Ухвала від 27.01.2016 по справі 2а-13597/11/2670

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

УХВАЛА

про закриття провадження у справі

27 січня 2016 року м. Київ№ 2а-13597/11/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Арсірія Р.О., суддів Кузьменка В.А., Огурцова О.П. при секретарі судового засідання Шевченко М.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Публічного акціонерного товариства "УкрГідроЕнерго"

до Державної фінансової інспекції України

про визнання незаконною та скасування вимоги в частині

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство "УкрГідроЕнерго" (далі по тексту - позивач, ПАТ "УкрГідроЕнерго") звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративними позовом до Державної фінансової інспекції України про визнання незаконною та скасування вимоги про усунення виявлених порушень в частині пунктів 3,4,5,7,8,9,10,11,13,15.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 17 листопада 2015 року прийнято до розгляду справу №2а - 13597/11/2670.

Ухвалою суду від 27 січня 2016 року поновлено провадження у справі.

У судовому засіданні 27 січня 2016 року судом поставлено на обговорення питання про закриття провадження у справі, оскільки спір не підлягає розгляду у порядку адміністративного судочинства.

Представник позивача вважав, що оскаржувана вимога є рішенням суб'єкта владних повноважень, а тому підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.

Представник відповідача висловив думку про неналежність розгляду вказаної справи адміністративним судом з посиланням на практику Верховного Суду України по аналогічним справам.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши думку представників сторін, суд дійшов висновку про закриття провадження у справі, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, Головним контрольно-ревізійним управлінням України відповідно до Плану контрольно-ревізійної роботи ГоловКРУ України на II квартал 2011 року проведено ревізію фінансово- господарської діяльності Відкритого акціонерного товариства "УкрГідроЕнерго" за період з 01.01.2009 по 31.12.2010, якою встановлено ряд порушень та недоліків, що викладені в акті від 13.05.2011 № 05-21/34.

21.06.2011 Головним контрольно-ревізійним управлінням України винесено вимогу щодо усунення порушень законодавства № 05-14/618, якою, зокрема, "УкрГідроЕнерго" висуваються наступні вимоги:

П. 3) у порядку, встановленому ст.ст. 130-136 КЗпПУ відшкодувати збитки за рахунок осіб, винних у їх заподіянні, на суму 117,0 тис. гривень.

П.4) у порядку, встановленому ст.ст. 130-136 КЗпПУ стягнути з осіб, винних у безпідставному відшкодуванні витрат підзвітних коштів на суму 3,75 тис. грн.

П. 5) у порядку, встановленому ст.ст. 130-136 КЗпПУ, відшкодувати шкоду за рахунок винних осіб на суму 501,38 тис. гривень.

П. 7) у порядку, встановленому ст.ст. 130-136 КЗпПУ відшкодувати шкоду за рахунок осіб, винних у зайвій виплаті надбавок, доплат, премії, матеріальної допомоги та інших заохочень на суму 2956,14 тис. гривень.

П.8) стягнути з Первинної профспілкової організації понесені витрати на суму 746,0 тис. грн.;

П.9) стягнути зайво отримані кошти з підрядних організацій, зазначених у реєстрі.

П. 10) привести у відповідність до вимог Закону України «Про оренду державного та комунального майна» та «Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна», затвердженої постановою від 04.10.1995 № 786, укладені договори оренди; стягнути недоотримані кошти на суму 2580,36 тис. грн.., з яких за оренду нежитлового приміщення перерахувати до бюджету 0,15 тис. гривень.

П.11) перерахувати до Державного бюджету відповідну частку орендної плати в сумі 137,0 тис. гривень.

П. 13) оприбуткувати лишки в бухгалтерського обліку на суму 4,38 тис. грн.

П. 15) у порядку, встановленому ст. ст. 130-136 КЗпПУ, відшкодувати за рахунок винних в порушеннях осіб збитки на суму 2101,4 тис. гривень.

Таким чином, у даній справі, ПАТ "УкрГідроЕнерго" звернулося до суду про скасування вимоги Головного контрольно-ревізійного управління України, у якій вказується на виявлені збитки, їхній розмір та міститься зобов'язання про відшкодування коштів.

Згідно з пунктом 10 статті 10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" N 2939-XII органу державного фінансового контролю надано право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів, а відповідно до пункту 13 цієї норми - при виявленні збитків, завданих державі чи підприємству, установі, організації, що контролюється, визначати їх розмір у встановленому законодавством порядку.

На підставі наведеного суд дійшов висновку про наявність в органу державного фінансового контролю права заявляти вимогу про усунення порушень, виявлених у ході перевірки підконтрольних установ, яка обов'язкова до виконання лише в частині усунення допущених порушень законодавства і за допомогою якої неможливо примусово стягнути виявлені в ході перевірки збитки.

Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права висловлена колегією суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України у постанові від 23.06.2015 року по справі №21- 967а15.

Як зазначалося, у справі, що розглядається, Головне КРУ України пред'явило вимоги, які вказують на виявлені збитки, їхній розмір та їх стягнення.

Зважаючи на те, що збитки стягуються у судовому порядку за відповідним позовом органу державного фінансового контролю, відповідно вимога відповідача не може бути предметом судового розгляду за адміністративним позовом ПАТ "УкрГідроЕнерго" про визнання незаконною та скасування пунктів 3,4,5,7,8,9,10,11,13,15 листа-вимоги Головного контрольно-ревізійного управління України № 05-14/618 від 21.06.2011 року «Щодо усунення порушень законодавства».

Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права вже була висловлена колегією суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України у постановах від 28 жовтня (Постанова N 21-462а14) та 25 листопада 2014 року (Постанова N 21-442а14), від 10.05.2015 справа №21-632а14, від 20.01.2015 справа №21-601а14, від 18.11.2014 справа №21-461а14, від 14.10.2014 справа № 21-453а14.

Суд звертає увагу, що в порядку адміністративного судочинства може бути оскаржене лише таке рішення, яке породжує безпосередньо права чи обов'язки для позивача.

Таким чином, провадження у справі підлягає закриттю на підставі п.1 ч.1 ст.157 КАС України, оскільки справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Враховуючи викладене, керуючись п. 1 ч. 1 ст. 157, ст. 165 КАС України, Окружний адміністративний суд м. Києва,

УХВАЛИВ:

Закрити провадження в адміністративній справі №2а-13597/11/2670 за позовом Публічного акціонерного товариства "УкрГідроЕнерго" до Державної фінансової інспекції України про визнання незаконними та скасування пунктів 3,4,5,7,8,9,10,11,13,15 листа-вимоги Головного контрольно-ревізійного управління України № 05-14/618 від 21.06.2011 року.

Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя Р.О. Арсірій

Судді В. А. Кузьменко

О.П. Огурцов