Постанова від 11.01.2016 по справі 295/17202/15-а

Справа №295/17202/15-а

Категорія 87

2-а/295/4/16

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11.01.2016 року м. Житомир

Суддя Богунського районного суду м. Житомира Чішман Л.М., розглянувши в порядку скороченого провадження одноособово справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області про визнання дій (бездіяльності) протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулась до суду з позовом, в якому просить визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови у включенні матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати для нарахування пенсії та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок розміру пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати за роботу на державній службі, які враховуються при обчисленні пенсії, і з яких сплачені страхові внески відповідно до законодавства у розмірі 80 % заробітної плати.

Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач зазначила, що пенсія їй була призначена в меншому ніж потрібно розмірі, а саме при її нарахуванні відповідачем не враховано нараховану та виплачену позивачу матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, суму індексації, що призвело до зниження розміру пенсії.

Розгляд справи проведено у порядку скороченого провадження у відповідності зі ст.183-2 КАС України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Від Управління пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області надійшли заперечення на позов, відповідно до яких відповідач позов не визнає, просить відмовити в задоволенні позовних вимог за безпідставністю. Письмові заперечення приєднані до справи.

Суддя за результатами розгляду справи в порядку скороченого провадження, оцінивши обставини справи, вважає їх достатніми для прийняття рішення.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про часткове задоволення позову, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивач перебуває на пенсійному обліку і отримує пенсію за віком, як державний службовець.

18.11.2015 року позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, як державному службовцю, відповідно до поданих документів до сум заробітку, з яких обчислюється пенсія суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.

Відповідно до листа Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області від 30.11.2015 року за № 576/Б-8 позивачу ОСОБА_1 роз'яснено, що врахувати вказані виплати для перерахунку розміру пенсії суперечить чинному законодавству та для перерахунку розміру пенсії немає підстав.

Зі змісту довідки Головного управління статистики у Житомирській області від 19.03.2014 року за № 43 про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" вбачається, що за період із 01.01.2012 року по 01.03.2014 року позивач отримував інші виплати: 7596,85 грн. - матеріальна допомога на оздоровлення; 4195,49 грн. - матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань; 7394,30 грн. - індексація заробітної плати, на які було нараховано виплати на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування і які не були включені до складу заробітної плати при визначенні розміру пенсії.

Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсії державним службовцям встановлені Законом України "Про державну службу".

Постановою правління Пенсійного фонду України "Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії, відповідно до Закону України "Про державну службу" від 30.10.2008 року №19-11 зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.12.2008 року за №1161/15852 передбачено форми довідок про заробітну плату, в тому числі встановлено складові заробітної плати, які зазначаються під час призначення (перерахунку) пенсії.

За змістом статті 37 Закону № 3723-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

У частині першій статті 1 Закону №108/95?ВР встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що індексація заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, компенсація за невикористану відпустку входять до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону № 1788-XII врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої зазначеної статті до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України від 26 червня 1997 року № 400/97 ВР “Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування” нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно зі статтею 41 Закону № 1058-IV до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Така правова позиція зі спірного питання викладена в постанові від 20 лютого 2012 року Верховним Судом України у справі № 21-430а11 та від 03.06.2014 року.

Індексація заробітної плати згідно висновку Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №708/0/4/-143 є складовою частиною заробітної плати є додатковою заробітною плати.

З огляду на викладене, сума індексації заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення, на які нараховувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії, оскільки перевага має надаватись спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, а відтак позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

Відповідно до статей 83, 84, 87 Закону України "Про пенсійне забезпечення", статей 43, 44, 45, 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", призначення чи перерахунок пенсії проводиться виключно на підставі звернення (заяви) особи до відповідного територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі. Пенсія призначається чи перераховується з дня звернення, крім окремих випадків, передбачених згаданими Законами.

Відповідно до статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

В силу ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок пенсії позивачу слід провести з 01.12.2015 року, який обчислюється з моменту звернення із заявою про проведення перерахунку - 18.11.2015 року.

Відповідно до ст. 256 КАС України негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

Негайно також виконуються постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження у адміністративних справах, передбачених пунктами 1, 3, 4, 5, 6 частини першої статті 183-2 цього Кодексу.

У відповідності до ст. 267 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Керуючись ч. 2 ст.19, ст. 22, ч. 2 ст. 46, ст.64 Конституції України, ст.ст. 33, 37, 37-1 Закону № 3723-XII, ст. 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII “Про пенсійне забезпечення” (далі - Закон № 1788-), ст. 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (далі - Закон № 1058-IV), ст. 33 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР “Про оплату праці” (далі - Закон № 108/95-ВР), Постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2008 року № 865 “Про деякі питання вдосконалення розміру заробітку для обчислення пенсії”, ст.24 Закону України “Про відпустки”, керуючись ст.ст. 6, 17-19, 94, 104, 183-2 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області щодо відмови в проведенні перерахунку та виплаті призначеної пенсії ОСОБА_1.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, як державному службовцю, в розмірі 80% заробітної плати, відповідно до Закону України “Про державну службу” з урахуванням нарахованих та виплачених сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вмрішення соціально- побутових питань, як складових заробітної плати, з якої були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, починаючи із 01.12.2015 року.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити за безпідставністю.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області виконати постанову негайно у межах суми платежу за один місяць.

Встановити судовий контроль за виконанням судового рішення, прийнятого за результатами розгляду даного позову, зобов'язавши Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області протягом одного місяця з дня набрання постановою законної сили подати суду звіт про виконання судового рішення.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 здійснені нею судові витрати у розмірі 487,20 грн.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Богунський районний суд м. Житомира шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.

Суддя Л.М. Чішман