Справа № 22-ц/793/2727/15Головуючий по 1 інстанції
Категорія : 55 ОСОБА_1
Доповідач в апеляційній інстанції
ОСОБА_2
25 грудня 2015 року Колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Черкаської області в складі:
головуючогоОСОБА_2
суддівОСОБА_3 , ОСОБА_4
при секретаріОСОБА_5
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Черкаси апеляційну скаргу ОСОБА_6 на рішення Придніпровського районного суду м.Черкаси від 07 жовтня 2015 року у справі за позовом ОСОБА_6 до Житлово-будівельного кооперативу-90 про зобов'язання виплатити індексацію заробітної плати,-
Вивчивши матеріали справи, вислухавши ОСОБА_6, який підтримав доводи апеляційної скарги, та голову ЖБК № 90, який на них заперечував, судова палата, -
У березні 2015 року ОСОБА_6 звернувся до суду із позовом до Житлово-будівельного кооперативу-90 про зобов'язання виплатити індексацію заробітної плати.
Позивач посилався на те, що він з 01 квітня 2013 року по 31 січня 2015 року працював двірником в ЖБК-90.
За вказаний період йому була нарахована заробітна плата без доплати індексації його доходів, що суперечить Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та постанови КМУ №1078 від 17 липня 2003 року.
Сума індексації заробітної плати становить 2109 грн. 12 коп..
Крім цього, позивач зазначав, що існує адміністративна та кримінальна відповідальність за довгострокову несплату індексації заробітної плати .
На підставі наведеного, позивач з урахуванням збільшених позовних вимог, просив суд крім стягнення індексації в сумі 2109 грн. 12 коп. стягнути з відповідача компенсацію за несвоєчасну виплату індексації в сумі 2069 грн. 35 коп..
Рішенням Придніпровського районного суду м. Черкаси від 07 жовтня 2015 року в задоволенні позову ОСОБА_6 до Житлово-будівельного кооперативу №90 про зобов'язання виплатити індексацію заробітної плати відмовлено.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_6 подав апеляційну скаргу. Посилаючись на те, що дане рішення незаконне, не відповідає обставинам справи, прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права, просить його скасувати, і направити справу на новий розгляд.
Обговоривши матеріали справи, судова палата вважає, що апеляційна скарга підлягає до часткового задоволення.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог ОСОБА_6 , суд виходив з того, що ЖБК№90 є неприбутковою організацією, здійснює виплату заробітної плати працівникам за рахунок власних коштів, які надходять від членів кооперативу, статутом кооперативу не передбачена виплата індексації працівникам, оскільки члени кооперативу здійснюють фінансування кооперативу власними коштами і, працюючи двірником в ЖБК - 90, ОСОБА_6 не мав права на індексацію заробітної плати. Враховуючи те, що ОСОБА_6 не мав права на індексацію заробітної плати, він не має право і на компенсацію за несвоєчасну виплату сум індексації грошових доходів громадян.
В зв'язку з цим не підлягає задоволенню і вимога позивача про притягнення винних до адміністративної відповідальності за несплату індексації заробітної плати.
Проте, з цим не можна погодитися.
По справі встановлено, що позивач ОСОБА_6 з 01 квітня 2013 року по 31 січня 2015 року працював на посаді двірника згідно штатного розкладу в ЖБК № 90 та отримував заробітну плату. Звільнився за згодою сторін згідно ст. 36 п.1 КЗпП України (ар. спр. 44-45;40;8;49).
Встановлено , що за вказаний період роботи ОСОБА_6 була нарахована заробітна плата:
- з 01 квітня по 31 грудня 2013 року 10420,00 грн. (ар. спр. 86).
- З 01 січня 2014 року по 31 грудня 2014 року 14474,00 грн. (ар. спр. 8); та 1220 грн. за січень 2015 року, - а всього - 26114 грн..
При цьому, як вбачається з матеріалів справи, доплата індексації доходів позивача не проводилась.
Зазначаючи це і вказуючи, що доплата індексації його доходів гарантована йому Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 року №1282 - ХІІ та Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення», позивач просив зобов'язати відповідача сплатити йому індексацію заробітної плати в сумі 2109 грн. 12 коп. та компенсацію за несвоєчасну виплату індексації в сумі 2069 грн. 35 коп. .
Заперечуючи на вимоги ОСОБА_6, голова ЖБК№90 посилалась на те, що ЖБК включено до реєстру неприбуткових організацій і установ. Згідно пункту 60 Статуту кооперативу та Закону України «Про кооперацію» вищим органом управління кооперативу є загальні збори, і всі фінансові питання, в тому числі про заробітну плату, вирішуються на загальних зборах ЖБК. Будинок утримується за рахунок членських внесків членів кооперативу (п. 22 Статуту).
