Копія
Справа № 822/2/16
27 січня 2016 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіОСОБА_1
при секретаріОСОБА_2
за участі:позивача
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до відділу державної реєстрації актів цивільного стану по м. Хмельницькому реєстраційної служби Хмельницького міськрайонного управління юстиції про зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_3 (дошлюбне прізвище - ОСОБА_4) ОСОБА_5 (далі - ОСОБА_3, позивач) звернулась в Хмельницький окружний адміністративний суд з адміністративним позовом до відділу державної реєстрації актів цивільного стану по м. Хмельницькому реєстраційної служби Хмельницького міськрайонного управління юстиції в якому просить зобов'язати відповідача внести зміни до актового запису про її одруження від 16.11.1961 року №615, замінивши в графі національність ОСОБА_4 з "українка" на "полька".
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що в листопаді 2015 року зверталася до відповідача із заявою про внесення змін (доповнень) до актового запису про шлюб №615 від 16.11.1961 року, складеного відділом державної реєстрації актів цивільного стану по м. Хмельницькому реєстраційної служби Хмельницького міськрайонного управління юстиції щодо зміни національності нареченої з "українка" на "полька". Листом відповідача їй відмовлено у внесенні змін до вказаного актового запису. Вважає, що поданими відповідачу документами, підтверджується її національність, а тому вважає таку відмову у внесенні змін протиправною.
Позивач в судовому засіданні заявлені позовні вимоги підтримала. Пояснила, що постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 22.07.2015 року (яка набрала законної сили 05.08.2015 року) по справі №822/2689/15 задоволено позов її сестри - ОСОБА_6 (далі - ОСОБА_6Ф.) до відповідача про внесення змін до актового запису про шлюб №245 від 27.04.1969 року щодо зміни національності з "українка" на "полька". Задовольняючи позовні вимоги суд виходив з того, що поданими позивачем документами підтверджується приналежність матері ОСОБА_6 до польської національності, а тому відмова відділу державної реєстрації актів цивільного стану по м. Хмельницькому реєстраційної служби Хмельницького міськрайонного управління юстиції у внесенні таких змін є протиправною.
Відповідач в судове засідання не з'явився, 18.01.2016 року подав до суду заперечення в якому вказав, що позивач не зверталась до відділу державної реєстрації актів цивільного стану по м. Хмельницькому реєстраційної служби Хмельницького міськрайонного управління юстиції із заявою встановленої форми щодо внесення змін до актового запису та не отримувала висновку відповідача про внесення змін до актового запису або про відмову у цьому, а тому наданий позивачем лист не є належним та допустимим до оспорювання документом. В зв'язку з чим, відповідачем не вчинено порушення прав позивача, та задоволенні позовних вимог ОСОБА_3 просить відмовити. Також відповідачем у поданих запереченнях заявлено клопотання про розгляд справи без участі його представника.
Заслухавши пояснення позивача, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, з'ясувавши повно та всебічно обставини справи, суд дійшов наступних висновків.
Суд встановив, що ОСОБА_3 в листопаді 2015 року звернулась до відповідача із заявою про внесення змін до актового запису про шлюб №615 від 16.11.1961 року, складеного відділом державної реєстрації актів цивільного стану по м. Хмельницькому реєстраційної служби Хмельницького міськрайонного управління юстиції щодо зміни національності нареченої з "українка" на "полька".
Листом відділу державної реєстрації актів цивільного стану по м. Хмельницькому реєстраційної служби Хмельницького міськрайонного управління юстиції №2421/02.2-04-24 від 24.11.2015 року "Щодо надання роз'яснення законодавства та відмову у внесенні змін до актового запису" позивачу відмовлено у внесенні вищезазначених змін з підстав відсутності підтверджуючих документів.
Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органі місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.6 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" (далі - Закон) відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Частиною 1 ст.12 Закону передбачено, що внесення відомостей про народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть здійснюється відділами державної реєстрації актів цивільного стану шляхом складання актового запису цивільного стану в електронному вигляді у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян та на паперових носіях.
Згідно ч.1 ст.22 Закону внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.
За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.
У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Порядок внесення змін до актових записів цивільного стану регулюється Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року № 96/5, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 року за № 55/18793 із змінами і доповненнями (далі - Правила).
Факт звернення ОСОБА_3 до відповідача та відмови їй останнім у внесенні змін до актового запису про шлюб №615 від 16.11.1961 року не заперечується відповідачем, що відображено у тексті листа №2421/02.2-04-24 від 24.11.2015 року.
Разом з тим, посилання відділом державної реєстрації актів цивільного стану по м. Хмельницькому реєстраційної служби Хмельницького міськрайонного управління юстиції на недотримання позивачем форми заяви звернення та відсутність надання відповідачем висновку, передбаченого Законом, не можна вважати відсутністю дій спрямованих на досягнення цілей цього Закону, що може мати наслідком позбавлення особи можливості захистити своє право, яке порушене діями суб'єкта владних повноважень, адже така позиція відповідача не відповідає змісту Закону.
Відтак, за пунктами 1.1, 1.16, 2.1 Правил, внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану, у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку. Отже, відмова органів державної реєстрації актів цивільного стану у внесенні змін до актових записів цивільного стану, їх поновленні та анулюванні може бути оскаржена в судовому порядку.
Згідно з п. 3 постанови Пленуму Верховного Суду України від 07.07.1995 року №12 "Про практику розгляду судами справ про встановлення неправильності запису в актах громадянського стану", в тому числі внесення змін про національність, заяви з цього приводу підлягають розгляду в судовому порядку.
Відповідно до п.1.5. Правил, заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами.
Так, за п.2.6 вказаних Правил разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.
На підтвердження достовірності представлених заявником документів про державну реєстрацію актів цивільного стану відділом державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичним представництвом чи консульською установою України, додаються до матеріалів справи повні витяги з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, копії відповідних актових записів цивільного стану, на підставі яких вирішується питання щодо необхідності внесення змін або відмови в цьому (п.2.7 Правил).
В той же час, згідно з п. 2.11 Правил, факти, зазначені у заяві, а також записи у свідоцтвах про державну реєстрацію актів цивільного стану та в інших поданих заявником документах, якщо вони викликають сумніви щодо їх достовірності, можуть бути перевірені відділом державної реєстрації актів цивільного стану шляхом направлення запитів до відповідних установ, організацій для затребування необхідних документів.
Оглядом листа відповідача №2421/02.2-04-24 від 24.11.2015 року та наданих позивачем документів встановлено, що в свідоцтві про шлюб заявниці, укладений між ОСОБА_7 та ОСОБА_3, серії ІІІ-УР №853639, виданому 16.11.1961 відділом державної реєстрації актів цивільного стану по місту Хмельницькому Хмельницького міськрайонного управління юстиції у Хмельницькій області, в графі національність нареченої зазначено "українка".
В актовому записі про шлюб позивача, укладений між ОСОБА_7 та ОСОБА_3, №615 від 16.11.1961, складеному відділом державної реєстрації актів цивільного стану по місту Хмельницькому Хмельницького міськрайонного управління юстиції у Хмельницькій області, національність нареченої - українка.
В свідоцтві про народження позивача ОСОБА_4, серії УЖ №904981 виданому 25.01,1942 року відділом державної реєстрації актів цивільного стану по місту Хмельницькому Хмельницького міськрайонного управління юстиції у Хмельницькій області, відсутні графи щодо національності батьків.
Актовий запис про народження позивача - ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки ІНФОРМАЦІЯ_2 відсутній.
Суд також звертає увагу відповідача, на те, що за вимогами ч.1 ст.72 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС України), обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 22.07.2015 року по справі №822/2689/15 за позовом сестри позивача - ОСОБА_6 до відділу державної реєстрації актів цивільного стану по м. Хмельницькому реєстраційної служби Хмельницького міськрайонного управління юстиції про внесення змін до актового запису про шлюб №245 від 27.04.1969 року щодо зміни національності з "українка" на "полька" підтверджується, що згідно з витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження відповідно до статей 126, 133, 135 Сімейного кодексу України, №00015512189 від 23.06.2015 року, виданим відповідачем та свідоцтвом про народження ОСОБА_6 серії ЯТ №885222, національність матері позивача - "полька".
У відповідності до вимог ч.2 ст.300 Цивільного Кодексу України, фізична особа має право на збереження своєї національної, культурної, релігійної, мовної самобутності, а також право на вільний вибір форм та способів прояву своєї індивідуальності, якщо вони не заборонені законом та не суперечать моральним засадам суспільства.
Згідно зі ст. 3 Рамкової конвенції Ради Європи про захист національних меншин (ратифікована Законом України №703/97-ВР від 09.12.1997 року), кожна особа, яка належить до національної меншини, має право вільно вирішувати, вважатися їй чи не вважатися такою, і таке рішення або здійснення прав у зв'язку з ним не повинно зашкоджувати такій особі.
Відповідно до вимог ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими, підтверджені належними доказами, відповідають вимогам чинного законодавства, а тому підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі.
Суд встановив, відповідно до квитанцій №94 від 05.01.2016 року та №11 від 12.01.2016 року, за подання до суду позовної заяви позивач сплатила 551,20 грн., які підлягають присудженню на її користь за рахунок бюджетних асигнувань відділу державної реєстрації актів цивільного стану по м. Хмельницькому реєстраційної служби Хмельницького міськрайонного управління юстиції.
Керуючись ст.ст.11, 71, 72, 94, 158-163, 186, 254 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_3 задовольнити.
Зобов'язати відділ державної реєстрації актів цивільного стану по м. Хмельницькому реєстраційної служби Хмельницького міськрайонного управління юстиції внести зміни до актового запису про шлюб, укладений між ОСОБА_3 та ОСОБА_7, №615 від 16.11.1961 року, шляхом виправлення національності нареченої з "українка" на "полька".
Присудити на користь ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, судові витрати в сумі 551 (п'ятсот п'ятдесят одну) грн. 20 коп., за рахунок бюджетних асигнувань відділу державної реєстрації актів цивільного стану по м. Хмельницькому реєстраційної служби Хмельницького міськрайонного управління юстиції.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 28 січня 2016 року 12:55.
Суддя/підпис/ОСОБА_1
"Згідно з оригіналом" Суддя ОСОБА_1