Постанова від 26.03.2009 по справі 2-а-2197

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 березня 2009 року Білоцерківський міськрайонний суд Київської області в складі:

головуючого судді - Примаченка В.О.,

при секретарі судового засідання - Третьяковій Т.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради про перерахунок та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулась до суду з даним позовом посилаючись на те, що має доньку -ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в Управлінні соціального захисту населення Білоцерківської міської ради та отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі значно нижчому ніж передбачено законом, а саме в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, що віносяться до основних соціальних та демографічних груп населення - дітей віком до 6 років. Позивач зверталась до відповідача про проведення перерахунку, але їй відмовили. Тому вона просить в судовому порядку визнати дії відповідача неправомірними, зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з грудня 2007 року по час розгляду справи в суді. Крім того, зобов'язати відповідача сплачувати щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі не меншому прожиткового мінімуму, встановленому для дітей у віці до шести років.

В судовому засіданні позивач, посилаючись на ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», змінила позовні вимоги та просить визнати дії відповідача неправомірними, зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 09.07.2007 року по час розгляду справи в суді та зобов'язати відповідача в подальшому сплачувати щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі не меншому прожиткового мінімуму, встановленому для дітей у віці до шести років.

Представники відповідача ОСОБА_3ОСОБА_4, ОСОБА_5 в судовому засіданні позов не визнали, посилаючись на ст. 95 Конституції України, оскільки будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків здійснюється виключно законом про Державний бюджет України. Посилаючись на п. 9 Порядку призначення і виплати допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.2007 №13 та п. 22 Постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2008р. за № 57 вважає, що допомога позивачу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку правомірно виплачується у розмірі, не менше як 130 грн.

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, суд встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_1 має доньку - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, перебуває на обліку в Управлінні соціального захисту населення Білоцерківської міської ради та отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі. На час виходу у відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку позивач була працевлаштована. Допомога виплачується розмірі, визначеному Постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.2007 №13, що є меншим від розміру допомоги встановленого ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням».

Згідно зі ст.104 КАС України , до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин.

Даний спір за участю Управління соціального захисту населення як суб'єкта владних повноважень ( п.7 ч.1 ст.3 КАС України) є публічно - правовим і його вирішення згідно д.1 ч.1 ст.17 КАС України належить до компетенції адміністративних судів України, оскільки УСЗН як суб'єкт владних повноважень реалізовувало у спірних правовідносинах надані йому чинним законодавством управлінські функції щодо соціального захисту населення.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 113 Конституції України Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується Конституцією і законами України, актами Президента України.

Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Стаття 1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачає , що громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України. Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків.

Відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має надаватися у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Допомога надається на кожну дитину незалежно від кількості народжених (усиновлених, взятих під опіку) дітей у сім'ї, по догляду за якими призначається допомога.

Відповідно до ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Статтею 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» з атверджено на 2007 рік прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, а саме дітей віком до 6 років: з 1 квітня - 501 грн., з 1 жовтня - 510 грн.

Статтею 58 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік» затверджено на 2008 рік прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, а саме дітей віком до 6 років: з 1 січня - 526 грн., з 1 квітня - 538 грн., з 1 липня - 540 грн., з 1 жовтня - 557 грн.

Оскільки на час виходу у відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку позивач була працевлаштована, суд при вирішенні позову застосовує ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням».

Розмір допомоги по догляду за дитиною, визначений вказаними вище постановами Кабінету Міністрів України, якими затверджено Порядок призначення цієї допомоги суперечить вимогам ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» та іншим нормам Законів.

Оскільки закони України мають вищу юридичну силу над урядовими нормативними актами, то суд вважає, що при вирішенні даного спору підлягають застосуванню саме положення ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», а не постанови Кабінету Міністрів України .

Згідно з ч. 4 ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Відповідач посилається на те, що дію положень ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» було зупинено на 2007 рік згідно з п.14 ст.71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19.12.2006 року за № 489-V.

Однак, рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року за № 6-рп визнано неконституційними деякі положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», в т.ч. пункту 7 статті 71 в частині зупинення на 2007 рік дії статей 41, 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

В рішенні Конституційного суду від 22.05.2008 року за № 10 - рп зазначено, що зупинення законом про Державний бюджет України дії інших законів України щодо надання пільг, компенсацій і гарантій, внесення змін до інших законів України, встановлення іншого (додаткового) правового регулювання відносин, ніж передбачено законами України не відповідають Конституції України, також Конституційний Суд України дійшов висновку, що законом про Держбюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки з об'єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві, і як наслідок - скасування та обмеження прав і свобод людини і громадянина, у разі необхідності зупинення дії законів, внесення до них змін і доповнень, визнання їх нечинними мають використовуватися окремі закони.

Рішення Конституційного Суду є обов'язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.

Крім того, рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.

З урахуванням вищенаведеного, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови в проведенні перерахунку та виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не відповідають положенням ст. 43 Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням».

В той же час враховуючи, що відповідач у письмових запереченнях, які приєднані до справи наполягає на застосуванні до позовних вимог позивача наслідків пропущення строків звернення до суду з адміністративним позовом згідно зі ст.100 КАС України, які можуть бути застосовані згідно з вимогами названої статті виключно у разі, якщо одна із сторін наполягає на їх застосуванні, суд вважає, що вимоги позивача за липень -листопад 2007 не підлягають до задоволення, оскільки позивачем не надано доказів, що строки були пропущені з поважних причин.

За таких обставин, позов підлягає задоволенню частково - за грудень 2007 року, 2008 рік та за січень - березень 2009 року.

Позивач просить суд зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до прожиткового мінімуму для дитини віком до 6 років.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень суд перевіряє чи вчинені вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначений Конституцією і Законами України. Частиною 2 с т. 162 КАС України передбачає, що у разі задоволення адміністративного позову, суд може визнати протиправними дії суб'єкта владних повноважень та зобов'язати його вчинити пенні дії щодо усунення порушень або прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав суб'єктів у сфері публічно-правових відносин.

Поскільки судом встановлено, що відповідач неправомірно відмовляє позивачу у пререрахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, то суд визнає такі дії Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради не правомірними, а тому вважає за можливе зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення дитиною трирічного віку на користь позивача відповідно до ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням».

Однак, враховуючи, що суду не надано докази, що своїми діями відповідач допустить порушення права позивача у майбутньому, суд не може на перед вирішувати питання про зобов'язання відповідача додержуватись вимог ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», а тому задоволенню підлягають позовні вимоги на час розгляду справи в суді.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.19, 113, 152 Конституції України, Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік», Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року за № 6-рп, Рішенням Конституційного суду від 22.05.2008 року за № 10 - рп, ст.ст.2, 3, 6,9, 17,89,158-163, 185, 186 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати дії Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради щодо відмови у перерахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» на користь ОСОБА_1 не правомірними.

Зобов'язати Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради провести перерахунок та виплату щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення дитиною трирічного віку на користь ОСОБА_1 відповідно до ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» , з 01.12.2007 року до 31.03.2009 року у розмірі, що дорівнює прожитковому мінімуму для дітей віком до 6 років з урахуванням виплачених сум.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Білоцерківський міськрайонний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, яка може бути подана до суду протягом десяти днів з дня проголошення постанови.

Суддя: В. О. Примаченко