Справа № 2а-1018\11\1204
Категорія 10.3.1
02 листопада 2011 року
Біловодський районний суд Луганської області
у складі головуючого судді: Карягіної В.А..
розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом гр. ОСОБА_1. до Управління Пенсійного фонду України в Біловодському районі Луганської області про зобов'язання провести перерахунок недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги як дитині війни,-
17 жовтня 2011 року позивач звернувся з адміністративним позовом до відповідача - Управління Пенсійного фонду України в Біловодському районі Луганської області в якому зазначив, що він має правовий статус „дитини війни”, відповідачем йому не доплачувалося підвищення до пенсії, передбачене ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни ”, тому вона просить суд зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу як дитині війни за період з 01.01.2011 року. Ухвалою судді від 18.10.2011 року позовні вимоги за період з 01.01.2011 року по 16.04.2011 року включно залишені без розгляду на підставі ст..100 КАС України.
Сторони до суду не викликались.
Представник відповідача до канцелярії суду надав заперечення, позов не визнав з мотивів викладених у запереченнях до позову, вказавши, що доплата до пенсії в січні - вересні 2011 року здійснювалася у відповідності до п.8 Постанови КМ України №530 від 28.05.2008 року в розмірі 49,80 грн.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, має правовий статус дитини війни, що підтверджується посвідченням № 113120 від 22.10.1997 року (арк.. справи 7).
Згідно до наданого відповідачем розрахунку позивачеві підвищення до пенсії як дитині війни в січні - жовтны 2011 року здійснювалося в розмірі 49,80 грн.
Суд вважає вказані дії відповідача у виплаті підвищення до пенсії позивачу в такому розмірі такими, що не відповідають вимогам закону.
Відповідно до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18 листопада 2004 року № 2195-IV, що набрав чинності 01 січня 2006 року, «дітям війни» пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Статею 2 частиною 1 Закону України « Про прожитковий мінімум» від 15.07.1999 року передбачено, що прожитковий мінімум застосовується для: встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком, визначення розмірів соціальної допомоги, допомоги сім'ям з дітьми, по безробіттю, а також стипендій та інших соціальних виплат, виходячи з вимог Конституції України та законів України.
Згідно статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Вихідними критеріями обрахунку підвищення до пенсій виступають розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, та мінімальна пенсія за віком. Мінімальний розмір пенсії за віком, згідно статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Будь-яких інших нормативно-правових актів, які б визначали механізм вирахування мінімальної пенсії за віком або встановлювали її розмір, немає. За таких обставин положення частини 3 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" щодо застосування мінімального розміру пенсії за віком, встановленого частиною 1 цієї статті тільки стосовно визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом, не є перешкодою для застосування даної величини (мінімального розміру пенсії за віком) для обрахування інших пенсій чи доплат, пов'язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого частиною 1 цієї статті мінімального розміру пенсії за віком.
Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік» були внесені зміни до Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік», відповідно до яких пункт 17 статті 77, а саме «З метою приведення окремих норм законів у відповідність із цим Законом зупинити на 2006 рік дію абзацу сьомого ст..5 та ст..6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» було виключено, статтю 110 викладено у такій редакції «Установити, що пільги дітям війни, передбачені абзацом 7 статті 5 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» (2195-15), запроваджуються з 01 січня 2006 року, а статтею 6, - у 2006 році поетапно, за результатами виконання бюджету у першому півріччі, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету».
У 2006 році Урядом не впроваджувався порядок надання пільг, передбачений статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Статтею 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» дія статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» була зупинена.
Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 визнані такими , що не відповідають Конституції України, серед них положення статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік, якими була зупинена дія статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року внесено зміни до закону України «Про соціальний захист дітей війни», зокрема, ст..6 вказаного Закону після внесення змін передбачалося, що дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання та державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.
Однак, рішенням Конституційного суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року положення пункту 28 розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року щодо внесення змін до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» визнані такими, що не відповідають Конституції України.
Стаття 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з 01 січня 2010 року є діючою в наступній редакції: «дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком».
Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, при нарахуванні щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлений в законі про державний бюджет на відповідний рік, з якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком, а не конкретний розмір, встановлений постановою КМУ від 28.05.2008р. № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», в сумі 49,80 грн., на який посилається відповідач.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» від 27.04.2010 року №2154-VI з 1 січня 2010 року затверджений розмір прожиткового мінімуму на одну особу, яка втратила працездатність, в розмірі 695 грн., з 01 квітня - 706 грн., з 1 липня - 709 грн., з 1 жовтня - 723 грн., з 1 грудня - 734 грн.
Ст.ст. 52,70 вищевказаного Закону України Кабінету Міністрів України надано право у 2010 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.
Названа норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Відповідно її дія не поширюється на спірні відносини, оскільки розмір зазначених соціальних виплат згідно з Законом України «Про соціальний захист дітей війни» залежить від розміру мінімальної пенсії за віком. Законом України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» від 23.12.2010 р. N 2857-УІ з 1 січня 201 1 року затверджений розмір прожиткового мінімуму на одну особу, яка втратила працездатність, в розмірі 750 грн. , з 01 квітня - 764 грн., з 1 жовтня - 784 грн., з 1 грудня -800 грн.
Але, Законом України від 14 червня 2011 року № 349-6 « Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» доповнені прикінцеві положення пункту 4 певним змістом, яким серед іншого установлено, що у 2011 році норми і положення статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» застосовується у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного Фонду України на 2011 рік. Зазначені норми набрали чинності з дня, наступного за днем його опублікування, а саме з 19 червня 2011 року, оскільки опубліковані в газеті «Голос України» за 18 червня 2011 року № 110 (5110).
Постановою Кабінету Міністрів України від 06.07.201 1 р. М 745 встановлено, що дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, підвищення проводиться у розмірі 49,80 грн. Постанова набрала чинності 23.07.2011 року після опублікування в газеті «Урядовий кур'єр» від 23.07.2011 року № 133.
Відповідно до зазначеного, а також враховуючи, що позивачеві, починаючи з 01.04.2011 року сплачувалося підвищення до пенсії в розмірі по 49,80 грн., за період з 17.04.2011 року по 22.07.2011 року включно відповідач повинен перерахувати і доплатити позивачу суму, виходячи з розрахунку 30 % мінімальної пенсії за віком з врахуванням виплачених.
Оскільки позивач не вказує кінцеву дату виплати допомоги, то суд вважає за необхідне позов задовольнити частково, тому що з 23.07.2011 року дії відповідача відповідають вимогам законодавства України. В цій частині позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Ст.1,3 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» передбачає, що державна соціальна гарантія - встановлений цим Законом мінімальний розмір державної соціальної допомоги, а також пільги з метою надання соціальної підтримки дітям війни. Чітко окреслено, що державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами. Посадові особи і громадяни, винні в порушенні законодавства про соціальний захист дітей війни, несуть відповідальність згідно із законом, вказується у ст. 11 вищевказаного Закону.
У відповідності до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
Згідно до ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нррмативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Пунктом і частини 1 статі 92 Конституції України передбачено, що виключно Законами України визначаються права та свободи людини та громадянина, гарантії цих прав і свобод.
Відповідно до ч. 2 ст. II КАС України, суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять. Зважаючи на обставини справи, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати неправомірною бездіяльність відповідача, оскільки порушуються права та інтереси позивача.
Згідно з ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення задоволено частково, судові витрати , понесені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог.
Керуючись ст. ст. 2, 11, 17, 18, 87, 94, 158-163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, Конституцією України, Законом України «Про соціальний захист дітей війни», Законом України «Про прожитковий мінімум»,Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про державний бюджет України на 2010 рік» від 27.04.2010р. N 2154-УІ, Законом України «Про державний бюджет України на 2011 рік» від 23.12.2010р. N 2857-УІ, Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік» від 14.06.2011 року, суд, -
Позов ОСОБА_1. задовольнити частково.
Визнати неправомірною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Біловодському районі Луганської області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 підвищення до пенсії як дитині війни у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком у період з 17.04.2011 року по 22.07.2011 року включно.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Біловодському районі Луганської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1. згідно із статтею 6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни» підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, як дитині війни, виходячи з розміру, визначеного ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за період з 17.04.2011 року по 22.07.2011 року включно з урахуванням здійснених виплат.
В задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1 грн. 70 коп.
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Біловодський районний суд Луганської області шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя
Біловодського райсуду Луганської області ОСОБА_2