Постанова від 21.12.2015 по справі 826/25630/15

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

21 грудня 2015 року № 826/25630/15

Окружний адміністративний суд м. Києва у складі головуючого судді Качура І.А. розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу

за позовом

Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків

фінансових послуг

до

Товариства з додатковою відповідальністю "Страхова компанія "База капіталу"

про

стягнення штрафних санкцій в розмірі 1700,00 грн.

ВСТАНОВИВ:

До судді Окружного адміністративного суду м. Києва Качура І.А. надійшов адміністративний позов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (надалі - позивач/Нацкомфінпослуг) до Товариства з додатковою відповідальністю «Страхова компанія «База капіталу» (надалі - відповідач/ТДВ «СК «База капіталу») про стягнення штрафу.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 23.11.2015 р. було відкрито скорочене провадження в адміністративній справі, запропоновано відповідачу у строк до 15.12.2015 р. або в десятиденний строк з дня отримання ухвали про відкриття скороченого провадження в адміністративній справі подати через відділ документального обігу та контролю суду письмові заперечення проти позову.

Станом на 21.12.2015 р. від відповідача жодних заперечень проти позову на адресу суду не надходило, при цьому, як вбачається з наявного в матеріалах справи рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення Київ-14 №0101411593305, ухвалу про відкриття скороченого провадження в адміністративній справі №826/25630/15 від 23.07.2015 р. було отримано уповноваженою особою відповідача 07.12.2015 р.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, а також приймаючи до уваги, що станом на дату розгляду адміністративної справи від відповідача жодних заперечень проти позову не надходило, суд дійшов висновку щодо розгляду адміністративної справи на підставі наявних в матеріалах справи доказів.

Розглянувши наявні в матеріалах справи документи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи та вирішенню справи по суті, суд дійшов висновку про наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг було проведено перевірку звітних даних ТДВ «СК «База капіталу» за I квартал 2015 року, що надійшли до Нацкомфінпослуг (вх. №13/1126-ск від 29.04.2015 р.).

За результатами проведеної перевірки Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг було складено акт про правопорушення вчинені ТДВ «СК «База капіталу» на ринку фінансових послуг №376/13-15/13/3 від 11.06.2015 р. (надалі - Акт перевірки №376/13-15/13/3), в якому було зазначено про порушення ТДВ «СК «База капіталу» п.5 Порядку подання фінансової звітності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №419 від 28.02.2000 р. (надалі - Порядок №419), а саме подання відповідачем до Нацкомфінпослуг проміжної звітності з порушенням строків встановлених в п.5 Порядку №419.

Розглянувши справу про правопорушення вчинені ТДВ «СК «База капіталу» на ринку фінансових послуг, на підставі Акту перевірки №376/13-15/13/3, Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг було винесено постанову про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг №11/13-16/13/13 від 23.06.2015 р. (надалі - Постанова №11/13-16/13/13), відповідно до якої на відповідача за порушення п.5 Порядку №419 було накладено штраф у розмірі 1 700,00 грн.

Так, під час розгляду даної адміністративної справи судом встановлено, що Постанова №11/13-16/13/13 відповідачем у судовому порядку не оскаржувалась та у добровільному порядку штраф у розмірі 1 700,00 грн. ТДВ «СК «База капіталу» не сплачено.

Розглянувши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку щодо наявності підстав для задоволення адміністративного позову, виходячи з наступного.

Нормативно-правовим актом, що визначає процедуру складання, термін подання до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, звітних даних щодо здійснення страхової діяльності є Порядок складання звітних даних страховиків, затвердженого розпорядженням Державної комісії, що здійснює регулювання у сфері ринків фінансових послуг №39 від 03.02.2004 р. (надалі - Порядок №39).

Відповідно до п.2.1 Порядку №39 форми звітних даних складаються у вигляді документів, передбачених цим Порядком, у електронній та паперовій формах.

У разі подання звітності у вигляді електронних документів з дотриманням вимог Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг» звітність у паперовій формі до Нацкомфінпослуг не подається та не застосовуються вимоги, зазначені в абз.6 п.1.2 р.1 цього Порядку та п.2.13, п.2.14 цього розділу. Обов'язковим реквізитом такої звітності є електронний цифровий підпис відповідно до Закону України «Про електронний цифровий підпис». Електронна форма звітності складається та подається страховиками через веб-інтерфейс на офіційному сайті Нацкомфінпослуг в режимі он-лайн. Інформація у електронній формі складається за допомогою програмних засобів, які забезпечують формування звітних даних у встановленому форматі, шляхом заповнення таблиць та форм, передбачених цим Порядком. Звітні дані страховика, що надаються до Нацкомфінпослуг у паперовій та електронній формах, повинні бути достовірними та повними.

За строками складання звітність поділяється на проміжну та річну (п.2.2 Порядку №39).

Згідно п.2.3 Порядку №39 зафіксовано, що проміжна звітність страховика складається щоквартально наростаючим підсумком із початку звітного періоду за станом на останній день кварталу. Щокварталу страховик складає такі форми звітності: а) загальні відомості про страховика (додаток 1); б) звіт про доходи та витрати страховика (додаток 2); в) звіт про страхові платежі та виплати за структурними підрозділами страховика (додаток 3); г) пояснювальну записку до звітних даних страховика (додаток 4); ґ) проміжну фінансову звітність відповідно до вимог Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».

Водночас, в п.2.5 Порядку №39 зафіксовано, що страховики складають документи, передбачені цим Порядком, та подають в електронній і паперовій формах до Нацкомфінпослуг. Документи проміжної та річної звітності страховика подаються у строки, визначені п.5 Порядку подання фінансової звітності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2000 року №419, для квартальної та річної фінансової звітності.

Так, п.5 Порядку №419 визначено, що квартальна фінансова звітність (крім зведеної та консолідованої) подається підприємствами органам, зазначеним у п.2, не пізніше 25 числа місяця, що настає за звітним кварталом, а річна - не пізніше 28 лютого наступного за звітним року.

Таким чином, як вбачається з вищевикладених норм чинного законодавства, квартальна звітність має бути подана підприємствами не пізніше 25 числа місяця, що настає за звітним кварталом.

Однак, як вбачається з матеріалів справи, що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, ТДВ «СК «База капіталу» було подано до Національної комісії, що здійснює державне регулювання на ринку фінансових послуг в електронній формі проміжну звітність за I квартал 2015 р. саме 29.04.2015 р., що свідчить про порушення відповідачем встановлених чинним законодавством строків для подачі квартальної звітності.

Так, п.3 ч.1 ст.40 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» (надалі - Закон №2664) визначено, що Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, може накладати штрафи в розмірах, передбачених ст.ст. 41 і 43 цього Закону.

Зокрема, п.2 ч.1 ст.41 Закону №2664 визначено, що Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує до учасників ринків фінансових послуг (крім споживачів фінансових послуг) штрафні санкції за неподання, несвоєчасне подання або подання завідомо недостовірної інформації - у розмірі від 100 до 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

В той же час, в п.1.5 р.I Положення про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги, затвердженого розпорядженням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг №2319 від 20.11.2012 р. (надалі - Положення №2319) зафіксовано, що Нацкомфінпослуг як колегіальний орган або уповноважені особи Нацкомфінпослуг обирають і застосовують заходи впливу на основі аналізу даних та інформації стосовно порушення законодавства про фінансові послуги, враховуючи наслідки порушення та застосування таких заходів.

Зокрема, в пп.3 п.2.1 р.II Положення №2319 визначено, що Нацкомфінпослуг може накладати штрафи в розмірах, передбачених ст.41 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг».

Згідно п.2.4 р.II Положення №2319 рішення про накладення штрафної санкції (штрафу) на особу за правопорушення, вчинені на ринку фінансових послуг, приймається у вигляді постанови уповноваженої особи Нацкомфінпослуг.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, а також приймаючи до уваги відсутність в матеріалах справи доказів, які б спростовували доводи позивача викладені у позовній заяві, щодо порушення відповідачем законодавства про фінансові послуги або підтверджували сплату відповідачем суми штрафних санкцій у розмірі 1 700,00 грн. накладених Постановою №11/13-16/13/3, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення адміністративного позову.

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу.

Згідно з ч.1 ст.256 КАС України негайно виконуються постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження.

В той же час, відповідно до положень ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Таким чином, враховуючи вищевикладене судовий збір позивачу не відшкодовується.

Керуючись статтями 69-71, 158-163, 183-2 КАС України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Стягнути з Товариства з додатковою відповідальністю «Страхова компанія «База капіталу) (04119, м. Київ, Шевченківський район, вул. Зоологічна, буд.4-А, оф.139, код ЄДРПОУ 39433769) до Державного бюджету України (на рахунок територіального управління Державної казначейської служби України за місцем знаходження платника на балансовий рахунок 3111 «Надходження до загального фонду державного бюджету», код бюджетної класифікації за доходами 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», символ звітності 106) штраф у розмірі 1 700 (одна тисяча сімсот) грн. 00 коп.

Постанову суду виконати негайно.

Постанова суду першої інстанції, ухвалена за правилами скороченого провадження може бути оскаржена до апеляційного суду в порядку та строки, встановлені статтями 185-187, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України сторонами, а також іншими особами, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.

Суддя І.А. Качур