Коростенський міськрайонний суд Житомирської області
Справа № 2а-838/10
Провадження № -
"18" січня 2010 р. м. Коростень
Коростенський міськрайонний суд Житомирської області у складі головуючого -судді Кондратюка А.Д. розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Коростені адміністративну справу за позовом ОСОБА_1, яка діє також в інтересах неповнолітніх дітей до управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради про визнання неправомірних дій та стягнення недовиплачених коштів,
встановив:
Позивач ОСОБА_1 разом зі своїми неповнолітніми дітьми сином ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, донькою Вікторією,ІНФОРМАЦІЯ_2, проживають, а вона також працює в м.Коростені, Житомирської області-- зоні гарантованого добровільного відселення та мають статус потерпілих від Чорнобильської катастрофи. Відповідач проводить нарахування та виплату компенсації в зв"язку з обмеженням споживання продуктів харчування та доплату за роботу на радіоактивно забрудненій території, у фіксованому розмірі, визначеному Постановою Кабінету Міністрів України № 836 від 26.07.1996 року «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не в кратному відношенні до мінімальної заробітної плати, згідно з нормами, закріпленими в ст.ст.37,39 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". В зв"язку з чим позивач просив стягнути з УПСЗН Коростенської міської ради недоотримані кошти в розмірі 52026,21 гривень.
Сторони в наданих заявах просять розглянути справу в їх відсутності.
Дослідивши письмові докази та проаналізувавши їх в сукупності, суд дійшов висновку про наступне:
Враховуючи принцип верховенства права, пріоритетності Закону як нормативного акту, що має вищу юридичну силу, що передбачено ст.ст.8,22 Конституції України, застосуванню при врегулюванні спору між сторонами підлягає Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Таким чином, суд зобов'язує відповідача провести перерахунок та виплатити позивачу кошти, передбачені ст.37 ЗУ „Про статус..." за період в межах строку звернення до суду, згідно зі ст.99 КАС України, з урахуванням законних інтересів неповнолітніх дітей, а за ст.39 даного Закону за вказаний позивачем'період, оскільки, відповідно до ст.2 Закону України "Про оплату праці" є складовою структури заробітної плати та право позивача на звернення до суду з даною вимогою строком не обмежено.
Зокрема, для захисту прав та інтересів позивача, суд зобов'язує відповідача подальшому виплачувати позивачу кошти, що передбачені ст.ст.37,39 Закону України «Пре статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
За таких обставин позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 7-12,158-163,167,254 КАС України, ст. 19 Конституції України, ст.37, ст.39 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,
постановив:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати дії управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради неправомірними та зобов"яза,ти провести перерахунок та виплатити ОСОБА_1 допомогу в розмірах^ визначених ст.37 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 1.05.2008 року по 1.12.2008 року, та ст.39 даного Закону України за період з 1.01.2006 року по 1.05.2009 року.
Зобов»язати управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради в подальшому проводити виплату ОСОБА_1 коштів в розмірі, відповідно де ст.ст.37,39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом двадцяти днів після подачі заяви про апеляційне оскарження, яка може бути подана протягом десяти днів з дня проголошенні
Суддя: