинення та поновлення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів для усунення порушень", ДП "Рівнеторф" надано строк для усунення порушень статей 24, 56 Кодексу України про надра до 01.11.2013.

Листом № 11592/02/14-13 від 27.09.2013, який отримано 02.10.2013, ДП "Рівнеторф" було повідомлено про вимоги наказу № 466 від 16.09.2013 (а.с.21-23 т.1).

Наказом від 22.11.2013 № 589 "Про анулювання, зупинення та поновлення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів для усунення порушень", зупинено дію дозволу та ДП "Рівнеторф" надано термін 30 днів з моменту відправлення повідомлення для усунення порушень законодавства. Листом № 15302/03/14-13 від 29.11.2013, який отримано 02.12.2013, ДП "Рівнеторф" було повідомлено про вимоги наказу № 589 від 22.11.2013 (а.с.34-36 т.1).

Згідно з наказом Держгеонадр України №07 від 17.01.2014 "Про анулювання, зупинення та поновлення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів для усунення порушень", ДП "Рівнеторф" надано термін 30 днів з моменту відправлення повідомлення для усунення порушень законодавства. Листом № 1052/01/14-14 від 25.01.2014, який отримано 30.01.2014, ДП "Рівнеторф" було повідомлено про вимоги наказу №07 від 17.01.2014 (а.с.37-39 т.1).

Листом №405-14/06 від 24.03.2014 Центральний міжрегіональний територіальний відділ Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України повідомило, що станом на 24.03.2014 до відділу листи від ДП "Рівнеторф" щодо усунення порушень не надходили (а.с.43 т.1).

Відповідно до наказу позивача №106 від 10.04.2014 "Про анулювання, зупинення та поновлення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів для усунення порушень", ДП "Рівнеторф" надано термін 30 днів з моменту відправлення повідомлення для усунення порушень законодавства. Листом № 5609/01/14-14 від 17.04.2014, який отримано 24.04.2014, ДП "Рівнеторф" було повідомлено про вимоги наказу №106 від 10.04.2014 (а.с.40-42 т.1).

Листом №785-14/06 від 26.05.2014 Центральний міжрегіональний територіальний відділ Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України повідомило, що станом на 16.05.2014 до відділу листи від ДП "Рівнеторф" щодо усунення порушень не надходили (а.с.47 т.1).

Згідно з наказом позивача №184 від 12.06.2014 "Про анулювання, зупинення та поновлення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів для усунення порушень", ДП "Рівнеторф" надано термін 60 календарних днів з моменту відправлення повідомлення для усунення порушень законодавства. Листом № 8562/02/14-14 від 23.06.2014, який отримано 04.07.2014, ДП "Рівнеторф" було повідомлено про вимоги наказу №184 від 12.06.2014 (а.с.44-46 т.1).

Накази Держгеонадр України, в тому числі про зупинення дії спеціального дозволу, відповідачем у встановленому порядку оскаржені не були.

Листом №1577-14/06 від 19.11.2014 Центральний міжрегіональний територіальний відділ Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України повідомило, що станом на 19.11.2014 до відділу листи від ДП "Рівнеторф" щодо усунення порушень не надходили перевірки підприємства не проводились (а.с.49 т.1).

Держгеонадра України листом №17071/02/14-14 від 05.12.2014 повідомило ДП "Рівнеторф" про необхідність в 30 денний строк з моменту отримання цього листа надати власну позицію (згоду/не згоду) на припинення права користування надрами родовища "Дике Гало" (ділянки І-ІІ) згідно з спеціальним дозволом №2988 від 05.05.2003. В іншому випадку Держгеонадра України буде змушене звернутися до суду з позовною заяву про анулювання спеціального дозволу №2988 від 05.05.2003. Вказаний лист отриманий відповідачем 18.12.2014 (а.с.48 т.1).

Листом №6 від 08.01.2015 ДП "Рівнеторф" повідомило, що не погоджується з припиненням права користування надрами родовища "Дике Гало" (ділянки І-ІІ) згідно з спеціальним дозволом №2988 від 05.05.2003. Вказує, що підприємством попередньо погоджені Березнівською районною радою земельні ділянки площею 89,08 га та виготовлено проектну документацію розробки родовища. Однак, не вирішується питання земельного відводу. Згідно з п.б ст.150 Земельного кодексу України, торфовища з глибиною залягання торфу більше одного метра і осушені незалежно від глибини, відносяться до особливо цінних земель. Відповідно до ч.3 цієї статті, погодження матеріалів вилучення земельних ділянок особливо цінних земель, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб провадиться Верховною Радою України, що значно затягує процес відведення землі. Згідно з напрацьованими змінами до Земельного кодексу України, поправки до цієї статті дозволять спростити процедуру відведення земель під розробку корисних копалин (а.с.50 т.1).

Вирішуючи адміністративний спір по суті суд враховує наступне.

Відповідно до ст.13 Конституції України, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Кожний громадянин має право користуватися природними об'єктами права власності народу відповідно до закону.

Завданням Кодексу України про надра є регулювання гірничих відносин з метою забезпечення раціонального, комплексного використання надр для задоволення потреб у мінеральній сировині та інших потреб суспільного виробництва, охорони надр, гарантування при користуванні надрами безпеки людей, майна та навколишнього природного середовища, а також охорона прав і законних інтересів підприємств, установ, організацій та громадян.

Відповідно до ст. 1 вказаного закону надра - це частина земної кори, що розташована під поверхнею суші та дном водоймищ і простягається до глибин, доступних для геологічного вивчення та освоєння.

Згідно з ст. 24 Кодексу України про надра користувачі надр зобов'язані виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.

Права та обов'язки користувача надр виникають з моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами, а в разі надання права користування надрами на умовах угод про розподіл продукції - з моменту набрання чинності такою угодою, якщо інше не передбачено цією угодою.

Відповідно до п. 1 Положення про Державну службу геології та надр України затвердженого указом Президента № 391/2011 від 06.04.2011 Державна служба геології та надр України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр (далі - Положення).

Відповідно до ст. 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється у разі:

1) якщо відпала потреба у користуванні надрами;

2) закінчення встановленого строку користування надрами;

3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування;

4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення;

5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр;

6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами;

7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.

Право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.

Вимоги цієї статті не застосовуються до користувачів надр за угодою про розподіл продукції. У цьому разі право користування надрами може бути припинено, обмежено чи тимчасово заборонено (зупинено) лише у разі:

1) припинення (в тому числі дострокового) дії угоди про розподіл продукції, що здійснюється на умовах і в порядку, передбачених такою угодою;

2) виникнення безпосередньої загрози життю та здоров'ю людей або довкіллю.

Особливості і умови обмеження або припинення чи тимчасової заборони (зупинення) користування надрами відповідно до угоди про розподіл продукції визначаються Законом України "Про угоди про розподіл продукції".

Підпунктом 13 пункту 4 зазначеного Положення встановлено, що Держгеонадра України відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами, поновлює їх дію.

У разі незгоди користувачів з анулюванням спеціального дозволу на користування надрами припинення такого права здійснюється в судовому порядку.

Отже, у разі відсутності спору відповідач має право у випадках, передбачених пунктами 1, 2, 3, 7 частини першої статті 26 Кодексу України про надра, самостійно припиняти право користування надрами, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів це право припиняється у судовому порядку.

Таким чином, об'єднуючою ознакою цих випадків є неналежне використання права, зокрема, використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення строків виконання певних робіт тощо.

Відповідно до частини третьої статті 26 Кодексу України про надра законодавством України можуть бути передбачені й інші випадки припинення права користування надрами.

Пунктом 23 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615 передбачено, що право користування надрами припиняється у разі невжиття надрокористувачем заходів для усунення причин зупинення дії дозволу в установлений строк.

У Порядку можуть мати місце додаткові підстави для припинення користування надрами, оскільки це передбачено частиною третьою статті 26 Кодексу України про надра, але не може бути змінено правило, відповідно до якого у разі незгоди користувачів з припиненням права на користування надрами воно може припинятися лише у судовому порядку.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного суду України від 11 листопада 2014 року у справі 21-482а14 та 27 жовтня 2015 року у справі 826/8596/14.

Судом встановлено, що відповідач з моменту отримання ліценції (спеціального дозволу) надрами не користувався.

В силу приписів ст. 18 Кодексу України про надра надання земельних ділянок для потреб, пов'язаних з користуванням надрами, провадиться в порядку, встановленому земельним законодавством України.

Земельні ділянки для користування надрами, крім випадків, передбачених статтею 23 цього Кодексу, надаються користувачам надр після одержання ними спеціальних дозволів на користування надрами чи гірничих відводів.

Місцеві ради при наданні земельної ділянки для розробки родовищ корисних копалин місцевого значення одночасно надають у користування і надра.

Стаття 125 Земельного кодексу України передбачає, що право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Право користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Статтею 149 Земельного кодексу України встановлений порядок вилучення земельних ділянок.

З наявних в матеріалах справи доказів та з пояснень представника відповідача встановлено, що ДП "Рівнеторф" з 2011 року не звертався до компетентних органів з метою вирішення питання про надання земельних ділянок у орендне користування.

Таким чином, причини, які заважали відповідачу приступити до користування надрами з часу отримання ним спеціального дозволу не є поважними, а тому наявні підстави для припинення права користування надрами у відповідності до п. 6 ч. 1 ст. 26 Кодексу України про надра.

Судом також встановлено наявність підстави для припинення права користування надрами у відповідності до п. 5 ч. 1 ст. 26 Кодексу України про надра.

