Справа № 817/3422/15
19 січня 2016 року 13год. 28хв. м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Жуковської Л.А. за участю секретаря судового засідання Сисун Н.В. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: не з'явився,
відповідача: представник ОСОБА_1,
третьої особи :представник не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
ОСОБА_2
до Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головного управління Державної казначейської служби України в Рівненській області
про визнання відмови неправомірною та зобов'язання вчинення певних дій, -
ОСОБА_2 (по тексту постанови - ОСОБА_2.) звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне Рівненської області (по тексту постанови - УПФУ в м. Рівне), третьої особи на стороні відповідача Головного управління Державної казначейської служби України в Рівненській області (по тексту постанови - ГУДКСУ в Рівненській області), про визнання неправомірною відмову щодо повернення помилково сплаченого збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 7490, 90 гривень та зобов'язання вчинення дій щодо повернення суми даного збору.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачем на підставі договору купліві-продажу було придбано квартиру. При нотаріальному оформленні даного договору сплатив збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 1% вартості придбаного нерухомого майна, що становить 7490, 90 гривень. Позивач вважає, що звільнений від сплати такого збору, оскільки житло придбала вперше, а тому 29.05.2015 звернувся до відповідача 1 із заявою про повернення вказаної суми помилково сплаченого збору. Проте, листом від 10.06.2015 за №214/10 відповідачем було відмовлено у задоволенні такої заяви. Вважає, що дана відмова УПФУ в м.Рівне порушує його права, свободи та інтереси визначенні чинним законодавством України, а тому є неправомірною. Просив позов задовольнити повністю.
У судове засідання позивач не з'явився, в прохальній частині позовної заяви просив розглянути справу за його відсутності.
Представник відповідача у судовому засіданні просив відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 з наведених у запереченнях підстав (а.с. 42). Пояснив суду, що позивачем не доведено факту придбання житла вперше, а відтак підстави для задоволення позову відсутні.
Представник третьої особи на стороні відповідача ГУДКСУ в Рівненській області, у судове засідання не з'явився про дату, місце, час судового засідання повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив.
Заслухавши пояснення представника відповідача та дослідивши письмові докази, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з огляду на наступне.
Як судом встановлено, що 23.05.2015 року на підставі договору купівлі-продажу, зареєстрованого в Державному реєстрі речових прав за № (а.с.5), було придбано квартиру АДРЕСА_1, загальною вартістю 749 090,00 гривень.
Крім того, встановлено, що обов'язковою вимогою, необхідною для нотаріального оформлення вказаного договору, була сплата збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 1% вартості придбаного нерухомого майна. На виконання даної вимоги, ОСОБА_2 сплачено збір в сумі 7 490, 90 гривень, що підтверджується копією квитанції №163 від 23.05.2015 року.
Вважаючи, що зазначений збір сплачений при нотаріальному оформлені договору купівлі-продажу житла помилково, позивач 29.05.2015 року звернувся із заявою до УПФУ в м. Рівне щодо повернення суми сплаченого збору, оскільки житло придбавалося вперше та перебуває на квартирному обліку (а.с.17).
Проте, листом №214/10 від 10.06.2015 року відповідачем відмовлено у задоволенні такої заяви, мотивуючи тим, що відсутній механізм повернення помилково сплачених коштів (а.с.18).
Статтею 67 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку та розмірах, встановлених законом.
Порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування визначений Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 №400/97-ВР (далі - Закон №400/97-ВР).
Відповідно до п.9 ст.1 Закону №400/97-ВР (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Крім того, згідно Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 листопада 1998 р. № 1740 (Порядок - 1740), визначено, що збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Таким чином, громадяни, які придбавають нерухоме майно, зокрема, квартиру вперше, не є платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, тобто, звільнені від його сплати в розмірі 1% від вартості нерухомого майна (квартири), зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна.
Важливою обставиною для правильного вирішення питання про необхідність сплати фізичною особою збору на обов'язкове державне пенсійне страхування від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, є встановлення факту придбання особою житла вперше.
Частиною 1 статті 210 Цивільного кодексу України визначено, що правочин підлягає державній реєстрації лише у випадках, встановлених законом. Такий правочин є вчиненим з моменту його державної реєстрації.
Відносини щодо державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень регулюються Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 №1952-IV (далі - Закон №1952-IV).
В силу вимог ст.2 Закону №1952-IV, державна реєстрація речових прав на нерухоме майно (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Державний реєстр речових прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр прав) - єдина державна інформаційна система, що містить відомості про права на нерухоме майно, їх обтяження, а також про об'єкти та суб'єктів цих прав.
Відповідно до абз.3 ч.5 ст.3 Закону №1952-IV, державна реєстрація прав у результаті вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об'єктом незавершеного будівництва проводиться нотаріусом, яким вчинено таку дію.
З інформаційної довідки Реєстраційної служби Рівненського міського управління юстиції Рівненської області стверджено, що ОСОБА_2 було укладено лише один договір спрямований на передачу у власність житла шляхом купівлі такого майна (а.с.22-26).
При цьому, у матеріалах справи наявні довідки №5847 від 21.08.2015 року Рівненської обласної ради комунального підприємства Рівненського обласного бюро інвентаризації, яка підтверджує, що згідно архівних матеріалів бюро за адресою АДРЕСА_1 за гр.ОСОБА_2, право власності на нерухоме майно не зареєстровано та №1944/350 від 25.08.2015 року Рівненської міської ради комунального підприємства Рівненського обласного бюро інвентаризації, про право спільної сумісної власної частини квартири АДРЕСА_1
Зважаючи на спосіб набуття позивачем права власності на квартиру АДРЕСА_1, суд приходить до висновку, що позивач не може бути платником збору на обов'язкове державне пенсійне страхування при укладанні договору купівлі-продажу нерухомого майна, оскільки, в силу вимог п.9 ст.1 Закону №400/97-ВР, таке нерухоме майно (житло) ОСОБА_2, придбавалося вперше.
Відтак, сплачена останньою сума збору на обов'язкове державне пенсійне страхування 7 490,90 гривень - є сплаченою помилково.
Суд вважає за необхідне захистити порушене право позивача саме шляхом зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне Рівненської області звернутися з поданням, передбаченим пунктом 5 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03 вересня 2013 року № 787, до Головного управління Державної казначейської служби України у Рівненській області про повернення ОСОБА_4 помилково сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування за договором купівлі-продажу квартири АДРЕСА_1 у розмірі 7 490, 90 гривень.
Оскільки факт наявності у позивача порушеного права знайшов своє підтвердження в ході судового розгляду, то адміністративний позов слід задовольнити повністю.
Згідно з частиною першою статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, суд присуджує на користь ОСОБА_2 за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне судовий збір у розмірі 487, 20 грн.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне Рівненської області щодо відмови у поверненні ОСОБА_2 помилково сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 7490, 90 грн.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне звернутися з поданням, передбаченим пунктом 5 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03 вересня 2013 року № 787, до Головного управління Державної казначейської служби України у Рівненській області про повернення ОСОБА_2 помилково сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 7490, 90 грн.
Присудити на користь позивача ОСОБА_2 за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне судовий збір в сумі 487, 20 грн.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Жуковська Л.А.