Ухвала від 26.01.2016 по справі 26/904/229/2013

УКРАЇНА
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА

26.01.16р. Справа № 26/904/229/2013

Суддя господарського суду Дніпропетровської області Камша Н.М.

секретар судового засідання: Янчук Ю.В.

за участю представників сторін

від кредитора: не з'явився

від боржника: ОСОБА_1 - ліквідатор

в засіданні приймали участь: ОСОБА_2 - представник Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області, довіреність № 06.2-54/97 від 11.01.16р.

ОСОБА_3 - представник ОСОБА_4, довіреність б/н від 14.05.13р.

розглянувши заяву Нікопольської об'єднаної Державної податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області

до боржника ОСОБА_5 акціонерного товариства "Нікопольський завод трубопровідної арматури", м. Нікополь, вул. Електрометалургів 300

про визнання грошових вимог

ВСТАНОВИВ:

Провадження у справі про банкрутство ОСОБА_5 акціонерного товариства "Нікопольський завод трубопровідної арматури", м. Нікополь (далі - боржник) порушено 09.01.13р. за заявою Управління Пенсійного фонду України в м. Нікополі та Нікопольському районі.

Постановою господарського суду Дніпропетровської області від 16.03.15р. боржника визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором призначено арбітражного керуючого ОСОБА_1, свідоцтво № 1058 від 04.07.13р., а/с 4548 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1).

16.03.15р. на офіційному сайті Вищого господарського суду України оприлюднено повідомлення № 15728 про визнання боржника банкрутом, відкриття ліквідаційної процедури, призначення ліквідатора.

21.12.15р. Нікопольська ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області подала заяву про включення поточних грошових вимог до реєстру вимог кредиторів.

Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 28.12.15р. заяву прийнято до розгляду, зобов'язано ліквідатора розглянути вимоги кредитора.

25.01.16р. ліквідатор подала до господарського суду Дніпропетровської області відзив на заяву кредитора у якому повідомила, що вимоги кредитора в частині сплати єдиного соціального внеску в сумі 14 619, 71 грн. були сплачені підприємством банкрутом у встановленому порядку до бюджету держави у повному обсязі. Вимоги по сплаті земельного податку ( за період з червня 2015 року по жовтень 2015 року) на суму 35 352, 10 грн., податку на нерухоме майно, відмінне від земельної діяльності на загальну ( за період з червня 2015 року по жовтень 2015 року) суму 354,65 грн. та земельний податок ( за період з червня 2015 року по жовтень 2015 року) на суму 3 154,55 грн., податку на нерухоме майно, відмінне від земельної діяльності ( за період з червня 2015 року по жовтень 2015 року) на загальну суму 1 731, 75 грн. відхилено як такі, що виникли після визнання боржника банкрутом.

Вивчивши матеріали грошових вимог, заслухавши ліквідатора, учасників провадження, господарський суд вважає за необхідне грошові вимоги кредитора відхилити враховуючи наступне.

В своїй заяві Нікопольська ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області посилається на таке.

Станом на 14.12.15р. ПАТ "НЗТА" має новостворену заборгованість по платежам до бюджету в розмірі 55 212,76 грн., а саме:

- по єдиному соціальному внеску (код платежу 71010000) - 14 619, 71 грн.;

- по земельному податку (код платежу 18010500) - 35 352, 10 грн.;

- по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (код платежу 1801400) - 354,65 грн.;

- по земельному податку (код платежу 18010500 32) - 3 154, 55грн.

- по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (код платежу 18010400 32) - 1 731, 75грн.

Відповідно до ст. 285 Податкового Кодексу України (далі - ПК України) базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік. Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року.

Згідно ст. 286 ПК України платники плати за землю самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.

Відповідно ст. 287 ПК України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Такі ж вимоги згідно ПК України для подачі декларацій щодо податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

Щодо строків сплати, то податкове зобов'язання по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачується авансовими внесками щокварталу до 30 числа місяця, що наступає за звітним кварталом, які відображаються в річній податковій декларації.

Кредитор вважає ці вимоги поточними, оскільки період їх виникнення - після прийняття постанови про визнання боржника банкрутом.

Ці обгрунтування кредитора не приймається господарським судом з огляду на наступне.

Статтею 1 Закону про банкрутство визначено поняття кредитора - це юридична або фізична особа, яка має у встановленому порядку підтверджені документами вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника, щодо виплати заборгованості із заробітної плати працівникам боржника, а також органи державної податкової служби та інші державні органи, які здійснюють контроль за правильністю та своєчасністю справляння єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів). Конкурсні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, які виникли до порушення провадження у справі про банкрутство. До конкурсних кредиторів відносяться також кредитори, вимоги яких до боржника виникли внаслідок правонаступництва за умови виникнення таких вимог до порушення провадження у справі про банкрутство. Поточні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, які виникли після порушення провадження у справі про банкрутство, у процедурах банкрутства боржника.

Із дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури згідно з частиною 1 статті 38 Закону закінчується технологічний цикл із виготовлення продукції, і підприємницька діяльність банкрута завершується. Строк виконання всіх грошових зобов'язань банкрута та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) вважається таким, що настав. Припиняється нарахування неустойки (штрафу, пені), процентів та інших економічних санкцій за всіма видами заборгованості банкрута. Вимоги за зобов'язаннями боржника, визнаного банкрутом, що виникли під час проведення процедур банкрутства, можуть пред'являтися тільки в межах ліквідаційної процедури. Крім того, у банкрута не виникає жодних додаткових зобов'язань (у т.ч. зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), крім витрат, безпосередньо пов'язаних із здійсненням ліквідаційної процедури.

У межах повноважень, визначених частиною 2 статті 41 Закону, ліквідатор заявляє в установленому порядку заперечення по заявлених до боржника вимогах поточних кредиторів за зобов'язаннями, які виникли під час провадження у справі про банкрутство, є неоплаченими.

Отже, зазначеними нормами Закону, законодавець чітко визначив, що поточні вимоги кредитора - це неоплачені боржником вимоги, які виникли в процедурах банкрутства, за період після порушення господарським судом провадження у справі про банкрутство і до винесення постанови про визнання боржника банкрутом, відкриття ліквідаційної процедури і призначення ліквідатора, а з дати визнання боржника банкрутом, нові податкові зобов'язання у банкрута не виникають.

Таким чином, вимоги Нікопольської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби України у Дніпропетровській області не мають характеру поточних у розумінні статті 1 Закону, заявлені після введення ліквідаційної процедури, під час якої не виникає будь-яких нових зобов'язань, що можуть бути заявлені в порядку частини 1 статті 38 Закону про банкрутство.

Аналогічної правової позиції дотримується Верховний Суд України в постанові від 18.03.2014р. по справі № 6/108-09.

Тому вимоги, які виникли після визнання боржника банкрутом підлягають відхиленню.

Що стосується вимог кредитора по сплаті єдиного соціального внеску на суму 14 619, 71 грн., то вони також підлягають відхиленню, оскільки були сплачені підприємством - банкрутом у встановленому порядку у повному обсязі згідно платіжних доручень за № 3064 від 31.07.2015р., № 3075 від 28.08.15р., № 3081 від 01.09.2015р., № 3111 від 01.10.2015р., № 3117 від 30.01.2015р. (долучені до матеріалів заяви).

Враховуюче викладене, керуючись ст. 86 ГПК України, ст. ст. 23, 37-40, 45 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", господарський суд, -

УХВАЛИВ:

Грошові вимоги Нікопольської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби України у Дніпропетровській області до ОСОБА_5 акціонерного товариства "Нікопольський завод трубопровідної арматури", м. Нікополь на суму 55 212,75 грн. - відхилити.

Суддя ОСОБА_6