Постанова від 22.12.2015 по справі 760/20974/15-а

Справа № 2-а-774/15

(№760/20974/15-а)

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 грудня 2015 року суддя Солом'янського районного суду м. Києва Оксюта Т.Г., розглянувши у скороченому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва про визнання дій протиправними та зобов'язання провести перерахунок пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

У листопаді 2015 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до відповідача про визнання дій управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва щодо застосування під час перерахунку його пенсії у 2015 році показника середнього заробітку за 2007 рік - незаконними та зобов'язання здійснити перерахунок його пенсії та виплату, починаючи з 01.02.2015 року, відповідно до ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2014 року.

В обґрунтування вимог позивач посилається на те, що він перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва з 2004 року та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Зазначив, що 04.02.2015 року він звернувся із заявою до відповідача про перерахунок пенсії за віком з врахуванням стажу та заробітної плати за 2013-2014 роки.

Пенсія була перерахована, однак при корегуванні заробітку для обчислення нового розміру пенсії застосували показник середньої заробітної плати в Україні не за 2014 рік, а за 2007 рік.

Таким чином, позивач вважає, що управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва свідомо порушує його права на нарахування пенсії у встановленому законодавством порядку із застосуванням середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік, у зв'язку з чим просив позов задовольнити.

Ухвалою судді Солом'янського районного суду м. Києва від 27.11.2015 року у справі було відкрито скорочене провадження.

18.12.2015 року від представника управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва надійшли заперечення проти позову ОСОБА_1, в яких він просив відмовити у задоволенні позову посилаючись на те, посилався на те, що розмір пенсії позивачу був обчислений згідно з вимогами чинного законодавства.

Згідно п. 2 ч. 5 ст. 183-2 КАС України справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження протягом таких строків: не пізніше трьох днів з дня закінчення строку, передбаченого ч. 3 цієї статті, якщо до суду не було подано заперечення відповідача та за умови, що справа розглядається судом за місцезнаходженням відповідача.

Згідно ч. 4 ст. 183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне та обґрунтоване судове рішення. У разі недостатності повідомлених позивачем обставин або якщо за результатами розгляду поданого відповідачем заперечення суд прийде до висновку про неможливість ухвалення законного і обґрунтованого судового рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, суд розглядає справу за загальними правилами цього Кодексу, про що постановляє ухвалу, яка не підлягає оскарженню.

Оскільки розгляд справи відбувається в порядку скороченого провадження, судове засідання в справі не проводилось та особи, які беруть участь у справі не викликались.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши надані докази, прихожу до наступного.

Встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Солом'янському районі міста Києва з 2004 року та одержує пенсію за віком, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Згідно до частини 2 статті. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону.

Перерахунок пенсій; працюючим пенсіонерам, у зв'язку із збільшенням середньої заробітної плати працівників та страхового стажу регулюється пунктом 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року.

Вказана норма закону передбачає, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через 2 роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсій. Перерахунок пенсій здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або зі періоди страхового стажу зазначені в частини 1 статті 40 цього Закону.

Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року зміни, внесені Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України, були визнані такими, що не відповідають Конституції України, а відповідно до частини 2 статті 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність та відповідно з даного моменту вступає в силу норма, що діяла до внесення змін, які були визнанні неконституційними відповідно до рішення Конституційного суду України.

Аналізуючи відновлену (діючу) норму пункту 3 частини 4 статті 42 Закону № 1058 перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону.

Виходячи з наведеного при перерахунку пенсії не підлягає врахування показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для призначення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, у зв'язку з визнанням даних змін до Закону неконституційними, оскільки приписами Закону № 1058 в редакції чинній з 22.05.2008 року, застосування такого показника при перерахунку пенсії не передбачене.

Правове розуміння понять «середньої заробітної плати працівників» та «показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка, відповідно до цього закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії» є різними правовими категоріями.

Згідно змісту вищезазначених норм законів правила частини 1 статті 40 Закону № 1058 при перерахунку пенсії застосовується з метою визначення періоду страхового стажу, за який може бути обчислена заробітна плата (дохід), а частина 2 цієї ж статті передбачає формулу для обчислення, а не перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників.

Виходячи з наведеного середня заробітна плата працівників за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, використовується як складова для призначення пенсії відповідно до частини 2 статті 40 Закону № 1058 і є величиною постійною не змінною при перерахунку пенсії, на відміну від інших показників, які використовуються при визначенні заробітної плати (доходу) застрахованої особи для обчислення пенсії. Тобто, під час перерахунку пенсії величина середньої заробітної плати (доходу) враховується та, яка використовується під час призначення пенсії.

28 травня 2008 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», підпунктом З пункту 11 якої установлено, що у разі, коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія.

Якщо пенсіонер, що продовжує працювати, набув стажу, достатнього для призначення пенсії відповідно до частини першої статті 28 Закону, то проводиться за заявою пенсіонера перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення пенсії при неповному стажі, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж при призначенні (попередньому перерахунку) пенсії.

Листом Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України від 11 березня 2009 року № 20/0/18-09/039/4096/02-01 було повідомлено, що до законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсій у 2009 році відповідно до підпункту 3 пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 проводяться із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік.

Також слід зазначити, що згідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту населення» від 23.04.2012 року №372 пенсії, призначені (перераховані) до 2008 року із застосуванням показників середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2005-2006 роки відповідно до Законів України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей), перераховуються із застосуванням показників відповідно середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік та середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, у тому числі в сільському господарстві, за 2007 рік.

Таким чином, при зверненні позивача у 2015 році за перерахунком відповідно до вищевказаних нормативно - правових актів, управлінням при розрахунку використовувався середній заробіток за 2007 рік, так як на пенсію позивач вийшов у 2004 році. Тому і в подальшому використовується при перерахунку показник з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію, а саме 2007 рік.

Також, 26.10.2015 року управлінням на звернення позивача надано вичерпну відповідь про складові пенсії та порядок їх нарахування відповідно до норм чинного законодавства.

Враховуючи вищевикладене, управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва при нарахуванні пенсії позивачу діяло в межах своїх повноважень, так як спеціальними нормативно - правовими актами чітко врегулюванні питання перерахунку пенсії працюючим пенсіонерам.

Аналогічна позиція викладена у постанові Київського апеляційного адміністративного суду від 20.10.2015 року по справі №760/1241/15-а.

Враховуючи вищевикладене, прихожу до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Керуючись Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 рою зміни, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 9, 11, 69-71, 86, 94, 97, 100, 102, 128, 158-163, 167, 183-2 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва про визнання дій протиправними та зобов'язання провести перерахунок пенсії відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя