Ухвала від 22.09.2011 по справі 2-а-1912/11

Справа № 2-а-1912/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"22" вересня 2011 р. Апостолівський районний суд Дніпропетровської області в складі:

Суддя Апостолівського районного суду Дніпропетровської області Марченко Н.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Апостолівському районі Дніпропетровської області про визнання дій при проведенні перерахунку пенсії незаконними, -

ВСТАНОВИВ:

25.08.2011 року позивач звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Апостолівському районі Дніпропетровської області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити дії. Свої вимоги позивач обґрунтував тим, що перебуває на обліку в Управління Пенсійного фонду України та отримує пенсію за віком, що передбачено Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. Після призначення пенсії вона продовжувала працювати. 11.03.2010 року вона звернулася з заявою до відповідача із заявою про проведення чергового перерахунку у зв'язку із збільшенням страхового стажу, відповідно до п. 4 ст. 42 ЗУ“Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. Однак, відповідачем було проведено перерахунок пенсії з урахуванням лише набутого стажу. Вважає, що оскільки вона звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії по заробітку 11.03.2010 року, то відповідач повинен був здійснити перерахунок пенсії з урахуванням заробітної плати за періоди страхового стажу, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2009 рік. Вона подала заяву 11.03.2010 року з проханням про перерахунок пенсії на підставі заробітної плати за 2009 рік, однак листом від 19.08.2011 року було додано розрахунок індивідуального коефіцієнта заробітної плати. У зв'язку з цим позивач просить визнати вказані дії відповідача неправомірними та зобов'язати здійснити перерахунок пенсії з урахуванням стажу та заробітної плати відповідно до ст. 40, 42 ЗУ “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”з застосуванням показника заробітної плати.

Представник відповідача 21.09.2011 року подав до суду заперечення проти позову в якому просить суд відмовити позивачу в задоволенні позову, посилаючись на те, що на підставі заяви позивача від 11.03.2010 року позивачу було проведено перерахунок пенсії. Частиною 4 ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” передбачено проведення перерахунків пенсій з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує попередньому. Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року зміни, що були внесені до статей 40, 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”в частині визначення зазначеного вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій були визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймалось. У зв'язку з цим перерахунки пенсії проводились відповідно до підпункту третього пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”. До законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсій у 2010 році відповідно до підпункту третього пункту 11 вищевказаної постанови проводяться із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до закону враховується для обчислення пенсії, за 2007 рік (1197,91 грн.).

Дослідивши матеріали справи, приходжу до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню виходячи з наступного.

Ухвалою Апостолівського районного суду Дніпропетровської області від 25.08.2011 року відкрито скорочене провадження, позовні вимоги позивача у частині визнання незаконною бездіяльності відповідача за період часу по 24 лютого 2010 року включно залишено без розгляду у зв'язку з пропуском строку встановленого ст. 100 КАСУ, копію якої направлено сторонам.

Позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 є пенсіонером, що підтверджується пенсійним посвідченням, перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Апостолівському районі Дніпропетровської області, отримуючи пенсію за віком.

Позивач 11.03.2010 року звертався до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

Управлінням проведено перерахунок пенсії з урахуванням трудового стажу роботи із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу за 2007 рік (1197,91).

Перерахунок проведено згідно пояснень відповідача, відповідно до пп. 3 п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка діяла відповідно до Закону України, який враховується для обчислення пенсії, за 2007 рік.

Законом України “Про державний бюджет України на 2008 рік і про внесення змін до деяких законодавчих актів України”частина 4 статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”викладена в такій редакції: У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом 3 частини 1 статті 40 цього Закону. У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менше ніж 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. Якщо пенсіонер, продовжуючи працювати, набув стажу, достатнього для призначення пенсії відповідно до частини 1 статті 28 цього Закону, то за заявою пенсіонера провадиться відповідний перерахунок пенсії, незалежно від того, скільки часу минуло після призначення пенсії при неповному стажі, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї частини, здійснюється не раніше дня, наступного за днем, по який обчислено страховий стаж при призначенні (попередньому перерахунку) пенсії.

Рішенням Конституційного Суду України №10рп/2008 від 22.05.2008 року зміни до статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”визнані неконституційними.

Відповідно до статті 73 Закону України “Про Конституційний Суд України”, в разі якщо акти або їх окремі положення визнаються такими, що не відповідають Конституції України, вони оголошуються нечинними і втрачають чинність від дня прийняття Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Згідно з частиною 1 підпункту 3 пункту 11 Постанови КМУ №530 від 28.05.2008 “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”, в разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом 3 частини 1 статті 40 Закону. Вказана норма неконституційною не визнавалась, хоча окремі положення Постанови КМУ №530 від 28.05.2008 року були предметом перевірки Конституційним Судом України (справа №1-27/2009 від 08.09.2009).

Тому, оскільки пенсія позивачу перерахована в 2010 році, відповідно повинен застосовуватись показник середньої заробітної плати за 2009 рік.

На час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії дія ч. 4 ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”не призупинялась жодним нормативно-правовим актом.

У відповідності до ч. 4 ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.

Положення диспозиції ст. 42 була змінена Законом України “Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, проте вказані зміни визнано неконституційними рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року за № 10-рп/2008 у справі за конституційними поданнями Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень ст. 65 розділу І, пунктів 61, 62, 63, 66 розділу ІІ, пункту 3 розділу ІІІ Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”і 101 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень ст. 67 розділу І, п.п. 1-4, 6-22, 24-100 розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України).

Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

З огляду на пріоритетність законів над підзаконними актами застосуванню підлягають положення Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, а не спільного листа Мінпраці і Пенсійного фонду України, на яке посилається відповідач, положення якого істотно звужують обсяг встановлених законом прав позивача.

Показник заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні за 2009 рік складав 1650 грн. 43 коп.

Тому саме цей показник слід було застосувати при проведенні перерахунку.

Керуючись ч.2 ст.8, ч. ч. 2, 3 ст. 22, ч. 3 ст. 150, ч. 2 ст. 152 Конституції України, ст.ст. 40, 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, ст. ст. 8, 9, 17-19, 71, 99, 100, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Апостолівському районі Дніпропетровської області щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі її заяви від 11.03.2010 року із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік - незаконними.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Апостолівському районі Дніпропетровської області здійснити перерахунок та забезпечити виплату пенсії ОСОБА_1 починаючи з 25.02.2011 року з урахуванням набутого після її призначення страхового стажу із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до ст.ст. 40, 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”враховується для обчислення пенсії за 2009 рік, який складав 1650 грн. 43 коп., без визначення кінцевої дати по день змін в чинному законодавстві.

Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Апостолівському районі Дніпропетровської області виконати постанову негайно.

Позовні вимоги по 24.02.2011 року включно залишити без розгляду.

Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до суду апеляційної інстанції через Апостолівський районний суд Дніпропетровської області шляхом подачі у 10-денний строк з дня отримання копії до суду апеляційної інстанції.

Постанова, прийнята в скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

Суддя ОСОБА_2