Cправа № 127/2070/16-ц
Провадження № 2-о/127/116/16
Іменем України
08 лютого 2016 року м. Вінниця
Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Гуменюк К.П., розглянувши матеріали заяви ОСОБА_1, за участю заінтересованої особи - Відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Вінницького міського управління юстиції Вінницької області, про встановлення факту, що має юридичне значення та внесення змін до актового запису,
05 лютого 2016 року заявник звернулася до суду із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення та внесення змін до актового запису, у якій просить суд встановити факт, що заявник ОСОБА_1 є за національністю полька та внести зміни у актовий запис про її народження, зазначивши її національність - "полька".
Дослідивши матеріали заяви вважаю, що у відкритті провадження слід відмовити з наступних підстав.
Згідно ч.ч. 1,3 ст. 15 ЦПК України, суди розглядають в порядку цивільного судочинства справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
Пунктом 1 частини 2 статті 17 Кодекс адміністративного судочинства України передбачено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Так, при вирішенні питання про прийняття заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, суддя, окрім перевірки відповідності поданої заяви вимогам закону щодо форми та змісту, зобов'язаний з'ясувати питання про підсудність та юрисдикційність.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 122 ЦПК України, суд відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в судах у порядку цивільного судочинства.
Відповідно до ст. 234 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Статтею 256 ЦПК України визначено перелік справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення, які підлягають розгляду судом у порядку окремого провадження. Вказана норма не передбачає можливості розгляду у порядку окремого провадження заяв про встановлення фактів належності особі свідоцтв, що їх видають органи державної реєстрації актів цивільного стану та внесення виправлень чи змін у ці документи.
Викладений перелік справ, що розглядаються у порядку окремого провадження, не є вичерпним, але доповнюватися він може лише законом.
Зі змісту ч. 2 ст. 256 ЦПК України вбачається, що у судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміни або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Порядок внесення змін в записи актів цивільного стану передбачений Законом України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" та Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12 січня 2011 року за № 96/5.
Вказані норми передбачають, що внесення змін у записи актів цивільного стану при наявності достатніх підстав і при відсутності спору між заінтересованими особами провадяться органами реєстрації актів цивільного стану. Відмова органів реєстрації актів цивільного стану виправити або змінити запис може бути оскаржена до суду.
Зі змісту заяви ОСОБА_1 вбачається, що заявник бажає відновити свою національність, однак в позасудовому порядку визнати неправильність запису в акті громадського стану є неможливим, оскільки, на її думку, зміна національності не входить до компетенції відділу РАЦС та відповідна процедура не врегульована детально законодаввством України, тому ОСОБА_1 змушена була звернутися до суду.
Відповідно до діючого законодавства, зміна запису в органах реєстрації актів цивільного стану до суду проводиться в порядку адміністративного судочинства. Таким чином, законодавством визначений порядок внесення змін до актових записів та порядок оскарження відмови у внесенні таких змін.
Отже, встановлення факту належності до певної національності та внесення змін до актового запису не підлягає розгляду у порядку цивільного судочинства, а здійснюється у порядку адміністративного судочинства, тому вважаю за необхідним відмовити ОСОБА_1 у відкритті провадження за її заявою.
Про те, що між заявником та вказаною нею заінтересованою особою виник адміністративний спір із питання встановлення неправильності запису в актах цивільного (громадянського) стану, свідчить і той факт, що дві вимоги, які містяться у поданій заявником заяві (про встановлення факту, що має юридичне значення та внесення змін до актового запису) сформульовані як вимоги про зобов'язання заінтересованої особи вчинити певні дії.
На підставі викладеного, керуючись ч. 1 ст. 15, п. 1 ч. 2 ст. 122 ЦПК України, суддя,
У відкритті провадження в цивільній справі за заявою ОСОБА_1, за участю заінтересованої особи - Відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Вінницького міського управління юстиції Вінницької області, про встановлення факту, що має юридичне значення та внесення змін до актового запису, відмовити.
Ухвалу разом із заявою та всіма доданими до неї документами невідкладно надіслати заявнику.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Апеляційного суду Вінницької області через Вінницький міський суд Вінницької області протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя: