Справа: № 373/3113/15а Головуючий у 1-й інстанції: Свояк Д.В. 2-а/373/117/15 Суддя-доповідач: Лічевецький І.О.
04 лютого 2016 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд в складі: головуючого - судді Лічевецького І.О., суддів - Грищенко Т.М., Мацедонської В.Е., при секретарі - Горяіновій Н.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні за апеляційною скаргою управління Пенсійного фонду України в м. Переяслав-Хмельницькому та Переяслав-Хмельницькому районі Київської області на постанову Преяслав-Хмельницького міськрайонного суду Київської області від 25 грудня 2015 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Переяслав-Хмельницькому та Переяслав-Хмельницькому районі Київської області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про визнання неправомірним рішення управління Пенсійного фонду України в м. Переяслав-Хмельницькому та Переяслав-Хмельницькому районі Київської області (надалі за текстом - «Управління») щодо відмови у призначенні пенсії на пільгових умовах та про зобов'язання відповідача призначити таку пенсію.
На обґрунтування своїх вимог позивач зазначав, що з 10.10.1986 року по 09.11.1986 року, та з 11.12.1986 року по 10.01.1987 року перебував в 30-ти кілометровій зоні для ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС. Відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ (надалі за текстом - «Закон № 796-ХІІ») має право на призначення пенсії ні пільгових умовах. Однак відповідач не виконує вимог указаного Закону та протиправно відмовляє у призначенні пенсії.
Постановою Преяслав-Хмельницького міськрайонного суду Київської області від 25 грудня 2015 року адміністративний позов задоволено повністю.
В апеляційній скарзі Управління, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати вказане судове рішення та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позовних вимог.
Перевіривши повноту встановлення місцевим загальним судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, Київський апеляційний адміністративний суд дійшов наступного.
Згідно паспорту серії НОМЕР_1 , виданому 22.11.1996 р. Новомосковським РВ УМВС України в Дніпропетровській області, ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до посвідчення серії НОМЕР_2 позивач має правовий статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 р. (2 категорія).
У березні 2015 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про надання пенсії із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Рішенням № 3749/02 від 30.06.2015 року відповідач відмовив у призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку з тих підстав, що довідку форми 122 або інших первинних документів, які б підтверджували період роботи в зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС ОСОБА_1 не надав.
Відповідно до частини 1 статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 р. № 1058-IV особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
Згідно статті 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 р. № 1788-XII умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом Української РСР «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.
Умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення визначено ст. 55 Закону № 796-XII.
Відповідно до частини 1 названої статті Закону № 796-XII учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку на 10 років.
За змістом пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 р. № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 р. № 13-1) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за № 1566/11846 (надалі за тестом - «Порядок подання та оформлення документів») до заяви про призначення пенсії за віком, зокрема, додаються: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).
Як вбачається із матеріалів справи до заяви про призначення пенсії ОСОБА_1 , серед іншого, додав: лист Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації від 31.08.2015 №3948/0/192-15 з доданими до нього копіями довідок Західно-Українського монтажного управління №310 від 25.05.1994 та №361 від 25.09.1992, копії наказів Західно-Українського монтажного управління №297/к від 10.10.1986 та №360/к від 11.12.1986, архівні довідки Комунальної установи «Новомосковський районний трудовий архів» №В-536 від 10.12.2014 та №В-16 від 21.01.2015, довідка ВАТ «Південтеплоенергомонтаж» №60 від 04.08.2015, які не підшиті до інших матеріалів пенсійної справи.
Тобто, позивачем були подані до Управління усі необхідні документи для призначення пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону № 796-XII, а наявні у справі докази у їх сукупності дають підстави для висновку про те, що позивач набув право на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку.
З огляду на викладене, слід погодитись з висновком суду попередньої інстанції про наявність підстав для задоволення позову.
Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду попередньої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що місцевим судом при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.
За правилами ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи, що при подачі апеляційної скарги Управлінню відстрочено сплату судового збору, відповідно до ст. 4 Закону України «Про судовий збір» та правил розподілу судових витрат визначених статтею 94 КАС України із скаржника підлягає стягненню в дохід Державного бюджету 1 339 грн. 80 коп.
Керуючись статтями 160, 198, 200, 205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Переяслав-Хмельницькому та Переяслав-Хмельницькому районі Київської області залишити без задоволення, а постанову Преяслав-Хмельницького міськрайонного суду Київської області від 25 грудня 2015 року - без змін.
Стягнути з управління Пенсійного фонду України в м. Переяслав-Хмельницькому та Переяслав-Хмельницькому районі Київської області в доход Державного бюджету України судовий збір у розмірі 1 339 (тисяча триста тридцять дев'ять) грн. 80 коп.
Ухвала набирає законної сили з моменту прийняття, проте може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подачі в 20-ти денний строк з дня складення ухвали в повному обсязі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України, з подачею документу про сплату судового збору, а також копій касаційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі, та копій оскаржуваних рішень судів першої та апеляційної інстанцій.
Головуючий суддя І.О.Лічевецький
суддя Т.М.Грищенко
суддя В.Е.Мацедонська
Ухвала складена в повному обсязі 05 лютого 2016 р.
.
Головуючий суддя Лічевецький І.О.
Судді: Мацедонська В.Е.
Грищенко Т.М.