Постанова від 21.12.2015 по справі 826/25946/15

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

21 грудня 2015 року № 826/25946/15

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:

головуючого судді Шулежка В.П., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Солом'янського району управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у м. Києві, за участю третіх осіб - товариства з обмеженою відповідальністю «Укрпостачсервіс», ОСОБА_2 про визнання протиправним та скасування реєстраційного запису,

ВСТАНОВИВ:

З позовом до Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1) до відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Солом'янського району управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у м. Києві (надалі - відповідач), за участю третіх осіб - товариства з обмеженою відповідальністю «Укрпостачсервіс» (надалі - третя особа-1), ОСОБА_2 (надалі - третя особа-2) про скасування реєстраційного запису від 29.10.2015 №10731070011001576, внесеного державним реєстратором відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Солом'янського району управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції ц м. Києві Петрушевською І.В. у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців щодо зміни про керівника юридичної особи - Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрпостачсервіс», код ЄДРПОУ 23511364.

Свої позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовує тим, що ним, як генеральним директором ТОВ «Укрпостачсервіс» та власником частки в розмірі 80% капіталі підприємства, та головним бухгалтером ОСОБА_2, яка є власником капіталу третьої особи-1 в розмірі 20%, не вчинялось жодних дій щодо внесення змін до відомостей про юридичну особу ТОВ «Укрпостачсервіс» та не призначався ОСОБА_4 директором та головним бухгалтером вказаного підприємства, а отже оскаржувана реєстраційна дія, що проведена державним реєстратором Петрушевською І.В. від 29.10.2015 №10731070011001576, підлягає скасуванню.

Представник відповідача в письмових поясненнях зазначив, що при внесенні до Єдиного державного реєстру запису про зміну керівника ТОВ «Укрпостачсервіс» ОСОБА_1 на ОСОБА_4 державний реєстратор діяв в межах закону про реєстрацію повноважень і відхилень від норм чинного законодавства не допущено.

Представники третіх осіб позовні вимоги позивача підтримали в повному обсязі з огляду на їх обґрунтованість.

Представники сторін в судове засідання не прибули, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. Від представників сторін до суду надійшли клопотання про розгляд справи без їх участі.

З урахуванням вимог ч.4 ст.122 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про доцільність розгляду справи в порядку письмового провадження на підставі наявних матеріалів справи.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, судом встановлено наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1, є одним із засновників та власників частки статутного капіталу Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрпостачсервіс» (ідентифікаційний код юридичної особи 23511364), яке було зареєстровано ще 20.11.1995 Залізничною районною у місті Києві державною адміністрацією.

Іншим співвласником частки та засновником Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрпостачсервіс» є ОСОБА_2.

Розмір часток у статутному капіталі розподілений наступним чином: позивач володіє 80 % у розмірі 300.00 (трьохсот) гривень 00 коп. та третя особа - 2 володіє 20 % у розмірі 75.00 (семидесяти п'яти) гривень 00 коп., що підтверджується статутом Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрпостачсервіс» (нова редакція), затвердженого протоколом зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрпостачсервіс» від 21.10.2004 №2. Всього розмір статутного капіталу 375 (триста сімдесят п'ять) гривень 00 коп.

Як зазначає ОСОБА_1, 29.10.2015 йому стало відомо, що директором та головним бухгалтером ТОВ «Укрпостачсервіс» вже є ОСОБА_4, який на думку позивача шахрайським чином сфальсифікував документи підприємства, а саме протокол засновників від 22.10.2015 №22/10/15 та наказ про призначення останнього директором та головним бухгалтером товариства від 23.10.2015 №1, та заволодів майном та коштами ТОВ «Укрпостачсервіс».

На підставі вказаного протоколу загальних зборів учасників від 22.10.2015 року та наказу від 23.10.2015 року №1 відповідачем внесено зміни до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах, у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про керівника юридичної особи та складу підписантів, а саме: державним реєстратором проведено реєстраційну дію про внесення змін до відомостей про юридичну особу (зміна керівника юридичної особи) Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрпостачсервіс», код ЄДРПОУ 23511364, проведену державним реєстратором Петрушевською І.В. відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Солом'янського району управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у м. Києві від 29.10.2015 №10731070011001576.

Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.

Основним законом, що регулює відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб - підприємців є Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» від 15.05.2003 №755-IV (далі - Закон №755-IV).

Стаття 4 Закону №755-IV визначає порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, який, зокрема, включає: перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці; перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації; внесення відомостей про юридичну особу або фізичну особу - підприємця до Єдиного державного реєстру; оформлення і видачу виписки з Єдиного державного реєстру.

Відповідно до ст. 8 Закону №755-IV, яка закріплює вимоги до оформлення документів, які подаються державному реєстратору, документи, які відповідно до вимог цього Закону подаються (надсилаються поштовим відправленням або електронним документом) державному реєстратору, повинні бути викладені державною мовою.

Реєстраційна картка заповнюється машинодруком або від руки друкованими літерами. Якщо документи надсилаються державному реєстратору поштовим відправленням, справжність підпису заявника на реєстраційній картці (заяві, повідомленні) повинна бути нотаріально засвідчена. Підпис особи, уповноваженої діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), на реєстраційній картці та заяві про втрату (заміну) документів повинен бути засвідчений відповідною посадовою особою в установленому порядку.

Установчі документи (установчий акт, статут або засновницький договір, положення) юридичної особи повинні містити відомості, передбачені законом. Відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи.

Згідно до ч. 1 ст. 17 Закону №755-IV відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.

Частиною 2 ст. 19 Закону №755-IV визначено, що якщо зміни до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, пов'язані із зміною керівника або осіб, що обираються (призначаються) до органу управління юридичної особи, або осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори, крім документів, передбачених частиною першою цієї статті, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), додатково подає примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміну зазначених осіб та/або примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) розпорядчого документа про їх призначення.

Відповідно до ч.ч.1, 3 ст. 29 Закону №755-IV для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення) такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи; примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення про внесення змін до установчих документів. Документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів; оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію з усіма змінами, чинними на дату подачі документів, або інформація про оприлюднення повідомлення про втрату всіх або частини зазначених оригіналів установчих документів; два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції; документ, що підтверджує внесення адміністративного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів, якщо інше не встановлено цим Законом.

У разі внесення змін до установчих документів, які пов'язані із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи, крім документів, які передбачені частиною першою цієї статті, додатково подається примірник оригіналу (ксерокопія, нотаріально засвідчена копія) одного із таких документів: рішення про вихід юридичної особи із складу засновників (учасників); заяви фізичної особи про вихід із складу засновників (учасників); заяви, договору, іншого документа про перехід чи передачу частки учасника у статутному капіталі товариства; рішення уповноваженого органу юридичної особи про примусове виключення засновника (учасника) із складу засновників (учасників) юридичної особи, якщо це передбачено законом або установчими документами юридичної особи.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_4 для проведення реєстраційної дії «внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах» державному реєстратору подано: реєстраційну картку на внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців; примірник оригіналу протоколу №22/10/15 Загальних зборів учасників ТОВ «Укрпостачсервіс» від 22.10.2015 про зміну керівника; примірник оригіналу наказу №1 про призначення керівника від 23.10.2015.

На підставі зазначених документів державним реєстратором відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Солом'янського району управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у м. Києві Петрушевською І.В. проведено державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи (№10731070011001576), зокрема, змінено додаткову інформацію, а саме змінено керівника юридичної особи.

Судом встановлено, що директор та головний бухгалтер ТОВ «Укрпостачсервіс» були призначені відповідно до протоколу установчих зборів товариства від 01.11.1995 року №1, відповідно до наказів від 15.11.1995 №1, від 01.11.1995 №б/н та в подальшому не звільнялись із займаних посад.

При цьому, суд бере до уваги посилання позивача, що загальні збори учасників ТОВ «Укрпостачсервіс» 22.10.2015 не проводились, протокол №22/10/15 від 22.10.2015 ані ОСОБА_1, ані головним бухгалтером ОСОБА_2 не підписувались, жодних документів на підставі цього протоколу, у тому числі і наказ від 23.10.2015 №1, не приймалось, питання щодо уповноваження ОСОБА_4 на подання документів ТОВ «Укрпостачсервіс» до органів державної влади з метою проведення реєстраційних змін з правом передоручення ОСОБА_1 та ОСОБА_2 не приймалось, печатка підприємства третім особам не передавалась.

Аналогічні пояснення також надано головним бухгалтером ОСОБА_2, які додано до матеріалів справи.

До того ж слід зазначити, що в протоколі від 22.10.2015 №22/10/15 містяться помилки, а саме прізвище нібито нового директора зазначено спочатку «ОСОБА_4», а в розділі підписів «ОСОБА_4», а в поданій реєстраційній картці до відповідача містяться виправлення в графі ідентифікаційного коду юридичної особи.

Крім цього, позивачем було подано заяву до Голосіївського відділу МВС м. Києва з підстав шахрайських дій з боку ОСОБА_4 з метою заволодіння коштами та майном ТОВ «Укрпостачсервіс», на підставі якої було відкрито кримінальне провадження від 31.10.2015 №120151100010010474.

Таким чином, суд приходить до висновку, що в матеріалах реєстраційної справи, в межах якої була здійснена реєстраційна дія, що оскаржується, відсутні належним чином оформлений протокол загальних зборів учасників товариства, наказ про призначення директора товариства та заява в розумінні ч.1 та ч.2 ст.19 Закону № 755-IV.

Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

За таких обставин, суд вважає обґрунтованими посилання позивача та приходить до висновку про необхідність визнання протиправним та скасування запису від 29.10.2015 №10731070011001576, внесеного державним реєстратором відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Солом'янського району управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у м. Києві Петрушевською І.В. у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців щодо зміни про керівника юридичної особи - Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрпостачсервіс», код ЄДРПОУ 23511364.

Стаття 6 КАС України визначає, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Частиною 1 ст. 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Частиною 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

За таких обставин, суд вважає заявлені позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Керуючись ст.ст. 94, 158-163 КАС України суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати реєстраційний запис від 29.10.2015 №10731070011001576, внесений державним реєстратором відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Солом'янського району управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у м. Києві Петрушевською І.В. у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців щодо зміни про керівника юридичної особи - Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрпостачсервіс», код ЄДРПОУ 23511364.

Присудити за рахунок бюджетних асигнувань відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Солом'янського району управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у м. Києві на користь ОСОБА_1 понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 487,20 грн.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі в Окружний адміністративний суд міста Києва апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Київського апеляційного адміністративного суду.

Якщо апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст.186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Суддя В.П. Шулежко