09 грудня 2015 року м. Київ К/800/3108/13
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючого судді-доповідача:Усенко Є.А.,
суддів: Веденяпіна О.А., Зайцев М.П.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні
касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Франківському районі м. Львова Львівської області Державної податкової служби
на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 26.09.2012
та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 21.12.2012
у справі № 2а-6260/12/1370 Львівського окружного адміністративного суду
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю (ТОВ) «Елітсан»
до Державної податкової інспекції у Франківському районі м. Львова Львівської області Державної податкової служби (ДПІ)
про скасування податкового повідомлення-рішення,
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 26.09.2012, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 21.12.2012, позов задоволено: визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення ДПІ у Франківському районі м. Львова Львівської області Державної податкової служби від 06.03.2012 № 0000772320, від 31.05.2012 № 0001662320.
У касаційній скарзі ДПІ просить скасувати ухвалені у справі судові рішення та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову, посилаючись на порушення судами норм матеріального права.
Заперечуючи проти касаційної скарги, позивач просить залишити її без задоволення як безпідставну.
Перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню.
Фактичною підставою для збільшення у податковому обліку позивача грошових зобов'язань із податку на прибуток, податку на додану вартість та застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) згідно з податковими повідомленнями-рішеннями, з приводу правомірності яких виник спір, стали висновки контролюючого органу, викладені в акті перевірки від 14.02.2012 № 135/23-2/37072898. Згідно висновків цього акту позивачем порушені норми пункту 138.4 ст. 138, пункту 198.3 ст. 198 Податкового кодексу України (ПК), у результаті чого занижено податкові зобов'язання із податку на прибуток на загальну суму 42296,00 грн. у податковому обліку за 2-й та 3-й квартали 2011 року та податок на додану вартість у податковому обліку за травень, липень 2011 року на загальну суму 36779,00 грн.
На підставі акту перевірки ДПІ прийняті податкові повідомлення-рішення від 31.05.2012 № 0001662320 - про збільшення грошового зобов'язання із податку на прибуток на 42296,00 грн. за основним платежем; від 06.03.2012 № 0000772320 - про збільшення грошового зобов'язання із податку на додану вартість на 36779,00 грн. за основним платежем та 4253,75 грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами).
У судовому процесі встановлено, що перевірка ТОВ ««Елітсан» була проведена відповідачем на підставі постанови СВ ПМ ДПА у Львівській області від 29.11.2011, винесеної у межах кримінальної справи.
Відповідно до підпункту 78.1.11 пункту 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України (ПК) (у редакції до внесення змін законом України від 13.04.2012 № 4652-VI) документальна позапланова перевірка здійснюється, якщо отримано постанову суду (ухвалу суду) про призначення перевірки або постанову органу дізнання, слідчого, прокурора, винесену ними відповідно до закону у кримінальних справах, що перебувають у їх провадженні.
У разі якщо грошове зобов'язання розраховується органом державної податкової служби за результатами перевірки, призначеної відповідно до кримінально-процесуального закону або закону про оперативно-розшукову діяльність, податкове повідомлення-рішення за результатами такої перевірки не приймається до дня набрання законної сили відповідним рішенням суду. Матеріали перевірки разом з висновками органу державної податкової служби передаються правоохоронному органу, що призначив перевірку. Статус таких матеріалів перевірки та висновків органу державної податкової служби визначається кримінально-процесуальним законом або законом про оперативно-розшукову діяльність (пункт 86.9 ст. 86 ПК).
Враховуючи те, що документальна виїзна позапланова перевірка позивача, за наслідками якої складено акт від 14.02.2012 № 135/23-2/37072898, висновки якого стали підставою для прийняття оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, була проведена на підставі постанови слідчого від 29.11.2011, винесеної у межах кримінального провадження, а доказів прийняття рішення суду у межах кримінальної справи, в провадженні якої призначена перевірка згідно з вказаною постановою, у судовому процесі не надано, суди попередніх інстанцій зробили правильний висновок про неправомірність податкового повідомлення-рішення з огляду на його не відповідність нормам пункту 86.9 ст. 86 ПК.
Доводи касаційної скарги не спростовують правильність цих висновків, а відтак відсутні підстави для скасування оскаржуваних судових рішень.
Відповідно до статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанції не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись ст. ст. 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, Вищий адміністративний суд України
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Франківському районі м. Львова Львівської області Державної податкової служби залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 26.09.2012 та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 21.12.2012 - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути переглянута Верховним Судом України з підстав та в порядку, передбачених статтями 236-2391 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя: підписЄ.А. Усенко
Судді: підписО.А. Веденяпін
підписМ.П. Зайцев