10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Гурін Д.М.
Суддя-доповідач:Євпак В.В.
іменем України
"13" січня 2016 р. Справа № 806/3056/15
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Євпак В.В.
суддів: Капустинського М.М.
Мацького Є.М.,
при секретарі Гунько Л.В. ,
за участю прокурора Кулика М.С.,
представника відповідача Пасічника О.М.,
представників третіх осіб Бутрик О.В., Ярошенка Р.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Заступника прокурора Житомирської області на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "05" листопада 2015 р. у справі за позовом Заступника прокурора Житомирської області в інтересах держави до Житомирської обласної ради, треті особи: Дочірнє підприємство "Червоноармійський лісгосп АПК" Житомирського обласного комунального агролісогосподарського підприємства "Житомироблагроліс" Житомирської обласної ради , Товариство з обмеженою відповідальністю "Межиріченський гірничо-збагачувальний комбінат" , Державна інспекція сільського господарства в Житомирській області про визнання протиправним та скасування рішення ,
10 серпня 2015 року до Житомирського окружного адміністративного суду звернувся Заступник прокурора Житомирської області із позовом до Житомирської обласної ради про визнання протиправним та скасування рішення тридцять першої сесії Житомирської обласної ради VI скликання від 28 травня 2015 року №1524 "Про зменшення земельних ділянок".
В обгрунтування позовних вимог зазначив, що прийняте рішення про надання дозволу на зменшення розміру земельних ділянок постійного лісокористувача суперечить вимогам закону.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 05.11.2015 в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу. Посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду та прийняти нову про задоволення позову. В апеляційній скарзі зазначив, що чинним земельним законодавством не передбачено прийняття обласною радою рішень про зменшення розміру земельних ділянок. Крім того існує певний порядок надання земельних ділянок комунальної форми власності у користування із зміною її цільового призначення, який визначений Земельним кодексом України. Також розпорядженням Кабінету Міністрів України від 10 квітня 2008 року №610-р "Про деякі питання розпорядження земельними лісовими ділянками" фактично накладено мораторій на вилучення земельних ділянок лісогосподарського призначення для видобування корисних копалин не інакше, як за відповідним рішенням Кабінету Міністрів України. Житомирською обласною радою неправомірно надано дозвіл на зменшення розміру земельних ділянок постійного лісокористувача. Суд першої інстанції на зазначені обставини не звернув уваги та ухвалив незаконне рішення.
Переглянувши судове рішення, доводи апеляційної скарги, розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін та третіх осіб, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що 11 червня 2014 року ТОВ «Межиріченський гірничо-збагачувальний комбінат» звернулось до ДП «Червоноармійський лісгосп АПК» Житомирського обласного комунального агролісогосподарського підприємства «Житомироблагроліс» Житомирської обласної ради зі зверненнями №436-439 про надання письмових згод, засвідчених нотаріально, на вилучення земельних ділянок орієнтованими площами 28,0 га, 5,0 га, 16,0 га, 46,0 га, на які ДП «Червоноармійський лісгосп АПК» Житомирського обласного комунального агролісогосподарського підприємства «Житомироблагроліс» Житомирської обласної ради надало відповідь листом №298 від 13 серпня 2014 року, у якому вказало, що для отримання письмових згод, засвідчених нотаріально, на вилучення земельних ділянок орієнтовною площею 95,0 га з метою відведення їх у тимчасове користування на правах оренди ТОВ «Межиріченський гірничо-збагачувальний комбінат», для потреб, пов'язаних з користуванням надрами, необхідно звернутись до Житомирської обласної ради (а.с.69).
Отримавши таку відповідь ТОВ «Межиріченський гірничо-збагачувальний комбінат» 16 грудня 20014 року звернулось до Житомирської обласної ради з листом №1000 про надання згоди на вилучення земельної ділянки, яка перебуває у користуванні об'єкта комунальної власності (а.с.12).
Окрім того, ТОВ «Межиріченський гірничо-збагачувальний комбінат» звернулося до Житомирського обласного комунального агролісогосподарського підприємства «Житомироблагроліс» Житомирської обласної ради з клопотанням про надання засвідченої нотаріально згоди на вилучення з постійного користування земельних лісових ділянок у кварталі 59, 72 Володарсько-Волинського лісництва орієнтовною площею 28,0 га, 5,0 га, 16,0 га, 46,0 га на території Фасівської та Ягодинської сільських рад за межами населених пунктів Володарсько-Волинського району Житомирської області.
5 лютого 2015 року Житомирське обласне комунальне агролісогосподарське підприємство "Житомироблагроліс" Житомирської обласної ради розглянувши клопотання ТОВ «Межиріченський гірничо-збагачувальний комбінат», враховуючи погодження постійного користувача, не заперечувало проти надання погодження на отримання письмової згоди, засвідченої нотаріально від постійного лісокористувача ДП «Червоноармійський лісгосп АПК» Житомирського обласного комунального агролісогосподарського підприємства «Житомироблагроліс» Житомирської обласної ради на вилучення земельних лісових ділянок у кварталах 59, 72 Володарсько-Волинського лісництва, орієнтовними площами 28,0 га, 5,0 га, 16,0 га, 46,0 га на території Фасівської та Ягодинської сільських рад за межами населених пунктів Володарсько-Волинського району Житомирської області та просило провести вилучення земельних лісових ділянок у відповідності до діючого законодавства. (а.с.11).
28 травня 2015 року рішенням тридцять першої сесії Житомирської обласної ради VI скликання №1524 "Про зменшення земельних ділянок" надано дозвіл на зменшення розміру земельних ділянок Володарсько-Волинського лісництва, площами 28,0 га, 5,0 га, 16,0 га, 46,0 га, на території Фасівської та Ягодинської сільських рад за межами населених пунктів Володарсько-Волинського району Житомирської області, квартали 59, 72, які перебувають у користуванні ДП «Червоноармійський лісгосп АПК» Житомирського обласного комунального агролісогосподарського підприємства "Житомироблагроліс" Житомирської обласної ради, для потреб, пов'язаних з користуванням надрами ТОВ «Межиріченський гірничо-збагачувальний комбінат» (а.с.10).
19 червня 2015 року ДП «Червоноармійський лісгосп АПК» Житомирського обласного комунального агролісогосподарського підприємства «Житомироблагроліс» Житомирської обласної ради засвідчило нотаріально заяву-згоду на припинення права користування та вилучення земельних ділянок, на території Фасівської та Ягодинської сільських рад Житомирської області за межами населених пунктів загальною площею 28,0 га, 5,0 га, 16,0 га та 46,0 га квартали 59, 72 (а.с. 115).
Не погоджуючись із прийнятим Житомирською обласної радою рішенням, заступник прокурора Житомирської області звернувся до суду з позовом про скасування оскаржуваного рішення обгрунтувавши відповідно до Закону України "Про прокуратуру" та ст. 60 КАС України наявність підстав для представництва інтересів держави.
Суд першої інстанції дійшов висновку про відмову у задоволенні позову. Відмовляючи у задоволенні позову, суд вважав, що Житомирська обласна рада при прийнятті оскаржуваного рішення діяла в межах повноважень наданих їй Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" та Положенням про управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, затвердженого рішенням обласної ради від 19 березня 2015 року №1434 (далі Положення).
Колегія суддів не погоджується з таким висновком з огляду на наступне.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, ст.24 Закону України "Про місцеве самоврядування" органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України і законами України, а також керуватись у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України.
Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997, № 280/97-ВР (далі Закон № 280/97-ВР) визначено, що районні та обласні ради - органи місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст.
Відповідно до п. 20, 21 ч. 1 ст. 43 Закону № 280/97-ВР до повноважень обласних рад, належить зокрема
-вирішення в установленому законом порядку питань щодо управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, що перебувають в управлінні районних і обласних рад; призначення і звільнення їх керівників;
-вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин;
Відтак не оспорюються визначені ст.ст. 43, 60 Закону Законом № 280/97-ВР повноваження Житомирської обласної ради щодо володіння, користування та розпорядження об"єктами права комунальної власності, яким є підприємство Життомирське обласне комунальне агролісогосподарське підприємство «Житомироблагроліс» та його дочірнє підприємство ДП "Червоноармійський лісгосп АПК".
Разом із тим, відповідно до ст. 3 Земельного кодексу України 25.10.2001, № 2768-III (далі Закон № 2768-III) земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Земельні відносини, що виникають при використанні надр, лісів, вод, а також рослинного і тваринного світу, атмосферного повітря, регулюються цим Кодексом, нормативно-правовими актами про надра, ліси, води, рослинний і тваринний світ, атмосферне повітря, якщо вони не суперечать цьому Кодексу.
Повноваження обласних рад у галузі земельних відносин визначено у статті 8 цього Закону.
До повноважень обласних рад у галузі земельних відносин на території області належить:
а) розпорядження землями, що знаходяться у спільній власності територіальних громад;
в) забезпечення реалізації державної політики в галузі використання та охорони земель;
г) погодження загальнодержавних програм використання та охорони земель, участь у їх реалізації на відповідній території;
ґ) затвердження та участь у реалізації регіональних програм використання земель, підвищення родючості ґрунтів, охорони земель;
д) координація діяльності місцевих органів земельних ресурсів;
е) організація землеустрою;
є) внесення до Верховної Ради України пропозицій щодо встановлення та зміни меж районів, міст;
ж) встановлення та зміна меж сіл, селищ, що не входять до складу відповідного району, або у разі, якщо районна рада не утворена;
з) вирішення земельних спорів;
и) вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
Частиною 2 ст.122 Земельного кодексу України визначено, що Верховна Рада Автономної Республіки Крим, обласні, районні ради передають земельні ділянки у власність або у користування з відповідних земель спільної власності територіальних громад для всіх потреб.
Порядок надання земельних ділянок комунальної форми власності у користування із зміною її цільового призначення регламентується ст.123 Земельного кодексу України, відповідно до якої рішення з вказаних питань органами місцевого самоврядування приймаються на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок.
Так, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому ст.186-1 Земельного кодексу України.
Якщо земельна ділянка надається у користування за рішенням Кабінету Міністрів України або за погодженням з Кабінетом Міністрів України, погоджений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки подається відповідно до Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, які розглядають його і в місячний строк подають зазначений проект із своїми пропозиціями та позитивним висновком державної експертизи землевпорядної документації до Кабінету Міністрів України для прийняття відповідного рішення.
Приписами ст.141 Земельного кодексу визначено підстави припинення права користування земельною ділянкою якими є, зокрема, добровільна відмова від права користування земельною ділянкою, вилучення земельної ділянки у випадках, передбачених цим Кодексом.
Згідно ч.ч.1-4 ст.149 Земельного кодексу України земельні ділянки, надані у постійне користування із земель державної та комунальної власності, можуть вилучатися для суспільних та інших потреб за рішенням органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування на підставі та в порядку, передбачених цим Кодексом. Вилучення земельних ділянок провадиться за згодою землекористувачів на підставі рішень Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, сільських, селищних, міських рад відповідно до їх повноважень. Сільські, селищні, міські ради вилучають земельні ділянки комунальної власності відповідних територіальних громад, які перебувають у постійному користуванні, для всіх потреб, крім особливо цінних земель, які вилучаються (викупляються) ними з урахуванням вимог статті 150 цього Кодексу. Верховна Рада Автономної Республіки Крим, обласні, районні ради вилучають земельні ділянки спільної власності відповідних територіальних громад, які перебувають у постійному користуванні, для всіх потреб.
Отже, чинним земельним законодавством не передбачено прийняття обласною радою рішень про зменшення розміру земельних ділянок, а тому посилання на Положення є безпідставним.
Встановлено, що рішенням 15 сесії Житомирської обласної ради 23 скликання припинено право користування землями лісового фонду, які були в користуванні колективних сільськогосподарських підприємств, а саме КСП ім. Б.Хмельницького на території Фасівської сільської ради розміром 584,0 вкриті лісом та КСП "Більшовик" на території Ягодинської сільської ради розміром 1140,0 вкриті лісом та зазначені землі надано в постійне користування лісогосподарському підприємству, а саме Володарсько-Волинському державному підприємстві "Лісгосп АПК" (на даний час ДП "Червоноармійський лісгосп АПК" для ведення лісового господарства.
Відповідно до листа відділу Держгеокадастру у Володарсько-Волинському районі Житомирської області від 30.12.2015 №34-28-99-379/15-15 встановлено, що за даними державного земельного кадастру земельні ділянки площею 28,0 га, 5,0 га, 16,0 га та 46,0 га розташовані за межами населених пунктів на території Фасівської та Ягодинської сільських рад відносяться до земель лісогосподарського призначення та перебувають у користування ДП "Червоноармійський лісгосп АПК".
Стаття 55 Закону № 2768-III містить визначення земель лісогосподарського призначення
До земель лісогосподарського призначення належать землі, вкриті лісовою рослинністю, а також не вкриті лісовою рослинністю, нелісові землі, які надані та використовуються для потреб лісового господарства.
Отже встановлено, що зазначені вище земельні ділянки відносяться до земель лісогосподарського призначення.
Відповідно до ч. 7 ст. 20 Земельного кодексу України зміна цільового призначення земельних ділянок природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, історико-культурного, лісогосподарського призначення, що перебувають у державній чи комунальній власності, здійснюється за погодженням з Кабінетом Міністрів України.
Приймаючи рішення про зменшення земельної ділянки лісогосподарського підприємства на користь товариства, Житомирська обласна рада надала товариству можливість отримати у користування землі без дотримання законодавчо визначеної процедури вилучення земель з постійного користування комунального підприємства з одночасною зміною її цільового призначення.
Слід також зазначити, що прийнятим в межах наданих повноважень у галузі земельних відносин, розпорядженням КМ України від 10.04.2008 року N 610-р "Деякі питання розпорядження земельними лісовими ділянками", яке є чинним на даний час та обов"язковим до виконання, з метою недопущення фактів порушення інтересів держави і суспільства під час відчуження та зміни цільового призначення земельних лісових ділянок (далі - ділянки) зобов'язано Мінприроди, Мінагрополітики, Міноборони, Держкомлісгосп та Держкомзем до законодавчого врегулювання питань запобігання зловживанням у цій сфері: зупинити прийняття рішень про надання згоди на вилучення ділянок, їх передачу у власність та оренду із зміною цільового призначення; відкликати раніше надану згоду на вилучення ділянок, їх передачу у власність та оренду із зміною цільового призначення у разі, коли місцевими органами виконавчої влади чи органами місцевого самоврядування не прийнято відповідні рішення або коли за результатами перевірки встановлено, що такі рішення прийняті з порушенням вимог законодавства.
Відтак, фактично на вилучення земельних ділянок лісогосподарського призначення для видобування корисних копалин накладено мораторій, що свідчить про неправомірність винесення Житомирською обласною радою дозволу на зменшення розміру земельної ділянки постійного лісокористувача.
Суд першої інстанції даним обставинам належної оцінки не надав.
Житомирська обласна рада з метою фактичного вилучення земельної ділянки лісогосподарського призначення у постійного землекористувача (лісокористувача) повинна була прийняти рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо вилучення земельної ділянки дотримуючись порядку такого вилучення, передбаченого земельним законодавством. В подальшому прийняти рішення про затвердження розробленого та погодженого у встановленому законодавством порядку, проекту землеустрою та вилучення земельної ділянки з постійного користування лісогосподарського підприємства для потреб не пов'язаних з веденням лісового господарства.
Колегія суддів вважає, що приймаючи рішення №1524 від 28.05.2015р. про зменшення розміру земельних ділянок, Житомирська обласна рада, діяла не у спосіб визначений Конституцією України та Законами України.
Оскаржуване рішення не відповідає вимогам чинного земельного законодавства, є протиправним в зв'язку з чим підлягає скасуванню.
Порушення судом першої інстанції норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання, відповідно до ст. 202 КАС України є підставами для скасування судового рішення та прийняття нового рішення.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Заступника прокурора Житомирської області задовольнити.
Постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "05" листопада 2015 р. скасувати та прийняти нову постанову.
Позов Заступника прокурора Житомирської області задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення тридцять першої сесії Житомирської обласної ради VI скликання від 28 травня 2015 року №1524 "Про зменшення земельних ділянок".
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис) В.В. Євпак
судді: (підпис) М.М. Капустинський
(підпис) Є.М. Мацький
Повний текст cудового рішення виготовлено "18" січня 2016 р.
З оригіналом згідно: суддя ________________________________ В.В. Євпак
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: Заступник прокурора Житомирської області в інтересах держави вул. 1-го Травня, 11,м.Житомир,10008
3- відповідачу/відповідачам: Житомирська обласна рада майдан ім. С.П. Корольова, 1,м. Житомир,10014
4-третій особі:
- Дочірнє підприємство "Червоноармійський лісгосп АПК" Житомирського обласного комунального агролісогосподарського підприємства "Житомироблагроліс" Житомирської обласної ради - вул.Пушкіна,5,смт.Червоноармійськ,Житомирська область,12000,
- Товариство з обмеженою відповідальністю "Межиріченський гірничо-збагачувальний комбінат" - вул.Шевченка,1-А,смт.Іршанськ,Володарсько - Волинський район, Житомирська облас,12110,
- Державна інспекція сільського господарства в Житомирській області - майдан ім. С.П.Корольова,2,м.Житомир,10014,