Справа № 2-а-57/11
18.01.2011 Апостолівський районний суд Дніпропетровської області в складі:
головуючого судді Петренко А.П.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Апостолівської районної державної адміністрації Дніпропетровської області про визнання дій відповідача протиправними, про перерахунок недоплачених сум,- ВСТАНОВИВ: До Апостолівського районного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Апостолівської районної державної адміністрації Дніпропетровської області про визнання дій відповідача протиправними, про перерахунок недоплачених сум. В обґрунтування позовних вимог позивач пояснив, що в 1987 році працював в органах внутрішніх справ МВС СРСР. 01 липня 1987 року був направлений у відрядження в Чорнобильський РВВС Київської облради для охорони громадського порядку. Під час ліквідації аварії ОСОБА_1 отримав дозу опромінення 20,54 рентген на годину і згодом отримав посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2-ї категорії. Згідно положень Закону України № 796 -ХІІ від 28.02.1991 року “Про статус і соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, позивач має право на отримання допомоги в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат на момент виплати. Зазначає, що з 2000 року по 2010 рік відповідачем йому було не доплачено допомогу на оздоровлення на суму 18 029 гривень 80 копійок. При зверненні до Управління праці та соціального захисту населення Апостолівської районної державної адміністрації Дніпропетровської області з вимогою про перерахунок допомоги на оздоровлення в вищевказаний період йому було відмовлено, та зазначено, що нарахування даної допомоги здійснюється на підставі чинного законодавства та відповідних постанов Кабінету Міністрів України. Позивач просить: поновити строки позову. Дії Управління праці та соціального захисту населення Апостолівської державної районної адміністрації Дніпропетровської області визнати неправомірними щодо неповної виплати на оздоровлення. Зобов'язати відповідача здійснити перерахунок щорічної допомоги на оздоровлення згідно чинного законодавства за зазначений період.
Ухвалою судді Апостолівського районного суду від 18 січня 2011, з урахуванням строків звернення до суду передбачених ст. 99,100 КАС України, відкрито скорочене провадження у справі за період 2010 року. Від позивача надійшла заява з проханням справу слухати без його участі. Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на суб'єкта владних повноважень, тобто на відповідача, відповідач не подав до суду письмове заперечення проти позову у строк передбачений ч. 5 ст. 183-2 КАС України, тому суд вважає можливим вирішити справу на основі наявних доказів. Суд, дослідивши матеріали справи, встановив: що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії Чорнобильської АЕС другої категорії, відповідно до посвідчення серії А № 205454 с. Статус позивача, як постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи і його право на отримання щорічної допомоги на оздоровлення не заперечуються відповідачем відповідно до листа відповіді позивачу за вих. № 2069 від 21.10.2010 року. ОСОБА_1 звернувся до відповідача з вимогою про стягнення належних до виплати сум щорічної допомоги на оздоровлення. Листом від 21.10.2010 відповідач повідомив, що підстав для перерахунку щорічної допомоги на оздоровлення немає, оскільки відповідних видатків державним бюджетом не передбачено. Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Статтею 8 Конституції України Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Відповідно до положень ч. 4 ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акту Конституції України, Закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу. Принцип законності закріплений у частині другій статті 6, частині другій статті 19 Конституції України, є визначальним для дій органів державної влади. Розмір щорічної допомоги на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначається статтею 48 Закону № 836. Статтею 67 цього ж закону. Кабінету Міністрів України були надані повноваження лише підвищувати конкретні розміри всіх доплат, пенсій і компенсацій відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати. Відповідно до ст. 48 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” особам, віднесеним до другої категорії, призначається одноразова щорічна компенсація за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 5-ти мінімальних заробітних плат. За таких обставин, відмова відповідача у проведенні перерахунку і здійсненні виплати позивачу заборгованості за щорічною допомогою на оздоровлення за період за 2010 рік, відповідно до статті 48 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”є неправомірною. Позивач в своєму позові просить стягнути з відповідача заборгованість у відповідній сумі, проте в даному випадку суд не має можливості вирішити таку позовну вимогу, оскільки судом фактично буде самостійно здійснено перерахунок розміру щорічної одноразової допомоги на оздоровлення ОСОБА_1, що стане підміною функції Управління праці та соціального захисту населення Апостолівської районної державної адміністрації в Дніпропетровській області, що неприпустимо відповідно до чинного законодавства. Відповідно до ч. 2 ст. 11 КАСУ України, суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять. Враховуючи вище вказане, суд вважає за необхідне конкретніше сформулювати резолютивну частину постанови з метою можливості її виконання в подальшому. Керуючись ст.ст. 90, 94, 99, 158 ч. 1, 159, 162, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ: Позов задовольнити. Визнати бездіяльність Управління праці і соціального захисту населення Апостолівської районної державної адміністрації щодо не вчинення дій стосовно перерахунку та виплати ОСОБА_1 щорічної одноразової допомоги на оздоровлення за 2010 рік відповідно до ст. 48 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”-неправомірною. Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Апостолівської районної державної адміністрації Дніпропетровської області провести перерахунок та виплатити ОСОБА_1 щорічну грошову допомогу на оздоровлення у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат на момент виплати за 2010 рік в розмірі, що визначається ст. 48 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”з урахуванням проведених виплат. Піддати постанову суду негайному виконанню відповідно до ст. 256 КАС України в межах суми стягнення за один місяць. На постанову може бути подано апеляційну скаргу до апеляційного суду Дніпропетровської області через Апостолівський районний суд Дніпропетровської області. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня його проголошення. У разі прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Суддя: А.П. Петренко