24 грудня 2015 року м. Київ К/9991/61741/12
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого - судді суддівТракало В.В., Іваненко Я.Л., Мойсюка М.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Сихівського районного суду м. Львова від 9 квітня 2012 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 13 вересня 2012 року у справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , треті особи Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області, управління Західного оперативного командування про визнання дій неправомірними,
У листопаді 2010 року ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , треті особи Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області, управління Західного оперативного командування, уточнивши який просив визнати неправомірними дії посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо складення в квітні 2008 року довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 із заниженим розміром премії 25,9% замість раніше виданої йому фінансово-економічною службою управління Західного оперативного командування довідки від 11 березня 2008 року № 11/6/220 з розміром премії 50% згідно постанови Кабінету Міністрів України № 268 від 9 березня 2006 року; зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 скласти нову довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 з розміром премії 50% з 1 лютого 2008 року, яку скерувати в управління пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області для перерахунку і виплати йому пенсії з урахуванням реального розміру премії, а саме 50% від грошового забезпечення з урахуванням виплачених сум.
Постановою Сихівського районного суду м. Львова від 9 квітня 2012 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 13 вересня 2012 року, у задоволенні позову відмовлено.
У касаційній скарзі ставиться питання про скасування судових рішень судів першої та апеляційної інстанцій з підстав порушення норм матеріального та процесуального права та ухвалення нового судового рішення про задоволення позову.
Перевіривши правильність застосування судами норм матеріального й процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що ОСОБА_1 проходив військову службу в органах військової прокуратури Західного регіону України на посаді старшого помічника військового прокурора Західного регіону України з питань організації роботи з контролю виконання у військовому званні «полковник юстиції». 3 вересня 2001 року звільнений з військової служби, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію, що призначена йому згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Відмовляючи у задоволенні позову, суди першої та апеляційної інстанцій виходили з правомірності дій посадових осіб Львівського обласного військового комісаріату.
Згідно ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону.
Порядок перерахунку пенсій з 1 січня 2008 року регулюється постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393» (далі - Порядок).
Пунктом 1 Порядку передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до п. 4 Порядку перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Згідно п. 5 Порядку для перерахунку пенсій враховуються: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), для перерахунку пенсії не враховуються.
З 1 лютого 2008 року постановою Кабінету Міністрів України від 6 лютого 2008 року № 34 «Про внесення зміни до деяких постанов Кабінету Міністрів України», у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах на утримання апарату органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, органів прокуратури, судів та інших органів, було внесено зміну щодо підвищення на 45 % посадових окладів керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів».
Враховуючи вказані зміни, було проведено перерахунок пенсій військовослужбовцям військових прокуратур, які отримують пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно процедури проведення перерахунку пенсій, визначеної Порядком, Львівський обласний військовий комісаріат наділений функцією щодо видачі довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсії.
Керівництво роботою з соціального забезпечення в галузі Міністерства оборони України, що проводиться місцевими органами військового управління, яким є Львівський обласний військовий комісаріат, здійснюється Департаментом фінансів Міністерства оборони України; вказівки Департаменту фінансів Міністерства оборони України для Львівського обласного військового комісаріату є обов'язковими для виконання.
Судами зазначено, що з метою реалізації постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393», а саме п. 5 Порядку, Департаментом фінансів Міністерства оборони України здійснено розрахунок середніх розмірів премій для проведення перерахунку пенсій, що були фактично виплачені у лютому 2008 року військовослужбовцям військових прокуратур, за відповідними посадами та листом від 21 квітня 2008 року № 248/С/486-Д надано вказівку щодо застосування середніх розмірів премій при проведенні перерахунку пенсій військовослужбовцям військових прокуратур з 1 лютого 2008 року, визначених у додатку до зазначеного листа, який скеровано до органів військового управління, якими здійснюється видача довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсії. Згідно додатку до вказівки середній розмір премії, що фактично виплачувалася за лютий 2008 року на посаді старшого помічника військового прокурора за 1 групою оплати (військова прокуратура регіону) становить 25,9%.
За таких обставин суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, дійшов обґрунтованого висновку, що Львівський обласний військовий комісаріат при складанні довідки про грошове забезпечення для перерахунку позивачу пенсії з 1 серпня 2008 року обгрунтовано керувався розмірами посадових окладів та середніми розмірами фактично виплачених премій за лютий 2008 року, в якому у позивача виникло право на перерахунок пенсії, що відповідає ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та п. 5 Порядку.
При цьому судами не встановлено порушень прав позивача.
Мотиви та доводи касаційної скарги висновків судів першої та апеляційної інстанцій не спростовують.
Відповідно до ч. 1 ст. 220 КАС України суд касаційної інстанції не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Згідно ст. 224 цього Кодексу суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Доводи касаційної скарги про незаконність судових рішень, порушення норм матеріального та процесуального права безпідставні, не ґрунтуються на доказах та матеріалах справи.
Тому колегія суддів, перевіривши у межах доводів касаційної скарги правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін.
Керуючись статтями 220, 222, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а постанову Сихівського районного суду м. Львова від 9 квітня 2012 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 13 вересня 2012 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, оскарженню не підлягає.
Головуючий: В.В. Тракало
Судді: Я.Л. Іваненко
М.І. Мойсюк