Постанова від 16.11.2015 по справі 415/6650/15-а

у.н. 415/6650/15-а

н.п. 2-а/415/96/15

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

в порядку скороченого провадження

16.11.15 р. м. Лисичанськ

Суддя Лисичанського міського суду Луганської області Фастовець В.М. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до УПФ України в м. Лисичанську Луганської області про визнання дій незаконними та зобов'язання до вчинення певних дій, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1-ї категорії, інвалід 2-ї групи, його захворювання пов'язано з виконанням обов'язків військової служби з ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС. Знаходиться на пенсійному обліку в УПФ м. Лисичанська, Луганської області.

Позивачу стало відомо, що відповідач, УПФ в м. Лисичанську, з 01.02.2015 року стягує з його пенсії податок на доходи з фізичних осіб в розмірі 15 % з суми, що перевищує 3654 грн.

Позивач не згоден з діями відповідача та у липні 2015 р. звернувся до УПФ в м. Лисичанську з заявою про повернення податку, але отримав відповідь, що утримання з пенсії йому проводиться вірно у відповідності до ст. 163 ПК України.

Просить визнати дії відповідача незаконними щодо утримання р. сум податку на доходи фізичних осіб із розміру призначеної позивачу відповідно до ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та зобов'язати відповідача видати розпорядження про перерахунок пенсії позивачу без утримання сум податку на доходи фізичних осіб та сплатити недоотриману суму пенсії.

Позов задоволенню не підлягає, оскільки відповідно до п.п.164.2.19 п.164.2 ст.164 Податкового кодексу України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника включаються, зокрема, суми пенсій(включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного грошового утримання, отримуваних платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно з законом, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, - у частині такого перевищення.

Ставка податку становить 15% бази оподаткування щодо доходів, зокрема, нарахованих (виплачених, наданих) у вигляді пенсій, якщо база оподаткування для місячного оподатковуваного доходу перевищує три розміри мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня звітного податкового року.

З 01 січня 2015 р. відповідно до ст.8 Закону України від 28.12.2014 р. № 80- VІІІ "Про Державний бюджет України на 2015 рік" розмір мінімальної заробітної плати для працездатних осіб встановлено у сумі 1218 грн. на місяць .

Тобто, починаючи з 01.01.2015 р. податкові агенти, яким у даному випадку є відповідач, при виплаті пенсій у розмірі, що перевищує 3654 грн. (розмір мінімальної заробітної плати 1218 грн.х3), зобов'язані утримати податок на доходи фізичних осіб за ставкою 15%.

Згідно п.168.3 ст. 168 Податкового кодексу України розрахунок податкових зобов'язань з оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого у джерела його виплати, провадиться податковим агентом, тобто - органами Пенсійного фонду України.

Крім того, п.168.3 ст.168 Податкового кодексу України встановлено, що розрахунок податкових зобов'язань з оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого у джерела його виплати, провадиться податковим агентом.

Податковим кодексом України та Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" № 71-VІІІ від 28.12.2014 р., які не визнані неконституційними, не передбачено пільг по сплаті податків та зборів для учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи. Тобто відповідач є податковим агентом, який нараховує та виплачує пенсію позивачу, та правомірно утримує податок на доходи фізичних осіб зі ставкою податку 15% бази оподаткування.

Посилання позивача на те, що він звільнений від сплати податків та зборів всіх видів на підставі ст.20 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", є неприйнятними з огляду на те, що спеціальним нормативно-правовим актом у сфері оподаткування є Податковий кодекс України, яким пільги щодо звільнення від сплати податку на доходи фізичних осіб та військового збору осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи не встановлені.

Доводи стосовно того, що пенсія, яка призначається на підставі ст.ст.50, 54 Закону "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", є відшкодуванням шкоди, нанесеної здоров'ю внаслідок аварії на ЧАЕС, також не заслуговують на увагу.

Так, ст.46 Конституції України передбачає, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до ст.1, 2, 15 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (далі Закон) громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

За цим Законом призначаються:

трудові пенсії:

за віком;

по інвалідності;

в разі втрати годувальника;

за вислугу років.

Умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом Української РСР "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або

їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.

Згідно ст.1 п. Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія, це щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

На підставі ст.1195 ч.3 ЦК України шкода, завдана фізичній особі каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, відшкодовується без урахування пенсії, призначеної у зв'язку з втратою здоров'я, або пенсії, яку вона одержувала до цього, а також інших доходів.

Аналіз наведених норм у їх сукупності дозволяє зробити висновок, що Конституцією України пенсія прямо віднесена до соціальних виплат, яка ставить на меті соціальний захист населення в разі настання певних юридичних фактів - досягнення певного віку, отримання інвалідності, вислуги років на певній роботі тощо. При цьому навіть за умови отримання особою шкоди здоров'ю, виплата пенсії не є відшкодуванням і не заміняє собою відшкодування такої шкоди винною особою, оскільки не враховується при визначені розміру відшкодування та не впливає на обов'язок виплати відшкодування.

Тому пенсія, призначена особам, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС на підставі ст.50, 54 "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", також є засобом соціального захисту у разі наявності передбачених цим законом обставин, - віднесенням особи до певної категорії постраждалих від аварії на ЧАЕС, а не відшкодуванням завданої шкоди.

На підставі викладеного, керуючисьст.ст. 2,11,159-163 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позовних вимогах ОСОБА_1 до УПФ України в м. Лисичанську Луганської області про визнання дій незаконними та зобов'язання до вчинення певних дій відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Лисичанський міський суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання її копії апеляційної скарги з одночасним надсиланням копії скарги до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Суддя: