Постанова від 29.01.2016 по справі 825/3826/15-а

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 січня 2016 року м. Чернігів Справа № 825/3826/15-а

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Бородавкіної С.В.,

за участі секретаря Гайдука С.В.,

представника позивача Карети О.О.,

представників відповідача Дуброви О.С., Сидоренко Т.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ТРАНС ЛАЙН ГРУП» до Державної податкової інспекції у м. Чернігові Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення та рішення про опис майна в податкову заставу, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач 22.12.2015 звернувся до суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Чернігові Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області (далі - ДПІ у м. Чернігові) та (з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог) просить:

- зобов'язати Державну податкову інспекцію у м. Чернігові Головного управління ДФС у Чернігівській області внести відомості до картки особового рахунку платника ТОВ «ТРАНС ЛАЙН ГРУП» про відсутність податкового боргу в сумі 10905,24 грн., а саме: пені нарахованої за несвоєчасну сплату узгодженої суми податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг);

- визнати протиправним та скасувати рішення державної податкової інспекції у м. Чернігові Головного управління ДФС у Чернігівській області № 55/23-01 від 17.11.2015 про опис майна в податкову заставу;

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення (форма «Ш») № 0015011501 від 18 грудня 2015 року, яким ТОВ «ТРАНС ЛАЙН ГРУП» зобов'язано сплатити штраф у розмірі 10% суми простроченого грошового зобов'язання у сумі 52035,40 грн.

Свої позовні вимоги мотивує тим, що враховуючи специфіку господарської діяльності ТОВ «ТРАНС ЛАЙН ГРУП», а саме роботу з державним замовленням (бюджетними коштами), товариство не може мати будь-які борги перед бюджетом. Саме тому, незважаючи на протиправність висновків відповідача, викладених в акті перевірки від 26.12.2014 № 36/22/35884094, ним, безпосередньо після складання акту перевірки, було прийнято рішення про авансову сплату ПДВ в сумі що перевищувала б суми нарахованих за результатами перевірки, штрафних санкцій та пені. З 01.07.2015, на виконання вимоги п. 34 підрозділу 2 розділу XX «Перехідних положень» Податкового кодексу України, сума переплати в розмірі 694 577,04 грн., яка обліковувалась на його особовому рахунку, була автоматично перерахована/переведена на рахунок електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритий у казначейській установі.

Таким чином, враховуючи приписи Податкового кодексу України та наявність на спеціальному електронному рахунку станом на 27.07.2015 необхідної суми, відповідач, на його думку, мав у автоматичному режимі (без згоди та/або заяви платника) погасити зазначену суму податкового боргу за рахунок наявної на електронному рахунку переплати, шляхом подання казначейській установі відповідної відомості. Однак, ДПІ у м. Чернігові вказані дії не було здійснено та сформовано податкову вимогу «форма Ю» № 3928-25 про сплату 711268,82 грн. суми податкового боргу (що складається з 520 354,00 грн. основного боргу, 130089,00 грн. штрафних санкцій та 60825,82 грн. пені).

Виключно з метою недопущення зупинення роботи товариства через заборгованість, яка обліковується по особовому рахунку, зазначена податкова вимога про сплату податкового боргу була виконана у встановлені законодавством строки та спосіб, шляхом зменшення суми наявного у нього податкового кредиту з ПДВ на визначену у вимозі суму, зазначивши у р. 23.1 декларації з ПДВ за липень 2015 року суму на 711269,00 грн.

Одночасно зазначає, що оскільки ним вчасно сплачувались (зменшувались) податкові зобов'язання з податку на додану вартість, в т.ч. визначені в податковій декларації за жовтень 2015 року, можна зробити висновок про те, що податковий борг у ТОВ «ТРАНС ЛАЙН ГРУП» відсутній.

Також зазначив, що оскільки право податкової застави у податкового органу виникає лише відносно підприємств, у яких наявний узгоджений податковий борг, то оскаржуване рішення про опис майна у податкову заставу № 55/23-01 від 17.11.2015 було винесено ДПІ в м. Чернігові незаконно. При цьому, помилкові дії податкового органу призводять до порушення його майнових прав (прав власності), шляхом незаконного обмеження прав користування власним майном, в результаті реєстрації обтяження щодо описаного у податкову заставу майна.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити в повному обсязі.

Представники відповідача позов не визнали, просили відмовити в його задоволенні, надали заперечення та пояснили, що згідно облікової картки позивача сума переплати, яка існувала станом на 01.07.2015 в розмірі 694577,04 грн., на підставі пункту 34 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України було переведено з 01 липня 2015 року в автоматичному режимі на електронний рахунок. Тобто, на момент зарахування в облікову картку платника за узгодженими грошовими зобов'язаннями по податковому повідомленню-рішенню № 0000062200 від 12.01.2015 на суму 520354,00 грн. та 130089,00 грн., переплати у ТОВ «ТРАНС ЛАЙН ГРУП» не існувало і тому відповідно до п.п. 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 Податкового кодексу України йому було нараховано пеню розпочинаючи від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні-рішенні. Сума пені розрахована за спеціальною формулою. За підсумками розрахунку, сума пені на вищезазначене податкове повідомлення-рішення становила 10906,06 грн.

Стосовно акту опису майна у податкову заставу повідомили, що у зв'язку з наявністю у позивача податкового боргу, 17.11.2015 було прийнято рішення про опис майна у податкову заставу № 55/25-01. ТОВ «ТРАНС ЛАЙН ГРУП» надало лист - відповідь в якому запропонувало у податкову заставу бензогенератор FORTE FG 6500Е 5,0 кВт., із зазначенням суми його залишкової вартості, що є не достатнім для здійснення опису, ДПІ у м. Чернігові 19.11.2015 актом опису майна від 19.11.2015 № 18/23-01-14, на підставі ст. ст. 88, 89 Податкового кодексу України та згідно довідки Чернігівського ЦНП ДАІ, в податкову заставу описано автомобіль Renault Master (1999 рік випуску) д/н НОМЕР_1. Вказаний акт опису майна внесено до Державного реєстру обтяжень рухомого майна.

Враховуючи вищезазначене, зазначають, що доводи позивача стосовно відсутності права контролюючого органу на податкову заставу та порушення майнових прав ТОВ «ТРАНС ЛАЙН ГРУП» є безпідставними, оскільки у позивача існує несплачений податковий борг, що і стало підставою для формування податкової вимоги та подальшого прийняття рішення про опис майна, податкового повідомлення-рішення від 18.12.2015 № 0015011501.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що в задоволенні позову має бути відмовлено з наступних підстав.

ТОВ «ТРАНС ЛАЙН ГРУП» є юридичною особою, зареєстрованою 18.04.2008 Реєстраційною службою Чернігівського міського управління юстиції Чернігівської області, та з 21.04.2008 перебуває на обліку в ДПІ у м. Чернігові як платник податку, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 20.05.2015, відомостями з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (а.с. 14, 16).

Судом встановлено, що в період з 10 листопада 2014 року по 19 грудня 2014 року працівниками ДПІ у м. Чернігові проведена планова виїзна перевірки ТОВ «ТРАНС ЛАЙН ГРУП» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2013 по 31.12.2014, відповідно до затвердженого плану перевірки, за наслідками якої складено акт № 36/22/35884094 від 26.12.2014.

Перевіркою було встановлено порушення позивачем податкового законодавства, серед яких: п. 198.6 ст. 198, п. 200.1, п. 200.2 ст. 200 Податкового кодексу України, в результаті чого ТОВ «ТРАНС ЛАЙН ГРУП» було занижено суму податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет на загальну суму 520354,00 грн., у т.ч. за грудень 2013 року - 520354,00 грн.; завищення розміру від'ємного значення суми податку на додану вартість у розмірі 835720,00 грн., в т.ч. за грудень 2013 року - 835720,00 грн.

З метою усунення виявлених перевіркою порушень, позивачем безпосередньо після складання акту перевірки, було прийнято рішення про авансову сплату грошових зобов'язань з податку на додану вартість, та кошти в сумі 893 879, 41 грн. перераховано до Державного бюджету, що підтверджується платіжними дорученнями від 24.12.2014 № 1354 на суму 840 379,41 грн. (призначення платежу: сплата грошових зобов'язань з ПДВ за грудень 2014 року), від 23.01.2015 № 1487 на суму 53500,00 грн. (призначення платежу: сплата грошових зобов'язань по акту перевірки № 36/22/35884094 від 26.12.2014) (а.с. 51, 52).

