м. Вінниця
20 січня 2016 р. Справа № 802/4071/15-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитришеної Руслани Миколаївни, розглянувши у порядку письмового провадження матеріали адміністративної справи
за позовом: Бершадської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Вінницькій області Чечельницьке відділення
до: Відкритого акціонерного товариства Чечельницьке районне підприємство "Агромаш"
про: стягнення коштів за податковим боргом
До Вінницького окружного адміністративного суду звернулась Бершадська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Вінницькій області Чечельницьке відділення до Відкритого акціонерного товариства Чечельницьке районне підприємство "Агромаш" про стягнення коштів за податковим боргом.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у відповідача утворилася заборгованість перед Чечельницьким відділенням Бершадської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Вінницькій області зі сплати податку на додану вартість у сумі 24 473,84 грн. та з орендної плати за землю з юридичних осіб в сумі 78 599,24 грн., яка станом на момент звернення до суду не сплачена.
Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 14.12.2015 року відкрито провадження у даній справі та призначено до судового розгляду.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, проте через канцелярію суду надав заяву про розгляд справи за його відсутності (вх. №956 від 20.01.2016р), окремо зазначивши, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Відповідач також подав заяву щодо розгляду справи без його участі. Зокрема, зазначив, що позовні вимоги визнає повністю.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Частиною 1 статті 41 КАС України визначено, що в разі неприбуття у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
З огляду на вказані вимоги КАС України, враховуючи клопотання представника позивача та відповідача, суд дійшов висновку про можливість проведення судового розгляду справи в порядку письмового провадження без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Дослідивши матеріали справи, суд установив такі обставини.
ВАТ «Агромаш» зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 25.02.1997 р. №11711200000000011 (а. с . 5) та взято на облік в органи ДПС.
Постановами Вінницького окружного адміністративного суду в адміністративних справах № 802/720/15-а та №802/1731/15-а задоволено позовні вимоги Бершадської ОДПІ про стягнення з ВАТ «Агромаш» податкового боргу.
Податковим керуючим Чечельницького відділення Бершадської МДПІ було складено акти опису майна, на які поширюється право податкової застави №4/15 від 22.09.2015 р. на загальну суму 269 070,00 грн. Активи зазначені в даному акті є додатковими джерелами погашення боргу.
Відповідно до матеріалів справи сума, що підлягає стягненню за позовною заявою становить 103 073,08 грн. Зокрема, податок на додану вартість складає всього 24 473,84 грн. із них: основного платежу 18 852,95 та пені 5 620,89 грн., що підтверджується податковими деклараціями з податку на додану вартість, які містяться в матеріалах справи; орендна плата за землю з юридичних осіб становить 78 599,24 грн. із них: по орендній платі за земельну ділянку на території смт.Чечельник - 62 742,38 грн. та по орендній платі за земельну ділянку на території с.Ольгопіль - 15 856,86 грн., що підтверджується наявними в матеріалах справи податковими деклараціями з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності).
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог та наданих у справу доказів, суд виходить з наступного.
Згідно із п.п. 88.1. та 88.2. ст. 88 Податкового кодексу України (далі - ПК України), метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу. Право податкової застави виникає згідно з цим Кодексом та не потребує письмового оформлення.
Підпунктом 14.1.155 п. 14.1 ст. 14 ПК України встановлено, що податкова застава - це спосіб забезпечення сплати платником податків грошового зобов'язання та пені, не сплачених таким платником у строк, визначений цим Кодексом. Податкова застава виникає на підставах, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до пункту 59.1 статті 59 ПК України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Разом з тим, пунктом 59.5 цієї ж статті передбачено, що у разі коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги.
Так, на виконання даної норми, Бершадською ОДПІ надсилалась ВАТ "Чечельницьке районне підприємство "Агромаш" податкова вимога форми "Ю" № 10326-02 від 19 грудня 2014 року, яка отримана відповідачем, що підтверджується підписом голови правління на корінці податкової вимоги (а.с. 31).
В силу п. 89.3.ст. 89 ПК України, майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису. До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу. Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг. Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим у порядку та за формою, що затверджені центральним органом державної податкової служби.
Відповідно до п.п.95.1, 95.3 ст. 95 ПК України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття органом державної податкової служби рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення органу державної податкової служби підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою органу державної податкової служби. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.
Частиною 1 ст. 9 КАС України передбачено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах
повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. ст. 11, 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Задовольняючи позовні вимоги, суд також врахував повне визнання позову відповідачем.
Частиною 1 ст. 136 КАС України встановлено, що позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач - визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресований суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи.
Відповідно до ч.3 ст.136 КАС України, судове рішення у зв'язку з відмовою від адміністративного позову, визнанням адміністративного позову чи примиренням сторін ухвалюється за правилами, встановленими статтями 112, 113 цього Кодексу.
Згідно з ч. ч. 3, 4 ст. 112 КАС України, у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову.
Як видно з матеріалів справи визнання відповідачем адміністративного позову не суперечить закону і не порушує права та інтереси інших осіб, у зв'язку з чим підлягає прийняттю судом та є підставою для постановлення рішення про задоволення позову.
З урахуванням викладеного, оцінивши надані позивачем докази, суд дійшов висновку, що вимоги позивача обґрунтовані, відповідають обставинам справи та наявним матеріалам, визнаються відповідачем, у зв'язку з чим позов підлягає задоволенню відповідно до чинного законодавства та у межах заявлених вимог.
Частиною 4 ст. 94 КАС України передбачено, що у справах, в яких позивачем є суб'єкт владний повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд -
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з відкритого акціонерного товариства Чечельницьке районне підприємство "Агромаш" (вул. Леніна (Героїв Майдану), 60, смт. Чечельник, Вінницька область, код ЄДРПОУ 03567486) податковий борг в сумі 103 073, 08 грн. (сто три тисячі сімдесят три гривні 08 коп.) за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Постанова набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.
Відповідно до ст. 186 КАС України апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя./підпис/. Дмитришена Руслана Миколаївна
Копія вірна.
Суддя:
Секретар: