Україна
Донецький окружний адміністративний суд
15 січня 2016 р. Справа №805/5098/15-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
час прийняття постанови: 12 година 25 хвилин
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Кравченко Т.О.,
при секретарі судового засідання Карпенко А.В.,
за участю
представника позивача - Бобова В.О. - на підставі довіреності,
представника відповідача 1 - Пожидаєвої О.О. - на підставі довіреності,
представника відповідача 2 - Пожидаєвої О.О. - на підставі довіреності,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Трест Донбасдомнаремонт» до Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області, Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління Міндоходів у Донецькій області про скасування рішення,
встановив:
14 грудня 2015 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «Трест Донбасдомнаремонт» (далі - позивач або ТОВ «Трест Донбасдомнаремонт»), датований 10 грудня 2015 року, до Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області (далі - відповідач 1 або ДПІ у м. Краматорську ГУ ДФС у Донецькій області), в якому позивач просив скасувати рішення Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління Міндоходів у Донецькій області (далі - ДПІ у м. Краматорську ГУ Міндоходів у Донецькій області) про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 07 серпня 2015 року № 0001261703/18171/10/05-15-17-03.
Фактичні підстави для звернення до суду із вказаним позовом позивач вбачав в наступному.
07 серпня 2015 року ДПІ у м. Краматорську ГУ Міндоходів у Донецькій області прийнято рішення № 0001261703/18171/10/05-15-17-03, яким на підставі п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08 липня 2010 року № 2464-VI (далі - Закон № 2464) до ТОВ «Трест Донбасдомнаремонт» застосовані штрафні санкції у розмірі 169 150,26 грн. та нарахована пеня у сумі 175 992,37 грн.
Не погодившись з цим рішенням, ТОВ «Трест Донбасдомнаремонт» оскаржило його в адміністративному порядку до Головного управління ДФС у Донецькій області, проте рішенням від 12 жовтня 2015 року № 9609/10/05-99-10-03-12-1 у задоволенні скарги позивача було відмовлено.
Посилаючись на ст. 11 Закону України «Про тимчасової заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02 вересня 2014 року № 1669-VII (далі - Закон № 1669), п. 9-3 розділу VIII Прикінцеві та перехідні положення Закону № 2464, розпорядження Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 року № 1275-р, позивач стверджував, що належить до категорії платників єдиного внеску, які на час здійснення антитерористичної операції звільнені від сплати сум єдиного внеску, а тому до нього не можуть бути застосовані відповідальність, штрафні і фінансові санкції, передбачені ст.ст. 25, 26 Закону № 2464 за невиконання обов'язків платників єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції (а.с. 3-7).
В судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги з підстав, викладених в адміністративному позові, надав пояснення, аналогічні тим, що наведені у позовній заяві, просив задовольнити позов.
Відповідач 1 - ДПІ у м. Краматорську ГУ ДФС у Донецькій області позов не визнав, надав письмові заперечення, сутність яких полягала у наступному.
ТОВ «Трест Донбасдомнаремонт» є платником єдиного внеску з 11 листопада 2008 року і належить до 111 категорії страхувальників. На час судового розгляду позивач перебуває на обліку у ДПІ у м. Краматорську ГУ ДФС у Донецькій області.
Позивач має найманих працівників та надає до звіти про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до фіскальних органів.
Так, ТОВ «Трест Донбасдомнаремонт» надало засобами електронної пошти Звіт за жовтень 2014 року, самостійно визначивши зобов'язання зі сплати єдиного внеску у сумі 905 549,50 грн.
На підставі поданого позивачем Звіту за жовтень 2014 року в картці особового рахунку платника за кодом платежу 71010000 з терміном сплати 20 листопада 2014 року нараховане зобов'язання у сумі 905 549,50 грн. Згідно з даними картки особового рахунку станом на 20 листопада 2014 року за позивачем обліковувалась переплата у розмірі 17 782,03 грн.
Недоїмка зі сплати єдиного внеску у сумі 887 767,47 грн., яка виникла за жовтень 2014 року, у повному обсязі погашена 19 березня 2015 року.
Крім того, ТОВ «Трест Донбасдомнаремонт» надало засобами електронної пошти Звіт за листопад 2014 року, самостійно визначивши зобов'язання зі сплати єдиного внеску у сумі 803 735,08 грн.
На підставі поданого позивачем Звіту за листопад 2014 року в картці особового рахунку платника за кодом платежу 71010000 з терміном сплати 22 грудня 2014 року нараховане зобов'язання у сумі 803 735,08 грн.
Недоїмка зі сплати єдиного внеску у сумі 803 735,08 грн., яка виникла за листопад 2014 року, у повному обсязі погашена 15 травня 2015 року.
З огляду викладене та на підставі положень п. 6 ч. 1 ст. 1, п. 1 ч. 2 ст. 6, ч. 11 ст. 9, ч. 6, ч. 10, п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону № 2464, п.п. 4.10, 6.3, 7.2 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міндоходів України від 09 вересня 2013 року № 455, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20 вересня 2013 року за № 1622/24154, 07 серпня 2015 року ДПІ у м. Краматорську ГУ Міндоходів у Донецькій області прийнято рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № 0001261703/18171/10/05-15-17-03.
Цим рішенням за жовтень-листопад 2014 року до позивача застосований штраф у розмірі 169 150,26 грн. і нарахована пеня у сумі 175 992,37 грн.
Відповідач 1 доводив, що приймаючи спірне рішення, ДПІ у м. Краматорську ГУ Міндоходів у Донецькій області діяла у межах повноважень, в порядку та у спосіб, що визначені Законом № 2464.
Відповідач 1 зазначав, що положення Закону № 1669, п. 9-3 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2464 мають застосовуватись з урахуванням роз'яснень Державної фіскальної служби України від 05 грудня 2014 року № 13656/7/99-99-17-03-01-17, які полягають у наступному.
Платники єдиного внеску, які перебувають на обліку у фіскальних органах, розташованих на територіях, визначених переліком населених пунктів, де проводилась антитерористична операція або було оголошено військовий чи надзвичайний стан в період антитерористичної операції, звільняються від своїх обов'язків, зокрема щодо своєчасного та в повному обсязі нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску, подання звітності тощо.
Платники, які продовжують здійснювати господарську діяльність, нараховувати, обчислювати і сплачувати заробітну плату, зобов'язані виконувати всі обов'язки, встановлені Законом № 2464.
Закон № 1669 не скасовує обов'язків, визначених ч. 2 ст. 6 Закону № 2464, а надає можливість платникам єдиного внеску на період проведення антитерористичної операції не виконувати їх у встановлені строки (своєчасно) та у повному обсязі.
Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені Законом № 2464 за невиконання, несвоєчасне виконання, виконання не в повному обсязі обов'язків платників єдиного внеску, у період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції до платників, які не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції подали до фіскального органу заяву та сертифікат Торгово-промислової палати України, не застосовуються.
При цьому платники єдиного внеску, які перебувають на обліку у фіскальних органах, розташованих на території, де проводилась антитерористична операція або було оголошено військовий чи надзвичайний стан, і продовжують здійснювати господарську діяльність, нараховувати, обчислювати і сплачувати заробітну плату, зобов'язані виконувати всі зобов'язання, встановлені Законом № 2464.
Відповідач 1 доводив, що оскільки ТОВ «Трест Донбасдомнаремонт» на теперішній час продовжує здійснювати господарську діяльність, нараховувати, обчислювати і сплачувати заробітну плату, воно не належить до платників єдиного внеску, які звільнені від відповідальності, штрафних і фінансових санкцій, передбачених Законом № 2464 (а.с. 37-39).
В судовому засіданні представник відповідача 1 позов не визнала з підстав, викладених у письмових запереченнях, надала пояснення, аналогічні тим, що наведені у запереченнях, просила відмовити в позові.
Ухвалою від 29 грудня 2015 року до участі у справі у якості відповідача залучена Державна податкова інспекція у м. Краматорську Головного управління Міндоходів у Донецькій області (далі - відповідач 2 або ДПІ у м. Краматорську ГУ Міндоходів у Донецькій області).
В судовому засіданні представник відповідача 2 - ДПІ у м. Краматорську ГУ Міндоходів у Донецькій області позов не визнала з підстав, викладених у письмових запереченнях відповідача 1, надала пояснення, аналогічні тим, що наведені у запереченнях відповідача 1, просила відмовити в позові.
Додатково представник відповідача 2 зазначила, що п. 28 розділу І Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24 грудня 2015 року № 911-VIII виключений підпункт 8 пункту 4 статті 11 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», а тому п. 9-3 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464 не підлягає застосуванню до спірних правовідносин.
Відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України здійснювалося фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
З'ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.
Відповідач 1 - Державна податкова інспекція у м. Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області (ідентифікаційний код 39900454) утворена на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 06 серпня 2014 року № 311, зареєстрована як юридична особа 17 липня 2015 року, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (далі - ЄДР) внесений запис за номером 1 270 102 0000 005379, що встановлено на підставі даних он-лайн сервісу отримання відомостей з ЄДР (а.с. 29-30).
Відповідач 2 - Державна податкова інспекція у м. Краматорську Головного управління Міндоходів у Донецькій області (ідентифікаційний код 38696004) зареєстрована як юридична особа 06 червня 2013 року, про що ЄДР внесений запис за номером 1 270 102 0000 004714; з 22 липня 2015 року перебуває у стані припинення; на час розгляду справи запис про державну реєстрацію припинення відповідача 2 як юридичної особи до ЄДР не внесений, що встановлено на підставі даних он-лайн сервісу отримання відомостей з ЄДР (а.с. 62-63).
Позивач - товариство з обмеженою відповідальністю «Трест Донбасдомнаремонт» (ідентифікаційний код 36252790) зареєстроване як юридична особа 07 листопада 2008 року, про що до ЄДР внесений запис за номером 1 266 102 0000 031822.
З часу державної реєстрації у якості юридичної особи місцезнаходження позивача було зареєстроване за адресою: 83049, Донецька обл., м. Донецьк, вул. Хірургічна, буд. 22.
Як платник єдиного внеску з 02 квітня 2013 року ТОВ «Трест Донбасдомнаремонт» перебувало на обліку у Державній податковій інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька Головного управління Міндоходів у Донецькій області (далі - ДПІ у Куйбишевському районі м. Донецька ГУ Міндоходів у Донецькій області) за реєстраційним номером 05-19-03-6141.
В подальшому місцезнаходження ТОВ «Трест Донбасдомнаремонт» було змінене та зареєстроване за адресою: 84313, Донецька обл., м. Краматорськ, вул. Орджонікідзе, буд. 2в.
Зміна місцезнаходження позивача мала наслідком зміну податкового органу, в якому останній перебував на обліку як платник єдиного внеску, а саме з ДПІ у Куйбишевському районі м. Донецька ГУ Міндоходів у Донецькій області на ДПІ у м. Краматорську ГУ Міндоходів у Донецькій області.
Вказані обставини встановлені на підставі виписки з ЄДР серії АД № 055938, яка сформована 20 січня 2014 року (а.с. 9-10), виписки з ЄДР, яка сформована 25 грудня 2014 року (а.с. 11-12), а також інформації он-лайн сервісу отримання відомостей з ЄДР (а.с. 24-28).
На час судового розгляду ТОВ «Трест Донбасдомнаремонт» перебуває на обліку у ДПІ у м. Краматорську ГУ ДФС у Донецькій області, про що свідчить довідка про взяття на облік платника податків від 28 грудня 2015 року № 1505151400343 (а.с. 40).
07 листопада 2014 року ТОВ «Трест Донбасдомнаремонт» звернулося до Приморського відділення Жовтневої об'єднаної державної податкової інспекції м. Маріуполя Головного управління Міндоходів у Донецькій області з заявою № 07/822, в якій повідомило, що знаходиться у зоні проведення антитерористичної операції у м. Донецьку. У зв'язку з цим на підставі Закону № 1669, п. 9-3 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2464 ТОВ «Трест Донбасдомнаремонт» просило надати підтвердження звільнення його від виконання обов'язків, визначених ч. 2 ст. 6 Закону № 2464.
Вказана заява отримана Приморським відділенням Жовтневої об'єднаної державної податкової інспекції м. Маріуполя Головного управління Міндоходів у Донецькій області 10 листопада 2014 року, про що свідчить штамп реєстрації вхідної кореспонденції податкового органу (а.с. 67).
17 листопада 2014 року ТОВ «Трест Донбасдомнаремонт» в електронній формі надало Звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів за жовтень 2014 року.
Відповідно до поданого позивачем Звіту за жовтень 2014 року загальна сума єдиного внеску, що підлягає сплаті, становила 905 549,50 грн., в тому числі за ставкою 36,76-49,7% - 810 345,04 грн., за ставкою 8,41% - 2 968,07 грн., за ставкою 34,7% - 589,90 грн., за ставкою 33,2% - 13 769,12 грн., за ставкою 3,6% - 77 003,70 грн., за ставкою 2,6% - 44,20 грн., за ставкою 2% - 829,47 грн. (а.с. 96-101).
Вказаний Звіт отриманий податковим органом 17 листопада 2014 року та зареєстрований за № 412037 (а.с. 95).
18 грудня 2014 року ТОВ «Трест Донбасдомнаремонт» в електронній формі надало Звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів за листопад 2014 року.
Відповідно до поданого позивачем Звіту за листопад 2014 року загальна сума єдиного внеску, що підлягає сплаті, становила 803 735,08 грн., в тому числі за ставкою 36,76-49,7% - 722 384,35 грн., за ставкою 8,41% - 2 777,94 грн., за ставкою 34,7% - 589,90 грн., за ставкою 33,2% - 8 718,06 грн., за ставкою 3,6% - 68 687,64 грн., за ставкою 2,6% - 44,20 грн., за ставкою 2% - 532,99 грн. (а.с. 103-108).
Вказаний Звіт отриманий податковим органом 18 грудня 2014 року та зареєстрований за № 494923 (а.с. 102).
08 січня 2015 року Торгова промислова палата України видала позивачу сертифікат (висновок) № 2483 про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), яким засвідчила факт настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) з 31 липня 2014 року для ТОВ «Трест Донбасдомнаремонт» при здійсненні господарської діяльності на території м. Донецька Донецької області та дотриманні норм законодавчих актів України, які стосуються справляння податків та обов'язкових платежів. На момент видачі сертифікату (висновку) Торгово-промисловою палатою України форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) тривали та встановити дату закінчення їх терміну не було можливо (а.с. 13).
02 березня 2015 року ТОВ «Трест Донбасдомнаремонт» сплатило 12 741,51 грн. з призначенням платежу єдиний внесок за січень 2015 року за ставкою 33,2%, термін платежу - 20 лютого 2015 року, що підтверджено платіжним дорученням від 02 березня 2015 року № 11050 (а.с. 68).
02 березня 2015 року позивач перерахував 2 212,00 грн. з призначенням платежу єдиний внесок за січень 2015 року за ставкою 8,41%, термін платежу - 20 лютого 2015 року, про що свідчить платіжне доручення від 02 березня 2015 року № 11049 (а.с. 69).
02 березня 2015 року ТОВ «Трест Донбасдомнаремонт» сплатило 47 750,00 грн. з призначенням платежу єдиний внесок за січень 2015 року за ставкою 3,6%, термін платежу - 20 лютого 2015 року, що підтверджено платіжним дорученням від 02 березня 2015 року № 11046 (а.с. 70).
02 березня 2015 року позивач перерахував 570 624,00 грн. з призначенням платежу єдиний внесок за січень 2015 року за ставкою 38,52%, термін платежу - 20 лютого 2015 року, про що свідчить платіжне доручення від 02 березня 2015 року № 11048 (а.с. 71).
02 березня 2015 року ТОВ «Трест Донбасдомнаремонт» сплатило 60,00 грн. з призначенням платежу єдиний внесок за січень 2015 року за ставкою 8,41%, термін платежу - 20 лютого 2015 року, що підтверджено платіжним дорученням від 02 березня 2015 року № 11051 (а.с. 72).
02 березня 2015 року позивач перерахував 740,39 грн. з призначенням платежу єдиний внесок за січень 2015 року за ставкою 2,0%, термін платежу - 20 лютого 2015 року, про що свідчить платіжне доручення від 02 березня 2015 року № 11047 (а.с. 73).
05 березня 2015 року ТОВ «Трест Донбасдомнаремонт» сплатило 412,69 грн. з призначенням платежу єдиний внесок за січень 2015 року за ставкою 2,0%, термін платежу - 20 лютого 2015 року, що підтверджено платіжним дорученням від 05 березня 2015 року № 67 (а.с. 74).
19 березня 2015 року позивач перерахував 497 443,00 грн. з призначенням платежу єдиний внесок за лютий 2015 року за ставкою 38,52%, термін платежу - 20 березня 2015 року, про що свідчить платіжне доручення від 19 березня 2015 року № 11224 (а.с. 75).
19 березня 2015 року ТОВ «Трест Донбасдомнаремонт» сплатило 43 226,20 грн. з призначенням платежу єдиний внесок за лютий 2015 року за ставкою 3,6%, термін платежу - 20 березня 2015 року, що підтверджено платіжним дорученням від 19 березня 2015 року № 11221 (а.с. 76).
19 березня 2015 року позивач перерахував 308,00 грн. з призначенням платежу єдиний внесок за лютий 2015 року за ставкою 8,41%, термін платежу - 20 березня 2015 року, про що свідчить платіжне доручення від 19 березня 2015 року № 11216 (а.с. 77).
19 березня 2015 року ТОВ «Трест Донбасдомнаремонт» сплатило 1 833,60 грн. з призначенням платежу єдиний внесок за лютий 2015 року за ставкою 8,41%, термін платежу - 20 березня 2015 року, що підтверджено платіжним дорученням від 19 березня 2015 року № 11223 (а.с. 78).
19 березня 2015 року позивач перерахував 14 277,40 грн. з призначенням платежу єдиний внесок за лютий 2015 року за ставкою 33,2%, термін платежу - 20 березня 2015 року, про що свідчить платіжне доручення від 19 березня 2015 року № 11225 (а.с. 79).
19 березня 2015 року ТОВ «Трест Донбасдомнаремонт» сплатило 497 443,00 грн. з призначенням платежу єдиний внесок за лютий 2015 року за ставкою 38,52%, термін платежу - 20 березня 2015 року, що підтверджено платіжним дорученням від 19 березня 2015 року № 11224 (а.с. 80).
19 березня 2015 року позивач перерахував 781,10 грн. з призначенням платежу єдиний внесок за лютий 2015 року за ставкою 2,0%, термін платежу - 20 березня 2015 року, про що свідчить платіжне доручення від 19 березня 2015 року № 11222 (а.с. 81).
27 березня 2015 року ТОВ «Трест Донбасдомнаремонт» сплатило 2 527,22 грн. з призначенням платежу єдиний внесок за червень 2014 року за ставкою 2,0%, що підтверджено платіжним дорученням від 27 березня 2015 року № 70 (а.с. 82).
27 березня 2015 року позивач перерахував 13 876,02 грн. з призначенням платежу єдиний внесок за червень 2014 року за ставкою 33,2%, про що свідчить платіжне доручення від 27 березня 2015 року № 11269 (а.с. 83).
30 березня 2015 року ТОВ «Трест Донбасдомнаремонт» сплатило 440,52 грн. з призначенням платежу єдиний внесок за лютий 2015 року за ставкою 2,0%, що підтверджено платіжним дорученням від 30 березня 2015 року № 74 (а.с. 84).
10 квітня 2015 року позивач перерахував 10 612,00 грн. з призначенням платежу єдиний внесок за березень 2015 року за ставкою 33,2%, термін платежу - 20 квітня 2015 року, про що свідчить платіжне доручення від 10 квітня 2015 року № 11426 (а.с. 85).
10 квітня 2015 року ТОВ «Трест Донбасдомнаремонт» сплатило 11,70 грн. з призначенням платежу єдиний внесок за березень 2015 року за ставкою 3,6%, термін платежу - 20 квітня 2015 року, що підтверджено платіжним дорученням від 10 квітня 2015 року № 11427 (а.с. 86).
10 квітня 2015 року позивач перерахував 156,15 грн. з призначенням платежу єдиний внесок за березень 2015 року за ставкою 34,7%, термін платежу - 20 квітня 2015 року, про що свідчить платіжне доручення від 10 квітня 2015 року № 11428 (а.с. 87).
10 квітня 2015 року ТОВ «Трест Донбасдомнаремонт» сплатило 1 963,00 грн. з призначенням платежу єдиний внесок за березень 2015 року за ставкою 8,41%, термін платежу - 20 квітня 2015 року, що підтверджено платіжним дорученням від 10 квітня 2015 року № 11423 (а.с. 88).
10 квітня 2015 року позивач перерахував 377,50 грн. з призначенням платежу єдиний внесок за березень 2015 року за ставкою 8,41%, термін платежу - 20 квітня 2015 року, про що свідчить платіжне доручення від 10 квітня 2015 року № 11425 (а.с. 89).
10 квітня 2015 року ТОВ «Трест Донбасдомнаремонт» сплатило 418 178,50 грн. з призначенням платежу єдиний внесок за березень 2015 року за ставкою 38,52%, термін платежу - 20 квітня 2015 року, що підтверджено платіжним дорученням від 10 квітня 2015 року № 11424 (а.с. 90).
10 квітня 2015 року позивач перерахував 729,00 грн. з призначенням платежу єдиний внесок за березень 2015 року за ставкою 2,0%, термін платежу - 20 квітня 2015 року, про що свідчить платіжне доручення від 10 квітня 2015 року № 11422 (а.с. 91).
22 квітня 2015 року ТОВ «Трест Донбасдомнаремонт» сплатило 439,02 грн. з призначенням платежу єдиний внесок за березень 2015 року за ставкою 2,0%, що підтверджено платіжним дорученням від 22 квітня 2015 року № 77 (а.с. 92).
13 травня 2015 року позивач перерахував 146,00 грн. з призначенням платежу єдиний внесок за квітень 2015 року за ставкою 8,41%, термін платежу - 20 травня 2015 року, про що свідчить платіжне доручення від 13 травня 2015 року № 11694 (а.с. 93).
13 травня 2015 року ТОВ «Трест Донбасдомнаремонт» сплатило 21 145,00 грн. з призначенням платежу єдиний внесок за квітень 2015 року за ставкою 3,6%, термін платежу - 20 травня 2015 року, що підтверджено платіжним дорученням від 13 травня 2015 року № 11698 (а.с. 94).
07 серпня 2015 року заступником голови комісії з проведення реорганізації ДПІ у м. Краматорську ГУ Міндоходів у Донецькій області - заступником начальника ДПІ у м. Краматорську ГУ Міндоходів у Донецькій області Михайлюк О.В. на підставі ч. 10 та п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону № 2464 прийнято рішення за № 0001261703/18171/10/05-15-17-03 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
Цим рішенням за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за період з 21 листопада 2014 року по 15 травня 2015 року до ТОВ «Трест Донбасдомнаремонт» застосовний штраф у розмірі 10% суми недоїмки 169 150,26 грн. та нарахована пеня у розмірі 0,1% суми недоїмки 175 992,37 грн., а разом - 345 142,63 грн.
Перший примірник рішення надісланий на адресу позивача поштою з повідомленням про вручення (а.с. 14, 41).
На підставі Розрахунку штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску ТОВ «Трест Донбасдомнаремонт» за жовтень 2014 року встановлено таке.
Єдиний внесок за жовтень 2014 року становив 905 549,50 грн., граничним терміном сплати єдиного внеску за жовтень 2014 року було 20 листопада 2014 року, на цю дату за позивачем обліковувалась переплата у сумі 17 782,03 грн.
02 березня 2015 року позивачем сплачено 634 127,90 грн., кількість календарних днів затримки сплати склала 102 дні, за що на підставі ч. 11 ст. 25 Закону № 2464 в редакції до 31 грудня 2014 року до позивача застосований штраф у розмірі 10% несвоєчасно сплаченої суми єдиного внеску 63 412,79 грн. та нарахована пеня на підставі ч. 10 ст. 25 Закону № 2464 в розмірі 0,1% суми недоплати за кожен день прострочення платежу 64 681,05 грн.
05 березня 2015 року позивачем сплачено 412,69 грн., кількість календарних днів затримки сплати склала 105 днів, за що на підставі ч. 11 ст. 25 Закону № 2464 в редакції до 31 грудня 2014 року до позивача застосований штраф у розмірі 10% несвоєчасно сплаченої суми єдиного внеску 41,27 грн. та нарахована пеня на підставі ч. 10 ст. 25 Закону № 2464 в розмірі 0,1% суми недоплати за кожен день прострочення платежу 25 322,69 грн.
19 березня 2015 року позивачем сплачено 253 226,88 грн., кількість календарних днів затримки сплати склала 119 днів, за що на підставі ч. 11 ст. 25 Закону № 2464 в редакції до 31 грудня 2014 року до позивача застосований штраф у розмірі 10% несвоєчасно сплаченої суми єдиного внеску 25 322,69 грн. та нарахована пеня на підставі ч. 10 ст. 25 Закону № 2464 в розмірі 0,1% суми недоплати за кожен день прострочення платежу 30 134,00 грн.
Недоїмка зі сплати єдиного внеску за жовтень 2014 року повністю погашена позивачем 19 березня 2015 року, сума штрафу за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) становила 88 776,75 грн., пеня - 94 858,38 грн. (а.с. 42).
На підставі Розрахунку штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску ТОВ «Трест Донбасдомнаремонт» за листопад 2014 року встановлено таке.
Єдиний внесок за листопад 2014 року становив 803 735,08 грн., граничним терміном сплати єдиного внеску за листопад 2014 року було 22 грудня 2014 року, на цю дату за позивачем обліковувалась переплата у сумі 0,00 грн.
19 березня 2015 року позивачем сплачено 304 642,42 грн., кількість календарних днів затримки сплати склала 87 днів, за що на підставі ч. 11 ст. 25 Закону № 2464 в редакції до 31 грудня 2014 року до позивача застосований штраф у розмірі 10% несвоєчасно сплаченої суми єдиного внеску 30 464,24 грн. та нарахована пеня на підставі ч. 10 ст. 25 Закону № 2464 в розмірі 0,1% суми недоплати за кожен день прострочення платежу 26 503,89 грн.
27 березня 2015 року позивачем сплачено 16 427,42 грн., кількість календарних днів затримки сплати склала 95 днів, за що на підставі ч. 11 ст. 25 Закону № 2464 в редакції до 31 грудня 2014 року до позивача застосований штраф у розмірі 10% несвоєчасно сплаченої суми єдиного внеску 1 642,74 грн. та нарахована пеня на підставі ч. 10 ст. 25 Закону № 2464 в розмірі 0,1% суми недоплати за кожен день прострочення платежу 1 560,60 грн.
30 березня 2015 року позивачем сплачено 440,52 грн., кількість календарних днів затримки сплати склала 98 днів, за що на підставі ч. 11 ст. 25 Закону № 2464 в редакції до 31 грудня 2014 року до позивача застосований штраф у розмірі 10% несвоєчасно сплаченої суми єдиного внеску 44,05 грн. та нарахована пеня на підставі ч. 10 ст. 25 Закону № 2464 в розмірі 0,1% суми недоплати за кожен день прострочення платежу 43,17 грн.
10 квітня 2015 року позивачем сплачено 468 683,85 грн., кількість календарних днів затримки сплати склала 109 днів, за що на підставі ч. 11 ст. 25 Закону № 2464 в редакції до 31 грудня 2014 року до позивача застосований штраф у розмірі 10% несвоєчасно сплаченої суми єдиного внеску 46 868,39 грн. та нарахована пеня на підставі ч. 10 ст. 25 Закону № 2464 в розмірі 0,1% суми недоплати за кожен день прострочення платежу 51 086,54 грн.
22 квітня 2015 року позивачем сплачено 43,90 грн., кількість календарних днів затримки сплати склала 121 день, за що на підставі ч. 11 ст. 25 Закону № 2464 в редакції до 31 грудня 2014 року до позивача застосований штраф у розмірі 10% несвоєчасно сплаченої суми єдиного внеску 43,90 грн. та нарахована пеня на підставі ч. 10 ст. 25 Закону № 2464 в розмірі 0,1% суми недоплати за кожен день прострочення платежу 53,12 грн.
15 травня 2015 року позивачем сплачено 13 101,85 грн., кількість календарних днів затримки сплати склала 144 дні, за що на підставі ч. 11 ст. 25 Закону № 2464 в редакції до 31 грудня 2014 року до позивача застосований штраф у розмірі 10% несвоєчасно сплаченої суми єдиного внеску 1 310,19 грн. та нарахована пеня на підставі ч. 10 ст. 25 Закону № 2464 в розмірі 0,1% суми недоплати за кожен день прострочення платежу 1 886,67 грн.
Недоїмка зі сплати єдиного внеску за листопад 2014 року повністю погашена позивачем 15 травня 2015 року, сума штрафу за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) становила 80 373,51 грн., пеня - 81 133,99 грн. (а.с. 43).
Наявність недоїмки зі сплати єдиного внеску за жовтень-листопад 2014 року, її погашення позивачем, а також нарахування штрафу та пені відображені у картці особового рахунку ТОВ «Трест Донбасдомнаремонт» за платежем 71010000 (а.с. 45-56).
Рішення від 07 серпня 2015 року № 0001261703/18171/10/05-15-17-03 отримане позивачем 09 вересня 2015 року, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с. 44), відмітка про реєстрацію вхідної кореспонденції позивача на конверті, в якому здійснювалось поштове відправлення, (а.с. 109), а також лист Центру поштового зв'язку № 7 від 14 січня 2016 року № 13/1-3 (а.с. 114).
Не погодившись із вказаним рішенням, ТОВ «Трест Донбасдомнаремонт» звернулося до Головного управління Міндоходів у Донецькій області зі скаргою від 17 вересня 2015 року № 08/816 (а.с. 15-18).
12 жовтня 2015 року за результатами розгляду скарги позивача від 17 вересня 2015 року № 08/816, яка отримана Головним управлінням ДФС у Донецькій області 24 вересня 2015 року та зареєстрована з вхідним № 5591/10, заступником начальника Головного управління ДФС у Донецькій області Погосян М.Л. прийнято рішення № 9609/10/05-99-10-03-12-1, яким скарга ТОВ «Трест Донбасдомнаремонт» залишена без задоволення (а.с. 19-21).
Рішення Головного управління ДФС у Донецькій області від 12 жовтня 2015 року № 9609/10/05-99-10-03-12-1 отримане позивачем 20 листопада 2015 року, про що свідчить відмітка про реєстрацію вхідної кореспонденції позивача на конверті, в якому здійснено поштове відправлення (а.с. 110).
Докази, які б спростовували наведені вище обставини, суду не надані.
Вирішуючи справу по суті, до спірних правовідносин суд застосовує наведені нижче правові норми.
Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства, крім іншого, є захист прав, свобод та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, їхніх посадових і службових осіб при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку, що передбачено ч. 3 ст. 2 КАС України.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначені Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08 липня 2010 року № 2464-VI (далі - Закон № 2464).
Закон № 2464 в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, передбачав наступне.
П. 2 ч. 1 ст. 1 Закону № 2464 визначено, що єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом, що визначено п. 6 ч. 1 ст. 1 Закону № 2464.
Ч. 1 ст. 2 Закону № 2464 встановлено, що дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають під час провадження діяльності, пов'язаної із збором та веденням обліку єдиного внеску. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на зазначені відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Збір та ведення обліку єдиного внеску здійснюються за принципами: законодавчого визначення умов і порядку його сплати; обов'язковості сплати; законодавчого визначення розміру єдиного внеску; прозорості та публічності діяльності органу, що здійснює збір та веде облік єдиного внеску; захисту прав та законних інтересів застрахованих осіб; державного нагляду за збором та веденням обліку єдиного внеску; відповідальності платників єдиного внеску та органу, що здійснює збір та веде облік єдиного внеску, за порушення норм цього Закону, а також за невиконання або неналежне виконання покладених на них обов'язків, що визначено ч. 1 ст. 3 Закону № 2464.
Платники єдиного внеску визначені ст. 4 Закону № 2464.
Так, відповідно до абз. 2 п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону № 2464 крім іншого платниками єдиного внеску є роботодавці - підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Згідно з ч. 3 ст. 4 Закону № 2464 платники єдиного внеску, зазначені в пункті 1 частини першої цієї статті, є страхувальниками для платників єдиного внеску, зазначених у пунктах 2, 3, 6-14 частини першої цієї статті.
Права та обов'язки платників єдиного внеску визначені ст. 6 Закону № 2464.
Відповідно до п.п. 4-5 ч. 1 ст. 6 Закону № 2464 платник єдиного внеску має право оскаржувати в установленому законом порядку рішення органу доходів і зборів та Пенсійного фонду та дії, бездіяльність його посадових осіб; захищати свої права та законні інтереси, а також права та інтереси застрахованих осіб, на користь яких він сплачує єдиний внесок, у тому числі в суді.
П.п. 1, 4 ч. 2 ст. 6 Закону № 2464 встановлено, що платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; подавати звітність та сплачувати до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Ст. 25 Закону № 2464 регламентовані заходи впливу та стягнення за порушення вимог цього Закону.
Так, відповідно до ч. ч. 1, 3 ст. 25 Закону № 2464 рішення, прийняті органами доходів і зборів та органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов'язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами.
Положення цієї статті поширюються лише на тих платників, які відповідно до цього Закону зобов'язані нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Згідно з ч. 10 ст. 25 Закону № 2464 на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Відповідно до п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону № 2464 орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Ч. 14 ст. 25 Закону № 2464 передбачено, що про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа органу доходів і зборів у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.
Аналіз наведених вище положень Закону № 2464 в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, зумовлює висновок, що за загальним правило платники єдиного внеску, в тому числі юридичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок. Невиконання цього обов'язку має наслідком застосування до платника єдиного внеску штрафу у розмірі 10 відсотків своєчасно несплачених сум, а також нарахування пені з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу, про що посадовою особою органу доходів і зборів приймається відповідне рішення.
Разом з цим 02 вересня 2014 року Верховною Радою України прийнятий Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» (далі - Закон № 1669).
Закон № 1669 визначає тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції.
Ст. 1 Закону № 1669 визначено, що період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.
Територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014.
Ч. ч. 1-3 ст. 11 Закону № 1669 передбачають, що цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, і втрачає чинність через шість місяців з дня завершення антитерористичної операції, крім пункту 4 статті 11 «Прикінцеві та перехідні положення» цього Закону.
Дія цього Закону поширюється на період проведення антитерористичної операції та на шість місяців після дня її завершення.
Закони та інші нормативно-правові акти України діють у частині, що не суперечить цьому Закону.
На підставі пп. «б» пп. 8 п. 4 ст. 11 Закону № 1669 внесені зміни до Закону № 2464, а саме розділ VIII «Прикінцеві та перехідні положення» доповнений пунктом 9-3 такого змісту:
«9-3. Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.
Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.
Недоїмка, що виникла у платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, визнається безнадійною та підлягає списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу».
Аналіз абз. 1 п. 9-3 Розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464 зумовлює висновок, що правові норми, закріплені у цьому пункті, поширюються на платників єдиного внеску, визначених ст. 4 Закону № 2464, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у ст. 2 Закону № 1669, де проводилася антитерористична операція.
Абз. 1 п. 9-3 Розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464 передбачає звільнення таких платників єдиного внеску від виконання своїх обов'язків, визначених ч. 2 ст. 6 Закону № 2464, на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Підставою звільнення платників єдиного внеску, згаданих у абз. 1 п. 9-3 Розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464, є заява, подана ними до органу доходів і зборів, про що свідчить абз. 2 п. 9-3 Розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464.
Крім того, в силу положень абз. 3 п. 9-3 Розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464 до платників єдиного внеску, зазначених у абз. 1 п. 9-3 Розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464, не застосовується відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені Законом № 2464 за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції.
При цьому, на відміну від звільнення від виконання обов'язків, передбачених ч. 2 ст. 6 Закону № 2464, незастосування до платників єдиного внеску, зазначених в абз. 1 п. 9-3 Розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464, відповідальності, штрафних та фінансових санкцій за невиконання обов'язків платника єдиного внеску законодавець не обумовлював додатковими умовами, зокрема необхідністю подання відповідної заяви.
На виконання абз. 3 п. 5 ст. 11 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1669 п. 1 розпорядження Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 року № 1275-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України» затверджений перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, згідно з додатком.
Місто Донецьк включене до Переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, (пп. 1 п. 1 Переліку).
Предметом спору у справі є рішення ДПІ у м. Краматорську ГУ Міндоходів у Донецькій області від 07 серпня 2015 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № 0001261703/18171/10/05-15-17-03.
Цим рішенням до ТОВ «Трест Донбасдомнаремонт» застосований штраф у розмірі 169 150,26 грн. і нарахована пеня у сумі 175 992,37 грн. за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за жовтень-листопад 2014 року.
Судом встановлено, що з моменту державної реєстрації у якості юридичної особи (07 листопада 2008 року) і до 22 грудня 2014 року місцезнаходження позивача було зареєстроване за адресою: 83049, Донецька обл., м. Донецьк, вул. Хірургічна, буд. 22.
З 02 квітня 2013 року як платник єдиного внеску ТОВ «Трест Донбасдомнаремонт» перебувало на обліку у Державній податковій інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька Донецької області.
Наведене зумовлює висновок про належність позивача до категорії платників єдиного внеску, зазначених в абз. 1 п. 9-3 Розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464.
Отже в силу положень абз. 3 п. 9-3 Розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464 відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені Законом № 2464 за невиконання обов'язків платника єдиного внеску, до ТОВ «Трест Донбасдомнаремонт» не застосовуються.
Як наслідок, спірне рішення ДПІ у м. Краматорську ГУ Міндоходів у Донецькій області від 07 серпня 2015 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № 0001261703/18171/10/05-15-17-03 підлягає скасуванню, а позовні вимоги - задоволенню.
З приводу посилання представника відповідачів 1 і 2 на роз'яснення Державної фіскальної служби України від 05 грудня 2014 року № 13656/7/99-99-17-03-01-17 суд зазначає таке.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 7 КАС України законність є одним із принципів здійснення адміністративного судочинства.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: 1) суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; 2) суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Керуючись принципом законності, при вирішенні публічно-правового спору між сторонами, суд не застосовує роз'яснення Державної фіскальної служби України від 05 грудня 2014 року № 13656/7/99-99-17-03-01-17, оскільки останнє не є законом чи нормативно-правовим актом.
Щодо посилання представника відповідачів 1 і 2 на п. 28 розділу І Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24 грудня 2015 року № 911-VIII (далі - Закон № 911) як на підставу для відмови у задоволенні позовних вимог суд зазначає наступне.
На підставі п. 28 розділу І Закону № 911 виключений підпункт 8 пункту 4 статті 11 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції».
Закон № 911 набирав чинності з 01 січня 2016 року, що передбачено п. 1 розділу ІІ цього Закону.
Згідно з ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
В п. 2 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 09 лютого 1999 року у справі № 1-7/99 про зворотну дію в часі законів та інших нормативно правових актів зазначено, що в регулюванні суспільних відносин застосовуються різні способи дії в часі нормативно-правових актів. Перехід від однієї форми регулювання суспільних відносин до іншої може здійснюватися, зокрема, негайно (безпосередня дія), шляхом перехідного періоду (ультраактивна форма) і шляхом зворотної дії (ретроактивна форма).
За загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у ч. 1 ст. 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
З огляду на положення ч. 1 ст. 58 Конституції України та рішення Конституційного Суду України від лютого 1999 року у справі № 1-7/99 до спірних правовідносин суд не застосовує п. 28 розділу І Закону № 911 як такий, що не має зворотної дії.
Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті позовних вимог не спростовують.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, беручи до уваги, що ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд входить з такого.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем, на користь якого ухвалено судове рішення, документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору у сумі 1 218,00 грн., про що свідчить платіжне доручення від 10 грудня 2015 року № 13304 (а.с. 8).
Оскільки спірне рішення прийнято ДПІ у м. Краматорську ГУ Міндоходів у Донецькій області і на час судового розгляду до ЄДР не внесений запис про державну реєстрацію припинення відповідача 2 як юридичної особи, судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 1 218,00 грн. підлягають присудженню на користь ТОВ «Трест Донбасдомнаремонт» за рахунок бюджетних асигнувань ДПІ у м. Краматорську ГУ Міндоходів у Донецькій області.
Керуючись Конституцією України, ст.ст. 2-15, 17-20, 23, 26, 69-72, 94, 98, 159-163, 167, 185-186, 254, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, -
постановив:
1. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Трест Донбасдомнаремонт» до Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області, Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління Міндоходів у Донецькій області про скасування рішення - задовольнити повністю.
2. Скасувати рішення Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління Міндоходів у Донецькій області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 07 серпня 2015 року № 0001261703/18171/10/05-15-17-03.
3. Стягнути з Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління Міндоходів у Донецькій області (ідентифікаційний код 38696004) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Трест Донбасдомнаремонт» (ідентифікаційний код 36252790) судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1 218 (одна тисяча двісті вісімнадцять) гривень 00 копійок.
4. Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, її вступна та резолютивна частина проголошені у судовому засіданні 15 січня 2016 року.
5. Повний текст постанови виготовлений 20 січня 2016 року.
6. Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд в порядку, визначеному ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
7. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч. 4 ст. 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
8. Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Кравченко Т.О.