За результатами перевірки, які викладені в акті, згідно п.п. 138.1.1 п. 138.1 п. 138.2 ст. 138, п.п. 139.1.9 п. 139.1 ст. 139, п.п. 198.6 ст. 198, п. 200.1, п. 200.2 ст. 200 Податкового кодексу України, та відповідно п. 57.1 ст. 57 та п. 2 підрозділу 4 розділу XX Перехідних положень Податкового кодексу України, ДПІ у м. Чернігові було прийняте податкове повідомлення-рішення № 0000062200 від 12 січня 2015 року, яким ТОВ «ТРАНС ЛАЙН ГРУП» збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на додану вартість у розмірі 650443,00 грн., що складається з 520354,00 грн. за основним платежем та 130089,00 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) (а.с. 48). Вказане податкове повідомлення-рішення отримане позивачем 22.01.2015.

Як вбачається з наявного в матеріалах справи витягу з облікової картки ТОВ «ТРАНС ЛАЙН ГРУП», у зв'язку вищевказаними сплатами, на дату отримання податкового повідомлення-рішення № 0000062200 від 12 січня 2015 року, на особовому рахунку позивача обліковувалась переплата з податку на додану вартість у сумі 694 577,04 грн., за рахунок якої податкове повідомлення-рішення булу автоматично повністю погашене ДПІ у м. Чернігові (а.с. 35).

07.05.2015 позивачем до Чернігівського окружного адміністративного суду було подано адміністративний позов про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0000062200 від 12 січня 2015 року.

У зв'язку з винесенням 15.05.2015 року Чернігівським окружним адміністративним судом ухвали про відкриття провадження у справі № 825/1548/15-а, відповідачем 29.05.2015, відповідно до вимог п. 56.18 ст. 56 Податкового кодексу України, зазначене в оскаржуваному податковому повідомленні-рішенні та сплачене ТОВ «ТРАНС ЛАЙН ГРУП» грошове зобов'язання у сумі 650443,00 грн., було автоматично перенесене до переплати з додатку на додану вартість до дня набрання судовим рішенням законної сили.

Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 18.06.2015, позов ТОВ «ТРАНС ЛАЙН ГРУП» було задоволено та вказане вище податкове повідомлення-рішення скасовано. Сума переплати - 650443,00 грн. залишилась на рахунку позивача як переплата.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 21.07.2015, зазначена вище постанова Чернігівського окружного адміністративного суду була скасована та прийнята нова, якою в задоволенні позовних вимог ТОВ «ТРАНС ЛАЙН ГРУП» було відмовлено. Відповідно, визначена податковим повідомленням-рішенням від 12.01.2015 № 0000062200 сума податкового зобов'язання, стала узгодженою.

У зв'язку з наведеним, ДПІ у м. Чернігові на адресу ТОВ «ТРАНС ЛАЙН ГРУП» було направлено податкову вимогу форми «Ю» від 04.08.2015 № 3928-25 на загальну суму заборгованості 782 738,75 грн., отриману представником позивача 06.08.2015, що підтверджується зворотнім повідомленням про вручення (а.с. 34).

Станом на 31.07.2015 в ІКП платника відбулось нарахування податкового повідомлення-рішення № 0000062200 від 12.01.2015. Таким чином, станом на 31.07.2015 у платника рахувався податковий борг в розмірі 711268,82 грн.

19.08.2015 ТОВ «ТРАНС ЛАЙН ГРУП» до ДПІ у м. Чернігові було подано декларацію з податку на додану вартість за липень 2015 року, якою зараховано у зменшення суми податкового боргу з податку на додану вартість 711 269,00 грн. (а.с. 53-64).

17.11.2015 ДПІ у м. Чернігові, відповідно до ст. 89 розділу ІІ Податкового кодексу України, було прийнято рішення про опис майна у податкову заставу № 55/23-01 (а.с. 7).

Листом від 18.11.2015 за № 294 позивач повідомив, що до з'ясування наявності, обставин виникнення та суми податкового боргу у заставу надається основний засіб - бензогенератор FORTE FG 6500Е 5,0 кВт., який використовується товариством у господарській діяльності. Одночасно проінформовано, що залишкова вартість бензогенератора становить 11 504,90 грн. (а.с. 36, 37).

Листом від 19.11.2015 за № 11995/10/25-26-25-02-11 ДПІ у м. Чернігові повідомила позивача, що станом на 19.11.2015 ТОВ «ТРАНС ЛАЙН ГРУП» має заборгованість по платежах до бюджету на загальну суму 10906,88 грн. У зв'язку з наведеним, відповідно до вимог ст. 87, 88, 89 Податкового кодексу України необхідно самостійно визначити перелік майна та надати його в податкову заставу (а.с. 9).

