Постанова від 27.01.2016 по справі 367/4924/15-а

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 367/4924/15-а Головуючий у 1-й інстанції: Карабаза Н.Ф.

Суддя-доповідач: Карпушова О.В.

ПОСТАНОВА

Іменем України

27 січня 2016 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Карпушової О.В., суддів: Епель О.В., Аліменка В.О., секретаря судового засідання Самсонової М.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві, без фіксації судового процесу, в порядку ч. 1 ст. 41 КАС України, апеляційну скаргу Управління освіти і науки Ірпінської міської ради на постанову Ірпіньського міського суду Київської області від 15 вересня 2015 р. у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління освіти і науки Ірпінської міської ради про зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

22.07.2015 р. ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Управління освіти і науки Ірпінської міської ради, яким просив зобов'язати відповідача надати його дитині місце у дошкільному навчальному закладі м. Ірпінь згідно Конституції України та чинного законодавства України.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідач неправомірно відмовив у місці у дошкільному закладі для його дитини, оскільки електронна реєстрація дітей до дошкільних навчальних закладів носить лише рекомендаційний характер, не є обов'язковою до виконання на території України, суперечить Конституції України і не може бути законною причиною відмови у зарахуванні дитини до дошкільного навчального закладу.

Постановою Ірпіньського міського суду Київської області від 15 вересня 2015 р. позовні вимоги задоволено: зобов'язано Управління освіти і науки Ірпінської міської ради надати ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, який мешкає АДРЕСА_1 місце у дошкільному закладі м. Ірпінь.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції зазначив, що електронна реєстрація як підстава для прийому дитини до дошкільного навчального закладу згідно чинного законодавства України не існує і носить лише рекомендаційний характер на окремих територіях.

Відповідач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Ірпіньського міського суду Київської області від 15 вересня 2015 р., як таку, що ухвалено з порушенням норм матеріального та процесуального права, та прийняти нове рішення.

Апеляційну скаргу обґрунтовано тим, що рішення суду суперечить п.6 Положення про дошкільний навчальний заклад, яке затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 12.03.2003 року № 305, згідно якого прийом дітей до дошкільного навчального закладу здійснюється безпосередньо керівником дошкільного закладу.

Сторони в судове засідання не прибули, про час, дату та місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, тому, за приписами ч.1 ст.41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, постанова суду скасуванню, з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що син позивача ОСОБА_3 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 р. у м. Ірпінь, що підтверджено свідоцтвом про народження (а.с. 7).

30.06.2015 року позивач звернувся до начальника управління освіти і науки Ірпінської міської ради ОСОБА_4 із заявою щодо зарахування в дошкільний навчальний заклад №1 «Лісова пісня» його дитини ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 з 01.09.2015 року. (а.с.5)

Управління освіти і науки Ірпінської міської ради листом від 16.07.2015 року за №745 проінформувало ОСОБА_2 про те, що відповідно до рекомендацій Департаменту освіти і науки КОДА та наказу управління освіти і науки Ірпінської міської ради від 04.07.2013 року №158-О у місті створена та функціонує електронна реєстрація дітей до садочків, згідно якої йде зарахування дітей до заклади дошкільної освіти.

Також в цьому листі зазначено, що на 2015-2016 рік до навчального закладу № 1 «Лісова пісня» зареєстровано 535 дітей. Проектна потужність даного закладу -249 місць. Після того, як 155 дітей відповідного віку вибули до школи, станом 01.07.2015 року у садочку залишилось 336 дітей. Згідно ст. 14 п.2 про наповнюваність груп Закону України «Про дошкільну освіту» забезпечення всіх бажаючих направленнями до даного дошкільного закладу неможливе. До другої молодшої групи отримали направлення діти, які були зареєстровані до 17.07.2012 року. Дата створення заявки позивача - 09.07.2013 року.

Вказані обставини підтверджені відповідними доказами.

Відповідно до ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судове рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги.

Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові, організаційні та фінансові засади функціонування і розвитку системи дошкільної освіти визначає Закон України «Про дошкільну освіту».

Згідно ч. 1 статті 4 цього Закону передбачено, що дошкільна освіта є обов'язковою первинною складовою частиною системи безперервної освіти в Україні.

Відповідно до статті 5 цього Закону систему дошкільної освіти становлять: дошкільні навчальні заклади незалежно від підпорядкування, типів і форми власності; наукові і методичні установи; органи управління освітою; освіта та виховання в сім'ї.

Частинами 1, 2 статті 9 цього Закону встановлено, що сім'я зобов'язана сприяти здобуттю дитиною освіти у дошкільних та інших навчальних закладах або забезпечити дошкільну освіту в сім'ї відповідно до вимог Базового компонента дошкільної освіти. Відвідування дитиною дошкільного навчального закладу не звільняє сім'ю від обов'язку виховувати, розвивати і навчати її в родинному колі.

Відповідно до приведених норми, дошкільна освіта є обов'язковою, і може здобуватись як шляхом виховання у сім'ї, так і в дошкільних навчальних закладах.

Положеннями статті 15 Закону України «Про дошкільну освіту» передбачено, що дошкільні навчальні заклади можуть бути державної, комунальної та приватної форм власності. Статус комунального має дошкільний навчальний заклад, заснований на комунальній формі власності.

Статтею 17 даного Закону передбачено, що управління системою дошкільної освіти здійснюють, зокрема, обласні, Київська та Севастопольська міські, районні державні адміністрації; органи місцевого самоврядування.

Разом з тим, наказом відділу освіти Ірпінської міської ради від 04.07.2013 року № 158-О з 01.01.2014 року запроваджено систему електронної реєстрації дітей до дошкільних навчальних закладів. Пунктом 7.4 даного наказу зазначено, що керівникам дошкільних навчальних закладів зарахування дітей до дошкільних навчальних закладів здійснювати виключно на основі черговості згідно їх електронної реєстрації.

Згідно п.9 цього наказу передбачено, що контроль за виконанням наказу залишається за відділом освіти Ірпінської міської ради .

Отже, до повноважень управління освіти Ірпінської міської ради належить контроль за електронним записом.

Порядком встановлено, що електронний запис здійснюється протягом календарного року, а прийом дітей до ДНЗ та запис до відповідної вікової групи - у порядку черговості. При цьому, за відсутності вільних місць, електронний запис залишається в Реєстрі до моменту їх наявності.

Постановою Кабінету Міністрів від 12.03.2003 р. N 305 затверджено Положення про дошкільний навчальний заклад. (далі - Положення)

Згідно п.4 Положення дошкільний навчальний заклад є юридичною особою і діє на підставі статуту, який затверджується засновником (власником) за погодженням з відповідним органом управління освітою і реєструється місцевим органом виконавчої влади.

Пунктом 6 Положення передбачено, що прийом дітей до дошкільного навчального закладу здійснюється керівником протягом календарного року на підставі заяви батьків або осіб, які їх замінюють, медичної довідки про стан здоров'я дитини з висновком лікаря, що дитина може відвідувати дошкільний навчальний заклад, довідки дільничного лікаря про епідеміологічне оточення, свідоцтва про народження.

Для прийому дітей до дошкільного навчального закладу (групи) компенсуючого типу, а також для прийому дітей з порушеннями слуху, зору, мови, опорно-рухового апарату, інтелекту, затримкою психічного розвитку в інклюзивні групи додатково подається висновок психолого-медико-педагогічної консультації, територіального лікувально-профілактичного закладу чи тубдиспансеру, направлення місцевого органу управління освітою та індивідуальна програма реабілітації для дітей з інвалідністю.

Таким чином, Положенням про дошкільний навчальний заклад встановлено, що прийом до дошкільного навчального закладу здійснюється керівником ДНЗ. Ці положення узгоджуються із приписами пункту 7.4 Наказу відділу освіти Ірпінської міської ради від 04.07.2013 року № 158-О.

Судом апеляційної інстанції встановлено, що малолітнього сина позивача зареєстровано в системі електронного запису дітей до дошкільних навчальних закладів в управлінні освіти і науки Ірпінської міської ради 09.07.2013 року. Як слідує з листа Управління освіти і науки Ірпінської міської ради листом від 16.07.2015 року за №745, на 2015-2016 рік до навчального закладу № 1 «Лісова пісня» до другої молодшої групи отримали направлення діти, які були зареєстровані до 17.07.2012 року. Дата створення заявки позивача - 09.07.2013 року.

Позивач фактично звернувся у суд за захистом права своєї дитини на здобуття дошкільної освіти, яке він вважає порушеним бездіяльністю відповідача - місцевого органу виконавчої влади.

Бездіяльність є пасивною поведінкою суб'єкта, яка полягає у невиконанні ним дій, які повинні бути і могли бути вчинені відповідно до покладених на нього обов'язків. При цьому, умовою встановлення протиправної бездіяльності є наявність вини суб'єкта владних повноважень.

Оскільки обов'язок щодо прийому до дошкільного навчального закладу чинним законодавством покладено на керівників ДНЗ, а не на міську раду, колегія суддів вважає, що відповідачем в даному випадку не допущено бездіяльності по відношенню до позивача та його дитини, а позивач звернувся до суду за захистом права до неналежного відповідача.

Окрім того, колегія суддів зазначає, що відповідно до роз'яснень Верховного Суду України, викладених у постанові Пленуму цього Суду від 13.06.2007 №8 «Про незалежність судової влади», не допускається постановлення рішень, що передбачають неправомірне обмеження прав, свобод та законних інтересів інших осіб.

Виходячи з того, що прийом дітей до ДНЗ та запис до відповідної вікової групи здійснюється у порядку черговості їх електронного запису, колегія суддів зазначає, що задоволення вимог позивача щодо організування його сину вільного місця в дошкільному освітньому закладі (поза чергою) з 01.09.2015 року фактично матиме наслідком обмеження прав та законних інтересів інших дітей, які знаходяться у відповідній черзі попереду дитини позивача.

Згідно з частиною 4 статті 70 КАС України обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Стаття 71 КАС України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Враховуючи вищезазначене, звертаючи увагу на той фактор, що позивачем пред'явлено позов до неналежного відповідача, колегія суддів приходить до висновку про необхідність ухвалення рішення про відмову у задоволенні позову.

Отже, судом першої інстанції при винесенні оскаржуваного рішення неповно з'ясовані обставини, що мають значення для справи, постанова прийнята з порушенням норм матеріального права, що є підставою для її скасування, та прийняття нової постанови про відмову у задоволені позовних вимог.

Повний текст постанови виготовлено 01.02.2016 р.

Керуючись статтями 195, 196, 198, 202, 205, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління освіти і науки Ірпінської міської ради на постанову Ірпіньського міського суду Київської області від 15 вересня 2015 р. - задовольнити.

Постанову Ірпіньського міського суду Київської області від 15 вересня 2015 р. у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління освіти і науки Ірпінської міської ради про зобов'язання вчинити певні дії - скасувати.

У задоволені позовних вимог ОСОБА_2 до Управління освіти і науки Ірпінської міської ради про зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі.

Колегія суддів: О.В. Карпушова

О.В. Епель

В.О. Аліменко

Головуючий суддя Карпушова О.В.

Судді: Аліменко В.О.

Епель О.В.