21 грудня 2015 р. Справа № 876/7298/15
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого-судді Сапіги В.П.,
суддів: Левицької Н.Г., Обрізка І.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Виноградівського районного суду Закарпатської області від 26.06.2015 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Виноградівської районної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання призначити соціальну допомогу,
У червні 2015 рок ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Виноградівської районної державної адміністрації визнання дії відповідача протиправними та зобов'язати його призначити їй державну соціальну допомогу як малозабезпеченій сім'ї.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що являється матір'ю шістьох дітей. У квітні 2015 року, звернулася до відповідача із заявою про призначення їй державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім'ї разом із додатками (документами) встановленої форми, однак відповіді на вказану заяву позивачкою не отримано.
Постановою Виноградівського районного суду Закарпатської області від 26.06.2015 року відмовлено у задоволенні позовних вимог.
З прийнятим рішенням не погоджуючись позивач. Вважає оскаржувану постанову необґрунтованою, незаконною, винесеною з неповним з'ясуванням обставин справи та порушенням норм матеріального й процесуального права, а тому просить її скасувати та ухвалити нове рішення, яким визнати неправомірними дії відповідача та зобов'язати його призначити їй на утримання дітей державну соціальну допомогу як малозабезпеченій сім'ї.
При цьому апелянти обґрунтовують та мотивують свої вимоги аналогічно обґрунтуванням позовних вимог, зазначаючи при цьому, що відповідачем не надано жодної підстави про відмову у призначенні спірної допомоги у відповідності до законодавства, не надано обґрунтованого рішення про відмову у призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, не надано повідомлення про вручення поштового відправлення позивачу. Крім того, судом не взіто до уваги той факт, що нею вказувався той факт, що супровід про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям здійснювала соціальний працівник Чорнотисівської сільської ради ОСОБА_2, яка зібрала всі необхідні документи для призначення спірної допомоги. Вказаним соціальним працівником до відповідача було надано копію рішення Виноградівського районного суду про розірвання шлюбу між позивачем та ОСОБА_3, яким встановлено, що від даного шлюбу дітей не має.
Враховуючи те, що особи, які беруть участь у справі, отримавши копію ухвали про відкриття апеляційного провадження, не подали клопотань про розгляд справи за їх участю, тому розгляд даної справи судом апеляційної інстанції здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі документальними доказами у відповідності до вимог п. 1 ч. 1 ст.197 КАС України та згідно ч. 1 ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши повноту встановлення обставин справи, правильність їх юридичної оцінки та застосування норм матеріального й процесуального права в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно відхилити з наступних мотивів.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, колегія суддів врахувала наступні норми чинного законодавства та обставини справи.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Згідно ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, добросовісно.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, що ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до управління праці та соціального захисту населення Виноградівської районної державної адміністрації про визнання його дій протиправними та зобов'язання призначити їй державну соціальну допомогу як малозабезпеченій сім'ї.
Листом УПСЗН Виноградівської РДА Закарпатської області від 05.05.2015 року за № 08-06/2378 повідомлено ОСОБА_1 про те, що призначити зазначений вид допомоги не має підстав, оскільки заява про призначення усіх видів соціальної допомога та декларація про доходи та і майновий стан осіб, які звернулися за призначення усіх видів соціальної допомоги заповнені не коректно. А саме: відсутні підписи заявника, розділи ІV,V,VІ,VІІ декларації не заповнені, відсутня інформація про чоловіка та батька.
Відповідно до статті 1 Закону України від 01.06.2000 року № 1768-ІІІ «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» (далі - Закон № 1768-ІІІ) державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - це щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї. Малозабезпечена сім'я - сім'я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.
Згідно ст. 3 Закон № 1768-ІІІ право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім'ї, які постійно проживають на території України.
Частиною другою статті 7 Закону № 1768-ІІІ передбачено, що за наявності обставин, передбачених, зокрема, в абзаці п'ятому частини першої цієї статті, державна соціальна допомога може бути призначена місцевою державною адміністрацією на підставі рішень районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій та виконавчих комітетів міських і районних у містах (у разі їх створення) рад у разі, якщо: у складі сім'ї є інвалід; у малозабезпеченій багатодітній сім'ї виховуються троє або більше дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах І-ІV рівнів акредитації, але не довше ніж до досягнення ними 23 років); неможливість отримання будь-яких джерел для існування, пов'язана з тривалою хворобою одного та/або кількох членів сім'ї. Рішення про призначення державної соціальної допомоги у таких випадках приймається на підставі обстеження матеріально-побутових умов сім'ї, яка звернулася за призначенням такої допомоги.
На виконання Закону № 1768-ІІІ Кабінет Міністрів України постановою № 250 затвердив Порядок, якою встановлено, що призначення державної соціальної допомоги здійснюється на підставі таких документів: заяви; документу що посвідчує особу уповноваженого представника сім'ї; довідки про склад сім'ї; декларації про доходи та майно; довідки про наявність та розміру земельної частки (паю).
Відповідно до п.8 даної постанови у разі коли до заяви не додані всі необхідні документи, орган праці та соціального захисту населення повідомляє уповноваженого представника сім'ї, які документи повинні бути подані додатково.
Згідно ж п.9 цієї ж постанови у разі прийняття рішення про відмову в наданні соціальної допомоги орган праці та соціального захисту населення письмово повідомляє про це уповноваженого представника сім'ї із зазначенням підстав в відмови та порядку оскарження рішення.
Як встановлено матеріалами справи, 30.04.2015 року рекомендованим листом до управління соціального захисту населення Виноградівської РДА надійшла заява ОСОБА_1 про призначення їй державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім'ї. Зазначена заява заповнена ОСОБА_1 не в повному обсязі. Також подана ОСОБА_1 декларація про доходи та майно заповнена не у повному обсязі, зокрема, відсутні підписи заявника, розділи ІV,V,VІ,VІІ декларації не заповнені.
Управління соціального захисту населення Виноградівської РДА, розглянувши надіслані ОСОБА_1 документи для призначення спірної допомоги, повідомлено заявника листом від 05.05.2015 року про те, що призначити їй допомогу не має підстав, оскільки розділи ІV,V,VІ,VІІ декларації не заповнені, відсутня інформація про чоловіка та батька її дітей.
Зазначені перешкоди для призначення допомоги як малозабезпеченій сім'ї ОСОБА_1 не усунула.
За приписами ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Аналізуючи чинне законодавство та обставини справи суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що суд першої інстанції підставно відмовив у задоволенні позовних вимог, оскільки відповідач діяв на підставі законодавства та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
В зв'язку з цим, колегія суддів апеляційного суду вважає, що суд першої інстанції при вирішенні даної справи правильно встановив обставини справи, дослідив та оцінив всі докази, які містяться в матеріалах справи. З огляду на таке, наведені в апеляційній скарзі доводи не викликають сумнівів щодо правильності висновків суду першої інстанції та застосування норм матеріального і процесуального права.
Відповідно до ч. 1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Зважаючи на те, що суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, апеляційну скаргу належить залишити без задоволення, а постанову - без змін.
Керуючись ст. ст. 160, 197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд апеляційної інстанції
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Постанову Виноградівського районного суду Закарпатської області від 26.06.2015 року у справі № 299/1703/15-а - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом 20-ти днів з дня набрання ухвалою законної сили.
Головуючий суддя В.П. Сапіга
Судді Н.Г. Левицька
ОСОБА_4