Справа: № 826/25224/15 Головуючий у 1-й інстанції: Келеберда В.І. Суддя-доповідач: Лічевецький І.О.
04 лютого 2016 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд в складі: головуючого - судді Лічевецького І.О., суддів - Грищенко Т.М., Мацедонської В.Е., при секретарі - Горяіновій Н.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні за апеляційною скаргою ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 грудня 2015 року адміністративну справу за позовом ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 до Верховного Суду України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
У поданій до суду у вересні 2015 року позовній заяві ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 зазначили, що працюють у Верховному Суді України на посадах, віднесених до третьої категорії посад державних службовців. Відповідно до ст. 147 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» мають право на розмір посадового окладу працівника апарату суду, посада якого віднесена до шостої категорії посад державних службовців, у розмірі 30 відсотків посадового окладу судді місцевого суду. Посадові оклади працівників апарату суду, посади яких віднесені до кожної наступної категорії посад державних службовців, установлюються з коефіцієнтом 1,3 пропорційно посадовим окладам працівників апарату суду, посади яких віднесені до попередньої категорії посад державних службовців.
Посилаючись на те, що всупереч згаданому Закону відповідачем виплата заробітної плати у зазначеному розмірі не здійснюється, позивачі просили визнати відмову у перерахунку заробітної плати неправомірною та зобов'язати Верховний Суд України здійснити такий перерахунок за період з 28.03.2015 року по 08.09.2015 року, з урахуванням розміру посадового окладу відповідно до зазначеної статті та раніше здійснених виплат.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 грудня 2015 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.
В апеляційній скарзі позивачі, посилаючись на неповне з'ясування судом першої інстанції обставин, що мають значення для справи та на порушення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просять скасувати вказане судове і прийняти нову постанову про задоволення позову.
Перевіривши повноту встановлення окружним адміністративним судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, Київський апеляційний адміністративний суд дійшов наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_2 та ОСОБА_4 працюють у Верховному Суді України на посаді помічників суддів.
ОСОБА_3 та ОСОБА_5 працюють у Верховному Суді України на посаді головного консультанта (судді).
Відповідно до довідок Верховного Суду України від 10 листопада 2015 року, займані посади позивачів віднесено до третьої категорії посад державних службовців.
02 квітня 2015 року позивачі звернулись до керівника апарату Верховного Суду України із заявою щодо вжиття заходів з упорядкування умов оплати праці працівників Верховного Суду України відповідно до Закону № 2453-VI та перерахування заробітної плати, починаючи з 28.03.2015 року, з урахуванням положень статті 147 Закону України «Про судоустрій і статус суддів».
12 червня 2015 року позивачі повторно звернулись до відповідача із вказаним питанням.
Листами від 17.04.2015 року та від 13.07.2015 року начальником планово-фінансового управління повідомлено, що внесення змін до штатного розпису апарату ВСУ можливе лише після врегулювання зазначеного питання Кабінетом Міністрів України.
Частиною другою статті 8 Закону України «Про оплату праці» передбачено, що умови розміру оплати праці працівників установ та організацій, що фінансуються з бюджету, визначаються Кабінетом Міністрів України, крім випадків, передбачених частиною третьою цієї статті, та частиною першою статті 10 цього Закону.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про оплату праці» оплата праці працівників установ і організацій, що фінансуються з бюджету, здійснюється на підставі актів Кабінету Міністрів України в межах бюджетних асигнувань. Обсяги витрат на оплату праці працівників установ і організацій, що фінансуються з бюджету, затверджуються одночасно з бюджетом.
В силу вимог ст.33 Закону України «Про державну службу» умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України №268 від 09 березня 2006 року «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» затверджено схему посадових окладів керівних працівників і спеціалістів Апарату Верховного суду України.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 20 травня 2009 року №482 «Деякі питання оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів, що фінансуються з бюджету» встановлено, що у разі, коли розмір посадового окладу працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів, що фінансуються з бюджету, нижчий ніж визначений законом розмір мінімальної заробітної плати, посадовий оклад установлюється на рівні відповідного розміру мінімальної заробітної плати.
Згідно із ст.8 Закону України «Про державний бюджет на 2014 рік» мінімальна заробітна плата у 2014 році встановлена у місячному розмірі - 1218,00 грн.
Статтею 8 Закону України «Про державний бюджет на 2015 рік» встановлено мінімальну заробітну плату у 2015 році у місячному розмірі - 1218,00 грн., а з 01 вересня 2015 року у місячному розмірі - 1378,00 грн.
Схеми посадових окладів керівних працівників і спеціалістів Апарату Верховного Суду України затверджено Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» від 09.03.2006 року № 268 (далі - Постанова № 268).
Відповідно до додатку № 43 зазначеної Постанови в редакції від 04.02.2015 року місячний посадовий оклад помічника судді встановлювався у розмірі 1846-2119 грн. та головного консультанта у розмірі 2033 грн.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України» від 2 вересня 2015 р. № 644 внесено зміни в Додаток 43 до Постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. № 268, а саме визначено схеми посадових окладів керівних працівників і спеціалістів Апарату Верховного Суду України, а саме помічника судді та головного консультанта з коефіцієнтом 0,7 від місячного посадового окладу судді місцевого суду. Дана Постанова набрала чинності з 09.09.2015 року.
Отже, до 09.09.2015 року розмір посадових окладів позивачів згідно Постанови № 268 складав 1846-2119 грн. для помічника судді та 2033 грн. для головного консультанта.
Згідно з п.26 р.VI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» (у редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік»), норми і положення ч.3 ст.69, ст.129, ч.1 ст.144 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
29 березня 2015 року набрав чинності Закон України «Про забезпечення права на справедливий суд», відповідно до якого, абз.2 ч.1 ст.147 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» викладено у наступній редакції: «При цьому розмір посадового окладу працівника апарату суду, посада якого віднесена до шостої категорії посад державних службовців, установлюється в розмірі 30 відсотків посадового окладу судді місцевого суду. Посадові оклади працівників апарату суду, посади яких віднесені до кожної наступної категорії посад державних службовців, установлюються з коефіцієнтом 1,3 пропорційно посадовим окладам працівників апарату суду, посади яких віднесені до попередньої категорії посад державних службовців».
Разом з тим, ч.6 ст.152 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» визначено, що правовий статус працівників апарату суду встановлено Законом України «Про державну службу». Умови оплати праці, матеріально-побутового, медичного, санаторно-курортного і транспортного забезпечення працівників апарату суду визначається на засадах, що встановлені для відповідної категорії працівників апаратів центральних та місцевих органів виконавчої влади.
Таким чином, колегія суддів вважає, що здійснення нарахування та виплати заробітної плати позивачам, виходячи з розміру посадового окладу: ОСОБА_2 та ОСОБА_4 - 2973,00 грн., ОСОБА_3 та ОСОБА_5 - 2948,00 грн., здійснено відповідно до норм закону, що регулює оплату праці працівників апаратів судів, зокрема Законів України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», «Про Державний бюджет України на 2015 рік», «Про державну службу» та постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів».
Відповідно ж до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Приймаючи до уваги наведене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідачем правомірно застосовувались розміри посадових окладів, передбачені додатком 43 постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268, відповідно до норм Законів України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», «Про Державний бюджет України на 2015 рік», «Про державну службу».
Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду попередньої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що окружним судом при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини.
За правилами ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 160, 198, 200, 205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Апеляційну скаргу ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 грудня 2015 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту прийняття, проте може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подачі в 20-ти денний строк з дня складення ухвали в повному обсязі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України, з подачею документу про сплату судового збору, а також копій касаційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі, та копій оскаржуваних рішень судів першої та апеляційної інстанцій.
Головуючий суддя І.О.Лічевецький
суддя Т.М.Грищенко
суддя В.Е.Мацедонська
Ухвала складена в повному обсязі 05 лютого 2016 р.
.
Головуючий суддя Лічевецький І.О.
Судді: Грищенко Т.М.
Мацедонська В.Е.