Постанова від 04.01.2016 по справі 692/1394/15-а

Справа № 692/1394/15-а

Провадження № 2-а/692/40/15

04.01.2016

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 грудня 2015 року Драбівський районний суд

Черкаської області

у складі: головуючого судді - Фай В.Г.

при секретарі - Медведенко С.О.

за участю: - позивача - ОСОБА_1

- представника відповідача - ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом

ОСОБА_1

до

Управління Пенсійного фонду України

у Драбівському районі Черкаської області

про зобов'язання суб'єкта владних повноважень

здійснити перерахунок пенсії державному службовцю, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України у Драбівському районі Черкаської області про зобов'язання суб'єкта владних повноважень здійснити перерахунок пенсії державному службовцю, в якому просить суд визнати відмову управління Пенсійного фонду України в Драбівському районі щодо перерахунку йому пенсії з врахуванням інших виплат, протиправною, зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Драбівському районі здійснити йому перерахунок пенсії із врахуванням інших виплат за період з 01.06.2009 року по 01.07.2011 року на загальну суму 10691,49 грн., згідно довідки №5202/07 від 09.12.2015 року у розмірі 86 відсотків заробітної плати з 01.06.2011 року. Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що він отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу» починаючи з 01.06.2011 року. Розмір його пенсії визначено без врахування нарахованих та виплачених йому сум індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань. На своє звернення щодо перерахунку пенсії від 11.12.2015 року він отримав відмову.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 заявлені позовні вимоги підтримав і просить суд позов задоволити.

Представник відповідача ОСОБА_2 заявлені позовні вимоги не визнає і просить суд відмовити позивачеві ОСОБА_1 у задоволенні його адміністративного позову. В своїх запереченнях проти задоволення позову, звертає увагу суду, що позивач ОСОБА_1 при зверненні за призначенням пенсії надав для розрахунку пенсії довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», але в цих довідках у розділі «Інші виплати» не було зазначено відомостей щодо нарахування та виплати позивачеві жодних інших виплат. Таким чином, управлінням Пенсійного фонду України в Драбівському районі було призначено пенсію відповідно до діючого на той час законодавства та на підставі тих документів, які були надані власноручно позивачем.

Також представник відповідача звернувся до суду із клопотанням про залишення без розгляду у зв'язку з пропущенням строків звернення до суду.

Вивчивши та оцінивши надані сторонами докази на підставі повного, всебічного та об»єктивного їх дослідження, суд вважає, що позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.

Відповідно ч.1 ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає їх право на забезпечення у разі їх повної, часткової або тимчасової втрати працездатності...

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 з 01.06.2011 року переведений на пенсію з виду на вид, а саме з пенсії по інвалідності за загальним захворюванням на пенсію по інвалідності як державному службовцю. 11.12.2015 року позивач звернувся до УПФ України в Драбівському районі Черкаської області з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням інших виплат, а саме : допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових потреб, оскільки при призначенні пенсії, ці виплати не були враховані при нарахуванні пенсії як державному службовцю.

Рішенням УПФ України в Драбівському районі Черкаської області від 14.12.2015 року позивачеві було відмовлено у перерахунку пенсії.

Згідно статті 37 Закону України «Про державну службу», в редакції закону, що діяла на момент призначення пенсії, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

У частині першій статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових потреб входила до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно доЗакону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Зважаючи на вище викладене, суд вважає що матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, сума індексації заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення, на які нараховувався збір на обовязкове державне пенсійне страхування, включається до складу заробітної плати державного службовця та враховується при обчисленні розміру його пенсії, оскільки перевага має надаватись спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії.

Саме така правова позиція висловлена в постановах Верховного Суду України від 20.02.2012 року у справі № 21-430а11, від 28 травня 2013 року № 21-97а13.

Відповідно ч. 1 ст. 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Згідно ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який якщо не встановлено інше, обчислюється з дня коли особа дізналася або повинна була дізнатись про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, суд вважає, що позов підлягає до задоволення в межах шестимісячного строку від часу звернення особи до суду, тобто з 16.06.2015 року включно.

Керуючись ст. ст. 9, 11, 60, 69, 70, 86, 158, 160, 163, 186, 254 КАС України, ст.ст. 8, 16, 22, 50, 64 Конституції України, ст.ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу», суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задоволити частково.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Драбівському районі Черкаської області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 неправомірними.

Зобов'язати відповідача - Управління Пенсійного фонду України у Драбівському районі Черкаської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 16 червня 2015 року з врахуванням інших виплат, а саме: включити до заробітної плати, з якої обчислюється розмір пенсії, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових потреб в 2009 - 2011 роках, а також індексацію заробітної плати за 2009-2011 роки, згідно Довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» за № 52-02/07 від 09.12.2015 року.

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Драбівському районі Черкаської області про зобов'язання суб'єкта владних повноважень здійснити перерахунок пенсії державному службовцю за період з 01.06.2011 року по 15 червня 2015 року залишити без розгляду.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з часу її проголошення.

Головуючий: