ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 61022 м. Харків, пр. Науки, буд.5, тел./факс 702-10-79 inbox@lg.arbitr.gov.ua _____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
27 січня 2016 року Справа № 913/977/15
Провадження №1/913/977/15
За позовом Попаснянської міської ради, Попаснянський район, м.Попасна Луганської області
до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, Попаснянський район, м. Попасна Луганської області
про стягнення 20845 грн. 91 коп.
Головуючий суддя Масловський С.В.
Суддя Іванов А.В.
Суддя Косенко Т.В.
В засіданні брали участь:
від позивача - не з'явився;
від відповідача - не з'явився;
В судовому засіданні 27.01.2016 судом у відповідності до статті 85 Господарського процесуального кодексу України оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Попаснянська міська рада м.Попасна Луганської області звернулась до господарського суду Луганської області з позовом до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 м.Попасна Луганської області про стягнення заборгованості з орендної плати в розмірі 19605 грн 61 коп.
Ухвалою господарського суду Луганської області від 28.10.2015 порушено провадження у справі та її розгляд призначений на 19.11.2015, ухвалою від 19.11.2015 на 16.12.2015, ухвалою від 16.12.2015 на 28.12.2015.
Заявою № 02/07-2013 від 17.11.2015 позивач збільшив розмір позовних вимог та просив стягнути з відповідача заборгованість з орендної плати в сумі 20845 грн 91 коп.
16.12.2015 позивачем, через канцелярію господарського суду Луганської області, подано доповнення до позовної заяви №02/07-2198 від 15.12.2015, щодо звільнення суб'єктів господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності, в яких позивач зазначає, що розпорядження Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 №1079-р є чинним, але на даний момент перелік населених пунктів, на території яких здійснюється антитерористична операція, є невизначеним, що робить неможливим застосування положень Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції». Також, позивач зазначає, що Закон №1669 не змінив регулювання податкових відносин, які врегульовані спеціальним законом - податковим кодексом України, який, відповідно, і має вищу юридичну силу порівняно із Законом України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції».
28.12.2015 протоколом автоматичного визначення складу колегії суддів, на підставі розпорядження №220-р від 28.12.2015, призначено склад колегії суддів, а саме: головуючий суддя Зюбанова Н.М., суддя Масловський С.В., суддя Іванов А.В.
26.12.2016, у зв'язку з перебуванням судді Зюбанової Н.М. у відпустці, протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями, призначено новий склад колегії суддів, а саме: головуючий суддя Масловський С.В., суддя Іванов А.В., суддя Косенко Т.В.
26.01.2016 від позивача на електрону адресу господарського суду Луганської області, було надіслано клопотання, в якому останній просить суд розглянути справу без присутності представника позивача.
В судові засідання 27.01.2016 представники сторін не з'явились.
Суд зазначає про те, що відповідач не був обмежений у своїх процесуальних правах надати відзив на позов та письмові пояснення по суті спору через канцелярію суду або шляхом їх направлення на адресу суду поштовим відправленням.
Справа розглядається в порядку ст.75 Господарського процесуального кодексу України за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши наявні матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суду Луганської області,-
Між Попаснянською міською радою, як орендодавцем, та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1, як орендарем, було укладено договір оренди землі №442381014000031 від 31.05.2011 (далі договір).
Умовами договору сторони погодили, що позивач, як орендодавець, надає, а відповідач, як орендар, приймає в строкове платне користування на умовах оренди земельну ділянку несільськогосподарського призначення, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1. Загальна площа земельної ділянки складає 0,3209 га, в тому числі 0,0809 га - механічний цех з надбудовою та гаражем; 0,2400 га - під проїздами, проходами та площадками (п.2.2). Орендна плата сплачується орендарем у грошовій формі в розмірі 11916 грн 47 коп. за рік (п.3.1). Орендна плата вноситься щомісячно у розмірі 1/12 частини річної орендної плати не пізніше 15 числа наступного місяця (п. 3.2). Цільове призначення земельної ділянки: обслуговування виробничих приміщень (п.4.1). Дія договору припиняється у разі: закінчення строку, на який його було укладено; придбання орендарем земельної ділянки у власність; викуп земельної ділянки для суспільних потреб або примусове відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом в інших випадках встановлених законом (п.п.9.1, 9.1.1, 9.1.2, 9.1.3, 9.1.4). Дія договору припиняється шляхом його розірвання за: взаємною згодою сторін; рішенням суду на вимогу однієї із сторін у наслідок невиконання другою стороною обов'язків передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотне перешкоджає її використанню, а токож з інших підстав, визначених законом (п.п. 9.2, 9.2.1, 9.2.2). Розірвання договору в односторонньому порядку допускається за умов: зміна орендарем цільового призначення земельної ділянки без погодження орендодавцем; несплата орендарем протягом більш ніж 3 місяців орендної плати (п.п. 9.3, 9.3.1, 9.3.2).
Позивачем долучено до матеріалів справи акт прийому-передачі земельної ділянки, який складено на підставі договору оренди земельної ділянки від 31.05.2011, укладеного між фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 та Попаснянською міською радою Луганської області, про те, що Попаснянська міська рада передала, а фізична особа-підприємець ОСОБА_1 прийняла в платне користування на умовах оренди земельну ділянку терміном на 5 років, площею 0,3209 га, під обслуговування виробничих приміщень, яка розташована в АДРЕСА_1.
Як зазначено у позовній заяві відповідач не виконав свій обов'язок щодо сплати орендної плати за договором в період з березня 2014 по серпень 2015.
Відповідно до ст. 1 Закону України від 02.09.2014 р. № 1669-VII "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" передбачено, що періодом проведення антитерористичної операції визначено час між датою набрання чинності Указом Президента України "Про введення в дію Рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 р. "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14.04.2014 р. № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.