Згідно рішення загальних зборів затверджений кошторис по утриманню будинку та при будинкової території з врахуванням фонду заробітної плати на 2014 рік без врахування індексації, так як нарахування індексації веде до додаткових витрат та підняття тарифів на утримання будинку та прибудинкової території. У відповідності із ст.4 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» від 19.10.2000 року №2050- ІІІ із наступними змінами об'єднання громадян оплачують працю найманих працівників з коштів , які формуються згідно з їх статутами. Компенсацію виплачують з власних коштів підприємства, установи і організації, які не фінансуються і не дотуються з бюджету, а також об'єднання громадян.
Розглядаючи даний спі,р суд обґрунтовано послався на норми трудового законодавства, однак належним чином їх не врахував.
Згідно ст. 94 КЗпП України та ст.1 Закону України "Про оплату праці" від 25.03.1995 року №108/95/-ВР заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства.
Статтею 2 Закону «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати.
Основна заробітна плата це - винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців.
Додаткова заробітна плата це - винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
Інші заохочувальні та компенсаційні виплати - виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Статтею 95 КЗпП України передбачено, що мінімальна заробітна плата - це законодавчо встановлений розмір заробітної плати за просту, некваліфіковану працю, нижче якого не може провадитися оплата за виконану працівником місячну, а також погодинну норму праці (обсяг роботи).
До мінімальної заробітної плати не включаються доплати, надбавки, заохочувальні та компенсаційні виплати.
Розмір мінімальної заробітної плати встановлюється і переглядається відповідно до статей 9 і 10 Закону України "Про оплату праці" та не може бути нижчим від розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Мінімальна заробітна плата є державною соціальною гарантією, обов'язковою на всій території України для підприємств, установ, організацій усіх форм власності і господарювання та фізичних осіб.
Заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.
У відповідності до ст. 33 ЗУ "Про оплату праці" в період між переглядом розміру мінімальної заробітної плати індивідуальна заробітна плата підлягає індексації згідно з чинним законодавством.
Статтею 1 ЗУ «Про індексацію грошових доходів населення » від 03.07.1991 року (№1282 -ХІІ) визначено, що ндексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Індекс споживчих цін - показник, що характеризує динаміку загального рівня цін на товари та послуги, які купує населення для невиробничого споживання.
Поріг індексації - величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.
Згідно ст.2 даного Закону індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: пенсії; стипендії; оплата праці (грошове забезпечення); суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування; суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди в разі втрати годувальника.
Кабінет Міністрів України може встановлювати інші об'єкти індексації, що не передбачені частиною першою цієї статті.
Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
За ст.3 Закону індекс споживчих цін обчислюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
Постановою Кабінету Міністрів України № 1078 від 17 липня 2003 року затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення, (надалі Порядок) який визначає правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників.
Підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.
Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 відсотка.
Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з березня 2003 р. - місяця опублікування Закону України від 6 лютого 2003 р. № 491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту. (пункт 11 Порядку).
У відповідності з п.4 Порядку частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає.
Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.
У разі коли особа працює неповний робочий час, сума індексації визначається із розрахунку повного робочого часу, а виплачується пропорційно відпрацьованому часу.
У разі коли особа працює та отримує інший грошовий дохід, в першу чергу індексується оплата праці. Якщо така особа працює і одночасно навчається за денною формою навчання або з відривом від виробництва у клінічній ординатурі, аспірантурі і докторантурі, в першу чергу індексується стипендія.
За пунктом 5 Порядку у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсій , виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів за місяць, в якому відбувається підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.
У разі коли підвищення розмірів мінімальних соціальних гарантій, зазначених в абзаці першому цього пункту, не супроводжується зростанням грошових доходів громадян, передбачених пунктом 2 цього Порядку, грошові доходи індексуються на загальних підставах відповідно до пунктів 11 і 4 цього Порядку.
У разі коли грошовий дохід з урахуванням суми підвищення менше суми грошового доходу з урахуванням індексації до його підвищення, у базовому місяці сума загального доходу визначається з таким розрахунком, щоб сума грошового доходу з урахуванням індексації не перевищувала загального доходу до його підвищення . Приклад проведення індексації у разі підвищення грошових доходів наведено в додатку 4 до цього Порядку.
У разі підвищення грошових доходів населення випереджаючим шляхом з урахуванням прогнозного рівня інфляції базовим місяцем вважається місяць, у якому мало місце таке підвищення.
Для проведення подальшої індексації або здійснення чергового підвищення доходів випереджаючим шляхом обчислення індексу споживчих цін здійснюється наростаючим підсумком починаючи з наступного за базовим місяця.
Нарахування сум індексації або проведення чергового підвищення грошових доходів випереджаючим шляхом здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін, на підставі якого нарахована сума індексації перевищить суму підвищення доходів випереджаючим шляхом у базовому місяці.
Необхідно зазначити, що у відповідності з підпунктом 2.2.7. пункту 2.2 Інструкції зі статистики заробітної плати,, затвердженої Наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року №5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за №114/8713, суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників входять до складу фонду додаткової заробітної плати.
Згідно статті 5 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення »
Підприємства, установи та організації підвищують розміри оплати праці у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів.
Підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України.
Об'єднання громадян підвищують розміри оплати праці за рахунок власних коштів.
За роз'ясненнями в п.3 Постанови №13 Пленуму Верховного Суду України від 24 грудня 1999 року «Про практику застосування судами законодавства про оплату праці» особливості оплати праці членів кооперативів та їх об'єднань, колективних сільськогосподарських підприємств, селянських (фермерських) господарств, працівників підприємств з іноземними інвестиціями визначаються законодавством про ці суб'єкти господарювання, їх статутами та іншими нормативно-правовими актами. За відсутності такого врегулювання спори про оплату праці вирішуються на підставі положень КЗпП та прийнятих відповідно до нього актів законодавства України.
У відповідності із статтею 34 Закону України «Про кооперацію» від 10.07.2003 року №1087 IV
Трудові відносини в кооперативних організаціях регулюються цим Законом, законодавством про працю, статутами кооперативних організацій та правилами їх внутрішнього розпорядку.
Для здійснення мети і статутних завдань кооперативна організація може залучати до роботи за трудовим договором осіб, які не є її членами. У разі залучення осіб на визначений строк чи на час виконання певної роботи за згодою сторін між кооперативною організацією та найманим працівником може укладатися договір у формі контракту.
Кооперативна організація самостійно визначає форми і систему оплати праці своїх членів і найманих працівників з урахуванням вимог, встановлених законодавством.
А за статтею 35 Закону «Про кооперацію» кооперативні організації гарантують своїм членам та найманим працівникам оплату праці відповідно до фаху, кваліфікації та особистого трудового внеску, належні умови праці, а також забезпечують соціально-економічні гарантії, передбачені законодавством.
По справі встановлено, що ЖБК №90 (вул. гоголя , 330/30 м. Черкаси), дійсно, включено до реєстру неприбуткових установ і організацій (ар. спр. 16;41).
Згідно статті 60 Статуту ЖБК №90 вищим органом управління кооперативом є загальні збори. З витягу з протоколу №11 - звітно - виборчих зборів членів ЖБК №90 за 2014 рік (вул. гоголя , 330/30 м. Черкаси) від 27 травня 2015 року встановлено, що 27 травня 2015 року зборами членів кооперативу прийнято рішення не нараховувати індексацію до заробітної плати працівникам ЖБК №90 (ар. спр. 71). Хоча з даного витягу з протоколу загальних зборів кооперативу від 27.05.15 року вбачається про те, що вказане рішення прийняте у зв'язку із зверненням до суду ОСОБА_6 із позовом до кооперативу про стягнення індексації на заробітну плату, і що , доповідаючи це питання, голова правління ЖБК №90 ОСОБА_7 зазначила, що згідно закону заробітна плата індексується.
Отже, дана обставина разом з наведеними вище нормативно - правовими актами вказують на незаконність прийнятого загальними зборами кооперативу від 27.05. 2015 року рішення щодо не нарахування індексації до заробітної плати працівникам ЖБК №90, серед яких і позивач ОСОБА_6.
Як вище вказувалось, в Законі «Про кооперацію» наголошується, що Кооперативна організація самостійно визначає форми і систему оплати праці своїх членів і найманих працівників з урахуванням вимог, встановлених законодавством.
Таким чином, рішення суду про відмову в задоволенні позовних вимог ОСОБА_6 не відповідає обставинам справи і діючому законодавству, в зв'язку з чим підлягає до скасування з ухваленням нового рішення , - про задоволення позову ОСОБА_6 в повному обсязі, - і щодо стягнення на його користь з відповідача індексацію до заробітної плати за вказаний ним період в сумі 2109 грн. 12 коп., і щодо стягнення компенсації на його користь за затримку виплати індексації до заробітної плати в сумі 2069 грн. 35 коп..
При цьому судова колегія, перевіривши надані позивачем розрахунки суми індексації до заробітної плати та компенсації за затримку виплати індексації до заробітної плати, вважає, що такі виконані належним чином, - у відповідності до наведених вище положень Закону України «Про індексацію грошових доходів населення » від 03.07.1991 року та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1078 від 17 липня 2003 року «Про затвердження порядку проведення індексації грошових доходів населення» з наступними змінами (ар. спр. 4-7;91-93).
Крім того , у відповідності до вимог ст.88 ЦПК України з відповідача на користь держави необхідно стягнути судовий збір в обсязі 535 грн. 92 коп..
Що стосується вимог позивача про притягнення виних осіб за несплату індексації до адміністративної відповідальності чи то до кримінальної відповідальності , то такі в даному процесі цивільного судочинства розглянуті і вирішені бути не можуть.
Згідно ст.16 ЦПК України не допускається об'єднання в одне провадження вимог, які підлягають розгляду за правилами різних видів судочинства, якщо інше не встановлено законом.
Керуючись ст.ст. 303; 304; 307; 309; 316;317;218 ЦПК України, судова палата, -
Головуючий :
Судді :