Постанова від 21.01.2016 по справі 816/4400/15

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 січня 2016 року м. ПолтаваСправа № 816/4400/15

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Молодецького Р.І.,

за участю:

секретаря судового засідання - Колодяжний Д. В.,

представника позивача - Юхимович В. Ф.,

представника третіх осіб - Бондаренко О. В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Лукім'я" до Реєстраційної служби Оржицького районного управління юстиції Полтавської області, треті особи: ОСОБА_4, ОСОБА_5, Товариство з обмеженою відповідальністю "Солоницьке", Відділ Держгеокадастру у Оржицькому районі Полтавської області, про визнання протиправними рішень, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Полтавського окружного адміністративного суду перебуває справа за адміністративним позовом Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Лукім'я" до Реєстраційної служби Оржицького районного управління юстиції Полтавської області, треті особи: ОСОБА_4, ОСОБА_5, Товариство з обмеженою відповідальністю "Солоницьке", Відділ Держгеокадастру у Оржицькому районі Полтавської області, про визнання протиправними рішень, зобов'язання вчинити дії.

В обґрунтування позовних вимог позивач зауважив, що державним реєстратором прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Оржицького районного управління юстиції було прийнято рішення про проведення державної реєстрації іншого речового права - права оренди земельних ділянок з порушенням норм ЗУ "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень". Оскільки, на думку позивача, на час прийняття оскаржених рішень про державну реєстрацію іншого речового права ТОВ "Солоницьке" право оренди вказаних земельних ділянок було зареєстровано у встановленому законодавством порядку за орендарем СТОВ "Лукім'я" на підставі договорів оренди землі від 10.01.2007, 16.05.2012, 20.04.2006, дія яких, станом на дату прийняття оскаржених рішень державним реєстратором, не закінчилась.

Представник позивача підтримав позовні вимоги.

Відповідач у судове засідання не з'явився, у письмових запереченнях зауважив, що подані ТОВ "Солоницьке" документи для реєстрації договорів оренди спірних земельних ділянок відповідали вимогам Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, оскільки: договір був укладений в установленому законом порядку, документом, що підтверджує право власності на земельну ділянку є договори міни, наданий реєстратору, витяги з державного реєстру речових прав на нерухоме майно щодо реєстрації прав власності на ці земельні ділянки з кадастровими номерами, заявник звернувся із заявою, оформленою належним чином, особисто пред'явив органові державної реєстрації прав документ, що посвідчує його особу та документ, що підтверджує його повноваження. Державний реєстратор Антоненко З. Г. перед прийняттям рішення про державну реєстрацію права власності встановила факт відсутності підстави для відмови.

Представник третіх осіб у судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог.

Третя особа - ОСОБА_5 - у письмових запереченнях зазначила, що після смерті ОСОБА_7, яким було надано в оренду земельну ділянку СТОВ "Лукім'я", належним чином оформила спадщину на спірну земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_1. Третя особа зауважила, що у відповідності до пункту 38 договору оренди від 20.04.2006, укладеного між ОСОБА_7 та СТОВ "Лукім'я", перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи є підставою для зміни умов або розірвання договору. Так, ОСОБА_5 пояснила, що 05.02.2015 року уклала договір оренди вказаної земельної ділянки з іншою особою. Отже, на думку третьої особи, договір оренди вказаної земельної ділянки від 20.04.2006, укладений між ОСОБА_7 та СТОВ "Лукім'я", було розірвано у розмінні п. 38 вказаного Договору.

Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, заслухавши представників позивача та третіх осіб, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до таких висновків.

Обґрунтовуючи вказані вимоги позивач зазначив, що ним було укладено ряд договорів оренди вказаних земельних ділянок, а саме:

10.01.2007 року договір оренди землі, укладений з ОСОБА_8, кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_2, строком на п'ять років. Вказаний договір було зареєстровано 19.02.2008 у Оржицькому виїзному офісі ПРФ ДПЦ ДЗК, запис № 040855900102. 16.05.2012 було укладено додаткову угоду до вказаного договору оренди землі, якою дію договору продовжено до 31.12.2017. Додаткова угода була зареєстрована 13.07.2012 у Відділі Держкомзему у Оржицькому районі Полтавської області за № 532368364003691;

16.05.2012 договір оренди землі, укладений з ОСОБА_8, кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_3, строком на шість років. Вказаний договір було зареєстровано 24.09.2012 у Відділі Держкомзему у Оржицькому районі Полтавської області за № 532368364003982;

20.04.2006 року договір оренди землі, укладений з ОСОБА_7, кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_1, строком на шість років. Вказаний договір було зареєстровано 05.07.2006 у Оржицькому райвідділі ПРФ ДП ЦДЗК, запис № 040655900005. Між сторонами було укладено додаткову угоду до вказаного договору оренди землі, якою дію договору продовжено до 31.12.2017. Додаткова угода була зареєстрована 27.09.2012 у Відділі Держкомзему у Оржицькому районі Полтавської області за № 532368364004050.

Сторонами не заперечувався той факт, що ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_8 помер. Після смерті ОСОБА_8 власником земельних ділянок з кадастровими номерами НОМЕР_2 та НОМЕР_3 стала ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_7, після його смерті власником земельної ділянки стала ОСОБА_5

Позивач дізнався, що на час дії вищевказаних договорів державним реєстратором прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Оржицького районного управління юстиції Полтавської області Антоненко Зоєю Григорівною були прийняті оскаржені рішення, якими за спірними земельними ділянками зареєстровані речові права - право оренди - за іншою особою - ТОВ "Солоницьке".

Позивач в позовній заяві просив визнати протиправними та скасувати

рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Оржицького районного управління юстиції Полтавської області Антоненко Зої Григорівни № 19224491 від 10.02.2015 про державну реєстрацію іншого речового права - права оренди земельної ділянки на земельну ділянку з реєстраційним номером 1388616953236, що розташована: Полтавська область, Оржицький район, Лукімська сільська рада, кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_2;

рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Оржицького районного управління юстиції Полтавської області Антоненко Зої Григорівни № 19224491 від 10.02.2015 про державну реєстрацію іншого речового права - права оренди земельної ділянки на земельну ділянку з реєстраційним номером 291117353236, що розташована: Полтавська область, Оржицький район, Лукімська сільська рада, кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_1;

рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Оржицького районного управління юстиції Полтавської області Антоненко Зої Григорівни № 192223800 від 10.02.2015 про державну реєстрацію іншого речового права - права оренди земельної ділянки на земельну ділянку з реєстраційним номером 388706853236, що розташована: Полтавська область, Оржицький район, Лукімська сільська рада, кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_3.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з такого.

Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що становить зміст поняття "державна реєстрація речових прав на нерухоме майно", здійснюється на підставі Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01 липня 2004 року №1952-IV.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.4 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, зокрема, право оренди земельної ділянки.

Статтею 15 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" визначено наступний порядок проведення державної реєстрації:

1) прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви;

2) встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень;

3) прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації;

4) внесення записів до Державного реєстру прав;

5) видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону;

6) надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.

Так на першому етапі, для проведення державної реєстрації прав заявник подає органові державної реєстрації прав, нотаріусові заяву, форму та вимоги до заповнення якої встановлює Мін'юст. Заява подається окремо щодо кожного об'єкта нерухомого майна (п. 8 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2013 року № 868).

Пунктом 9 Порядку визначено, що орган державної реєстрації прав, нотаріус приймає заяви в порядку черговості їх надходження шляхом реєстрації у базі даних про реєстрацію заяв і запитів з автоматичним присвоєнням їм реєстраційного номера, фіксацією дати та часу реєстрації.

Моментом прийняття заяви вважається дата та час її реєстрації у базі даних про реєстрацію заяв і запитів.

Орган державної реєстрації прав у разі подання заяви особисто заявником видає йому картку прийому заяви, форму та вимоги до оформлення якої встановлює Мін'юст.

Так, Товариством з обмеженою відповідальністю "Солоницьке" 10.02.2015 року було подано до Реєстраційної служби Оржицького районного управління юстиції Полтавської області заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень щодо реєстрації права оренди земельної ділянки, розташованої у Полтавській області, Оржицькому районі на території Лукімської сільської ради, кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_2 /т. 1 а. с. 172/. До вказаної заяви ТОВ "Солоницьке" було додано такі документи: платіжне доручення № 13 від 09.02.2015, платіжне доручення № 16 від 09.02.2015, договір оренди землі від 05.02.2015, укладений між ТОВ "Солоницьке" та ОСОБА_4, акт про передачу та прийом земельної ділянки, акт встановлення та погодження меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), копія паспорту представника ТОВ "Солоницьке" Бондаренко О. В., Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності на земельну ділянку кадастровий номер НОМЕР_2 за ОСОБА_4, довіреність на Бондаренко О. В., видану ТОВ "Солоницьке" 05.02.2015 за № 1, картка платника податків Бондаренко О. В., копія паспорту ОСОБА_4, картка платника податків ОСОБА_4 /т. 1 а. с. 173-190/.

Реєстраційною службою Оржицького районного управління юстиції Полтавської області 10.02.2015 видано ТОВ "Солоницьке" картку прийому заяви № 19224388.

Також, 10.02.2015 Товариством з обмеженою відповідальністю "Солоницьке" було подано до Реєстраційної служби Оржицького районного управління юстиції Полтавської області заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень щодо реєстрації права оренди земельної ділянки, розташованої у Полтавській області, Оржицькому районі на території Лукімської сільської ради, кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_3 /т. 1 а. с. 196/. До вказаної заяви ТОВ "Солоницьке" було додано такі документи: платіжне доручення № 14 від 09.02.2015, платіжне доручення № 15 від 09.02.2015, договір оренди землі від 05.02.2015, укладений між ТОВ "Солоницьке" та ОСОБА_4, акт про передачу та прийом земельної ділянки, акт встановлення та погодження меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), копія паспорту представника ТОВ "Солоницьке" Бондаренко О. В., Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності на земельну ділянку кадастровий номер НОМЕР_2 за ОСОБА_4, довіреність на Бондаренко О. В., видану ТОВ "Солоницьке" 05.02.2015 за № 1, картка платника податків Бондаренко О. В., копія паспорту ОСОБА_4, картка платника податків ОСОБА_4, Виписка з Єдиного Державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців стосовно ТОВ "Солоницьке"/т. 1 а. с. 197-213/.

Реєстраційною службою Оржицького районного управління юстиції Полтавської області 10.02.2015 видано ТОВ "Солоницьке" картку прийому заяви № 19223686.

10.02.2015 Товариством з обмеженою відповідальністю "Солоницьке" було подано до Реєстраційної служби Оржицького районного управління юстиції Полтавської області заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень щодо реєстрації права оренди земельної ділянки, розташованої у Полтавській області, Оржицькому районі на території Лукімської сільської ради, кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_1 /т. 1 а. с. 219/. До вказаної заяви ТОВ "Солоницьке" було додано такі документи: платіжне доручення № 18 від 09.02.2015, платіжне доручення № 12 від 09.02.2015, договір оренди землі від 05.02.2015, укладений між ТОВ "Солоницьке" та ОСОБА_5, акт про передачу та прийом земельної ділянки, акт встановлення та погодження меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), копія паспорту ОСОБА_5, картка платника податків ОСОБА_5, копія паспорту представника ТОВ "Солоницьке" Бондаренко О. В., картка платника податків Бондаренко О. В., Виписка з Єдиного Державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців стосовно ТОВ "Солоницьке", довіреність на Бондаренко О. В., видану ТОВ "Солоницьке" 05.02.2015 за № 1 /т. 1 а. с. 220-236/.

Реєстраційною службою Оржицького районного управління юстиції Полтавської області 10.02.2015 видано ТОВ "Солоницьке" картку прийому заяви № 19214039.

Відповідно до ч. 5 ст. 16 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" при отриманні заяви та документів, необхідних для державної реєстрації прав та їх обтяжень, проводиться реєстрація заяви у базі даних про реєстрацію заяв та запитів із зазначенням дати і часу реєстрації.

Процедуру проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, перелік документів, необхідних для її проведення, права та обов'язки суб'єктів у сфері державної реєстрації прав, а також процедуру взяття на облік безхазяйного нерухомого майна визначено Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2013 року № 868) (далі - Порядок).

Документи, що подаються для проведення державної реєстрації прав, взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, повинні відповідати вимогам, що встановлені законом, цим Порядком та іншими нормативно-правовими актами (пункт 6 Порядку).

Заявник подає разом із заявою органові державної реєстрації прав, нотаріусові необхідні для державної реєстрації прав документи, визначені цим Порядком, їх копії, документ, що підтверджує внесення плати за надання витягу з Державного реєстру прав, та документ про сплату державного мита (пункт 13 Порядку).

Також, пунктом 15 Порядку визначено, що під час розгляду заяви і документів, що додаються до неї, державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно, їх обтяженнями, зокрема щодо:

1) обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення (у встановлених законом випадках);

2) повноважень заявника;

3) відомостей про нерухоме майно, речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документах;

4) наявності обтяжень прав на нерухоме майно, зареєстрованих відповідно до закону;

5) наявності факту виконання умов правочину, з якими закон та/або договір (угода) пов'язує можливість проведення державної реєстрації виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно або обтяження таких прав.

Для проведення державної реєстрації речових прав необхідними документами є документи, що підтверджують виникнення, перехід або припинення таких прав на нерухоме майно, та інші документи, визначені цим Порядком (пункт 36 Порядку).

Так, у відповідності до пункту 37 Порядку документом, що підтверджує виникнення, перехід та припинення речових прав на нерухоме майно, є, серед іншого, укладений в установленому законом порядку договір, предметом якого є нерухоме майно, права щодо якого підлягають державній реєстрації, або речове право на нерухоме майно чи його дублікат.

З матеріалів реєстраційних справ /т. 1 а. с. 172-245/ вбачається, що ТОВ "Солоницьке" для реєстрації речового права оренди на земельні ділянки з кадастровими номерами НОМЕР_2, НОМЕР_3, НОМЕР_1 надав державному реєстратору договори оренди вказаних земельних ділянок.

Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України "Про оренду землі", законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі (стаття 2 Закону України "Про оренду землі").

Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства (стаття 13 Закону України "Про оренду землі").

Договір оренди землі укладається у письмовій формі (стаття 14 Закону України "Про оренду землі").

Сторонами не заперечувався той факт, що надані ТОВ "Солоницьке" для реєстрації договори оренди спірних земельних ділянок оформлені у відповідності до вимог чинного законодавства.

Державний реєстратор, за результатами розгляду заяви та документів, необхідних для проведення державної реєстрації прав, приймає рішення про державну реєстрацію прав або рішення про відмову в такій реєстрації (пункт 20 Порядку).

Державний реєстратор на підставі прийнятого рішення про державну реєстрацію прав вносить записи до Державного реєстру прав (пункт 22 Порядку).

Датою і часом державної реєстрації речових прав вважаються дата і час реєстрації заяви в базі даних про реєстрацію заяв і запитів (пункт 23 Порядку).

Після внесення записів до Державного реєстру прав у разі, коли заявник бажає отримати витяг з Державного реєстру прав у паперовому вигляді та зазначив про це в заяві, державний реєстратор формує витяг з Державного реєстру прав та оформляє його у двох примірниках (25 Порядку).

Заява, копії поданих заявником для проведення державної реєстрації прав документів, документ, що підтверджує внесення плати за надання витягу з Державного реєстру прав, документ про сплату адміністративного збору, а також інші документи, що видані, оформлені або отримані державним реєстратором під час проведення державної реєстрації прав, у тому числі по одному примірнику витягу з Державного реєстру прав та свідоцтва (у разі його формування), долучаються ним до реєстраційної справи відповідно до законодавства (пункт 27 Порядку).

Позивач в позовній заяві посилався на пункт 81 частини 2 статті 9 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", відповідно до якого державний реєстратор під час проведення державної реєстрації прав, які виникли та зареєстровані в установленому порядку до 1 січня 2013 року, запитує від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, які відповідно до чинного на момент реєстрації законодавства проводили таку реєстрацію, інформацію (довідки, копії документів тощо), необхідну для реєстрації прав та їх обтяжень, якщо такі документи не були подані заявником або якщо документи, подані заявником, не містять передбачених цим Законом відомостей про правонабувача або про нерухоме майно. Органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, до яких надійшов запит, зобов'язані безоплатно в установленому законодавством порядку протягом трьох робочих днів надати державному реєстратору відповідну інформацію, зокрема щодо зареєстрованих речових прав на нерухоме майно, у тому числі земельні ділянки. З цього приводу суд зазначає, що оскаржені рішення були прийняті стосовно речових прав (права оренди), які виникли у ТОВ "Солоницьке" з 05.02.2015 (дата укладення договорів оренди землі), а отже у державного реєстратора не виникло обов'язку щодо направлення відповідних запитів до органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, відповідно до вимог вказаної норми. Посилання позивача на лист Державної реєстраційної служби України від 06.08.2013 № 2951/05-15-13 "Щодо запобігання випадкам подвійної реєстрації прав оренди на земельну ділянку за різними правонабувачами", відповідно до якого рекомендовано державному реєстратору запитувати інформацію про наявність або відсутність зареєстрованих договорів у органів, що здійснювали таку реєстрацію до 01.01.2013, зокрема, виконавчих комітетів сільської, селищної, міської ради за місцем розташування земельної частки (паю), є необґрунтованим, оскільки лист не є обов'язковим до виконання нормативно-правовим актом.

Стосовно твердження позивача про те, що відповідач не мав права приймати оскаржені рішення щодо реєстрації речового права оренди спірних земельних ділянок за ТОВ "Солоницьке", оскільки на момент винесення оскаржених рішень у визначеному законом порядку на спірні земельні ділянки були зареєстровані права оренди за СТОВ "Лукім'я" суд зазначає таке.

Державний реєстратор, відповідно до вимог частини 2 статті 9 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення (у випадках, встановлених законом); відповідність повноважень особи, яка подає документи на державну реєстрацію прав та їх обтяжень; відповідність відомостей про нерухоме майно, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно, зареєстрованих відповідно до вимог цього Закону;наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або договір (угода) пов'язує можливість проведення державної реєстрації виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно або обтяження таких прав.

Державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав виключно за наявності підстав для відмови в державній реєстрації прав, що визначені Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (пункт 28 Порядку).

Так, статтею 24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" визначено вичерпний перелік підстав для прийняття державним реєстратором рішення про відмову у державній реєстрації прав, а саме: якщо

1) заявлене право, обтяження не підлягає державній реєстрації відповідно до цього Закону;

2) об'єкт нерухомого майна розміщений на території іншого органу державної реєстрації прав;

3) із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень звернулася неналежна особа;

4) подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують;

5) заяву про державну реєстрацію прав, пов'язаних з відчуженням нерухомого майна, подано після державної реєстрації обтяжень, встановлених щодо цього майна, крім випадків, встановлених частиною дев'ятою статті 15 цього Закону;

51) заяву про державну реєстрацію обтяжень речових прав на нерухоме майно щодо попереднього правонабувача подано після державної реєстрації права власності на таке майно за новим правонабувачем;

52) заяву про державну реєстрацію речових прав, похідних від права власності, подано за відсутності державної реєстрації права власності, крім випадків, установлених частиною дев'ятою статті 15 цього Закону;

53) під час подання заяви про державну реєстрацію права власності на підприємство як єдиний майновий комплекс, житловий будинок, будівлю, споруду (їх окремі частини), що виникло на підставі документа, за яким правонабувач набуває також право власності на земельну ділянку, не подано заяву про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку;

54) після завершення п'ятиденного строку з дня отримання заявником письмового повідомлення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав не усунено обставин, що були підставою для прийняття такого рішення;

55) заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень під час вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об'єктом незавершеного будівництва подано не до нотаріуса, який вчинив таку дію;

56) заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень в електронній формі подано особою, яка не є державним кадастровим реєстратором або державним виконавцем;

6) заявником подано ті самі документи, на підставі яких заявлене право та обтяження такого права вже зареєстровано у Державному реєстрі прав.

За наявності підстав для відмови в державній реєстрації державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень.

Тобто державний реєстратор під проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно має перевірити, серед іншого, відповідність відомостей про нерухоме майно, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документах, а у випадку якщо заявником подано ті самі документи, на підставі яких заявлене право та обтяження такого права вже зареєстровано у Державному реєстрі прав - відмовити у проведенні державної реєстрації таких прав.

Суд зазначає, що з матеріалів справи вбачається, що договори оренди землі, на які посилається позивач: від 10.01.2007 року, укладений між позивачем та ОСОБА_8, кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_2; від 16.05.2012, укладений СТОВ "Лукім'я" з ОСОБА_8, кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_3; від 20.04.2006 року, укладений між позивачем та ОСОБА_7, кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_1 - на час винесення оскаржених рішень не були зареєстровані в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, що також не заперечувалось позивачем. Отже у державного реєстратора на момент винесення оскаржених рішень не виникло обов'язку щодо відмови у проведенні державної реєстрації речових прав оренди спірних земельних ділянок за ТОВ "Солоницьке".

Твердження позивача про те що, договори оренди, укладені між позивачем та ОСОБА_8, ОСОБА_7, були зареєстровані у встановленому законом порядку Відділом Держкомзему у Оржицькому районі Полтавської області, а отже відповідач мав витребувати від ТОВ "Солоницьке" витяги з Державного земельного кадастру стосовно спірних ділянок є не обґрунтованими з огляду на таке. Відповідно до вимог пункту 43 Порядку для проведення державної реєстрації речових прав на земельну ділянку в разі, коли в документах, що підтверджують виникнення, перехід та припинення речових прав на земельну ділянку, відсутні відомості про її кадастровий номер, заявник, крім документа, що підтверджує виникнення, перехід та припинення речових прав на нерухоме майно, подає витяг з Державного земельного кадастру про таку земельну ділянку. Отже, обов'язок подання витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, стосовно якої відбувається реєстрація речових прав, виникає у заявника виключно тоді, коли відсутні відомості про кадастровий номер такої земельної ділянки. В той же час, з наданих державних реєстратором реєстраційних справ на спірні земельні ділянки вбачається, що кожній зі спірних земельних ділянок, розташованих на території Лукімської сільської ради Оржицького району Полтавської області, присвоєно кадастрові номери - НОМЕР_2, НОМЕР_3, НОМЕР_1, вказане також не заперечувалось позивачем. Отже, у державного реєстратора не виникло обов'язку щодо витребування від заявника ТОВ "Солоницьке" витягів з Державного земельного кадастру про земельну ділянку стосовно земельних ділянок, розташованих на території Лукімської сільської ради Оржицького району Полтавської області, з кадастровими номерами НОМЕР_2, НОМЕР_3, НОМЕР_1.

Тому, суд приходить до висновку, що відповідачем Реєстраційна служба Оржицького районного управління юстиції Полтавської області під час прийняття оскаржених рішень № 19224491 від 10.02.2015, № 19224491 від 10.02.2015, № 192223800 від 10.02.2015 були дотримані вимоги Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, а отже вимоги позивача щодо визнання протиправними та скасування вказаних рішень є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини другою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З огляду на викладене, суд вважає за необхідне у задоволенні позовних вимог Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Лукім'я" відмовити.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Лукім'я" до Реєстраційної служби Оржицького районного управління юстиції Полтавської області, треті особи: ОСОБА_4, ОСОБА_5, Товариство з обмеженою відповідальністю "Солоницьке", Відділ Держгеокадастру у Оржицькому районі Полтавської області, про визнання протиправними рішень, зобов'язання вчинити дії відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови складено 25.01.2016.

Суддя Р.І. Молодецький