Ухвала від 01.02.2016 по справі 817/3210/15

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Сало А.Б.

Суддя-доповідач:Мацький Є.М.

УХВАЛА

іменем України

"01" лютого 2016 р. Справа № 817/3210/15

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Мацького Є.М.

суддів: Євпак В.В.

Шидловського В.Б.,

при секретарі Шведюк М.М. ,

за участю сторін:

позивача - ОСОБА_3;

представника позивача- ОСОБА_4.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Житомирі апеляційну скаргу Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "18" листопада 2015 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, кваліфікаційної служби Держгеокадастру про визнання протиправним та скасування рішення,наказу ,

ВСТАНОВИВ:

До Рівненського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_3 з адміністративним позовом до Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, Кваліфікаційної комісії Держнеокадастру, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення Кваліфікаційної комісії Держгеокадастру, оформлене протоколом засідання від 30.07.2015 № 7, в частині звернення до Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру із поданням про анулювання кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника ОСОБА_3 від 03.01.2013 №001215; визнати протиправним та скасувати наказ Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 28.08.2015 №407 про анулювання кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника ОСОБА_3 від 03.01.2013 №001215.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав , що при прийняті спірного рішення та спірного наказу відповідачі діяли всупереч закону, а тому такі рішення та наказ є необґрунтованими і підлягають скасуванню в частині анулювання виданого позивачу кваліфікаційного сертифіката.

Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 18 листопада 2015 року позовні вимоги задоволено.

Визнано протиправним та скасовано рішення Кваліфікаційної комісії Держгеокадастру, оформлене протоколом засідання від 30.07.2015 року №7, в частині звернення до Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру із поданням про анулювання кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника ОСОБА_3 від 03.01.2013 року №001215.

Визнано протиправним та скасовано наказ Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 28.08.2015 року № 407 про анулювання кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника ОСОБА_3 від 03.01.2013 року №001215.

Присуджено на користь позивача ОСОБА_3 за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру судовий збір у розмірі 487,20 грн.

В апеляційній скарзі Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просила скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.

Апелянт зазначив, що оскаржуваний наказ є законним та обгрунтованим, а тому підстав для його скасування немає.

Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до наказу Державного агентства земельних ресурсів України від 03.01.2013 №2 ОСОБА_3 був виданий кваліфікаційний сертифікат інженера-землевпорядника від 03.01.2013 №001215. Кваліфікаційний сертифікат підтверджує відповідність інженера-землевпорядника кваліфікаційним характеристикам професії та його спроможність самостійно складати окремі види документації із землеустрою та документації з оцінки земель (крім експертної грошової оцінки земельних ділянок), виконувати топографо-геодезичні і картографічні роботи, проводити інвентаризацію земель, перевіряти якість ґрунтових, геоботанічних та інших обстежень земель при здійсненні землеустрою.

Постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2014 № 442 Державне агентство земельних ресурсів України реорганізоване шляхом перетворення у Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру.

На засіданні Кваліфікаційної комісії розглянуто листи Держгеокадастру від 19.06.2015 №ДС-32-28-0.23-4315/23-15 та від 23.07.2015 №ДС-32-28-0.23-6594/23-15 щодо порушення вимог положень нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою сертифікованими інженерами-землевпорядниками, за участі яких документація із землеустрою була оцінена негативно за підсумковою оцінкою результатів державної експертизи, серед яких у п. 18 зазначений позивач. Таке рішення оформлено у вигляді протоколу №7 від 30.07.2015.

В подальшому, відповідно до прийнятого рішення, Кваліфікаційною комісією направлено на адресу Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, подання №15/693 від 03.08.2015 про анулювання кваліфікаційних сертифікатів інженерів-землевпорядників та інженерів-геодезистів з пропозицією анулювати кваліфікаційні сертифікати інженерів-землевпорядників згідно з протоколом, в тому числі позивача (п. 17 переліку).

На підставі такого подання головою Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру видано наказ №407 від 28.08.2015 про анулювання кваліфікаційних сертифікатів, яким анульовано кваліфікаційний сертифікат інженера-землевпорядника ОСОБА_3 від 03.01.2013 №001215 (п. 17 додатку 1 до згаданого наказу).

15.09.2015 на адресу позивача надійшло повідомлення Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, від 07.09.2015 №ДС-31-28-0.23-9476/23-15, зі змісту якого вбачається, що відповідно до наказу від 28.08.2015 №407 "Про анулювання кваліфікаційних сертифікатів" кваліфікаційний сертифікат інженера-землевпорядника від 03.01.2013 №001215, виданий ОСОБА_3, анульовано на підставі листа Кваліфікаційної комісії від 03.08.2015 №15/692 відповідно до ч. 19 ст. 66 та ч. 3 ст. 68 Закону України "Про землеустрій".

