Ухвала від 22.01.2016 по справі 365/16/16-ц

Справа № 365/16/16-ц

Номер провадження: 2/365/60/16

УХВАЛА

22.01.2016 смт. Згурівка Київської області

Суддя Згурівського районного суду Київської області

ОСОБА_1,

вивчивши матеріали цивільної справи за позовом заступника керівника Бориспільської місцевої прокуратури Київської області в інтересах держави до Головного управління Держгеокадастру у Київській області, ОСОБА_2, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, Управління Держгеокадастру у Згурівському районі, Реєстраційна служба Києво-Святошинського районного управління юстиції Київської області про визнання недійсними наказів Головного управління Держземагенства у Київській області, договорів оренди земельних ділянок та скасування їх державної реєстрації,

ВСТАНОВИВ:

19 січня 2015 року заступник керівника Бориспільської місцевої прокуратури Київської області в порядку ст. 45 ЦПК України звернувся до суду в інтересах держави із вищезазначеним позовом, посилаючись на те, що наказами Головного управління Держземагенства у Київській області (далі - Головного управління) від 04.04.2014 № КИ/3221955100:08:009/00017954 та № КИ/3221955100:08:009/00017955 ОСОБА_2, за його клопотанням, надано дозволи на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду орієнтовною площею 43 га та 42 га для ведення фермерського господарства на території Згурівської селищної ради Згурівського району Київської області.

У подальшому наказами Головного управління від 31.10.2014 № 10-9032/15-14-сг та 10-9037/15-14-сг, в порушення вимог ст. 7 Закону України «Про фермерське господарство», було затверджено проекти із землеустрою та передано ОСОБА_2 в оренду земельні ділянки площею 38,4880 га, кадастровий номер якої 3221955100:10:008:0014, та площею 31,7267 га, кадастровий номер якої 3221955100:10:008:0012, для ведення фермерського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності строком на 49 років. Ці земельні ділянки розташовані не єдиним масивом.

На підставі цих наказів між Головним управлінням та фізичною особою ОСОБА_2 25.01.2015 та 26.01.2015 всупереч законодавчо встановленої процедури набуття права оренди на земельні ділянки з метою ведення фермерського господарства та вимог ст.ст. 13, 20, 21, ч. 2 ст. 23 Закону України «Про оцінку земель» було укладено договори оренди цих земельних ділянок. Від імені орендаря ОСОБА_2 спірні договори оренди підписав ОСОБА_3, який не мав на те повноважень, оскільки відповідна довіреність була посвідчена приватним нотаріусом лише 17.02.2015.

Зазначені договори оренди 12.06.2015 були зареєстровані державним реєстратором Реєстраційної служби Києво-Святошинського районного управління юстиції Київської області (рішення № 22033843 та № 220333462) з порушенням вимог ст.ст. 4, 6, 11, 17, 19 Закону України «Про оренду землі». Вартість спірних земельних ділянок загальною площею 70,2147 га становить 870645,2923 грн.

Порушення вимог Закону України «Про фермерське господарство» при відведенні земельних ділянок ОСОБА_2 були встановлені Державною інспекцією сільського господарства у Київській області під час перевірки. Проте Головне управління відмовило цій установі в усуненні виявлених порушень.

Оскільки органи Державної інспекції сільського господарства України не наділені повноваженнями щодо звернення з позовами до суду, цей позов пред'являє прокурор у інтересах держави як позивач.

Органи прокуратури не мають пільги щодо сплати судового збору. Відповідні видатки передбачені законом України «Про Державний бюджет України на 2016 рік». Проте Генеральна прокуратура України як головний розпорядник коштів до цього часу не затвердила кошторис видатків на сплату судового збору та не перерахувала на рахунки прокуратури Київської області, тому просить відстрочити сплату судового збору до ухвалення судового рішення, визнати недійсними та скасувати спірні накази та договори оренди, скасувати їхню державну реєстрацію та зобов'язати ОСОБА_2 повернути державі ці земельні ділянки.

Вбачається, що у задоволенні клопотання про відстрочення сплати судового збору до ухвалення судового рішення у справі необхідно відмовити, оскільки у статті 129 Конституції України однією із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, у тому числі й органів державної влади. У зв'язку з цим, обставини, пов'язані із фінансуванням установи чи організації з Державного бюджету України та відсутністю у нього коштів, призначених для сплати судового збору, не можуть вважатись достатньою підставою для відстрочення сплати судового збору.

Відповідно до п. 3 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 17.10.2014 № 10 «Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах» порядок звернення до суду за судовим захистом урегульовано ЦПК. Подання заяви до суду має відбуватись із дотриманням певних умов. Зокрема, частиною п'ятою статті 119 ЦПК передбачено, що до позовної заяви додається документ, що підтверджує сплату судового збору. Отже, якщо сплата судового збору згідно з вимогами закону є обов'язковою, то наслідком недотримання цієї умови є залишення позовної заяви без руху, а у разі, якщо документ, що підтверджує сплату судового збору (частина п'ята статті 119 ЦПК, не буде поданий у строк, установлений судом, - визнання заяви неподаною та її повернення позивачеві (стаття 121 ЦПК) або залишення заяви без розгляду (пункт 8 частини першої статті 207 ЦПК).

Таким чином, позовна заява подана без додержання вимог, передбачених ст. 119 ЦПК України, тобто позовна заява повинна містити ціну позову щодо вимог майнового характеру. Зазначена в позові його ціна 870645 (вісімсот сімдесят тисяч шістсот сорок п'ять) грн 30 коп. вочевидь не відповідає дійсній вартості спірного майна (26641,49 грн х 70,2146 га = 1 870645 (один мільйон вісімсот сімдесят тисяч шістсот сорок п'ять) грн 30 коп. До позовної заяви також не додані документи, що підтверджують відповідно до вимог п. 1.1. ч. 1 та п. 1.2 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» сплату судового збору за подану позовну заяву майнового та немайнового характеру, зокрема майнового характеру - у розмірі 1,5 відсотка ціни позову, що становить 28059 (двадцять вісім тисяч п'ятдесят дев'ять) грн 68 коп.

Згідно із ч. 3 ст. 6 Закону України «Про судовий збір» за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру. У разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Оскільки в позові об'єднано вісім вимог немайнового характеру, а саме, чотири вимоги про визнання недійсними та скасування чотирьох спірних наказів, дві вимоги про визнання недійсними двох договорів оренди та дві вимоги про скасування державної реєстрації двох договорів оренди, за кожну з яких необхідно сплатити судовий збір у розмірі мінімальної заробітної плати, то до сплати підлягає 11024 (одинадцять тисяч двадцять чотири) грн 00 коп. (1378 грн (розмір мінімальної заробітної плати станом на 1 січня 2015 року) х 8 вимог).

Судовий збір у зазначених вище розмірах необхідно сплатити за такими реквізитами:

Отримувач коштів УДКСУ Згурівського району Київської області

Код отримувача код за ЄДРПОУ 23570438

Банк отримувача ГУ ДКCУ в Київській області, м. Київ

МФО отримувача 821018

Рахунок отримувача 31217206700274

Код класифікації доходів бюджету 22030001.

На підтвердження сплати судового збору необхідно надати суду оригінали відповідних платіжних документів про сплату судового збору за вимоги майнового та немайнового характеру.

Заступнику керівника Бориспільської місцевої прокуратури Київської області необхідно однозначно визначитися зі своїм процесуальним статусом, так як позовна заява пред'явлена в порядку ст. 45 ЦПК України в інтересах держави, проте в ній в порушення вимог ч. 3 цієї статті не зазначено орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Відповідно до п. 4 Рішення Конституційного суду України від 08 квітня 1999 року за № 3-рп/99 з урахуванням того, що «інтереси держави» є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Натомість у мотивувальній частині позову зазначено, що цей позов пред'являє прокурор у інтересах держави як позивач.

Вбачається також необхідність уточнення позовних вимог у частині визнання недійсними чи скасування спірних наказів та договорів оренди, оскільки пред'явлені позовні вимоги, які є суперечливими між собою; у частині зазначення номерів наказів Головного управління від 31.10.2014, які вважають недійсними; та найменування третьої особи - Управління Держгеокадастру у Згурівському районі.

Крім того, вбачається за необхідне звернути увагу заступника керівника Бориспільської місцевої прокуратури Київської області на те, що до матеріалів справи долучені докази в копіях, які виготовлені неякісно, подекуди текст частково відсутній, що позбавляє можливості ознайомитися з їхнім повним змістом. Проте копії засвідчені прокурором Згурівського відділу Бориспільської місцевої прокуратури як такі, що відповідають оригіналам.

Позовну заяву необхідно залишити без руху, про що повідомити заступника керівника Бориспільської місцевої прокуратури Київської області і надати йому строк для усунення недоліків.

На підставі викладеного, керуючись ст. 82, 121 ЦПК України,-

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання заступника керівника Бориспільської місцевої прокуратури Київської області про відстрочення сплати судового збору до ухвалення судового рішення у справі відмовити.

Позовну заяву заступника керівника Бориспільської місцевої прокуратури Київської області в інтересах держави до Головного управління Держгеокадастру у Київській області, ОСОБА_2, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, Управління Держгеокадастру у Згурівському районі, Реєстраційна служба Києво-Святошинського районного управління юстиції Київської області про визнання недійсними наказів Головного управління Держземагенства у Київській області, договорів оренди земельних ділянок та скасування їх державної реєстрації залишити без руху, про його повідомити.

Надати заступнику керівника Бориспільської місцевої прокуратури Київської області строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня отримання ухвали, та роз'яснити, що в разі, якщо вказані недоліки до зазначеного строку не будуть усунені, заява буде вважатися неподаною та повернута.

СУДДЯ Н.О.ДЕНИСЕНКО