20 січня 2016 року Справа № 876/9664/15
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді Кушнерика М.П.
суддів Мікули О.І., Ніколіна В.В.
розглянувши в порядку письмового провадження у місті Львові апеляційну скаргу Громадської організації З'єднання борців "За справедливість" на постанову Володимир - Волинського міського суду Волинської області від 27 серпня 2015р. по справі №154/2083/15, 2-а/154/35/15 за позовом Громадської організації З'єднання борців "За справедливість" до Володимир-Волинського міського голови Саганюка П.Д., третя особа на стороні відповідача Володимир-Волинська міська рада Волинської області про визнання протиправним та скасування розпорядження міського голови, -
03.07.2015р. позивач звернувся до суду з позовом про визнання протиправним та скасування п.2.3, п.2.4, п.2.5, п.2.7 та п.2.8 «Правил пропускного режиму в адміністративній будівлі міської ради» , які затверджені розпорядженням Володимир-Волинського міського голови Саганюка П.Д. від 18.06.2015р. №172р «Про введення пропускного режиму в адміністративній будівлі Володимир-Волинської міської ради» та п.2.1, п.2.2, п.2.3 та п.2.4.5 «Правил перебування громадян в адміністративній будівлі міської ради», які затверджені розпорядженням Володимир-Волинського міського голови Саганюка П.Д. від 18.06.2015р. №172р «Про введення пропускного режиму в адміністративній будівлі Володимир-Волинської міської ради».
В обгрунтування позовних вимог покликається на те, що відповідачем порушено права громадян та громадських об'єднань, передбачені Конституцією України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про доступ до публічної інформації», Закону України «Про громадські об'єднання» та Регламенту Володимир-Волинської міської ради шостого скликання, затвердженого рішенням міської ради від 23.11.2010 р. №2/3, на вільний доступ до органів самоврядування, голови і його заступників та відповідних керівників управлінь та відділів виконавчого комітету міської ради.
Постановою Володимир - Волинського міського суду Волинської області від 27 серпня 2015р. в задоволенні позову відмовлено.
Громадська організація З'єднання борців "За справедливість" оскаржила дану постанову з підстав не врахування усіх істотних обставин справи, порушення норм матеріального та процесуального права.
Вимоги апеляційної скарги обгрунтовує тим, що незаконні пункти Правил порушують конституційні та законні права на безперешкодний вхід, звернення і вільний прийом у посадових осіб Володимир-Волинської міської ради.
Просить скасувати постанову та прийняти нову про задоволення позову.
Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання на виклик суду не з'явилися, а відтак на підставі п.2 ч.1 ст.197 КАС України суд прийшов до висновку про можливість розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи скарги та перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що розпорядженням міського голови Володимир-Волинська від 18.06.2015р. №172р, з метою впорядкування особистого прийому громадян міським головою, заступниками міського голови та роботи Володимир-Волинської міської ради її виконавчого комітету, підтримання порядку в адміністративній будівлі Володимир-Волинської міської ради, збереження матеріальних цінностей, дотримання режиму роботи посадових осіб органів місцевого самоврядування, відповідно до ст.ст. 9, 19, 24 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», п.20 ч.4 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», з 22.06.2015р. введено пропускний режим в адміністративній будівлі Володимир-Волинської міської ради.
Даним розпорядженням затверджено Правила пропускного режиму в адміністративній будівлі міської ради та Правила перебування (поведінки) громадян в адміністративній будівлі міської ради.
Правилами пропускного режиму в адміністративній будівлі міської ради передбачено: п.п.2.3, 2.4 - усім громадянам надається вільний допуск до службових приміщень за наявності документу, що посвідчує особу, а чергові з режиму реєструють відвідувачів управлінь та відділів виконавчого комітету міської ради в адміністративній будівлі міської ради в журналі реєстрації відвідувачів; п.2.5 - сторонні особи (громадяни), що відвідують адміністративну будівлю без документу, що посвідчує особу, допускаються у будівлю лише за погодженням з відповідальним працівником управління або відділення виконавчого комітету міської ради, куди прямує особа. Зазначених осіб черговий з режиму реєструє в Журналі реєстрації відвідувачів за формою, що додається; п.п.2.7, 2.8 - у разі проведення в адміністративній будівлі нарад, семінарів, засідань колегіальних та дорадчих органів, урочистостей, інших заходів, керівники підприємств, установ, організацій, відповідальні за проведення зазначених заходів, надають керуючому справами міської ради затверджені списки запрошених осіб за 3 робочі дні до проведення заходу. Якщо захід носить масовий характер (кількість осіб, що бере у ньому участь, перевищує 10), доступ до адміністративної будівлі здійснюється шляхом реєстрації по списках; для проведення засідань сесії міської ради, нарад, семінарів, зустрічей та інших заходів учасники та запрошені можуть увійти до адміністративної будівлі у визначений час за списком, підписаним керівником, який організовує проведення заходу.
Правилами перебування (поведінки) громадян в адміністративній будівлі міської ради передбачено:
пунктом 2.1 - громадяни мають дотримуватися тиші та громадського порядку; п.п. 2.2, 2.3 - громадяни зобов'язані мати охайний зовнішній вигляд. Не допускати вхід та присутність в адміністративній будівлі у стані алкогольного, наркотичного сп'яніння, в одязі, який суперечить вимогам суспільної моралі, з прихованим обличчям, із плакатами та транспарантами, що містять у собі протизаконні гасла або заклики, а також з гучномовцями та пристроями, що посилюють шум; п.2.4 - громадянам забороняється, роздягатися до рівня, що порушує норми громадського порядку та суспільної моралі.
Оскаржуване розпорядження міського голови було доведене до відома мешканців міста, шляхом його опублікування у друкованих засобах масової інформації, зокрема, у газетах «Слово правди» у випуску від 25.06.2015 р. №26 (10185) та «Рідне місто» - випуск від 09.07.2015 р. №28-29.
Відмовляючи в задоволенні позову суд першої інстанції виходив з того, що позивачем не доведено порушення прав громадян, що полягають у позбавленні їх можливості відвідати засідання міської ради, в будь-який час звернутися до чиновника виконавчого комітету та порушення прав членів З'єднання в результаті оскаржуваного ним розпорядження відповідача.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного:
Охорону адміністративного приміщення міської ради по вул.Д.Галицького, 5 здійснюють інспектори-чергові Відділення муніципальної поліції Володимир-Волинської міської ради.
Відповідно до Правил пропускного режиму в адміністративній будівлі міської ради пропускний режим на об'єкті здійснюють інспектори-чергові відділення муніципальної поліції Володимир-Волинської міської ради (чергові з режиму).
З довідок ЦНАП та виконкому Володимир-Волинської міської ради вбачається, що з часу прийняття розпорядження міського голови про введення пропускного режиму скарг від мешканців міста до виконавчого комітету міської ради не надходило. Не встановлено і фактів протиправного (без згоди) отримання та використання персональних даних відвідувачів; відсутні випадки відмови в допуску журналістів, працівників засобу масової інформації, представників державних органів, політичних партій, громадських організацій, трудових колективів тощо на відкриті заходи.
Відповідно до ч.16 ст.46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сесії ради проводяться гласно із забезпеченням права кожного бути присутнім на них, крім випадків, передбачених законодавством. Порядок доступу до засідань визначається радою відповідно до закону.
Згідно Регламенту Володимир-Волинської міської ради шостого скликання, затвердженого рішенням міської ради від 23.11.2010 р. №2/3 засідання сесії є відкритим і гласним. Гласність роботи ради забезпечується шляхом розміщення відповідних інформаційних матеріалів по місцевому телебаченню, в газеті «Слово правди», на офіційному сайті ради в мережі Інтернет та в інших ЗМІ.
Розпорядження міського голови про скликання чергової сесії із зазначенням місця і часу проведення доводиться до відома депутатів і населення не пізніше як за 10 днів до її відкриття шляхом інформування в газеті «Слово правди». У виняткових випадках - не пізніше як за день до сесії (п. 2.4 Регламенту).
У п.2.8 Регламенту ради зазначено, що на пленарні засідання ради запрошуються народні депутати України, депутати обласної ради, члени виконкому міської ради, прокурор міста, начальник МРВ управління Служби безпеки України у Волинській області, керівники виконавчих органів ради. У разі необхідності, на засідання ради або постійних комісій запрошуються представники державних органів, політичних партій, громадських організацій, трудових колективів. На засіданні ради можуть бути присутніми представники засобів масової інформації, акредитовані при раді.
Разом з проектом рішення ради виконавець обов'язково передає організаціному відділу виконкому міської ради список осіб, яких необхідно запросити на пленарне засідання ради на час його обговорення (п. 10.3 Регламенту ради).
Згідно Регламенту виконавчого комітету Володимир-Волинської міської ради шостого скликання, затвердженого рішенням виконкому від 17.02.2011 р. №58 на засідання виконавчого комітету запрошуються: прокурор міста, керівники відділів, управлінь, інших виконавчих органів міської ради, підприємств, організацій та установ міста відповідно до внесених на розгляд питань (п.4.7 Регламент). На запрошення членів виконавчого комітету, за погодженням з міським головою, у засіданнях можуть брати участь громадяни, представники підприємств, установ, політичних та громадських організацій. Кількість осіб, що перебувають у залі засідань в якості гостей, експертів, запрошених, представників засобів масової інформації обмежується кількістю місць у залі (п. 4.15 Регламенту).
Із регламентами міської ради та її виконавчого комітету можна ознайомитись на
офіційному сайті Володимир-Волинської міської ради в мережі інтернет.
Тобто, засідання міської ради та її виконавчого комітету є відкритими. Розпорядження міського голови про запровадження пропускного режиму в адмінбудівлі міської ради не змінює Регламентів ані ради, ані її виконавчого комітету та не встановлює заборони щодо участі у засіданнях органів місцевого самоврядування представників громади.
Щодо оскарження позивачами згаданих вище пунктів Правил перебування (поведінки) громадян в адміністративній будівлі міської ради, то дані вимоги ґрунтуються на загальноприйнятих нормах етикету та жодним чином не ущемляють прав громадян, гарантованих Конституцією України.
Правилами перебування (поведінки) громадян в адміністративній будівлі міської ради зобов'язано відвідувачів дотримуватись тиші та громадського порядку, а також заборонено входити та бути присутніми в адміністративній будівлі з гучномовцями та пристроями, що посилюють шум. Ця норма повністю відповідає та кореспондується із Правилами з дотримання тиші в громадських місцях у м.Володимирі-Волинському, що були затвердженні рішенням міської ради від 11.09.2003 р. №10/11, де у Розділі II вказаних Правил з дотримання тиші зазначено, що громадяни зобов'язані не допускати під час проведення масових гулянь та свят, а також в інші дні користування радіоапаратурою та іншими гучномовними установками, гучного співу, викриків, інших дій, що порушують тишу.
Доводи позивача про те, що внесення анкетних даних відвідувача в журналах та списках без отримання їх згоди не відповідає вимогам Закону України «Про захист персональних даних» та є протиправним, принижує честь та гідність громадян, не ґрунтуються на законі, спростовується ч.6 ст.6 Закону України «Про захист персональних даних», якою передбачено, що не допускається обробка даних про фізичну особу, які є конфіденційною інформацією, без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.
Прийняте розпорядження про запровадження пропускного режиму є внутрішньо-організаційним актом, метою якого є збереження майна, захист працівників виконкому і відвідувачів адміністративного приміщення ради, уникнення різного роду провокацій.
Колегія суддів обумовлює і ту обставину, що Громадська організація З'єднання борців "За справедливість" не є представником громади міста. Відповідно до п.2.1 Статуту Громадської організації «З'єднання борців за справедливість» метою діяльності з'єднання є об'єднання громадян на основі спільності інтересів для здійснення і захисту прав і свобод та задоволення політичних, економічних, трудових, соціальних, культурних та інших інтересів членів З'єднання, а оскаржуване розпорядження прийнято відповідно до листа управління СБУ у Волинській області.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову - ч.2 згаданої статті.
Оскільки суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, то воно не може бути скасоване чи змінене з підстав, викладених в апеляційній скарзі.
Керуючись ст.ст.160, 195, 197, п.1 ч.1 ст.198, ст.200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Громадської організації З'єднання борців "За справедливість" - залишити без задоволення, а постанову Володимир - Волинського міського суду Волинської області від 27 серпня 2015р. по справі №154/2083/15, 2-а/154/35/15 - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили.
Головуючий суддя: М.П.Кушнерик
Судді: О.І.Мікула
В.В.Ніколін