ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"19" січня 2016 р. Справа № 809/4201/15
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді Кишинського М.І.
Суддів: Григорука О.Б.,
Остап'юка С.В.,
за участю секретаря судового засідання: Мельник О.Я.
позивача: Мушинського В.Т., Кузнецової А.О.
відповідача: Мельниченко А.А.
третя особа: Книгиницька М.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу
за позовом: ДП "Коломийське лісове господарство" ДП "Калуське лісове господарство", ДП "Надвірнянське лісове господарство", ДП "Рогатинське лісове господарство", ДП "Івано-Франківське лісове господарство", ДП "Болехівське лісове господарство"
до відповідача: Міністерства економічного розвитку і торгівлі України
третя особа: Державна фіскальна служба України
про визнання незаконними та скасування наказу №831 від 20.07.2015 року та наказу №1211 від 28.09.2015 року,-
ДП "Коломийське лісове господарство" ДП "Калуське лісове господарство", ДП "Надвірнянське лісове господарство", ДП "Рогатинське лісове господарство", ДП "Івано-Франківське лісове господарство", ДП "Болехівське лісове господарство" звернулися в суд з позовною заявою до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, третя особа: Державна фіскальна служба України про визнання незаконними та скасування наказу №831 від 20.07.2015 року та наказу №1211 від 28.09.2015 року.
Позовні вимоги мотивовані тим, що 20 липня 2015 року Міністерства економічного розвитку і торгівлі України видало наказ №831 «Про застосування спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності до суб'єктів України» зовнішньоекономічної України. Наказ виданий відповідно до статті 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність», на підставі подання Державної фіскальної служби України вих. від 28.05.2015 року № 12920/5/99-99-08-02-01-16, вих. від 29.05.2015 року №03/35240-15.
Згідно Наказу №831 за порушення статті 6 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» у 40-денний строк з дня набрання чинності цим наказом застосовується спеціальна санкція - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності до суб'єктів України, зазначених в додатку до наказу зокрема: ДП "Коломийське лісове господарство" ДП "Калуське лісове господарство", ДП "Надвірнянське лісове господарство", ДП "Рогатинське лісове господарство", ДП "Івано-Франківське лісове господарство", ДП "Болехівське лісове господарство".
Згідно Наказу Міністерства економічного розвитку і торгівлі України № 1211 від 28.09.2015 року «Про зміну виду спеціальної санкції, застосованої до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України» з дня набрання чинності цим наказом змінено вид спеціальної санкціх, застосованої до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності зазначених у додатку до цього наказу, з тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності на індивідуальний режим ліцензування зовнішньоекономічної діяльності зокрема: ДП "Коломийське лісове господарство" ДП "Калуське лісове господарство", ДП "Надвірнянське лісове господарство", ДП "Рогатинське лісове господарство", ДП "Івано-Франківське лісове господарство", ДП "Болехівське лісове господарство".
Представник позивачів в судовому засіданні позовні вимоги викладені в позовній заяві підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити.
Представник відповідача проти позову в судовому засіданні заперечила повністю, надавши суду письмові заперечення на позов та просила в задоволенні позову відмовити.
Претставник третьої особи Державна фіскальна служба України проти позову в судовому засіданні заперечила повністю, та просила в задоволенні позову відмовити в звязку із тим, що Державною податковою службою була отримана інформація про припинення діяльності іноземного контрагента, що давало підстави для винесення подання до Міністерства економічного розвитку та торгівлі України щодо позивачів.
Розглянувши позовну заяву, заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача та третю особу, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд встановив наступне.
Відповідно до пункту 1 Положення про Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 року № 459, Міністерство економічного розвитку і торгівлі України (надалі - Мінекономрозвитку) є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади з формування та забезпечення реалізації державної політики економічного і соціального розвитку, цінової, промислової, інвестиційної, зовнішньоекономічної політики.
Згідно з підпункту 175 пункту 4 Положення про Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 року № 459, Мінекономрозвитку відповідно до покладених на нього завдань, застосовує до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України та іноземних суб'єктів господарської діяльності спеціальні санкції, передбачені Законом України «Про зовнішньоекономічну діяльність».
Правовими підставами для прийняття Мінекономрозвитку наказу від 20.07.2015 року № 831 «Про застосування спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності - до суб'єктів овнішньоекономічної діяльності України», яким застосовано до позивачів спеціальну санкцію - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності, стало наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи обов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною другою статті 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» (далі - Закон) санкції, зазначені у цій статті, застосовуються центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики за поданням органів державної податкової та контрольно-ревізійної служб, митних, правоохоронних органів, органів Антимонопольного комітету України, спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг та Національного банку України або за рішенням суду.
Порядок застосування спеціальних санкцій регулюється Положенням про порядок застосування до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України та іноземних суб'єктів господарської діяльності спеціальних санкцій, передбачених статтею 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" затвердженим наказом Мінекономіки від 17.04.2000 року № 52 (далі - Положення).
Пунктом 1.1 Порядку взаємодії Міністерства економіки України та державної податкової адміністрації з питань застосування спеціальних санкцій, затвердженого спільним наказом Мінекономіки та ДПА від 09.11.2006 року № 340/672 (далі - Порядок взаємодії) визначено процедуру підготовки Державною податковою адміністрацією подання про застосування (скасування, зміну виду, тимчасового зупинення дії) спеціальних санкцій до Міністерства економіки країни розгляду цих подань Мінекономіки та передачі ним наказів про застосування (скасування, зміну виду, тимчасове зупинення дії) спеціальних санкцій до ДПА.
Таким чином, підставою для застосування санкції є подання Державної фіскальної служби України (далі - ДФС України) (правонаступник ДПА) від 28.05.2015 року № 12920/5/99-99-08-02-01-16.
Згідно з частиною третьою статті 37 Закону подання щодо застосування санкцій повинно містити такі дані:
найменування та реквізити суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності (для іноземних суб'єктів господарювання - мовою країни їхнього місцезнаходження);
відомості про зміст порушення з посиланням на конкретні положення законодавства України;
вид спеціальної санкції, яку пропонується застосувати; найменування та реквізити контрагента, при виконанні контракту з яким порушено законодавство, іншу доцільну інформацію.
Так, подання ДФС України від 28.05.2015 року № 12920/5/99-99-08-02-01-16 містило, зокрема, такі обов'язкові дані:
назва і реквізити суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України - ДП «Коломийське лісове господарство» - вул. Дружби, 18, с. Н.Вербіж, Коломийський р-н, Івано-Франківської області; ДП «Калуське лісове господарство» - 77351, с. Вістова, Калуський район, Івано-Франківська обл.; ДП «Надвірнянське лісове господарство» - вул. Соборна, 163, м. Надвірна, Івано-Франківська обл.; ДП «Рогатинське лісове господарство» - 77000, вул. Галицька, 20, м. Рогатин, Івано-Франківська обл.; ДП «Івано-Франківське лісове господарство» - 76019, вул. Василіянок, 48, м. Івано-Франківськ; ДП «Болехівське лісове господарство» - 77202, вул. Коновальця, 101, м. Болехів, Івано-Франківська обл.;
відомості про зміст правопорушення - стаття 6 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність";
вид спеціальної санкції, яку пропонується застосувати - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності.
назва і реквізити контрагента - "Zortex Business LLP" (Великобританія);
У зв'язку з тим, що подання ДФС від 28.05.2015 року № 12920/5/99-99-08-02-01- 6 щодо застосування санкції до позивача, яке стало підставою для прийняття наказу Мінекономрозвитку від 20.07.2015 року № 831, за формою та змістом відповідало частині третій статті 37 Закону, у відповідача не було передбачених законодавством підстав для незастосування до позивача спеціальної санкції - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності.
При цьому, оскаржуваний наказ прийнятий: на підставах, передбачених статтею 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність";
у порядку, визначеному Положенням про порядок застосування до об'єктів зовнішньоекономічної діяльності України та іноземних суб'єктів господарської діяльності спеціальних санкцій, передбачених статтею 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність", затвердженим наказом Мінекономіки від 17.04.2000 року № 52;
з урахуванням вимог Порядку взаємодії Міністерства економіки України та Державної податкової адміністрації з питань застосування спеціальних санкцій, затвердженого спільним наказом Мінекономіки та ДПА від 09.11.2006 року № 340/672;
Щодо твердження позивачів, що ними не було порушено норм Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» та не було вчинено дій, які можуть зашкодити інтересам національної економічної безпеки.
Головним управлінням власної безпеки ДФС України виявлено факт порушення чинного законодавства України з боку позивачів, а саме, статті 6 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність".
Відповідно до частини 1 статті 6 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" Суб'єкти, які є сторонами зовнішньоекономічного договору контракту), мають бути здатними до укладання договору (контракту) відповідно до цього та інших законів України та/або закону місця укладання договору контракту). Зовнішньоекономічний договір (контракт) складається відповідно до цього та інших законів України з урахуванням міжнародних договорів України. Суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності при складанні тексту зовнішньоекономічного договору (контракту) мають право використовувати відомі міжнародні звичаї, рекомендації, правила міжнародних органів та організацій, якщо це не заборонено прямо та у виключній формі цим та іншими законами України.
Так, за інформацією Міністерства закордонних справ України компанія "Zortex Business LLP" була ліквідована 15.07.2014 року, оскільки була не діючою.
У ході перевірки Головного управління власної безпеки ДФС України було встановлено, що незважаючи на припинення діяльності компанії-нерезидента, позивачі, продовжували здійснювати експортні операції за прямими контрактами на адресу "Zortex Business LLP".
Відповідно до статті 609 Цивільного кодексу України зобов'язання припиняється ліквідацією юридичної особи (боржника або кредитора), крім випадків, коли законом або іншими нормативно-правовими актами виконання зобов'язання ліквідованої юридичної особи покладається на іншу юридичну особу, зокрема за зобов'язаннями про відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю.
Відповідно до статті 51 Господарського кодексу України, підприємницька діяльність припиняється у разі припинення існування підприємця.
Враховуючи вищевикладене, позивачами було порушено статтю 6 Закону України "Про зовнішньеокономічну діяльність", оскільки станом на 15.07.2014 року компанія "Zortex Business LLP" була ліквідована.
Крім того, отримавши подання ДФС України від 18.09.2015 року № 22098/5/99- 99-08-02-02-16 яке за змістом і формою відповіло вимогам частини третьої статті 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" (далі - Закон), у Мінекономрозвитку були підстави для зміни виду спеціальної санкції до суб'єктів що підтверджується постановою Вищого адміністративного суду України від 28.02.2013 року у справі №К/9991/6278/12.
Підставою для застосування спеціальної санкції до позивачів стало саме формальне порушення вимог Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" та подання Головного управління власної безпеки ДФС України, а не виявлені порушення під час здійснення позапланових виїзних перевірок районних ДПІ у Івано-Франківській області ДФС України.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що в задоволенні позову слід відмовити.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
В задоволенні позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя: Кишинський М.І.
Судді: Григорук О.Б.
Остап'юк С.В.
Постанова складена в повному обсязі 22.01.2016.