Справа № 682/2732/13-а
Провадження № 2-а/682/116/2013
17.12.2013 року
Славутський міськрайонний суд Хмельницької області в складі:
головуючої судді Маршал І.М.,
секретаря Мелашенко О.В.,
розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Славута справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного Фонду України у Славутському районі та м. Славута Хмельницької області про перерахунок пенсії, -
ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Славутському районі та м. Славута Хмельницької області в якому просила: застосувати при розгляді справи та винесенні судового рішення по суті норми частини 9 статті 103 КАС України - строк не вважається пропущеним, якщо до його закінчення позовна заява подана на пошту чи передана іншими відповідними засобами зв'язку; застосувати при розгляді справи та винесенні судового рішення по суті норми частини 7 статті 9 КАС України - у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), застосувати норми частини 2 статті 87 Закону України “Про пенсійне забезпечення” - суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком; визнати незаконними дії та неправомірною бездіяльність суб'єкта владних повноважень - управління Пенсійного фонду України в Славутському районі та м. Славута Хмельницької області щодо незастосування при перерахунку позивачу пенсії з 01.05.2010 року норм Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” у повному обсязі, зокрема ч. 4 ст. 42, частини 2 статті 40, абзацу 1 та абзацу 3 частини 1 статті 40 Закону, що призвело до значного заниження пенсії позивача за віком з 01.05.2010 року, відповідно до цих причин визнати винесені відповідачем рішення, якими проводився перерахунок пенсії позивачу з 01 травня 2010 року незаконними; зобов'язати суб'єкта владних повноважень - управління Пенсійного фонду України в Славутському районі та м. Славута Хмельницької області провести: перерахунок пенсії позивача з 01 травня 2010 року з більшого заробітку та доповненням страхового стажу напрацьованого після призначення пенсії, відповідно до вимог заяви позивача від 03.05.2010 року та згідно чинних норм ст. 27, частини 4 статті 42, усіх норм статті 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” в редакції від 09.07.2003 року, застосувавши при методиці перерахунку пенсії показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії,- за 2009 рік у розмірі 1650,43 грн., а також з 01.05.2010 року провести цей перерахунок пенсії відповідно до норм абзацу 1 та абзацу 3 частини 1 статті 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” в редакції від 09.07.2003 року; зобов'язати відповідача забезпечити виконання норм частини 2 пункту 2 статті 46 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” на проведення компенсації втрати частини пенсії позивача у зв'язку з порушенням строків її виплати відповідно до норм Закону України “Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати” та п. 3, п. 7 Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати так як пенсія позивача з 01.05.2010 року занижена через вину органу, який призначає та виплачує пенсію; судове рішення спрямувати до негайного виконання так як пенсія - це є один із основних видів доходу позивача; стягнути з державного бюджету на користь позивача судові витрати понесені ним на забезпечення розгляду справи в суді в сумі 3,40 гривні згідно частини 1 статті 94 КАС України; відповідно до ч. 2 статті 71 КАС України покласти на відповідача обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності; покласти на відповідача витрати, пов'язані з розглядом адміністративної справи.
В обґрунтування позову ОСОБА_1 вказувала, що з 05.05.2006 року їй управлінням Пенсійного фонду України в Славутському районі та м. Славута Хмельницької області призначено пенсію за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. Після призначення пенсії за віком позивачка продовжила трудову діяльність за час якої сплачувались страхові внески до Пенсійного фонду. Враховуючи те, що кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії, позивачка 13.05.2010 року звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з врахуванням страхового стажу набутого за повні 24 місяці після призначення пенсії. Відповідачем з 01.05.2010 року здійснено перерахунок пенсії позивачці, але тільки з доповненням страхового стажу та з врахуванням показника середньої заробітної плати на одну особу в цілому по Україні з якого сплачено страхові внески за 2007 рік, а не за 2009 рік, як це передбачено, на думку позивачки, ч. 4 ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, тобто за рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії з чим позивачка не погоджується та вважає наявним порушення вимог чинного законодавства про пенсійне забезпечення. Окрім того, позивач вважає, що відповідач має про індексувати суму коштів, яка підлягає виплаті для неї, через порушення строків їх виплати.
Представником відповідача ОСОБА_2 подано письмові заперечення проти позову ОСОБА_1 в яких відповідач - управління Пенсійного фонду України в Славутському районі та місті Славута Хмельницької області заперечує проти позовних вимог позивача в повному обсязі посилаючись на те, що застосування показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії попередньою редакцією частини 4 статті 42 Закону не передбачено, оскільки частиною четвертою статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (зі змінами, внесеними Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України") було передбачено проведення перерахунків пенсій з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, що визначався згідно статті 40 Закону, однак, рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. зміни, що були внесені до статей 40, 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині визначення зазначеного вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій були визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення дії зазначеної норми не приймалось. Тому, кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", де зазначено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. Положення щодо застосування середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії міститься у частині другій статті 40 Закону, на яку стаття 42 Закону не посилається, згаданий показник застосовується при призначенні пенсії, а не при її перерахунку.
Учасники процесу про день та час розгляду справи повідомлені належним чином, до суду не з'явилися, подали заяви про слухання справи у їх відсутності.
За таких умов, згідно з ч. 6 ст. 12, ч. 1 ст. 41 КАС України, повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не відбувається.
Вивчивши матеріали справи, суд знаходить заявлений позов таким, що до задоволення не підлягає.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 є пенсіонером, та продовжувала працювати після призначення пенсії, вказане підтверджується даними паспорта позивача серії НВ № 022195, виданого 30.12.2001 року, даними пенсійного посвідчення № НОМЕР_1, виданого 15.06.2006 року, даними трудової книжки.
13.05.2010 р. позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії. Відповідачем проведено перерахунок пенсії з доповненням стажу з 01.05.2010 р.
Відповідно до п. “б” ст. 92 Конституції України, виключно законами України визначаються, зокрема, форми і види пенсійного забезпечення. Такими законами є Закон України “Про пенсійне забезпечення” № 1788-12 від 05.11.1991 рокута Закон України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”№ 1058 від 09.07.2003 року.
З огляду на зазначене та керуючись положеннями принципу законності, закріпленого в ст. 9 КАС України, приписи Постанови Кабінету Міністрів “ Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” № 530 від 28.05.2008 року не можуть застосовуватись до спірних відносин.
Стаття 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” передбачає проведення перерахунків пенсії з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено внески, та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії (з урахуванням Рішення Конституційного суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008 року).
Стаття 42 згаданого Закону визначає, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії провадиться з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Законувраховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню, згідно із абз. 3 ч. 1 ст. 40 цього Закону.
Перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України та її страхового стажу регулює ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” . Так частина 4 статті передбачає, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через 2 роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсій. Перерахунок пенсій здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону.
Така редакція існує після визнання неконституційними змін, внесених п.п. “б”п. 10 п. 35 Розділу 2 Закону України № 107-6 від 28 грудня 2007 року, згідно з Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року.
Правила ч.1 ст. 40 Закону при перерахунку пенсії застосовуються виключно з метою визначення періоду страхового стажу, за який може бути обчислена заробітна плата (дохід), а частина 2 цієї ж статті передбачає формулу для обчислення, а не перерахунку пенсії з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України.
У ч. 4 ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”зазначається, що при обчисленні заробітної плати для перерахунку пенсії можуть бути змінені показники заробітної плати за періоди страхового стажу після призначення пенсії, але не вказується, за який календарний рік береться середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України.
Виходячи з буквального тлумачення ч. 2 ст. 40 цього Закону, такий показник повинен бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії.
Аналогічна правова позиція міститься у постанові Верховного Суду України від 24.04.2012р. по справі № 21-111а12, яка відповідно до ст. 244-2 КАС України, є обов'язковою для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.
Враховуючи наведене, правові підстави для перерахунку пенсії позивача із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні та середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки за 2009 рік відсутні.
Керуючись ст.ст. 12, 41, 158-163, 185, 186, 244-2 КАС України, суд, -
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до управління Пенсійного Фонду України у Славутському районі та м. Славута Хмельницької області про перерахунок пенсії відмовити.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя І. М.Маршал