печерський районний суд міста києва
Справа № 757/2427/13-а
18 березня 2013 року Печерський районний суд міста Києва у складі:
головуючий - суддя Ільєва Т.Г.,
при секретарі - Хлуд А. Ю.,
за участю
представника позивача: ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва про визнання дій неправомірними, зобов'язання перерахувати та виплатити пенсію,-
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва, в якому просить визнати незаконною відмову Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва про перерахування та виплату пенсії згідно довідки про заробітну плату Управління справами Апарату Верховної Ради України.
Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що у 2008 році працюючим державним службовцям були підвищені розміри заробітної плати. Позивач листом від 27.07.2012 р. звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва з проханням перерахувати йому пенсію, виходячи із розмірів сум заробітних плат, з яких має призначатися перерахування пенсій, але отримав відповідь про те, що новий розмір заробітної плати за його колишньою посадою не був предметом розгляду у судовому засіданні, а тому немає підстав для перерахунку.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала з викладених в позовній заяві підстав, просила задовольнити позов та поновити позивачу строк звернення до суду, так як він пропущений з поважних причин.
20 лютого 2013 року відповідач направив на адресу суду свої заперечення, в яких просив відмовити в задоволенні позову.
Також, представник відповідача 15.03.2013 року надав через канцелярію суду клопотання про розгляд справи у його відсутність.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові докази по справі, приходить до наступних висновків.
Як вбачається з матеріалів справи позивач перебуває на обліку в Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва, та отримує пенсію, що підтверджується пенсійним посвідченням №153036.
Позивач листом від 27.07.2012 р. звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва з проханням перерахувати йому пенсію, виходячи із розмірів сум заробітних плат, з яких має призначатися перерахування пенсій, так як з 2008 року працюючим державним службовцям були підвищені розміри заробітної плати.
Листом від 10.09.2012 року №159/м-6 Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва відмовило позивачу в перерахунку пенсії, з посиланням на те, що провести перерахунок пенсії із заробітної плати без обмеження максимальної величини на яку справляються внески до Пенсійного фонду, на підставі довідки про заробітну плату станом на 01.02.2008 р., датовану 14.05.2012 р. №9-1-12/189 на загальну суму 16 254, 00 грн., яка не розглядалась в судовому засіданні 09.08.2006 р., немає підстав.
Постановою Печерського районного суду м. Києва від 09.08.2006 р., яка набрала законної сили згідно ухвали Апеляційного суду м. Києва від 25.10.2006 року, встановлено, що останній перерахунок пенсії позивачу проведений згідно ст. 37-1 ЗУ «Про державну службу» з 01 жовтня 2005 року відповідно до довідок Управління справами Апарату Верховної Ради України.
Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, встановлені Законом України "Про державну службу".
Відповідно до статті 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Саме на Кабінет Міністрів України покладається регулювання питань оплати праці державних службовців, встановлення розмірів посадових окладів, надбавок, доплат, матеріальної допомоги.
Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця установлений постановами Кабінету Міністрів від 31.05.2000 N 865 та від 23.04.2003 N 581.
Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 N 865, із змінами і доповненнями, передбачено, що особи, які вийшли на пенсію згідно Закону України "Про державну службу" мають право на перерахунок пенсій, але лише за умови підвищення заробітної плати державним службовцям після набрання чинності Законом України від 16.01.2003 "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу".
Відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону України « Про державну службу» на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Рішенням Конституційного суду України №8-рп/2005 від 11.05.2005 року було визнано неконституційним положення абзацу третього пункту 13 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-ІV, яким встановлено, що з дня набрання чинності цим Законом, при призначенні пенсій відповідно до зазначених в абзацах першому і другому цього пункту законодавчих актів, заробітна плата для обчислення пенсії враховується в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробтку.
Тобто, зазначеним Рішенням Конституційного суду України №8-рп/2005 від 11.05.2005 року визнанні неконституційними обмеження верхнього розміру пенсій, які були запроваджені законодавством щодо всіх категорій осіб, чиє пенсійне забезпечення визначалося законами, що встановлювали обмеження розміру пенсій певним категоріям громадян, включаючи державних службовців, що означає неконституційність вказаного положення в принципі, а не лише стосовно суб'єктів конституційного подання..
На підставі вище викладеного, вбачається, що позивач, після збільшення розміру заробітної плати державним службовцям має право на її відповідний перерахунок на момент виникнення у нього такого права.
Відповідно до ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Частиною 1 статті 100 КАС України передбачено, що адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановлюється ухвала.
Таким чином, проаналізувавши вищевикладене, суддя приходить до висновку, що дії Управління Пенсійного фонду в Печерському районі м. Києва щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії є протиправними, а тому порушують права і законні інтереси останнього, які мають бути поновлені шляхом зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2
На підставі викладеного та, керуючись ст. 19 Конституції України, Законом України «Про державну службу». Рішенням Конституційного суду України, ст.ст. 99, 100, 256 КАС України, суд
Позов задовольнити.
Визнати бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_2 - неправомірною.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва зробити перерахунок пенсії з одночасною виплатою недоплачених сум пенсії ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, (ідентифікаційний номер НОМЕР_1), в зв'язку із підвищенням заробітної плати державним службовцям та відповідно до наданої довідки Управління справами Апарату Верховної Ради України про розмір заробітної плати, з 01 лютого 2008 року по 18 березня 2013 року.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва на користь ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 34 (тридцять чотири) грн. 41 коп.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на постанову суду подається Київському апеляційному адміністративному суду через Печерський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя Ільєва Т.Г.