Вважаючи рішення Кваліфікаційної комісії Держгеокадастру у формі протоколу від 30.07.2015 №7 та наказ від 28.08.2015 №407 протиправними та такими, що підлягають скасуванню, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов висновку, що оскільки підставою анулювання сертифікату є лише наявність негативного висновку при проведенні державної експертизи землевпорядної документації, а також враховуючи відсутність заяви заінтересованої особи та акта Держгеокадастру, оскаржуване рішення Кваліфікаційної комісії щодо внесення подання стосовно анулювання кваліфікаційного сертифіката ОСОБА_3 та наказ Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 28.08.2015 року № 407 "Про анулювання кваліфікаційних сертифікатів інженера-землевпорядника" в частині анулювання кваліфікаційного сертифіката №001215 від 03.01.2013 року інженера-землевпорядника ОСОБА_3 є протиправними, вони прийняті без врахування обставин, за умови не дослідження, не встановлення вини позивача у порушенні вимог положень нормативно-правових актів, нормативно технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою, у зв'язку з чим вони підлягають скасуванню.

Колегія суддів апеляційного суду погоджується з висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.

Статтею 26 Закону України "Про землеустрій" передбачено, що розробниками документації із землеустрою є фізичні особи - підприємці, які володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та є сертифікованими інженерами-землевпорядниками, відповідальними за якість робіт із землеустрою.

Згідно ст.28 Закону України "Про землеустрій" розробники документації із землеустрою зобов'язанні дотримуватися законодавства України, що регулює земельні відносини, а також державних стандартів, норм і правил при здійсненні землеустрою.

Відповідно до ст. 61-1 Закону України "Про землеустрій" державний нагляд у сфері землеустрою здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до підстав, визначених Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

Під час здійснення заходів державного нагляду виконавців робіт із землеустрою центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, перевіряє дотримання сертифікованим інженером-землевпорядником вимог положень законів, інших нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою.

За наявності підстав для анулювання чи зупинення дії кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника акт перевірки є обов'язковим для розгляду на засіданні Кваліфікаційної комісії. За результатами розгляду акту Кваліфікаційна комісія направляє подання центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, про анулювання чи зупинення дії кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника.

На підставі подання Кваліфікаційної комісії про анулювання чи зупинення дії кваліфікаційного сертифіката центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, приймає рішення про анулювання чи зупинення дії кваліфікаційного сертифікату та повідомляє інженера-землевпорядника письмово у двотижневий строк після надходження відповідного протоколу засідання Кваліфікаційної комісії.

Абзацом 1 ст.62 вказаного Закону передбачено, що документація із землеустрою підлягає державній експертизі з метою забезпечення її відповідності вихідним даним та технічним умовам, вимогам законів України, іншим нормативно-правовим актам.

Статтею 66 Закону України "Про землеустрій" визначено, що кваліфікаційний сертифікат інженера-землевпорядника анулюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, в тому числі, за поданням Кваліфікаційної комісії в разі встановлення факту порушення інженером-землевпорядником законодавства у сфері землеустрою відповідно до статті 68 цього Закону.

Згідно абз. 2 ст. 68 Закону України "Про землеустрій" Кваліфікаційна комісія за результатами розгляду письмових звернень заінтересованих осіб, замовників документації із землеустрою, органів державної влади та місцевого самоврядування, саморегулівних організацій у сфері землеустрою робить подання центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, про позбавлення сертифікованого інженера-землевпорядника кваліфікаційного сертифіката (його анулювання), зокрема, з таких підстав, як грубе порушення сертифікованим інженером-землевпорядником вимог положень нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою.

На підставі подання Кваліфікаційної комісії про позбавлення сертифікованого інженера-землевпорядника кваліфікаційного сертифіката центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, приймає відповідне рішення та повідомляє його письмово у двотижневий строк після надходження відповідного протоколу засідання Кваліфікаційної комісії.

Відповідно Положення про Державне агентство земельних ресурсів України, затвердженого указом Президента України від 8 квітня 2011 року №445/2011, Державне агентство земельних ресурсів України є центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів та топографо-геодезичної і картографічної діяльності, тобто входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію держав політики у сфері земельних відносин та топографо-геодезичної і картографічної діяльності. Згідно положень ст.68 Закону України "Про землеустрій" Державне агентство земельних ресурсів України має повноваження звертатися із письмовими зверненнями до Кваліфікаційної комісії про позбавлення сертифікованого інженера-землевпорядника кваліфікаційного сертифіката (його анулювання).

Відповідно до ст.1 Закону України "Про державну експертизу землевпорядної документації" державна експертиза землевпорядної документації (далі - державна експертиза) - це діяльність, метою якої є дослідження, перевірка, аналіз та оцінка об'єктів експертизи на предмет їх відповідності вимогам законодавства, встановленим стандартам, нормам і правилам, а також підготовка обґрунтованих висновків для прийняття рішень щодо об'єктів експертизи.

Згідно ч.1 ст.35 даного Закону результатом проведення державної експертизи є висновок державної експертизи. У цій же статті Закону визначені 4 різновиди висновків, які можуть бути надані за наслідками експертизи, в залежності від кількості та суттєвості виявлених порушень законодавства, норм, правил і стандартів при розробленні землевпорядної документації, а саме: якщо об'єкт державної експертизи підготовлений згідно з вимогами законодавства, встановленими стандартами, нормами і правилами, то він позитивно оцінюється та погоджується (ч. 2 ст. 35 Закону); у разі необхідності погодження може обумовлюватися певними умовами щодо додаткового опрацювання окремих питань та внесення коректив, виконання яких не потребує суттєвих доробок (ч. 2 ст. 35 Закону); у разі якщо об'єкт державної експертизи не повною мірою відповідає вимогам законодавства, встановленим стандартам, нормам і правилам, він повертається на доопрацювання (ч. 6 ст. 35 Закону); об'єкт державної експертизи, який не відповідає вимогам законодавства, встановленим стандартам, нормам і правилам, оцінюється негативно і не погоджується (ч. 6 ст. 35 Закону).

Апелянтом суду не надано та судом не встановлена наявність будь-якого негативного висновку державної експертизи землевпорядної документації, виготовленої за участю сертифікованого інженера-землевпорядника ОСОБА_3

У ст. 37 Закону України "Про державну експертизу землевпорядної документації" передбачено, що замовники або розробники об'єктів державної експертизи, заінтересовані у спростуванні висновків державної експертизи або їх окремих положень, подають обґрунтоване клопотання (заяву) про це до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

З наведеного вбачається відсутність будь-яких доказів порушення земельного законодавства, встановлених норм і правил у сфері землеустрою зі сторони позивача.

Витяг з протоколу засідання Кваліфікаційної комісії №7 від 30.07.2015 не містить будь-яких відомостей щодо обговорення питання порушення сертифікованим інженером-землевпорядником ОСОБА_3 вимог законодавства. З такого витягу з протоколу не вбачаються підстави для звернення із поданням до Держгеокадастру щодо анулювання кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника ОСОБА_3, чим порушено порядок, встановлений законом для внесення відповідного подання.

В свою чергу, у поданні Кваліфікаційної комісії від 03.08.2015 №15/693 міститься посилання на рішення про анулювання кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника ОСОБА_3, яке прийняте відповідно до протоколу від 30.07.2015 №7.

За таких обставин були відсутні підстави для прийняття Кваліфікаційною комісією рішення, оформленого протоколом №7 від 30.07.2015, про внесення подання стосовно анулювання кваліфікаційного сертифіката №001215 від 03.01.2013 інженера-землевпорядника ОСОБА_3, як наслідок, були відсутні правові підстави для прийняття наказу від 28.08.2015 №407 "Про анулювання кваліфікаційних сертифікатів" в частині анулювання кваліфікаційного сертифіката позивача.

Відповідно до ч. 1 ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Колегія суддів приходить до висновку, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду і не впливають на правильність прийнятого судового рішення. Постанову прийнято судом першої інстанції з додержанням вимог матеріального та процесуального права, підстави для її скасування відсутні.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206,212,254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "18" листопада 2015 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Є.М. Мацький

судді: В.В. Євпак

В.Б. Шидловський

Повний текст cудового рішення виготовлено "02" лютого 2016 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1,33024

представника позивача- ОСОБА_4.АДРЕСА_2

3- відповідачу/відповідачам: Державна служба України з питань геодезії,картографії та кадастру вул.Народного ополчення,3,м.Київ,Південна Частина Києва, Київ,03680

-Кваліфікаційна служба Держгеокадастру вул.Народного опалчення,3,м.Київ,03680

- ,