Ухвала від 27.01.2016 по справі 813/8715/14

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 січня 2016 року Справа № 876/2244/15

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:

головуючого судді Кушнерика М.П.

суддів Мікули О.І., Курильця А.Р.

з участю секретаря судового засідання Лемцьо І.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційні скарги Управління Пенсійного фонду України в Жовківському районі Львівської області та Відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Жовківському районі Львівської області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 23 січня 2015р. по справі №813/8715/14 за позовом Управління Пенсійного фонду України в Жовківському районі Львівської області до Відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Жовківському районі Львівської області про стягнення коштів та зобов"язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИЛА:

24.12.2014р. позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить стягнути з Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Жовківському районі Львівської області не прийнятих до відшкодування витрат, пов'язаних з виплатою пенсії по втраті годувальника, допомоги на поховання та витрат на їх доставку згідно Актів щомісячної звірки за період з червня-листопада 2014 року на загальну суму 1577,50 грн., та зобов»язати відповідача прийняти до заліку виплачені пенсії по втраті годувальника, допомоги на поховання та витрат на їх доставку згідно Актів щомісячної звірки за період з червня-листопада 2014 року на загальну суму 1577,50 грн. і включити до Актів щомісячних звірок.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 23 січня 2015р. позов задоволено частково. Стягнуто з відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Жовківському районі Львівської області на користь управління Пенсійного фонду України в Жовківському районі Львівської області суми пенсій, виплачених ОСОБА_3 за період з червня 2014 року по листопад 2014 року у розмірі 262,08 грн. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Жовківському районі Львівської області оскаржило дану постанову з підстав порушення норм матеріального права, оскільки в сторін відсутній оригінал акту про нещасний випадок, що стався з ОСОБА_4

Просить скасувати постанову та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позову.

Управління Пенсійного фонду України в Жовківському районі Львівської області оскаржило постанову з підстав неправильного застосування матеріального та процесуального права.

В обґрунтування вимог посилається на те, що акти про нещасний випадок форми Н-1, які знаходяться в пенсійних справах, в даному випадку ОСОБА_5, відповідають чинному законодавству, тому пенсії виплачені пенсіонерам підлягають відшкодуванню відділенням ВД ФССНВВ.

ОСОБА_5 виплачується пенсія по втраті годувальника за померлого чоловіка, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві, то Фонд ССННВ та ПЗ повинен відшкодовувати пенсію, виплачено позивачем пенсіонерові згідно п.4 Порядку відшкодування пенсій та допомог на поховання (далі - Порядок).

Щодо виплат ОСОБА_6 то пенсія померлому пенсіонеру була призначена відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», а допомога на поховання виплачена відповідно до ст.91 Закону України «Про пенсійне забезпечення», тому відповідно до п.4 Порядку допомога на поховання підлягає відшкодуванню Фондом і

повинна була прийматися в Акт до відшкодування.

Просить скасувати постанову та прийняти нову, якою позов задоволити.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, представника відповідача, яка просить задоволити апеляційну скаргу, розглянувши та обговоривши доводи апеляційних скарг, перевіривши матеріали справи, колегія суддів, вважає, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню з таких підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що відповідачем не прийнято до відшкодування виплачені суми пенсії по втраті годувальника на загальну суму 1084,32 грн. (щомісячно червень-листопад по 180,72 грн.), в т.ч. по справі ОСОБА_5 на загальну суму 822,24 грн., (щомісячно червень-листопад по 137,04 грн.) та по справі ОСОБА_3 на загальну суму 262,08 грн., в т.ч. 4,02 грн. витрати на доставку пенсії (щомісячно червень-листопад по 43,68 грн., в т.ч. 43,01 грн. частина основного розміру пенсії та 0,67 грн., витрати на доставку), з посиланням на те, що Акт Н-1 не відповідає чинному законодавству, оскільки в справі знаходиться не оригінал Акту Н-1, а його завірена копія. Також не прийнята до відшкодування за жовтень сума витрат на виплату та доставку допомоги на поховання по справі ОСОБА_6 на загальну суму 493,18 грн. в т.ч. 485,60 грн. допомога на поховання в частині, що підлягає відшкодуванню відповідно до п. 4 Порядку та 7,58 грн. витрати на доставку пенсій.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що з відповідача підлягає стягненню не прийнятих до відшкодування витрат, пов'язаних з виплатою пенсії по втраті годувальника згідно Актів щомісячної звірки за червень-листопад 2014 року по ОСОБА_3 на суму 262,08 грн., виходячи з наступного:

ОСОБА_3 отримує пенсію в розмірі 1049,00 грн. по втраті годувальника за померлих батьків, з якої загальний розмір згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення» становить 86,02 грн, в т.ч. 44,22 грн. - основний розмір пенсії та 41,80 цільова допомога, в рівних частинах по 43,01 грн. за кожного померлого годувальника згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення» (один з яких ОСОБА_4, котра померла ІНФОРМАЦІЯ_1 внаслідок нещасного випадку на виробництві, що стверджується свідоцтвом про смерть та копією Акту Н-1.

Відповідно до Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 14.01.1998 року за №16/98-ВР (далі - Основи), пенсія у зв»язку з втратою годувальника, пенсія по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання є наслідком страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, належним страховиком, відповідно до статті 25 Основ, є Фонд, що також передбачено статтею 21 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» від 23 вересня 1999 року № 1105-ХIV (далі - Закон №1105-XIV), яка визначає перелік соціальних послуг та виплат, які здійснюються та відшкодовуються Фондом.

Ч.4 ст.26 Основ передбачено, що якщо після призначення застрахованій особі матеріальної допомоги чи надання соціальних послуг між страховиками виник спір щодо понесених витрат, виплата здійснюється страховиком, до якого звернулася застрахована особа. При цьому неналежний страховик має право звернутися до належного страховика щодо відшкодування понесених ним витрат.

Аналогічне передбачено і ч.2 ст.24 Закону №1105-XIV, відповідно до п.5 якої, якщо після призначення застрахованій особі матеріальної допомоги чи надання соціальних послуг між фондом і страховиком з інших видів соціального страхування виникають спори щодо понесених витрат, виплата здійснюється страховиком, до якого звернувся застрахований. При цьому страховик, до якого звернувся застрахований, має право звернутися до відповідного страховика з інших видів соціального страхування щодо відшкодування понесених ним витрат.

Ст.37 Закону №1105-XIV передбачено, що Фонд може відмовити у страхових виплатах і наданні соціальних послуг застрахованому, якщо мали місце: навмисні дії потерпілого, спрямовані на створення умов для настання страхового випадку; подання роботодавцем або потерпілим Фонду соціального страхування від нещасних випадків свідомо неправдивих відомостей про страховий випадок; вчинення застрахованим умисного злочину, що призвів до настання страхового випадку; якщо нещасний випадок згідно із законодавством не визнаний пов'язаним з виробництвом.

Відповідач, відмовляючи в прийняті до відшкодування витрат по пенсіонеру ОСОБА_3 зіслався на відсутність в пенсійній справі оригіналу акту про нещасний випадок на виробництві її матері ОСОБА_4, яка отримала травму на виробництві.

Таким чином, подання позивачем копії акта про нещасний випадок, пов'язаний з виробництвом, за формою Н-1, а не його оригінала, не може бути підставою для відмови у перерахуванні страхових виплат.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_5 з 07.08.2013 року отримує пенсію в розмірі 1898,00 грн., з якої загальний розмір, згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення» 137,04 грн. по втраті годувальника, померлого як це вбачається з копії свідоцтва про смерть 23.08.1988 року, внаслідок нещасного випадку на виробництві, що підтверджується копією Акту Н-1.

ОСОБА_6 була призначена пенсія по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві в розмірі 2847,00 грн., в т.ч. основний розмір пенсії згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення» 242,80 грн., розмір допомоги на поховання становить 485,60 грн. та витрати на доставку 7,58 грн.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивачем не доведено підставність позовних вимог про стягнення з відповідача неприйнятих до відшкодування витрат по ОСОБА_5, оскільки позивач не довів факт її перебування на утриманні потерпілого на день його смерті. Щодо ОСОБА_6 то причинного зв'язку з травмою, отриманою на виробництві та його смертю не встановлено, як судом першої так і апеляційної інстанції.

Згідно з абзацом 2 частини дев'ятої статті 34 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» у разі смерті потерпілого, який одержував страхові виплати і не працював, розмір відшкодування шкоди особам, зазначеним у статті 33 цього Закону, визначається виходячи із суми щомісячних страхових виплат і пенсії, які одержував потерпілий на день його смерті, з відповідним коригуванням щомісячних страхових виплат згідно із статтею 29 цього Закону. Причинний зв'язок смерті потерпілого з одержаним каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я має підтверджуватися висновками відповідних медичних закладів.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання прийняти до заліку виплачені пенсії по втраті годувальника, допомоги на поховання та витрат на їх доставку згідно Актів щомісячної звірки за період червня-листопада 2014 року на загальну суму 1577,50 грн., та включити їх до Актів щомісячних звірок, то Порядок відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, затверджений постановою правління Пенсійного фонду та правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків від 4 березня 2003 року №5-4/4, не врегульовує спірних правовідносин, що виникли в цьому випадку, оскільки встановлене ним правило підписання актів звірки розрахунків має застосовуватися за відсутності спору.

Згаданий порядок визначає механізм відшкодування на централізованому рівні Фондом соціального страхування від нещасних випадків Пенсійному фонду витрат, пов'язаних із виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер із цих причин, що призначені особам, застрахованим згідно із Законом України від 23 вересня 1999 року "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" (крім осіб, зазначених у пункті 2 статті 8 цього Закону), у тому числі добровільно застрахованим, та потерпілим особам, право яких на отримання відшкодування шкоди раніше було встановлено згідно із законодавством СРСР або законодавством України про відшкодування шкоди, заподіяної працівникам унаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання, пов'язаних із виконанням ними трудових обов'язків.

У разі незгоди Фонду соціального страхування від нещасних випадків на підписання актів звірки в судах адміністративної юрисдикції мають вирішуватись вимоги про стягнення витрат, а не вимоги про підписання цих актів.

Згідно ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Оскільки суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, то воно не може бути скасоване чи змінене з підстав, викладених в апеляційних скаргах.

Відповідно до ч.2 ст.5, ст.94 КАС України та Закону України «Про судовий збір» в редакції від 22.05.2015р., з Управління Пенсійного фонду України в Жовківському районі Львівської області підлягає стягненню судовий збір в сумі 2049,90 грн. (2 % розміру майнових вимог, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати - 1827,0грн. + 36,54грн.* 110% ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги) та з Відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Жовківському районі Львівської області - 2009 грн. 70 коп.

Керуючись ст.ст.94, 160 ч.3, 195, 196, п.1 ч.1 ст.198, ст.200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційні скарги Управління Пенсійного фонду України в Жовківському районі Львівської області та Відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Жовківському районі Львівської області - залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 23 січня 2015р. по справі №813/8715/14 - без змін.

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Жовківському районі Львівської області на рахунок отримувача №31219206781004 УДКСУ у Галицькому районі м.Львова код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38007573 Банк отримувача ГУДКСУ у Львівській області Код банку отримувача (МФО 825014 Код класифікації доходів бюджету 22030001, "Призначення платежу" - судовий збір, код 34668371 - 2049 (дві тисячі сорок дев»ять) грн. 90 коп. судового збору.

Стягнути з Відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Жовківському районі Львівської області на рахунок отримувача №31219206781004 УДКСУ у Галицькому районі м.Львова код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38007573 Банк отримувача ГУДКСУ у Львівській області Код банку отримувача (МФО 825014 Код класифікації доходів бюджету 22030001, "Призначення платежу" - судовий збір, код 34668371 - 2009 (дві тисячі лев»ять) грн. 70 коп. судового збору.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили, а у разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України - з дня складення ухвали в повному обсязі.

Головуючий суддя: М.П.Кушнерик

Судді: О.І.Мікула

А.Р.Курилець

Повний текст виготовлено 29.01.16р.