Оскільки товариством не було надано документів та пропозицій у відповідь на лист від 19.11.2015, працівниками податкового органу було складено акт опису майна від 19.11.2015 № 18/23-01-14, яким згідно довідки Чернігівського ЦНП ДАІ № 7401, в податкову заставу описано автомобіль Renault Master (1999 рік випуску) д/н НОМЕР_1 (а.с. 8).

На підставі вказаного вище акту застави, 25.11.2015 відповідачем було внесено до Державного реєстру обтяжень рухомого майна відомості про податкову заставу, що підтверджується витягом (а.с. 72).

Також, 10.12.2015 року працівниками податкового органу на підставі п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п.п. 41.1.1 п. 41.1 ст. 41, ст. 75 Податкового кодексу України проведено перевірку своєчасності сплати податку на додану вартість ТОВ «ТРАНС ЛАЙН ГРУП».

За результатами перевірки складено акт від 10.12.2015 № 1245/25-26-15-01-39, яким зафіксовано порушення позивачем п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України, а саме: затримка сплати податкового повідомлення-рішення від 12.01.2015 № 0000062200 на 18 днів (дата нарахування - 31.07.2015, дата сплати - 20.08.2015) (а.с. 49).

На підставі вищевказаного акту перевірки ДПІ у м. Чернігові винесено податкове повідомлення-рішення від 18.12.2015 № 0015011501, яким ТОВ «ТРАНС ЛАЙН ГРУП» зобов'язано сплатити штраф у розмірі 10% за платежем податок на додану вартість в розмірі 52 035,40 грн. (а.с. 50).

Не погоджуючись з вищевказаним рішенням про опис майна в податкову заставу та податковим повідомленням рішенням відповідача від 18.12.2015 № 0015011501, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Відповідно до п.п. 14.1.156 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).

Згідно із п. 57.3 ст. 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.

Таким чином, у зв'язку з оскарженням позивачем в судовому порядку податкового повідомлення-рішення ДПІ у м. Чернігові від 12.01.2015 № 0000062200, останнє стало узгодженим з 21.07.2015, після винесенням постанови Київським апеляційним адміністративним судом. Тобто, з вказаної дати ТОВ «ТРАНС ЛАЙН ГРУП» було зобов'язане в 10-денний термін сплатити суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість.

Нормами Податкового кодексу України передбачено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.

Джерелом самостійної сплати грошових зобов'язань з податку на додану вартість є суми коштів, що обліковуються в системі електронного адміністрування податку на додану вартість, та джерела, зазначені в абзаці першому цього пункту.

Сплата грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснена також за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника) або за рахунок помилково та/або надміру сплачених сум з інших платежів (на підставі відповідної заяви платника) до відповідних бюджетів.

Не можуть бути джерелом погашення податкового боргу, крім погашення податкового боргу з податку на додану вартість, кошти на рахунку платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість (п. 87.1 ст. 87 Податкового кодексу України).

З 01.07.2015 на підставі пункту 34 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України ТОВ «ТРАНС ЛАЙН ГРУП» було переведено з 01 липня 2015 року в автоматичному режимі на електронний рахунок.

Відповідно до п. 200-1.1 ст. 200-1 Податкового кодексу України система електронного адміністрування податку на додану вартість забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку:

суми податку, що містяться у виданих та отриманих податкових накладних та розрахунках коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних;

суми податку, сплачені платниками при ввезенні товару на митну територію України;

суми поповнення та залишку коштів на рахунках в системі електронного адміністрування податку на додану вартість;

суми податку, на яку платники мають право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість встановлюється Кабінетом Міністрів України.

З рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника перераховуються кошти до державного бюджету або на спеціальний рахунок платника - сільськогосподарського підприємства, що обрав спеціальний режим відповідно до статті 209 цього Кодексу, в сумі податкових зобов'язань з податку на додану вартість, що підлягає сплаті за наслідками звітного податкового періоду, та на поточний рахунок платника податку за його заявою у розмірі суми коштів, що перевищує суму задекларованих до сплати до бюджету податкових зобов'язань (п. 200-1.5 ст. 200-1 Податкового кодексу України)

Згідно із п. 200-1.7 ст. 200-1 Податкового кодексу України кошти, зараховані на рахунок платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість, є коштами, які використовуються виключно у цілях, визначених пунктом 200 1.5 статті 200 1 цього Кодексу.

