Справа № 2-а-1436/11
17.08.2011 Апостолівський районний суд Дніпропетровської області в складі:
Суддя Апостолівського районного суду Дніпропетровської області Марченко Н.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Апостолівському районі Дніпропетровської області про визнання дій неправомірними та стягнення щомісячної соціальної допомоги дітям війни, -
31.05.2011 року позивач звернувся до суду з позовною заявою до відповідача про визнання неправомірними бездіяльності та зобов'язання нарахувати та виплатити підвищення до пенсії за віком відповідно до вимог ст. 6 ЗУ “Про соціальний захист дітей війни” за період з 25 листопада 2011 року по дату винесення постанови по справі. Свої вимоги обґрунтовувала тим, що вона являється пенсіонером за віком, має статус “дитина війни”. Відповідач не виконував вимоги ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, виплачує їй підвищення до пенсії у розмірі 10 % мінімальної пенсії за віком. Вважає, що вона має право на підвищення до пенсії як дитина війни у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, тому зверталася з заявою про проведення перерахунку, однак отримала відповідь відповідача, якою їй у проведенні перерахунку відмовлено. Вважає таку бездіяльність відповідача незаконною. Просила суд позов задовольнити.
Ухвалою Апостолівського районного суду Дніпропетровської області від 31.05.2011 року відкрито скорочене провадження, позовні вимоги позивача у частині визнання незаконною бездіяльності відповідача за період часу з 25.11.2011 року по 30.11.2011 року включно залишено без розгляду у зв'язку з пропуском строку встановленого ст. 100 КАСУ, копію якої направлено сторонам.
Представником відповідача надано заперечення проти позову згідно яких відповідач позов не визнав, заперечення обґрунтовував тим, що відповідно до ст. 6 ЗУ “Про соціальний захист дітей війни”в редакції, яка діяла до 01.01.2008 року, дітям війни було передбачено підвищення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання на 30 % мінімальної пенсії за віком. В самому ЗУ “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”не було визначено величини мінімальної пенсії за віком для обчислення підвищення дітям війни. Визначення терміну мінімальний розмір пенсії за віком, надано лише в статті 28 ЗУ “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, але цей термін застосовується лише для визначення розмірів пенсій, які призначені тільки за цим Законом. Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 28.05.2008 року № 530 “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”, якою передбачено встановлення з 22.05.2008 року гарантій, на рівні, не нижчому, ніж діючі з 01.01.2008 згідно з цим Законом. Пунктом 8 зазначеної постанови встановлено, що дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення провадиться з 1 січня 2010 року у розмірі 49,80 грн. Таким чином, вважає, що позивачу підвищення виплачується в розмірі, передбаченому законодавством.
Дослідивши матеріали справи та надані сторонами докази, приходжу до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Позивач ОСОБА_1 народилася 15 лютого 1937 року, що підтверджується паспортом позивача, є пенсіонером за віком, має статус “дитина війни”, що підтверджується посвідченням № 811308, виданим 17.09.1992 року, отримує пенсію в Управлінні Пенсійного фонду України в Апостолівському районі Дніпропетровської області, що підтверджується довідкою УПФ Апостолівського району Дніпропетровської області.
Позивач ОСОБА_1, вважаючи, що відповідач здійснює нарахування не в повному обсязі, звертався до відповідача з усною заявою про здійснення перерахунку та виплату підвищення у розмірі передбаченому ст. 6 З У “Про соціальний захист дітей війни”,отримав відповідь -роз'яснення від 17.05.2011 року.
Тому, позивач, не погоджуючись з бездіяльністю щодо проведення перерахунку отримуваної пенсії звертається з позовом до відповідача та ставить вимогу про визнання бездіяльності незаконною та зобов'язання вчинити певні дії.
Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п. 2.1. Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України, завданням управління Пенсійного фонду у районі є, зокрема, забезпечення призначення і виплати пенсій відповідно до чинного законодавства.
Таким чином Управління Пенсійного фонду України в Апостолівському районі є належним відповідачем по справі.
При вирішенні питання правомірності бездіяльності відповідача суд виходить з наступного.
1. Відповідно до ст. 6 ЗУ “Про соціальний захист дітей війни”дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Законом України “Про Державний бюджет на 2008 рік”(пункт 2 ст. 41) внесено зміни до ЗУ “Про соціальний захист дітей війни”, за якими дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, у 2008 році виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.
Однак, Рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року визнано неконституційним пункт 2 ст. 41 ЗУ “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”.
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
У рішенні № 15-рп/2000 від 14 грудня 2000 року “справа про порядок виконання рішень Конституційного Суду України”Конституційний Суд України зазначив, що рішення Конституційного Суду України мають пряму дію і для набрання чинності не потребують підтверджень з боку будь-яких органів державної влади. Обов'язок виконання рішення Конституційного Суду України є вимогою Конституції України (частина друга статті 150).
Таким чином, зміни внесені до ст. 6 ЗУ “Про соціальний захист дітей війни”, ЗУ “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”втратили чинність з 22.05.08 року.
Тому в силу ст. 6 ЗУ “Про соціальний захист дітей війни”позивач має право на підвищення пенсії на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
2. Постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”передбачено встановлення з 22.05.2008 року гарантій на рівні не нижчому ніж діючі з 01.01.2008 року. Пунктом 8 зазначеної постанови встановлено, що дітям війни до пенсій або щомісячного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у розмірі з 01 січня 2010 року -49,80 грн.
Однак, питання соціального захисту дітей війни, у тому числі і розмір підвищення до пенсії регулюється ЗУ “Про соціальний захист та дітей війни”. Крім того, відповідно до ст. 17 ЗУ “Про державні соціальні стандарти та держані соціальні гарантії”державні соціальні гарантії, які є джерелом існування, не можуть бути нижчими від прожиткового мінімуму встановленого законом. Згідно з положеннями ч.4 ст.9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України або міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу. Тому, виходячи з загальних засад пріоритету законів над підзаконними актами при здійсненні перерахування підвищення пенсії позивачу як дитині війни застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установленого в законі про державний бюджет на відповідний рік, з якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
3. Мінімальний розмір пенсії за віком згідно зі ст. 28 ЗУ “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Чинним законодавством не встановлено іншого, ніж передбачено ст. 28 ЗУ “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, мінімального розміру пенсії за віком.
19 червня 2011 року набрав чинності Закон України “Про внесення змін до Закону України “Про державний бюджет України на 2011 рік”від 14.06.2011 року, який доповнив прикінцеві положення вказаного Закону пунктом 4, відповідно до якого встановлено, що в 2011 році положення статті 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, застосовується у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.
На виконання Закону України “Про внесення змін до Закону України “Про державний бюджет України на 2011 рік”, постановою Кабінету Міністрів України “Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету”N 745 від 06 липня 2011 року (набрала чинності 23.07.2011 року) встановлено, що дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, проводиться підвищення у розмірі 49,80 грн. Вказана постанова діє до 01.01.2012 року.
Суд виходить з того, що УПФ як орган, якому делеговано повноваження щодо призначення і виплати пенсій та доплат до них, повинно було діяти у відповідності з вимогами статті 6 Закону № 2195-IV і здійснити позивачу відповідні нарахування (за той періоду часу, коли дія цієї норми не була зупинена), але у порушення вимог указаної статті таких нарахувань не проводило.
Порушене право позивача підлягає захисту шляхом зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплатити на користь позивача підвищення до пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком відповідно до статті 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, виходячи із розміру мінімальної пенсії за віком встановленого частиною 1 статті 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, за періоди з 31.11.2010 року по 22.07.2011 року з урахуванням раніше проведених виплат до пенсії “Дітям війни”за відповідний період з визнанням протиправною бездіяльність відповідача щодо здійснення таких перерахунку та виплат позивачеві.
На підставі викладеного, керуючись ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, Законом України "Про державний бюджет України на 2008 рік ”, Законом України “Про Конституційний Суд України”, ст. 28 ЗУ “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, Законом України “Про внесення змін до Закону України “Про державний бюджет України на 2011 рік”від 14.06.2011 року, постановою Кабінету Міністрів України “Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету”N 745 від 06 липня 2011 року, ст. ст. 104, 105, 106, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Апостолівському районі Дніпропетровської області про визнання бездіяльності неправомірними та стягнення щомісячної соціальної допомоги дітям війни -задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного Фонду України в Апостолівському районі Дніпропетровської області в частині невиплати підвищення до пенсії за віком ОСОБА_1 як дитині війни у розмірі, передбаченому ст. 6 ЗУ “Про соціальний захист дітей війни”з урахуванням положень ст. 28 ЗУ “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за період з 31 листопада 2010 року по 22.07.2011 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Апостолівському районі Дніпропетровської області провести нарахування підвищення пенсії за віком ОСОБА_1 відповідно до вимог ст. 6 ЗУ “Про соціальний захист дітей війни”з урахуванням положень ст. 28 ЗУ “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”за період з 31 листопада 2010 року по 31 грудня 2010 року та з 01 січня 2011 року по 22 липня 2011 року враховуючи зміни прожиткового мінімуму та виплатити їй підвищення до пенсії за віком як дитині війні з урахуванням сум, які були їй виплачені у вказаний період часу.
Позовні вимоги з 25.11.2010 року по 30.11.2010 року залишити без розгляду.
В іншій частині позову відмовити.
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Апостолівському районі Дніпропетровської області виконати постанову негайно.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до суду апеляційної інстанції через Апостолівський районний суд Дніпропетровської області шляхом подачі у 10-денний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги з подачею її копії до суду апеляційної інстанції.
Постанова, прийнята в скороченому провадженні , крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Суддя