Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
25 січня 2016 року Справа № П/811/3818/14.
провадження № 2-іс/811/1/16
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Хилько Л.І., розглянув у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Олександрійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу, -
Позивач звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить стягнути з ОСОБА_1 податковий борг у сумі 571 239,31 грн..
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що за відповідачем рахується сума податкового боргу з податку на доходи фізичних осіб за результатами річного декларування у розмірі 571 239,31 грн., в тому числі: 398 711,80 грн. основного платежу, 99 677,95 грн. штрафних (фінансових) санкцій та 72 849,56 грн. пені.. Однак, станом на день звернення до суду борг не сплачено.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, подав клопотання про розгляд справи без його участі, зазначивши, що позов підтримує в повному обсязі (а.с.78).
Відповідач у судове засідання також не з'явилася, про дату, час та місце судового розгляду справи, з урахуванням ч.4 ст.33, ч.11 ст.35 КАС України, повідомлений вчасно та належним чином. При цьому, заяви про розгляд справи за її відсутності не надала та не скористалася правом на подання заперечень проти позову або ж заяви про його визнання.
Згідно до вимог ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Відтак, суд вважає можливим розглянути справу порядку письмового провадження.
При цьому, у зв'язку з неявкою у судове засідання усіх осіб, які беруть участь у справі, згідно ч.1 ст.41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши письмові докази у справі суд приходить до таких висновків.
Встановлено, що позивачем було проведено документальну позапланову невиїзну перевірку щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати належних сум податків до бюджету по взаємовідносинах ОСОБА_1 (код : НОМЕР_1) з ВАТ "Завод опоряджувальних матеріалів" (код : 24595245) за період з 01.01.2011 р. по 31.12.2011 р., за результатами якої складено акт від 07.02.2014 р. № 38/17-01/НОМЕР_1 (а.с.13-14).
Згідно висновків акту, перевіркою встановлено порушення відповідачем:
1) пп.49.18.4 п.49.18 ст.49 Податкового кодексу України, в результаті неподання податкової декларації про майновий стан і доходи за період, що перевірявся;
2) п.85.2 ст.85 Податкового кодексу України, в результаті ненадання платником податків оригіналів документів чи їх копій за період, що перевірявся;
3) пп.164.2.9 п.164.2, ст.164, пп. 170.2.1 та пп.170.2.2 п. 170.2. ст. 170 Податкового кодексу України, в результаті чого донараховано грошове зобов'язання по податку з доходів фізичних осіб за період, що перевіряється, на загальну суму 398 711,80 грн.;
4) абзацу першого п. 127.1 ст. 127 Податкового кодексу України, у результаті чого встановлено несплату (неперерахування) податку на доходи з фізичних осіб під час виплати доходу в періоді, що перевірявся, на загальну суму 398 711,80 грн..
Перевіркою встановлений факт недекларування відповідачем дохід, отриманих нею у 2011 році у вигляді інвестиційного прибутку, який підлягає оподаткуванню за ставкою 15 % - 17 % відповідно до п.167.1 ст.167, у зв'язку із чим не сплачено до бюджету податок з доходів фізичних осіб.
Олександрійською ОДПІ на підставі даного акту перевірки сформоване податкове повідомлення - рішення від 01.04.2014 р. № 0005731701, згідно якого відповідачу було визначено грошове зобов'язання за платежем: податок на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування, в сумі 498 389,75 грн., в т.ч.: 398 711,80 грн. - основного платежу, 99 677,95 грн. - штрафних (фінансових) санкцій (а.с.15).
Податкове повідомлення рішення було надіслано на адресу відповідача, однак поштовий конверт повернуто по закінченню терміну зберігання (а.с.16).
Згідно з п.58.3 ст.58 Податкового кодексу України податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) фізичній особі, якщо його вручено їй особисто чи її законному представникові або надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого її місцезнаходження фізичної особи з повідомленням про вручення. У такому самому порядку надсилаються податкові вимоги та рішення про результати розгляду скарг. У разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.
Суду не надано доказів оскарження (скасування) податкового повідомлення-рішення від 01 квітня 2014 року №0005731701, а тому останнє вважається узгодженим.
Згідно до вимог пп. 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 Податкового кодексу України пеня нараховується після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Нарахування пені розпочинається:
а)при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - після спливу 90 днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом;
б)при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом;
Пеня, визначена підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті (п.129.4 ст.129 Податкового кодексу України).
Встановлено, що Олександрійською ОДПІ відповідачу була нарахована пеня в сумі 72 849,56 грн..
Згідно довідки про заборгованість, розрахунку податкового боргу по податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування, та облікової картки, відповідач має податковий борг в загальній сумі 571239,31 грн., в т.ч. 398711,80 грн. основного платежу, 99677,95 грн. штрафних (фінансових) санкцій, 72849,56 грн. пені (а.с.11-12, 79-80).
Відповідно до п.п.59.1, 59.5 ст.59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. У разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
Встановлено, що 19.08.2014 р. податковим органом було сформовано податкову вимогу № 4546-11 на суму 571 239,31 грн., яку надіслано на адресу відповідача та повернуто без вручення (а.с.17).
Суду не надано доказів відкликання або оскарження даної податкової вимоги.
Відтак, станом на день розгляду справи за відповідачем рахується угоджене грошове зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб.
Відповідно з п.п.14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України - податковий борг (недоїмка) - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання
Пп.. 14.1.39 п. 14.1 ст.14 Податкового кодексу України вказує, що грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову санкцію), а також санкції за порушення законодавства у сфері ЗЕД.
Відповідно до ч.1 ст.42 Конституції України кожен має право на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом. При цьому, ст. 67 Конституції України встановлює те, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах встановлених законом.
Підпунктом 16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України передбачено обов'язок платників податків сплачувати податки та збори у строки та в розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно вимог п.п.41.1, 41.2 ст.41 Податкового кодексу України контролюючими органами є органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів та реалізує державну податкову, державну митну політику, забезпечує формування та реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні податкового та митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску (далі - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), його територіальні органи. У складі контролюючих органів діють підрозділи податкової міліції.
Органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється.
У відповідності до вимог пп.14.1.137. п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України орган стягнення - державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Згідно п.87.11 ст.87 Податкового кодексу України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
На підставі аналізу встановлених обставин та правовідносин, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими, підтверджені належними та допустимими доказами, а тому підлягають задоволенню.
Відповідно ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійсненні позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 86, 94, 159-163, 167 КАС України, суд, -
Адміністративний позов - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (28000, АДРЕСА_1, код: НОМЕР_1) на користь Державного бюджету України в особі Олександрійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області податковий борг у розмірі 571 239 (п'ятсот сімдесят одна тисяча двісті тридцять дев'ять) грн. 31 коп..
Постанова суду набирає законної сили в порядку, встановленому ст.254 КАС України.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подання в 10-денний строк з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, копія якої одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду Л.І. Хилько