Також, пункт 34 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України передбачав наступне:

Встановити, що 1 липня 2015 року зареєстрованим платникам податку автоматично збільшується розмір суми податку, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначену пунктом 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу, на суму середньомісячного розміру сум податку, задекларованих платником до сплати до бюджету та погашених за останні 12 звітних (податкових) місяців/4 квартали.

Така сума збільшення щокварталу підлягає автоматичному перерахунку з урахуванням показника середньомісячного розміру сум податку, задекларованих платником до сплати до бюджету та погашених за останні 12 звітних (податкових) місяців/4 квартали, станом на дату такого перерахунку. Такий перерахунок здійснюється шляхом віднімання суми попереднього збільшення та додавання суми збільшення згідно з поточним перерахунком.

Суми помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на додану вартість станом на 1 липня 2015 року автоматично збільшують суму податку, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначену пунктом 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу. На суму такого збільшення: зменшується сума, задекларована до сплати до бюджету звітного періоду; збільшується сума від'ємного значення, задекларована в звітному періоді; помилково та/або надміру сплачені грошові зобов'язання з податку на додану вартість вважаються погашеними.

Відповідно до пунктів 200-1.1 і 200-1.2 статті 200-1 Податкового кодексу України, постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 № 569 (зі змінами і доповненнями, внесеними постановами Кабінету Міністрів України від 04.02.2015 № 82 від 18.11.2015 № 967 та від 30.12.2015 № 1177) затверджено Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість та встановлені рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, що відкриваються у Державній казначейській службі (далі - Порядок).

Зокрема, даним Порядком встановлено, що рахунок у системі електронного адміністрування податку - рахунок, відкритий платнику податку в Казначействі, на який таким платником перераховуються кошти у сумі, необхідній для досягнення розміру суми податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, а також у сумі, необхідній для сплати узгоджених податкових зобов'язань з податку.

Помилково та/або надміру сплачені грошові зобов'язання з податку вважаються погашеними одночасно із збільшенням суми податку, на, яку такий платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Реєстрі, визначену пунктом 9 цього Порядку;

Пунктом 25 Порядку передбачено, що розрахунок з бюджетом у зв'язку з поданням уточнюючого розрахунку відповідно до пункту 50.1 статті 50 Кодексу, сплата податкових зобов'язань, визначених (контролюючим органом відповідно до підпунктів 54.3.1, 54.3.2, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 ПКУ, та сплата передбачених Кодексом штрафних санкцій і пені здійснюються платником податку з поточного рахунка до відповідного бюджету.

Відповідно до п. 26 Порядку помилково та/або надміру зараховані кошти до бюджету повертаються платнику податку на електронний рахунок у порядку, визначеному статтею 43 Кодексу.

Так, у відповідності до вимог Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування ПДВ» від 16.07.2015 № 643-VIII, постанови Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 № 569 та враховуючи вищевикладене, 01.07.2015 відбулось зменшення переплати з податку на додану вартість позивача в сумі 694577,04 грн. в обліковій картці платника податків. Крім цього, відповідно до вимог вищезазначеного закону та постанови, сума переплати в розмірі 694577,04 грн. з облікової картки платника податків автоматично, на рівні ДФС України, перенесена на електронний рахунок ТОВ «ТРАНС ЛАЙН ГРУП» з відповідним збільшенням суми ліміту на реєстрацію податкових накладних.

Як вбачається з матеріалів справи, та не заперечувалось представниками сторін, 31.07.2015 в обліковій картці позивача відбулось нарахування заборгованості за податковим повідомленням-рішенням № 0000062200 від 12.01.2015, у зв'язку його узгодженням, в розмірі 711268,82 грн.

Суд вважає, що відповідач в даному випадку, правомірно, після узгодження суми податкового боргу, не здійснив списання суми грошового зобов'язання за податковим повідомленням рішенням від 12.01.2015 з електронного рахунку позивача, оскільки відповідно до вказаного вище Порядку, не наділений повноваженням самостійно, без волевиявлення платника здійснювати такі дії. Так, як встановлено в судовому засіданні позивачем, з переходом до електронного адміністрування ПДВ на електронному рахунку, здійснювалась реєстрація податкових накладних саме на суму податкового боргу, що підтверджується відповідною роздруківкою (а.с. 90-109).

19.08.2015 відповідно до вимог Порядку заповнення податкової звітності з ПДВ, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 23.09.2014 № 966 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 23.01.2015 № 13) позивачем до ДПІ у м. Чернігові подано податкову декларацію з ПДВ за липень 2015 року, якою задекларовано у зменшення податкового боргу з ПДВ суму у розмірі 711269,00 грн. Дана податкова декларація, відповідно вимог наказу ДФС України від 14.06.2012 № 516 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо приймання та комп'ютерної обробки податкової звітності платників податків в органах ДПС України», з метою забезпечення застосування статей 46 - 51 Податкового кодексу України та відповідно до статті 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 12.12.1990 № 509-ХІІ, 20.08.2015 ДПІ у м. Чернігові проведена до облікової картки ТОВ «ТРАНС ЛАЙН ГРУП».

Таким чином, ТОВ «ТРАНС ЛАЙН ГРУП» було погашено суму податкового зобов'язання лише після подачі податкової декларації з податку на додану вартість, в якій зазначено суму, що зараховується у зменшення суми податкового боргу з податку на додану вартість, тобто з порушенням 10-денного терміну.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивачем прострочено сплату податкового зобов'язання з 03.08.2015 по 19.08.2015.

Відповідно до п.п. 120.1.1 п. 120.1 ст. 120 Податкового кодексу України пеня нараховується: після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу.

При нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами нарахування пені розпочинається від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом.

ДПІ у м. Чернігові на підставі Інструкції про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби, затвердженої наказом ДПА України від 17.12.2010 № 953, здійснено розрахунок суми пені на загальну суму 10906,06 грн.

Таким чином, станом на 17.11.2015 на обліковій картці ТОВ «ТРАНС ЛАЙН ГРУП» рахувався залишок несплаченої пені в сумі 10906,06 грн., що підтверджується витягом з облікової картки платника податку (а.с. 68).

Відповідно до п. 88.1 ст. 88 Податкового кодексу України з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу.

Підпунктом 89.1 ст. 89 Податкового кодексу України передбачено право виникнення податкової застави податковим органом, а саме: право податкової застави виникає у разі несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку; несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу.

Відповідно до п.п. 89.3 ст. 83 Податкового кодексу України майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису.

До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу.

Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника контролюючого органу, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг.

Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим у порядку та за формою, що затверджені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Відмова платника податків від підписання акта опису майна, на яке поширюється право податкової застави, не звільняє такого платника податків від поширення права податкової застави на описане майно. У такому випадку опис здійснюється у присутності не менш як двох понятих.

Тобто, з врахуванням того, що на рахунках позивача рахувалась сума несплаченого податкового боргу ДПІ у м. Чернігові правомірно, з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, 17.11.2015 прийнято рішення про опис майна в податкову заставу.

За наведених обставин, суд вважає, що позовні вимоги ТОВ «ТАНС ЛАЙН ГРУП» в частині зобов'язання Державної податкової інспекції у м. Чернігові Головного управління ДФС у Чернігівській області внести відомості до картки особового рахунку платника ТОВ «ТРАНС ЛАЙН ГРУП» про відсутність податкового боргу в сумі 10905,24 грн., а саме: пені нарахованої за несвоєчасну сплату узгодженої суми податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг); визнання протиправним та скасувати рішення державної податкової інспекції у м. Чернігові Головного управління ДФС у Чернігівській області № 55/23-01 від 17.11.2015 про опис майна в податкову заставу є необґрунтованим в їх задоволенні має бути відмовлено.

Крім того, суд вважає, що висновки викладені в акті перевірки ДПІ у м. Чернігові від 10.12.2015 № 1245/25-6-15-01-36 є правомірними, оскільки вони є похідними від встановлених вище обставин, а тому оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 18.12.2015 № 00125011501 винесене в межах чинного законодавства.

Таким чином, в задоволенні позовних вимог про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення рішення від 18.12.2015 № 00125011501 також має бути відмовлено.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до с. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Оскільки позивачем не доведено правомірність своїх позовних вимог, а відповідач діяв в межах норм чинного законодавства та наданих йому повноважень, суд вважає, що в задоволенні адміністративного позову ТОВ «ТРАНС ЛАЙН ГРУП» має бути відмовлено в повному обсязі.

Керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову Товариству з обмеженою відповідальністю "ТРАНС ЛАЙН ГРУП" відмовити в повному обсязі.

Постанова суду набирає законної сили в порядку статей 167,186 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Суддя С.В. Бородавкіна