ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 2а-210/12
провадження № 2-а/753/787/15
в порядку скорочееного провадження
"30" грудня 2015 р. Суддя Дарницького районного суду м. Києва ЛЕОНТЮК Л.К.., розглянувши в порядку скороченого провадження в справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної в м. Києві державної адміністрації про визнання дій протиправними та про зобов'язання здійснити перерахунок розміру щорічної допомоги на оздоровлення,
Вказаний адміністративний позов перебував у провадженні судді ОСОБА_5, згідно протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями, керівником апарату Медведєвим О.М. , у зв"язку із звільненням з посади судді ОСОБА_5, 29.12. 2015 року замінений суддя на головуючого Леонтюк Л.К., в провадження якого вищезазначена справа надійшла за вх. № 1279 від 30.12. 2015 року. Ухвалою судді від 18 серпня 2011 року відкрито скорочене провадження у справі ( а.с. 10) .
Позивачка 26.07.2011 року звернувся до суду з позовом до відповідача про визнання дій протиправними та про зобов'язання провести перерахунок зобов'язання здійснити перерахунок розміру щорічної допомоги на оздоровлення. Свої вимоги мотивує тим, що відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», щорічна допомога на оздоровлення виплачується в таких розмірах: інвалідам 2 групи внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС - у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат.
Представник Управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної в м. Києві державної адміністрації 03.08.2012 року свої заперечення, в яких просила врахувати Положення «Про управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної у м. Києві державної адміністрації», відповідно до якого до завдань Управління входить лише забезпечення призначення соціальної допомоги шляхом прийняття від фізичних осіб визначених документів, з метою їх передачі на розгляд Київському міському центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат. Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 12 липня 2005 року №562, розмір щорічної допомоги на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи для інвалідів II групи з числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС становить 120 гривень 00 копійок, тому в задоволенні позову просила відмовити.
Вивчивши позов з доповненнями до нього, заперечення представника відповідача, дослідивши письмові докази по справі, вважаю що у задоволенні позовних вимог слід відмовити з наступних підстав.
Судом встановлені наступні факти і відповідні їм правовідносини
Позивачка перебуває на обліку в Управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної в м. Києві державної адміністрації, отримує щорічну допомогу на оздоровлення 120 гривень 00 копійок.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно до Рішення Конституційного суду України № 3-рп від 25.01.2012 року нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, якими регулюються бюджетні відносини, зокрема питання соціального захисту за рахунок коштів Державного бюджету України, є складовою бюджетного законодавства відповідно до пункту 5 частини першої статті 4 Бюджетного кодексу України. Отже, суди загальної юрисдикції України під час вирішення справ щодо соціального захисту прав громадян повинні застосовувати нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, прийняті на підставі і на виконання Бюджетного кодексу України, інших законів України, в тому числі закону про Державний бюджет України на відповідний рік.
Кабінет Міністрів України є вищим органом у системі органів виконавчої влади, який розробляє проект закону про Державний бюджет України на наступний рік і подає його до Верховної Ради України, забезпечує виконання затвердженого Верховною Радою України Державного бюджету України, звітує перед Верховною Радою України про його виконання (частина друга статті 96, частина перша статті 97, частина перша статті 113, пункт 6 статті 116 Основного Закон- України). Ефективне здійснення Кабінетом Міністрів України цих повноважень є основою для вжиття ним заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина, проведення політики у сфері соціального захисту, фінансової та податкової політики (пункти 2, 3 статті 116 Конституції України).
В аспекті конституційного подання положення статті 1, частин першої, третьої статті 95 Конституції України у системному зв'язку з положеннями статті 3, частини першої статті 17, частини третьої статті 22, статей 46, 48 Основного Закону України треба розуміти так, що однією з ознак України як соціальної держави є забезпечення загальносуспільних потреб у сфері соціального захисту за рахунок коштів Державного бюджету України виходячи з фінансових можливостей держави, яка зобов'язана справедливо і неупереджено розподіляти суспільне багатство між громадянами і територіальними громадами та прагнути до збалансованості бюджету України. При цьому рівень державних гарантій права на соціальний захист має відповідати Конституції України, а мета і засоби зміни механізму нарахування соціальних виплат та допомоги - принципам пропорційності і справедливості.
Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.
Таким чином, в задоволенні позовних вимог позивача необхідно відмовити.
Керуючись ст. ст. 2, 3, 8, 9, 11, 70, 71, 94, 99,100, 159-163, 183-2 КАС України і на підставі ст. ст. 1, 3, 6, 8, 9, 17, 19, 21, 22, 24, 55, 56, 113, 152 Конституції України, ст. ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Рішення Конституційного суду України № 3-рп від 25.01.2012 року, суддя - ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної в м. Києві державної адміністрації про визнання дій протиправними та про зобов'язання здійснити перерахунок розміру щорічної допомоги на оздоровлення - відмовити.
Постанову може бути оскаржено до Київського апеляційного адміністративного суду через Дарницький районний суд м. Києва шляхом подання апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання її копії.
СУДДЯ Л.К. ЛЕОНТЮК