справа № 415/7467/15-п
провадження № 3/415/961/15
28.12.15 місто Лисичанськ
Суддя Лисичанського міського суду Луганської області Суббота М.І., розглянувши матеріали справи, що надійшли від ІНФОРМАЦІЯ_1 про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця м. Березівка Одеської області, військовослужбовця на посаді інспектора прикордонної служби 2 категорії, 3 відділення снайпер прапорщик з місцем дислокації м. Старобільськ, зареєстрованого АДРЕСА_1 та проживаючого АДРЕСА_2 ,
за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ст.172-15, ч.1 ст.172-20 КУпАП,
07.12.2015 року о 01 годині 30 хвилин ОСОБА_1 , який являється військовослужбовцем, призваним на військову службу по мобілізації, відповідно до Указу Президента України від 14.01. 2015 року № 15/2015 «Про часткову мобілізацію», під час виконання військового обов'язку, відповідно до ст.2 ч.11 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», виконував обов'язки старшого прикордонних нарядів на контрольному пункті в'їзду - виїзду «Лисичанськ» у нетверезому стані, такими діями проявив недбалість до підпорядкованого персоналу та недбале ставлення до військової служби, чим скоїв адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст.172-15 КУпАП.
Також 07.12.2015 року о 01 годині 30 хвилин ОСОБА_1 , який являється військовослужбовцем, призваним на військову службу по мобілізації, відповідно до Указу Президента України від 14.01. 2015 року №15/2015 «Про часткову мобілізацію», під час виконання військового обов'язку, відповідно до ст.2 ч.11 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», під час несення служби в прикордонному наряді «старший прикордонних нарядів», військовослужбовець був виявлений в нетверезому стані на ОБПК «Лисичанськ», чим скоїв адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-20 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою провину у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст.172-15, ч.1 ст.172-20 КУпАП, визнав та пояснив, що він, відповідно до Указу Президента України від 14 січня 2015 року № 15/2015 «Про часткову мобілізацію», 12 лютого 2015 року Березівським РВК м.Березівка Одеської області призваний на військову службу, з 13 жовтня 2015 року по теперішній час проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 з місцем дислокації м. Старобільськ) Державної Прикордонної служби України. 07.12.2015 року о 01 годині 30 хвилин дійсно, був виявлений у стані алкогольного сп'яніння т.в.о. коменданта ОБПК «Лисичанськ» ОСОБА_2 , але від медичного засвідчення факту стану сп'яніння відмовився. Свою провину ОСОБА_1 усвідомив та просив суд, врахувавши всі обставини вчинення інкримінованого адміністративного правопорушення, суворо його не наказувати, оскільки, вперше притягується до адміністративної відповідальності, свою провину він визнав та у скоєному щиро розкаявся, наслідків від вчиненого не передбачав та зобов'язався більше подібного не вчиняти.
Суд, заслухавши пояснення ОСОБА_1 та дослідивши письмові матеріали справи, вважає, що винність останнього у скоєнні правопорушень, передбачених ст.172-15, ч.1 ст. 172-20 КУпАП, знайшла своє повне підтвердження у суді: крім визнання своєї провини правопорушником у судовому засіданні, підтверджується рапортом т.в.о. коменданта ОБПК «Лисичанськ» майора ОСОБА_2 , з якого вбачається, що 07.12.2015 року прапорщик ОСОБА_1 можливо виконував службові завдання у нетверезому стані (а.с.2), рапортом та поясненнями начальника медичного пункту - лікаря ОБПК «Лисичанськ» капітана ОСОБА_3 , з яких вбачається, що о 2 год. 07.12.2015 року ОСОБА_1 був освічений на факт вживання алкогольних напоїв та виходячи з об'єктивного обстеження та отриманих даних наданий висновок, що пр-к ОСОБА_1 знаходиться у стані алкогольного сп'яніння (а.с.3, 6), поясненнями начальника відділення прикордонного контролю старшого лейтенанту ОСОБА_4 , з яких вбачається, що 07.12.2015 року приблизно 01 годині 45 хвилин, він прихав на КПВВ «Лисичанськ» з метою перевірки старшого прикордонних нарядів на предмет вживання спиртних напоїв, де було виявлено у пр.-ка ОСОБА_1 , який виконував обов'язки в наряді старшого прикордонних нарядів КПВВ «Лисичанськ»,характерні ознаки вживання алкогольних напоїв (а.с.5).
Згідно довідки наданої начальником відділу кадрів військової частини НОМЕР_1 підполковником ОСОБА_5 прапорщик ОСОБА_1 проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 з місцем дислокації м. Старобільськ) Державної прикордонної служби України в період з 13 жовтня 2015 року по теперішній час (а.с. 6).
Згідно вимог ч.5 ст.15 Кодексу України про адміністративні правопорушення військовослужбовці за вчинення військових адміністративних правопорушень несуть відповідальність, передбачену главою 13-Б цього Кодексу, за умови, якщо ці правопорушення не тягнуть за собою кримінальну відповідальність.
Відповідно до ст. 26 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України військовослужбовці залежно від характеру вчиненого правопорушення чи провини несуть дисциплінарну, адміністративну, матеріальну, цивільно - правову та кримінальну відповідальність згідно із законом.
Згідно вимог статті 30 Статуту внутрішньої служби ЗСУ начальник має право віддавати підлеглому накази і зобов'язаний перевіряти їх виконання. Підлеглий зобов'язаний беззастережно виконувати накази начальника, крім випадків віддання явно злочинного наказу, і ставитися до нього з повагою.
Таким чином, оцінивши зібрані у справі докази, суд вважає, що дії ОСОБА_1 за ознаками ст.172-15 КУпАП кваліфіковані правильно, оскільки останній, являючись військовослужбовцем призваним на військову службу по мобілізації, відповідно до Указу Президента України від 14 січня 2015 року № 15/2015 «Про часткову мобілізацію», під час виконання військового обов'язку, відповідно до ст.2 ч.11 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» недбало поставився до військової служби.
Дії правопорушника за ознаками ч.1 ст.172-20 КУпАП, також кваліфіковані вірно, оскільки останній, являючись військовослужбовцем виконував обов'язки військової служби у нетверезому стані.
При накладенні стягнення, суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, та обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність: ОСОБА_1 не інвалід, згідно даних у протоколі про адміністративне правопорушення, раніше не притягувався до адміністративної відповідальності, у судовому засіданні своєї провини не спростовував, свою провину визнав та у скоєному щиро розкаявся.
Оскільки ОСОБА_1 вчинив два правопорушення, суд вважає необхідним застосувати правила ст.36 КУпАП, згідно якої, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом, стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 вчинив правопорушення, передбачені ст. 172-15 КУпАП та ч.1 ст.172-20 КУпАП: правопорушення, передбачене ст. 172-15 КУпАП, відноситься до числа більш серйозних, оскільки санкція цієї статті передбачає більш суворіше стягнення, ніж санкція ч.1 ст.172-20 КУпАП, тому адміністративне стягнення йому необхідно призначити в межах санкції, передбаченої ст.172-15 КУпАП.
В якості обставин, що, згідно зі ст.34 КУпАП, пом'якшують відповідальність правопорушника, суд приймає до уваги повне визнання своєї провини, щире розкаяння останнього.
Обставин, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення згідно зі ст. 35 КУпАП, суд не вбачає.
На підставі вищевказаного, з урахуванням особи та майнового стану правопорушника ОСОБА_1 , який - є військовослужбовцем, призваним на військову службу по мобілізації, відповідно до Указу Президента України від 14 січня 2015 року № 15/2015 «Про часткову мобілізацію», у судовому засіданні - в повному обсязі визнав свою провину та щиро розкаявся, враховуючи обставини, що пом'якшують відповідальність правопорушника, відсутність тяжких наслідків від скоєного та обставин, що обтяжують відповідальність, характер вчиненого правопорушення, суд вважає, що ОСОБА_1 слід призначити стягнення у вигляді арешту з утриманням на гауптвахті, передбаченого санкцією ст.172-15 КУпАП, що, на думку суду, є достатньою мірою відповідальності з метою виховання, а також, запобіганню вчинення нових правопорушень.
Інструкцією про порядок і умови утримання військовослужбовців, заарештованих в адміністративному порядку, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 18.05.2015 № 216, визначаються порядок і умови утримання заарештованих в адміністративному порядку військовослужбовців строкової військової служби, військової служби за контрактом, осіб офіцерського складу, які проходять кадрову військову службу, осіб офіцерського складу, які проходять військову службу за призовом, військовослужбовців, призваних на військову службу під час мобілізації, на особливий період, Збройних Сил України, а також Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України, Служби безпеки України, Державної спеціальної служби транспорту, Служби зовнішньої розвідки України (далі - інші військові формування) на гауптвахтах органів управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України (далі - Служба правопорядку).
Згідно положень п.1 розділу IV вищезазначеної Інструкції, постанова суду про застосування адміністративного стягнення у вигляді адміністративного арешту виконується відповідним командиром (начальником) військової частини (установи) негайно після її винесення. Контроль за своєчасним виконанням постанови суду про застосування адміністративного арешту, а також направлення клопотання до суду щодо необхідності відстрочки цієї постанови покладаються безпосередньо на відповідного командира (начальника) військової частини (установи).
Строк відбування арешту з утриманням на гауптвахті для військовослужбовця рахується з моменту його фактичного прибуття до відповідної гауптвахти. Строк адміністративного затримання зараховується до строку адміністративного арешту.
Керуючись ст.33, ст.40-1, ст.172-15, 172-20, ст.221, ст.284, ст.289, ст.294 КУпАП, -
Піддати ОСОБА_1 , за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ст.172-15, ч.1 ст.172-20 КУпАП адміністративному стягненню у вигляді арешту з утриманням на гауптвахті строком на 3 (три) доби.
Строк відбування арешту з утриманням на гауптвахті для військовослужбовця рахується з моменту його фактичного прибуття до відповідної гауптвахти.
Копію постанови направити начальнику Луганського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної Прикордонної служби України негайно після її винесення.
Постанову може бути оскаржено протягом десяти днів з дня її винесення до апеляційного суду Луганської області через Лисичанський міський суд.
Суддя: М. І. Суббота