Ухвала від 12.01.2016 по справі 906/1607/15

УКРАЇНА

Господарський суд

Житомирської області

10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,

E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, http://zt.arbitr.gov.ua

ОКРЕМА УХВАЛА

"12" січня 2016 р. Справа № 906/1607/15.

Господарський суд Житомирської області у складі:

Судді: Лозинської І.В.

За позовом: Приватного підприємства "ВЖРЕП 4" (м. Житомир)

до Житомирської міської ради (м. Житомир)

за участю третьої особи в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_1 (м. Житомир)

про визнання протиправним та скасування рішення Житомирської міської ради №881 від 20.03.2015

ВСТАНОВИВ:

Господарським судом Житомирської області розглядалась справа 906/1607/15 за позовом Приватного підприємства ВЖРЕП 4 до Житомирської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення Житомирської міської ради №881 від 20.03.2015.

Рішенням господарського суду від 12.01.2015 у справі в позові відмовлено.

При розгляді спору господарським судом виявлено порушення Житомирської міської ради вимог чинного законодавства.

Так, господарським судом встановлено, що Управлінням містобудування архітектури та дизайну міського середовища видано Приватному підприємству ВЖРЕП 4 Паспорт прив"язки від 08.05.2015. №283/2015.

Рішенням Житомирської міської ради від 18.12.2013 №611 "Про затвердження комплексної схеми розміщення та архітектурних типів тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території м. Житомира" затверджено комплексну схему розміщення ТС та архітектурні типи тимчасових споруд.

У п. 3.8. Комплексної схеми (додаток 1 до рішення виконавчого комітету від 18.12.2013 №611) зазначено, що розміщення тимчасових споруд забороняється в охоронних зонах пам"яток історії, культури і архітектури, в зонах історичного центру і охоронних зонах регулювання забудови, на резервних територіях, призначених для капітального будівництва, територіях, займаних зеленими насадженнями і у водозахисних зонах, на територіях, зайнятих інженерними мережами і в їх охоронних зонах (або при умові обов"язкового погодження з відповідними організаціями).

Частинами 5 та 6 ст. 87 Водного кодексу України передбачено, що зовнішні межі водоохоронних зон визначаються за спеціально розробленими проектами. Порядок визначення розмірів і меж водоохоронних зон та режим ведення господарської діяльності в них встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 08.05.1996 № 486 затверджено Порядок визначення розмірів і меж водоохоронних зон та режиму ведення господарської діяльності в них (далі - Порядок), яким встановлено єдиний правовий механізм визначення розмірів і меж водоохоронних зон та режим ведення господарської діяльності в них. У межах водоохоронних зон виділяються землі прибережних захисних смуг та смуги відведення з особливим режимом їх використання за ст. ст. 88 - 91 ВК України. Розміри і межі водоохоронних зон визначаються проектом на основі нормативно-технічної документації.

Згідно з п. п. 1,5 Порядку розміри і межі водоохоронних зон визначаються проектом на основі нормативно-технічної документації. Проекти цих зон розробляються на замовлення фізичних та юридичних осіб, узгоджуються з власниками землі, землекористувачами, Мінприроди, Держводагентством та територіальними органами Держземагентства і затверджуються відповідними місцевими органами виконавчої влади або виконавчими комітетами рад.

За змістом пунктів 4, 5 Порядку проекти водоохоронних зон розробляються на замовлення органів водного господарства та інших спеціально уповноважених органів, узгоджуються з органами Мінекоресурсів, Держводгоспу, Держкомзему, власниками землі, землекористувачами і затверджуються відповідними місцевими органами державної виконавчої влади та виконавчими комітетами Рад.

Згідно з п. 10 Порядку на землях міст і селищ міського типу розмір водоохоронної зони, як і прибережної захисної смуги, встановлюється відповідно до існуючих на час встановлення водоохоронної зони конкретних умов забудови.

Відповідно до ст. 88 Водного Кодексу України з метою охорони поверхневих водних об'єктів від забруднення і засмічення та збереження їх водності вздовж річок, морів і навколо озер, водосховищ та інших водойм в межах водоохоронних зон виділяються земельні ділянки під прибережні захисні смуги. Прибережні захисні смуги встановлюються по берегах річок та навколо водойм уздовж урізу води (у меженний період) шириною:

- для малих річок, струмків і потічків, а також ставків площею менше 3 гектарів - 25 метрів;

- для середніх річок, водосховищ на них та ставків площею більше 3 гектарів - 50 метрів;

- для великих річок, водосховищ на них та озер - 100 метрів.

У межах існуючих населених пунктів прибережна захисна смуга встановлюється з урахуванням містобудівної документації.

Аналогічні положення містяться в ст. ст. 60,61 Земельного кодексу України.

Прибережні захисні смуги встановлюються на земельних ділянках всіх категорій земель, крім земель морського транспорту.

Як вбачається з матеріалів справи поруч з земельною ділянкою, розташовано водний об"єкт (ставок), що підтверджується висновком Управління містобудування архітектури та дизайну міського середовища від 26.06.2015 р. №283/2015.

Згідно із ст. 87 ВК України, контроль за створенням водоохоронних зон прибережних захисних смуг, а також за додержанням режиму використання їх територій покладено на місцеві органи державної виконавчої влади, виконавчі комітети рад, органи охорони навколишнього природного середовища.

Виконавчі комітети місцевих рад зобов'язані доводити до відома населення, всіх заінтересованих організацій рішення щодо меж водоохоронних зон і прибережних захисних смуг, а також водоохоронного режиму, який діє на цих територіях (частина сьома статті 87 ВК України).

Отже, фактичні розміри і межі прибережних захисних смуг існують не в силу їх законодавчого закріплення, а для визначення, встановлення та закріплення меж прибережної захисної смуги, та як наслідок, віднесення цієї території до земель водного фонду законодавством України передбачений відповідний порядок, який полягає у розробці відповідного проекту та виділення на його підставі земель водоохоронних зон та прибережних захисних смуг

.

Відповідно до наведених вимог законодавства водоохоронна зона із прибережною захисною смугою, як об'єкт права, існує з моменту її визначення як такого в порядку, передбаченому законом чи іншим нормативно-правовим актом.

Таким чином, виконавчий комітет Житомирської міськради є суб'єктом контролю у місті Житомирі за дотриманням підприємствами усіх форм власності меж водоохоронних зон відповідно до вимог законодавства.

Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Разом з тим, у матеріалах справи відсутні відомості, які б свідчили, що на дату прийняття видачі зазначеного Паспорту прив"язки були визначені розмір і межі водоохоронних зон та прибережних захисних смуг навколо водного об"єкта (ставка) відповідно до Порядку та здійснювався контороль за додержанням режиму використання прибережних захисних смуг згідно з Комплексною схемою розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території м. Житомира, затвердженій рішенням міськвиконкому від 18.12.2013 №611, що свідчить про неналежне виконання відповідними посадовими особами виконавчого комітету Житомирської міської ради покладених на них обов'язків щодо встановлення меж водоохоронних зон і прибережних захисних смуг та контролю за дотриманням підприємствами усіх форм власності меж водоохоронних зон у м. Житомирі відповідно до вимог законодавства.

Статтею 90 ГПК України передбачено, що господарський суд, виявивши при вирішенні господарського спору порушення законності або недоліки в діяльності підприємства, установи, організації, державного чи іншого органу, виносить окрему ухвалу, яка надсилається відповідним підприємствам, установам, організаціям, державним та іншим органам, посадовим особам, які несуть відповідальність за ухилення від виконання вказівок, що містяться в окремій ухвалі.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про надіслання окремої ухвали Житомирській міській раді з метою виявлення причин порушення вимог чинного законодавства, їх усунення та недопущення подібних порушень у подальшому.

Згідно із п. 5.9. постанови Пленуму Вищого господарського суду України №18 від 26.12.2011 „Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції”, суд, керуючись ч.2 ст.13 Закону України „Про судоустрій і статус суддів” з метою забезпечення виконання вказівок, що містяться в окремій ухвалі, встановлює у ній строк для надання відповіді в залежності від змісту вказівок та терміну, необхідного для виконання.

Керуючись ст. ст. 86, 90 ГПК України, господарський суд,-

УХВАЛИВ:

1. Направити вказану окрему ухвалу на адресу Житомирській міській раді (10014, м. Житомир, майдан ім. С. П. Корольова, 4/2).

2. Житомирській міській раді:

- розглянути окрему ухвалу та не допускати порушень приписів діючого законодавства в подальшому;

- про результати розгляду окремої ухвали повідомити господарський суд Житомирської області у місячний строк з дати винесення даної окремої ухвали.

Суддя ОСОБА_2

Друк:

1 - в справу

2 - Житомирській міській раді (реком.)

3 - в наряд