Статтею 6 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" встановлено, що під час проведення антитерористичної операції суб'єкти господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, звільняються від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності.
Зазначений закон України є спеціальним, дія якого поширюється лише на визначене коло суб'єктів, визначаються тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення.
Статтею 1 Закону України "Про боротьбу з тероризмом" встановлено, що районом проведення антитерористичної операції є визначені керівництвом антитерористичної операції ділянки місцевості або акваторії, транспортні засоби, будівлі, споруди, приміщення та території чи акваторії, що прилягають до них і в межах яких проводиться зазначена операція.
Відповідно до рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" Антитерористичним центром при Службі Безпеки України видано наказ від 07.10.2014 № 33/6/а "Про визначення районів проведення антитерористичної операції та термінів її проведення", згідно з яким визначено районом проведення антитерористичної операції Донецьку та Луганську області з 07.04.2014.
Відповідно до ст.ст. 10, 11 Закону України "Про боротьбу з тероризмом" антитерористична операція проводиться лише за наявності реальної загрози життю і безпеці громадян, інтересам суспільства або держави у разі, якщо усунення цієї загрози іншими способами є неможливим. Рішення щодо проведення антитерористичної операції приймається залежно від ступеня суспільної небезпеки терористичного акту керівником Антитерористичного центру при Службі безпеки України за письмовим дозволом Голови Служби безпеки України або керівником координаційної групи відповідного регіонального органу Служби безпеки України за письмовим дозволом керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України, погодженим з Головою Служби безпеки України. Про рішення щодо проведення антитерористичної операції негайно інформується Президент України.
Згідно з ч. 7 ст. 4 Закону України "Про боротьбу з тероризмом" координацію діяльності суб'єктів, які залучаються до боротьби з тероризмом, здійснює Антитерористичний центр при Службі безпеки України.
Відповідно до Закону України "Про військово-цивільні адміністрації" від 03.02.2015 р. № 141-VIII визначено організацію, повноваження і порядок діяльності військово-цивільних адміністрацій, що утворюються як тимчасовий вимушений захід з елементами військової організації управління для забезпечення безпеки та нормалізації життєдіяльності населення в районі проведення АТО, що не має на меті зміни та/або скасування конституційно закріпленого права територіальних громад на місцеве самоврядування.
Згідно ч.1 ст. 1 зазначеного Закону для виконання повноважень місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування у випадках, встановлених цим законом, у районі проведення АТО можуть утворюватися військово-цивільні адміністрації.
Для виконання повноважень місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування у випадках, встановлених цим Законом, у районі проведення антитерористичної операції можуть утворюватися військово-цивільні адміністрації.
Військово-цивільні адміністрації - це тимчасові державні органи у селах, селищах, містах, районах та областях, що діють у складі Антитерористичного центру при Службі безпеки України і призначені для забезпечення дії Конституції та законів України, забезпечення безпеки і нормалізації життєдіяльності населення, правопорядку, участі у протидії диверсійним проявам і терористичним актам, недопущення гуманітарної катастрофи в районі проведення антитерористичної операції.
Відповідно до ст. 2 указу Президента України № 123/2015 від 05.03.2015 у зв'язку з утворенням обласних, районних військово-цивільних адміністрацій, зазначених у статті 1 цього Указу: Новоайдарська, Попаснянська та Станично-Луганська районні державні адміністрації Луганської області набувають статусу відповідно Новоайдарської, Попаснянської та Станично-Луганської районних військово-цивільних адміністрацій Луганської області, а голови Новоайдарської, Попаснянської та Станично-Луганської районних державних адміністрацій Луганської області - статусу керівників відповідно Новоайдарської, Попаснянської та Станично-Луганської районних військово-цивільних адміністрацій Луганської області.
Згідно з додатком № 2 розпорядження КМУ від 07.11.2014 р. № 1085-р в редакції від 02.12.2015 р. № 1276-р м.Попасна Луганської області включено до переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення.
Відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відповідач, фізична особа - підприємець ОСОБА_1, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позивачем, як орендодавцем, надано, а відповідачем, як орендарем, прийнято в строкове платне користування на умовах оренди, земельну ділянку несільськогосподарського призначення, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 що підтверджується договором оренди землі №442381014000031 від 31.05.2011 та актом прийому-передачі земельної ділянки, який складено на підставі зазначеного договору, та які посвідчені печатками сторін (належним чином засвідчені копії яких знаходяться в матеріалах справи). Відповідач свій обов'язок по оплаті орендної плати в порядку передбаченому п.п. 3.1, 3.2 договору, не виконав, доказів протилежного, станом на момент розгляду справи, суду надано не було.
Судом встановлено, що відповідач знаходиться на території проведення АТО, що підтверджується даними з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Суд враховує те, що відповідач відповідно до ст. 6 ЗУ "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", звільняється від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності.
За таких обставин суд приходить до висновку, що вимога позивача про стягнення з відповідача заборгованості з орендної плати землі не є законною, обґрунтованою, а тому в задоволені позову слід відмовити повністю.
У відповідності до ст.49 ГПК України судові витрати покладаються на позивача.
Керуючись ст.ст.33, 34, 43, 44, 49, 75, 82, 84, 85, Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд Луганської області,-
1. У задоволені позову Попаснянської міської ради (Попаснянський район, м.Попасна, Луганської області) до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (Попаснянський район, м.Попасна, Луганської області) відмовити повністю.
2. Судовий збір покласти на позивача.
Відповідно до статті 85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 01.02.2016.
Головуючий суддя С.В. Масловський
Суддя А.В. Іванов
Суддя Т.В. Косенко