Відповідно до пункту 1 особливих умов спеціального дозволу на користування надрами № 2988 від 05.05.2003 ДП "Рівнеторф" повинно на протязі трьох років затвердити запаси торфу ДКЗ України.

Відповідно до листа Державної комісії України по запасах корисних копалин при Державній службі геології та надр України від 22.06.2015 №314/10, відомості про звернення ДП «Рівнеторф» до Державної комісії України по запасах корисних копалин про проведення державної експертизи та оцінки запасів торфу на родовищі «Дике Гало» Березнівського району Рівненської області, а також проведення в Державній комісії України по запасах корисних копалин державної експертизи та затвердження запасів по вищезазначеному родовищу торфу - відсутні (т.1, а.с.129).

Пунктом 2 особливих умов спеціального дозволу на користування надрами № 2988 від 05.05.2003 передбачено виконання умов Держуправління екоресурсів в Рівненській області (екологічна карта від 24.09.2002), а саме протягом чотирьох місяців з дня оформлення дозволу розробити розділ ОВНС до робочого проекту та подати його на експертизу до Держуправління екоресурсів в Рівненській області (а.с.243-244 т.1), а також умов теруправління Держнаглядохоронпраці 05.08.2002 №01-06/2-343. Вказаний пункт особливих умов спеціального дозволу на користування надрами відповідачем не виконаний.

Наведені обставини підтверджують порушення відповідачем вимог ліцензії (спеціального дозволу) на користування надрами №2988 від 05.05.2003.

Стосовно заперечень відповідача про непроведення позивачем перевірки ДП "Рівнеторф" суд зазначає наступне.

Відповідно до пунктів 1, 7 Положення, Державна служба геології та надр України (Держгеонадра України) є центральним органом виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої міжрегіональні територіальні органи (повноваження яких поширюються на декілька областей), які є структурними підрозділами апарату Держгеонадр України.

Держгеонадра України відповідно до покладених на неї завдань (пп.12,13,20 п.4 Положення):

- видає у встановленому порядку спеціальні дозволи на видобування корисних копалин;

- зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами, поновлює їх дію;

- у межах своїх повноважень розглядає справи про адміністративні правопорушення та накладає адміністративні стягнення; проводить перевірки, за результатами яких складає акти, видає приписи щодо усунення фактів порушень вимог нормативно-правових актів.

- має право давати керівникам підприємств, установ та організацій обов'язкові до виконання вказівки (приписи) щодо усунення виявлених порушень законодавства під час проведення робіт із геологічного вивчення та використання надр (пп.7 п.6 Положення).

Порядок здійснення державного геологічного контролю з метою виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр регулюється нормами Постанови Кабінету Міністрів України від 14 грудня 2011 р. № 1294 (далі - Порядок).

Відповідно до п.5 Порядку, державний геологічний контроль здійснюється шляхом проведення органами державного геологічного контролю планових і позапланових перевірок надрокористувачів.

За результатами проведення планової або позапланової перевірки надрокористувача, посадовими особами органу державного геологічного контролю складається акт перевірки за формою, затвердженою Держгеонадрами. Посадова особа органу державного геологічного контролю зазначає в акті стан виконання вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та використання надр, а в разі невиконання зазначених вимог - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідне положення акта законодавства (п.15 Порядку).

Як зазначалось вище, право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 статті 26 Кодексу України про надра, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку.

Відповідно до п. 36-1 Положення, Держгеонадра України відповідно до покладених на неї завдань звертається до суду в передбаченому законом порядку.

У справі, що розглядається, орган державного геологічного контролю звернувся до суду з позовом на виконання власних повноважень як орган, уповноважений ініціювати перед судом питання судового припинення права користування надрами. Зверненню до суду передувало прийняття позивачем наказів, спрямованих на усунення порушень законодавства про надра. З системного аналізу вказаних нормативних актів слідує, що у випадку звернення органу державного геологічного контролю до суду з позовом про припинення користування надрами, окрема перевірка Держгеонадрами не проводиться, оскільки наявність підстав, передбачених пунктами 4, 5, 6 статті 26 Кодексу України про надра, що зумовлюють припинення права користування надрами, перевіряється та встановлюється виключно судом.

В ході розгляду справи судом встановлено наявність підстав, передбачених пунктами 5 та 6 статті 26 Кодексу України про надра, що зумовлюють припинення права користування надрами, а саме, відповідачем не виконано п.1 та п.2 особливих (додаткових) умов спеціального дозволу №2988 від 05.05.2003, відповідач без поважних причин протягом двох років не приступив до користування надрами.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 статті 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

За результатами судового розгляду справу, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення в повному обсязі.

Частина 2 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.

Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Припинити право користування надрами Державного підприємства "Рівнеторф" шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 2988 від 05.05.2003 року з метою видобування торфу родовища "Дике Гало" (ділянки І-ІІ).

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Гломб Ю.О.