Кіровоградської області
про повернення позовної заяви
04 січня 2016 року № 912/5/16
Суддя господарського суду Кіровоградської області Шевчук О.Б., розглянувши матеріали
за позовом керівника Знам'янської місцевої прокуратури Кіровоградської області в інтересах держави, в особі:
І - Міністерства аграрної політики та продовольства України, м. Київ
ІІ - Державного підприємства "Сільськогосподарське підприємство "Промінь", Кіровоградська область, Олександрівський район, с. Красносілка
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Елітне насіння", м. Київ
про повернення майна,
Керівник Знам'янської місцевої прокуратури Кіровоградської області в інтересах держави, в особі Міністерства аграрної політики та продовольства України та Державного підприємства "Сільськогосподарське підприємство "Промінь" звернувся до господарського суду з позовною заявою, яка містить вимогу про зобов'язання Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Елітне насіння" повернути у власність держави в особі Державного підприємства "Сільськогосподарське підприємство "Промінь" комплекси будівель та споруд, що розташовані за адресами:
- Кіровоградська область, Олександрівський район, с. Красносілка, пров. Кооперативний, 4а, що складається з: "А" - нежитлова будівля, "а,а1" - прибудова, "а2" - погріб, "А1" - нежитлова будівля, "а3" - котельня з димоходом, "Б" - вбиральня, "В" - вигрібна яма, "N" - огорожа - 66,6 м.кв., вартістю 92813,00 грн;
- Кіровоградська область, Олександрівський район, с. Красносілка, вул. Жовтнева, 42, що складається з "Аак" - контора, "Б" - топка, "В" - архів, "в" - прибудова, "N" - огорожа, "І" - замощення, вартістю 112855,00 грн;
- Кіровоградська область, Олександрівський район, с. Бандурове, вул. Шкільна, 2, що складається з: "Аа" - склад, "І" - замощення, вартістю 89094,00 грн.
Віршуючи питання про прийняття позовної заяви до розгляду господарський суд враховує наступне.
Відповідно до вимог пункту 3 статті 57 Господарського процесуального кодексу України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі.
Порядок і розмір сплати судового збору, який зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України, встановлений Законом України "Про судовий збір".
Так, згідно частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру справляється судовий збір у розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 150 розмірів мінімальної заробітної плати.
Як вбачається з матеріалів позовної заяви, прокурор просить суд зобов'язати повернути майно, загальна вартість якого становить 294762,00 грн, а відтак згідно частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" на момент звернення з даним позовом останній мав сплатити судовий збір в розмірі 4421,43 грн (294796,00 грн х 1,5%).
Разом з тим, в позовній заяві міститься клопотання керівника Знам'янської місцевої прокуратури Кіровоградської області про відстрочку сплати судового збору за подання даної позовної заяви до ухвалення судового рішення у справі, яке мотивоване тим, що Державним бюджетом України на 2015 рік не передбачено видатків на сплату судового збору органами прокуратури, які до внесених змін у Закон України "Про судовий збір" були звільнені від його сплати.
Згідно статті 8 Закону України "Про судовий збір", враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.
Слід врахувати, що положення статті 8 Закону України "Про судовий збір" наділяють суд правом на відстрочення сплати судового збору лише за наявності виняткових обставин, з урахуванням того, що в майбутньому, але не довше ніж до ухвалення судового рішення, заявник матиме фінансову можливість сплатити розмір судового збору.
Статтями 33, 34 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Відповідно до пункту 3 інформаційного листа Вищого господарського суду України від 12.11.2015 № 01-06/2093/2015 "Про деякі питання практики застосування Закону України "Про судовий збір" (зі змінами та доповненнями, внесеними згідно із Законом України від 22.05.2015 № 484-VIII)" за змістом положень статті 8 Закону питання про відстрочення та розстрочення судом сплати судового збору, зменшення розміру судового збору або звільнення від його сплати з підстав майнового стану сторони вирішується судом в кожному конкретному випадку залежно від обставин справи та обґрунтованості доводів сторони належними і допустимими доказами на підтвердження того, що майновий стан сторони перешкоджає сплаті нею судового збору в установленому порядку і розмірі, а також на засадах рівності всіх учасників судового процесу (в тому числі й органів державної влади) перед законом і судом.
При цьому сплата судового збору може бути відстрочена чи розстрочена на строк не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.
Статтею 69 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що спір має бути вирішено господарським судом у строк не більше двох місяців від дня одержання позовної заяви.
Однак, прокурором не надано господарському суду доказів того, що останній зможе сплатити судовий збір у встановленому розмірі, протягом визначеного процесуальним законом строку розгляду справи, тобто прокурором не надано жодних доказів на підтвердження того, що зважаючи на закінчення бюджетного року, необхідні кошти для сплати судового збору у встановленому розмірі можуть бути реально виділені протягом періоду ймовірної граничної відстрочки, а саме не довше ніж до ухвалення судового рішення, що могло би бути вагомою передумовою для задоволення клопотання про відстрочення сплати судового збору.
Крім цього, господарський суд враховує положення пункту 2 частини 3 статті 129 Конституції України та статті 42 Господарського процесуального кодексу України, в яких закріплено принцип рівності усіх учасників судового процесу перед законом і судом.
Законом України від 22.05.2015 № 484-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору", який набрав чинності з 01.09.2015, прокуратура та органи державної влади виключено з передбаченого статтею 5 Закону України "Про судовий збір" вичерпного переліку суб'єктів, звільнених від сплати судового збору, тому повинні сплачувати його на загальних засадах.
Як зазначено в абзаці 3 пункту 3.1. постанови пленуму Вищого господарського суду України №7 "Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України" від 21.02.2013 "При цьому оскільки статтею 129 Конституції України як одну із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, отже, в тому числі й органів державної влади, то самі лише обставини, пов'язані з фінансуванням установи чи організації з Державного бюджету України та відсутністю у ньому коштів, призначених для сплати судового збору, не можуть вважатися підставою для звільнення від такої сплати."
Таким чином, прокуратуру та інші органи державної влади, що утримуються за рахунок держбюджету, і суб'єкти господарювання та громадяни поставлено законом у рівні умови щодо обов'язку сплачувати судовий збір, у зв'язку з чим, вибіркове надання господарським судом суб'єктивних переваг бюджетним установам перед іншими учасниками судового процесу шляхом звільнення чи відстрочення сплати судового збору призведе до порушення вищевказаного конституційного принципу, що є неприпустимим.
Вказаної правової позиції дотримується Верховний Суд України при застосуванні статті 8 Закону України "Про судовий збір" (ухвали ВСУ від 13.11.2015 у справі №910/3551/15-г (3-1138г15) та від 17.11.2015 у справі № 923/1899/14 (3-1140г15).
Отже, наведені прокурором обставини не мають характеру виключних, що свідчить про відсутність належних правових підстав для задоволення клопотання останнього про відстрочення сплати судового збору.
Відсутність доказів сплати судового збору у встановлених порядку та розмірі є підставою для повернення позовної заяви і доданих до неї документів без розгляду на підставі пункту 4 частини 1 статті 63 Господарського процесуального кодексу України.
Повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню з нею до господарського суду в загальному порядку після усунення допущеного порушення (частина 3 статті 63 Господарського процесуального кодексу України).
Керуючись статтями 33, 34, 57, 63, 69, 86 Господарського процесуального кодексу України, суддя
Позовну заяву керівника Знам'янської місцевої прокуратури Кіровоградської області від 29.12.2015 № 2-97вих15 (вх. № 5/16 від 04.01.2016) та додані до неї документи повернути без розгляду.
Копії ухвали направити Знам'янській місцевій прокуратурі Кіровоградської області (Кіровоградська область, м. Знам'янка, вул. Чапаєва, 5), Міністерству аграрної політики та продовольства України (м. Київ, вул. Хрещатик, 24), Державному підприємству "Сільськогосподарське підприємство "Промінь" (Кіровоградська область, Олександрівський район, с. Красносілка, вул. Жовтнева, 42) та Товариству з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Елітне насіння" (м. Київ, Арсенальна площа, 1 Б).
Ухвалу про повернення позовної заяви може бути оскаржено протягом п'яти днів з дня її винесення до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Кіровоградської області.
Суддя О.Б. Шевчук